Starten \m. Jan Keymeulen wordt pastoor in Denderleeuw Over verborgen verleiders, misleiders, afleiders Kroniek van een raadszitting (14 november) 10 Nieuwe Gazet van Aalst - 18 november 1983 «Aalst heeft mij zeer veel gegeven...» In oktober kreeg E.H. Jan Keymeulen, onderpastoor op de parochie St.-Martinus, een brief van het bisdom die elke priester wel een paar keer in zijn leven in de bus vindt. Of hij pastoor wilde worden van de St.- Jozefparochie te Denderleeuw. Aarzelend, en met wat spijt, werd het toch een ja - de bisschoppelijke raad drong er trouwens op aan. «Een echte verrassing was het niet», vertelt hij, «want al een paar kollega's van «ons jaar» werden ook al benoemd. Maar ik zal Aalst toch nog wel een tijdje missen». Jan Keymeulen werd in september 4y jaar. Evenveel jaren geleden werd hij ge boren in Hofstade. liep school aan het Jezuïtenkollege en werd in 1960 tot priester gewijd. De volgende tien jaren was hij priester-leraar aan het St.-Maar teninstituut, waar hij ook proost was van de plaatselijke KSA-bond In 1970 volg de zijn benoeming tot onderpastoor van de parochie St.-Martinus en ook die pe riode nadert nu zijn einde. Zijn aanstel ling als pastoor te Denderleeuw is ge pland op zondag 18 december om 15 u. in de St -Jozefkerk aldaar Stilaan is men een en ander aan het in pakken, en tussenin vroegen we hem om een reaktie «Eerlijk gezegd, het doet toch wel pijn zo'n afscheid. Ik had nog graag op St.-Martinus de Geloofsdagen mee helpen organiseren, die we voor de Paasperiode gepland hebben. Ik had dus wel liever nog 6 maanden uitstel gehad om dat af te werken, maar dat was moei lijk mogelijk Nu ik heb mijn nieuwe paro chie al eens bezocht en ik denk dat het ook boeiend zal worden. Het is een heel jonge parochie, de vierde in Dender leeuw met een gloednieuw kerkgebouw die werd ingeplant in een nieuwe wijk «Hemelrijk». De eerste pastoor, E.H Meickx, werd onlangs tot deken in Haal- tert benoemd - voor die man heb ik groot respekt. Als je ziet wat hij in die paar jaren in Denderleeuw al gepresteerd heeft (Bij zijn afscheid hingen de mensen gin der zwarte vlaggen uit. als teken dat men hem niet graag liet gaan - n.v.d r.). Sa men met de mensen heeft hi| ginder op zeer korte tijd een heel mooie kerk kun nen bouwen Een solidaire gemeen schap ook, er waren bvb. gewone men sen die 5 jaar lang 500 fr bijdroegen om de bouw te kunnen financieren. Er zijn veel jonge gezinnen veel jeugd en dat spreekt me toch aan». Wat heeft Aalst voor u betekend «Och Veel zéér veel Ik mag zeggen dat Aalst mij geholpen heeft om echt priester te worden. Eerst de periode in het St -Maarteninstituut: maar vooral hier op St.-Martinus. Hier heb ik gaandeweg gevoeld en geleerd wat Kerk-zijn is dat de priester samen met de anderen Kerk is. Dat je niet verantwoordelijkheid kan opnemen voor een plaatselijke kerk als je niet met de mensen samenvoelt. met de leken Dat lijkt mij onmisbaar voor de kerk in deze tijd. Ik ben heel blij om wat ik hier mogen ervaren heb Ik ben daarvoor ook grote dank ver schuldigd aan deken De Vos, mijn grote stagemeester als het ware aan de De- kanale concilies ook die er kwamen on der zijn impuls. Ik zal ook graag terug denken aan topmomenten zoals de de- kanale concilies, de viering van 500 jaar Sint-Martinuskerk. het jubileum van De ken De Vos: maar eveneens aan het werk in de werkgroepen de jeugdbewe gingen enzovoort Het kerkgebouw ook dat zal ik wel missen in al die jaren raak je vergroeid met elk hoekje je leert de Mijn agenda, mijn vrijheid. Vrijdag 18 november 20 u. in Nieuwe Madeion li. ernationale Travestieshow Paris-Follies, voorgesteld door* de Prinsencaemere. Inkom 250 fr., WK 200 fr. 20 u. in Kreja: info-avond over Ghana met voorstelling Jongerenuitwisse- lingsprogramma's. M.m'.v. Jan Schol- laert, die ervan kan meepraten. 