Raketten in Aalst Ghis Willems en de CVP over de vredespolitiek Vredesboom geplant te Meldert Ludieke aktie op zaterdagmarkt tegen de bom Aktie voor vrede Lezersbrief Nieuwe Gazet van Aalst 21 oktober 1983 9 op mijn tafel, op de muren, in het stof dat op de kast ligt, op de heenglijdende muren, op de glans van een gezicht, op de mond van de beminde, op het zonverlichte raam, op de voeten die niet vinden, op de zwervers zonder naam, op de snaren der violen, op de sterren en de maan, op de poorten van de scholen, op de dromen die vergaan, op de lange meridianen, op de daverende zang, op de wapperende vanen, op de tralies van 't gevang, op de loop van de geweren, op het lijf van de granaat, op de hoge hoed der heren, op de stekels van de haat, op de schouwen der fabrieken, op het rondsnorrende wiel, op de lange molenwieken, op de blauwe werkmanskiel, op de borst der kameraden, op hun hart dat rustloos klopt, op de weg die we betraden, op de tijd die nergens stopt, schrijf ik groot, reusachtig groot, als een lofzang, als een bede, wenkend, vlammend, bloedend rood, slechts die éne heilkreetVREDE Marc. M. BRAET Reakties werden alleszins uitgelokt. 23 oktober werd druk besproken tijdens de marktaktie. (gi) In het septembernummer van het CVP-tijdschrift ZEG, vonden we ook het standpunt weer van Volksvertegenwoordiger Ghis Willems, inzake de aktie voor vrede en de Euroraketten. Ghis Willems is trouwens lid van de Commissie van landsverdediging in de Kamer. Hij wijst er op daHe CVP zich niet meer op het kerkelijk leergezag beroept, ook niet in deze materie, maar zich laat leiden door waarden van christelijke oorsprong en natuurlijk ook een beroep doet op het persoonlijk geweten, in deze complexe situatie. Willems duidt er wel op dat vrede voor de CVP geen zin heeft, als er onvrijheid en onrecht heerst, waardoor volkeren zich desnoods gewapend zullen onttrekken aan elke onderdrukking. De CVP-volks- vertegenwoordiger stipt ook aan dat de menselijke natuur helaas ook neigt naar overheersing en vernietiging, waardoor ook zijn conclusie dat wapens wellicht nooit uit de wereld gebannen zullen en kunnen worden. Dat neemt volgens Ghis Willems evenwel niet weg dat naar een zo laag mogelijk peil van bewapening dient te worden gestreefd, alsook en vooral naar het uitbannen van tuigen die aan één partij het overwicht zouden geven. Vandaar dat ook dit het volgens Willems van blijvend belang om de inter nationale samenwerking en een dialoog in stand te houden. Willems schetst ook nog even de ver schillende standpunten, inzake kernbe wapening. binnen de Katholieke kerk. gespreid over diverse landen. Euro-raketten en partijpolitiek In hetzelfde nummer komt het partij standpunt weer van de CVP, dat reeds sinds 12/12/1979 hetzelfde is gebleven, aldus nog dit officieel partijblad. Men haalt hierin vooreerst de eigenaardige houding van de andere politieke partijen wanneer het gaat over landsverdediging. Binnen de regering, als ze eraan deel nemen stellen die zich op binnen het NAVO-verband. maar eens in de opposi tie doen ze dat dan niet meer. Vooral de Volksunie wordt hierin gehekeld, omdat ze een verdeeld standpunt naar voor brengt. Officieel zo nog het CVP-tijd schrift, richt de VU zich naar de vredes beweging omwille van hun jonge kiezers, hoewel ze feitelijk zelfs niet in staat was in juli 1982 een spreker af te vaardigen in het Senaatsdebat terwijl ook de rechte kern van de partij traditioneel een mili taristische houding heeft. De C.V.P. daarentegen aanvaardt de be sluiten van de onderhandeling in Genève en steunt de regering in haar beslissin gen die daarvan het gevolg zijn. Men schetst dan tot slot de verschillende mo gelijkheden die zich kunnen voordoen eind dit jaar, in Genève. Bij volledig akkoord tot ontmanteling worden de SS 20 en SS 5 ontmanteld en worden geen nieuwe raketten geïnstal leerd. Bij een volledig akkoord of bij een tussen oplossing dient België dat aantal kern wapens te installeren om het evenwicht te herstellen. Blijft er slechts een gegronde hoop be staan op een akkoord, dan dient, volgens de CVP, de regering de toestand auto noom te evalueren. Men moet dan ook alles doen om de onderhandelingen in Genève weer op gang te brengen en de kansen op een akkoord te verhogen Worden de onderhandelingen een mis lukking en moet men overgaan tot uitvoe ring van het NAVO-installatiepro- gramma, dan moet de regering, volgens de CVP, eerst autonoom een evaluatie maken en vervolgens deelnemen aan de N AVO-besluitvorming Voor de CVP betekent dat evenwel niet het einde van de onderhandelingen. De bijdrage in ZEG wordt besloten met de overweging dat de inspanningen ten bate van de vrede door de CVP zullen worden verder gezet en dat de verdere evolutie van vredespolitiek nauwlettend zal wor den gevolgd. (KVDE) Pershing II, SS-20 of cruis missiles In alle geval liggen ze op de parking in de Pontstraat en is er weer Aalsterse parkeerplaats ingenomen, (gi) drukt zijn en komt voor hen uit op een geweldloze manier». Aan Vera Van der Borght die in de be stuursvergadering van de stedelijke jeugdraad een oproep aan de Aalster- se jeugd i.v.m. de raketten wou tegen houden, zou ik willen vragen a.u.b. wat meer te lezen in «Radikaal» van de C.V.P.-jongeren en te luisteren naar de basis van de C.V.P.-jongeren. Johan Heirman, gewestsekretaris Chiro en lid van de CVP-jongeren. Terwijl Dolores Baita aan alle markt kramers vraagt of er soms een affiche aan hun kraam mag hangen, zorgen andere VAKA-medewerkers voor een ludiek moment op de zaterdagmarkt. (gi) Vrede (1) Het Chiro-Gewest roept alle leidingen op efe aktualiteit te volgen en op de hoodjte te blijven over de raketten en andere aspekten van de vredesproble- matiek. Tevens om op tijd mee te doen aan alle stille betogingen, protesten en vooral de vredesfakkeltocht op 10 november. Chiro-gewest Aalst Vrede (2) Hoe komt het dat de priesters van het Aalsterse op het einde van de mis zeg gen «ga in vrede» en de vredewens naar elkander doen, maar als ze de kans krijgen om hun mensen op te roepen voor de vredesbetoging, dat niet doen. Dan vraag ik mij af wat Jezus Christus zou ge daan hebben als hij hier nu was. Want Jezus heeft duidelijk gezegd «helpt de mensen die onder- De vredesboom staat er na de plech tige planting wat mistroostig bij. Wordt de wens van de planter. Oscar De Vis. bewaarheid Blijft de vrede in Meldert en kan deze vredesboom uitgroeien tot een stoere lindeboom waar onze kinderen met vreugde naar zullen opkijken (gi) Na de hoogmis vorige zondag kon je rillen van emotie. Witte vredesduiven op het dorpsplein, massa's witte bal lonnetjes die een warme vredeswens de lucht insturen. En Oscar De Vis, 84 jaar, die de vredesboom in de Mel- dertse aarde plantte, (gi) Vaka-medewerkers, wit geschminkt en in witte kledij, trokken zaterdag de markt op. Met pamflet ten, affiches en vredeskrantjes gewapend, lokten ze heel wat reakties los bij de marktbezoekers én bij de marktkramers. Dolores Baïta (met haar «boy» Jos Gavel die de affiches en de kopspeld- jes vasthield) trok alle kramen langs met de vraag «of er soms een affiche aan hetkraam mocht opgehangen worden Het merendeel reageerde positief. Toch waren er marktkramers die een boos gezicht opzetten en bars neen schudden. We wandelden voor U mee en vingen een paar reakties op: positieve «Als 't opbrengt ja, maar als 't niet opbrengt, zou 'k het niet doen Bah ja, hang maar». «Tegen de raketten, ge moogt er twee hangen dan, want als ze met hun raketten beginnen dan zijn we d 'er allemaal aan». «Tegen de raketten, allei vooruit, hangt dat maar omhoog». «Giner staat den baas zelle, vraag het daar ne keer». «Op mennen buik, madammeke. Allei, rekt a, mor nie in prikken hei». «Ik zen in commerce hé Dolores t Hangt op de ganse markt al». «Ja, 't is dan goed». Verder waren er nog veel «Bah ja»'s en «Hang maar op»-pen. Toch reageerden er ook enkelen min der goed «Ik ben niet voor de Russen» (met een azijngezicht gezegd). «Ik heb geen tijd zulle masken». Dolo res «Ik zal het wel ophangen». «Neen, neen». «Ik doe met niks mee madame. Ik moet met iedereen mijne kost verdienen», «'t Gaat er afvliegen, 't is geen avans». Dolores: «Mag ik het meege ven voor thuis voor 't venster «Neen, neen «'t Is geen avans, ik woon in nen bos». Tot slot nog een paar flarden uit ge sprekken van voorbijgangers mevrouw«Als dienen tijd daar is, dan is het alzo zé». meneer: «Dat is just gelijk in '40». een mevrouw«als de Russen komen, zullen we lang moeten afzien», een meneer: «ze moeten ne keer een bom smijten, zegge'k». een mevrouw: «ge verschiet U hier nen bult met al die witte mannen», 't Was ludiek, laten we hopen dat er iets blijft van plakken en dat we zon dag met een scheut Aalsterse markt bezoekers opstappen... (gi) I II l

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9