20 u. in Stadsschouwburg: de Catharinisten brengen «Marie-Octobre». Toegang 120 fr. Zie elders. 21 u.mosselfestijn in de Gele Limonade met Griekse retsina aan demokrati- sche prijzen. 20 u. in Baardegemse parochiezaal: advents- bijeenkomst. Zate/dag 19 november Vanaf 15 u. in Kreja: eenjarig bestaan jeugdbeweging M.J.A. (zie elders). 20 u. in KrejaM.J.A richt gratis doldwa ze fuif in. Toegang gratis. 20 u. in H. Hartkring: Toneelkring Nieuw Leven brengt «Wij spelen moord». Regie Anton Cogen. 20 u. in Stadsschouwburggala-vertoning «Marie-Octobre» door de Catharinisten, met nadien panelgesprek. Toegang 150 fr. (zie elders). 18u.30 in Begijnhofkerk: viering rond «mijn huis moet een huis van gebed zijn», waarna ontmoeting in Jebron. 20 u. in zaal Ons Huis (Baardegem, Hoofstraat) Ierse folk-concert met de groep Cucuhlain. Toegang 80 fr. Org.VVKMS-distrikt Dender. 14u.30 in lokettenzaal Centraal Station Brussel: bezoek aan Geschiedkundig Cen trum van de rijkswacht, Kroonlaan 227, Elsene. Org.V.V.F. Aalst. 20 u. in 't Rond Vierkant: optreden «Can cer City Blues Band». Vanaf 19 u. in 't Apostelken: mossel- en stoofvleesslag, t.v.v. skouts Mijlbeek 20 u. in JK Terlinden blote-benenfuif. Zondag 20 november 14 u. kantien Osbroek: vertrek Osbroek- wandeling (6 km). Org,: W.S.V. De Kadees. Inschrijving 25 fr. gratis koffie, koeken, enz. Vanaf 12 u. in 't Apostelken: mossel- en stoofvleesslag t.v.v. skouts Mijlbeek. Toneel van de Catharinisten en Nieuw Leven (zie vrijdag). 13u.30-14 u. in zaal Zonnestraat: in schrijving voor zoektocht. Mooie prijzen voor jong en oud (org. St.-Martinuspa- rochie). 1 5 u. in Soc. Centrum Immerzeelde sprook jesvertelster Amaryllis uit Brugge vertelt aan volwassenen over oude volks sprookjes en hoe die aan kinderen vertellen (org. KAV St.-Jan). Maandag 21 november 20 u in Stadsschouwburg: toneel van de Catharinisten (zie vrijdag). 20 u. in abdij Maria Mediatrix (Kluisdreef)pater Traets spreekt over het «vormsel en ons leven als gevorm- den». 20 u. in Jebroneerste van 3 ontmoetings avonden voor huwenden. Einde om 22u.30. Woensdag 23 november 20u.30 in Jebron: bijeenkomst rond «pastoraal voor echtgescheidenen». leder welkom 19u.30: gebedsmoment. Donderdag 24 november 20 u. in feestzaal stadhuisinfo-avond ini tiatie langlauf, met kortfilms en diamon tage. 14 u. in Nieuwe Madeionkoffietafel van de Vlaamse Gepensioneerden. Nog dit: Tijdens het Parochiaal Weekend St.-Marti nus (vrijdag 18 tot en met zondag 20 november) kan men een boekenbeurs bezichtigen in de zaal Zonnestraat rond «jeugdboeken en God». insdag 8 november reikte het College van Burgemeester en Schepenen de diplo ma 's uit aan de Laureaten van de Arbeid Kreeg het Gouden ereteken overhandigd Moens Ambrosius uit Gijzegem. Het Bronzen ereteken Bosman Nestor Baardegem De Winter André AalstMeert Joz°f, Erembodegen Mertens Willy, Hofstade; Van Haut André. Aalst. Werden uitgeroepen tot Eredeken De Ridder René Hofstade: De Waen Paul Aals Nuel Frans, Aalst; Uyttersprot Rudolfus, Erembodegem; Van den Broeck Leon, Aalst; Van Langenhove Franciscus. Baardegem (gi) feer in de Gele L imonade op 78 toeren, op 11 november. Zeifs onze fotograaf he^ft zich letterlijk uitgedans' op Fox Trot Tango Samba Rumba One en Two Step Wals Rock Roll. Boogie Dat ook de jeugd aanwezig was op deze bakelit-fuif, merk je zo(gi) grootsheid en schoonheid bewonderen. ik van Ik heb van Aalst zeer veel gekre- Maar vooral de mensen, van de Hoge gen» Het omgekeerde is ook waar Vesten tot het Keizerlijk plein, daar houd (k n.) Terwijl «meester» Uyttersprot zijn klas grote bengels gebood om de plan ning van de komende gemeenteraden in het agenda te noteren, haalden enkele gekende deugnieten katapult en spiekbrief uit, teneinde het komende lesuur wat te animeren. Denayer beet de spits af. De werkmier van de VU vond het zeer vervelend en pijnlijk om bij het doornemen van stadsdossiers, -rapporten, -verslagen, enz..., vaak onduidelijke, kwalitatief minderwaardige fotokopies, voorge schoteld te krijgen. Pijnlijk, jawel«Ik krijg er zelfs schele hoofdpijn van», zei DD. «De raadsleden van de meerderheid hebben d'er ongetwijfeld gee'n last van, ze bestuderen de dossiers toch niet»... Hoofdbrok van de avond de begroting 1983, het goedkeuren van Stede lijke belastingen en de OCMW-begroting 1984; een flinke financiële hap dus, waarop talrijke tussenkomsten In een uitgebreid betoog pleitte SP-raadslid Van Nieuwenborgh voor de uitkering van de eindejaarspremie aan het stadspersoneel. Bevoegd sche pen De Pauw, zich baserend op een omzendbrief van de Eerste Minister, bevestigde nog eens dat de toelage niet zal worden uitbetaald in 1983. Van Nieuwenborgh veronderstelde dat «hier een 'vossestreek' werd uitgehaald om het personeel te paaien», (door o.m. de programmatietoelage in te schrij ven in de begroting van 1984). De CVP-schepen die, zijn reeds sterk uitge dunde rode haarbos langzaamaan ziet neerdwarrelen, als herfst-bladeren, apprecieerde deze toespeling duidelijk niet. Ook schepen van financiën Bogaert (CVP) kreeg een veeg uit haar pan «Uw politiek van besparingen is geen snullekespolitiek, mijnheer, maar een nullekespolitiek op de kap van het personeel», hiermee referend naar één van de aanspreektitels («snullekes») waarmee Bogaert de SP-raadsleden in het verleden had vereerd. Toen VU-fraktieleider Caudron voorstelde om het kollege te steunen bij haar aanvraag om als pilootgemeente inzake het gemeenschappelijk leerlin genvervoer te worden aangeduid (een overheidsplan), replikeerde een vin nige Uyttersprot«Moesten we op U gewacht hebben, mijnheer Caudron, we waren al lang te laat, zelle «Waarom bracht de voorbije «week van de vrijetijdsbesteding» zo weinig zaad in het bakje wou (o.m.) Monsieur (SP) weten. Schepen Bourlon in zijn vertrouwde stijl«De beurs viel net in een periode van staking. Er reden geen bussen of trams...» Zodus. Hilariteit in de «keet» toen de socialistische fraktieleider Hooghuys, sche pen Doorns (PVV) een gemeend kompliment toestuurt. «Zonder de naam van het door Van Mossevelde vermelde en door velen dankbaar aangewende gebruiksvoorwerp (N.v.d.R.conDOOMS), wil ik U feliciteren met de kwaliteit van uw zakken». Eddegaar bedoelde, zoals ieder een wel doorhad de vuilniszakken van onze milieuschepen. Enkel CVP-raadslid V.D. Sijpe reageerde zuur, (in tegenstelling tot de harte lijk schaterende schepen): «Arm Vlaanderen De informatiekrant van de stad «Aalsters Accent», waarvan zopas het 2de nummer in jouw brievenbus zat, kwam eveneens meermaals ter sprake. Cau dron wees er herhaaldelijk op dat het stadsbestuur dit kanaal niet als propa- gandamodel mocht en mag gebruiken. Burgemeester Uyttersprot kounterde Jan een tweede keer«Wij hebben niet die intentie, om zoals het vorige col lege te pas en te onpas fotootjes van de schepenen af te drukken bij allerlei aankondigingen». Toon Blommaert, VU, (jazeker, hij was er): «Ge zijt niet fotogeniek genoeg, misschien Er wordt nogal wat gespaard, bezuinigd, ingeleverd, besnoeid, wegge hakt, ontvet... dezer dagen. Soms met prachtige resultaten. Zo werd de ben zinerekening van onze stadsvoertuigen door het nieuwe kollege flink naar beneden gehaald. «U zal de stadswagentjes tijdens het weekend dus niet meer aan de kust of in de Ardennen zien rondtoeren», verduidelijkt schepen Bogaert. «Of in de Limburg», voegde Houthuys er aan toe, hij wist er onge twijfeld meer van. Langs zijn neus weg merkte de Bistouri-schepen trouwens op dat raadslid Baïta «een wat fleuriger stijl mag aanhouden bij haar tussenkomsten. Net een begrafenissfeer», vond hij. «leder zijn stijl, meneer Bogaert», gaf Dolo res terug. Kat en hond, 6 jaar lang, voorspellen we. Uiteindelijk diende men 2 begrotingswijzingen te stemmen. Mevr. Dierick steunde de meerderheid. «Wat doet U, mijnheer De Neve vroeg een voor komend burgemeester. «Ik volg mijn fraktie zei Joannes. «Dat doet me ple zier besloot Uyttersprot lachend «want bij andere gelegenheden nam u het me kwalijk wanneer ik U niet apart om uw stemming vroeg...». Schepen Bogaert, helemaal in de lijn van het volledige CBS, verwees de interpellaties van de oppositie meermaals naar één of andere kommissie. Dit ontlokte Denayer op zeker ogenblik de reaktie«Wij zijn geen negerbeeldjes op een toonbank, die knikkken als men er een cent instopt, mijnheer Bogaert Als wij hier ons gedacht niet meer kunnen zeggen, hoeven we niet langer te komen Punten 8 tot en met 13: «goedstemmen van de belastingen». Mevr. Die rick vond dat men «de opcentiemen op de provinciale belasting op de hon den, rustig kon afschaffen, omwille van de «waakfunktie» die vele vierpoters heden ten dage zouden vervullen». Uyttersprot kon er eens hartelijk om lachen en verzekerde het ex-VU-lid voldoende (knuffel)diertjes te kennen die in hun taak als waakhond schromelijk zouden te kort schieten. 1 Het Hofstaads PVV-raadslid, Lorie, die samen met zijn fraktieleider Redant zowat de rol speelt van het populaire Muppet-duo, Statter en Wal dorf, (door onafgebroken en op halfluide toon zowat alle interpellaties van enig kommentaar te voorzien, kwam op zijn beurt tussen n.a.v. een ver laagde belasting op het ophalen van huisvuil. Zijn aanzet viel echter ietwat ongelukkig uit: «Ik wil 5 minuten van U gebruik maken om...». Zelfs vriend Oscar vertrouwde het zaakje niet en schoof wat van Lorie weg... Nadat Denayer enkele, naar ons gevoelen, knappe tussenkomsten rond «reklame-vervuiling in de stad» had afgewerkt, besloot mevr. Dierick ietwat in mineur deze thematiek. Volgens haar immers zou niet-Nederlandstalige publiciteit extra mogen worden belast. Wat er ongeveer op neerkomt dat de brave konsument wel in onze taal mag worden «verleid» (en vaak misleid), maar niet in het Engels bijvoorbeeld. En U Het aktueel gedokumenteerde exposé van Denayer (met verwijzingen naar «1984» van Orwell en «The Thiolden Persuaders» van Pachard), rond de reklameproblematiek liet Lorie nog een keertje «grommen». DD schoot uit en verweet het liberale raadslid zonder ophouden een «lompe» houding aan te nemen. «Dat is omdat ge er meestal geen snars van begrijpt», verduide lijkte Lorie nog. Incident gesloten. Net voor middernacht suggereerde Denayer het CBS om tijdens de mid daguren gratis te laten parkeren in de centrumstraten en de parkeermeters dan ook in die zin aan te passen. «Zoals in vele andere Vlaamse steden», voegde hij eraan toe. De parkeermeters werden indertijd o.m. ingehaald om een vlotte circulatie in de winkelstraten mee te bevorderen. Onder de noen sluiten de meeste zaken, dus... «Es aane winkel oeik gesloeten onder de noeng Willy, riep Redant naar de overkant, hiermee informerend naar de sluitingsuren van Alloo's Kastan jehof. «Ja», zei deze droogjes. Ondertussen was het sluitingsuur voor de pers aangebroken en sloten wij, zoals alle confrators, ons woordenkraam. (JVG) l»R0S GEEF niW l KATOEN/ I T'VEL doen BERGEN Firma Scheirlinck, bouwspecialiteiten, deelde vrijdag de prijzen uit van de spette rende tombola De gelukkigste winnaars zi/n wel die van de komplete aanbouwkeuken I (gi) Het Roomshof te Erembodegem was in een karnavalesk kleedje gestopt ter gele genheid van de trouw van ProsEchter wat binnenin het café uitgespookt werd vóór de thuiskomst van de eigenaars, is minder plezant (gi)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10