i ■f DELENS Gazet van Qal^t Volgende week ons autobussenspinneweb iP 7 OPTIEK NIEUWSTRAAT 60 AALST 2 - Nieuwe Gazet van Aalst 18 november 1983 «Schrijnende» diefstal uit St.-Martinuskerk VERGEET NIET TIJDIG JE ABONNEMENT TE HERNIEUWEN niaucDo. Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Val. de Saedeleerstraat 97 - AALST Tel. 21.59.93 Hoofdverdeler Alfa Romeo Directiewagen Alfetta 2000 Vervolg van blz. 1 E.H. Keymeu- len gist dat de diefstal gebeurde tus sen 12 en 14 u. op de bewuste vrij dag. In tegenstelling tot de overige dagen en door een samenloop van omstan digheden werd de kerk op bovenver melde uren niet gesloten De dader heeft waarschijnlijk deze kalme mid daguren benut om zijn slag(je) te slaan. In een kast heeft hij/zij dan toevallig de sleutel van de kapittelzaal gevonden Daar volgens E.H Keymeulen deze sleutel zich nu eens hier, dan weer elders bevindt, heeft de reliekendief gewoon stom geluk gehad. E.H. Keymeulen vertelde ons nog dat er een kerkstoel langs de rechterzijde van het altaar van de 'Kapel van den Zoeten Naam Jezus' verscholen stond. Dit scheen mevr Dierick, die dit achteraf ontdekte zeer onnatuurlijk toe Beiden vermoeden dan ook dat de dader zich een tijdje achter het altaartje verstopt heeft. Vanuit deze positie kan men immers ongezien eventuele voorbijgangers in het oog houden. De politie heeft getracht de vingeraf drukken op de stoel evenals op de lijst van het schilderij te onderzoeken. Beweerd wordt evenwel dat op een houten oppervlakte dergelijke afdruk ken slechts zeer moeilijk nauwkeurig te nemen zijn. We kunnen bijna zeker stellen dat de dief(ven) door heel wat toevalligheden geholpen is. De St.-Martinuskerk beschikt immers over een vrij efficient veiligheidssys teem. Overdag nochtans kan drukke bewe ging in de kerk wel voor wat proble men zorgen. E.H Keymeulen meent echter dat de St.-Martinuskerk een publieke plaats is, die dagelijks openstaat voor de bevolking en dat ook moet blijven Het is met omdat de dekanale kerk van Aalst over een aantal kostbaarheden beschikt, dat de kerk zomaar voor haar bezoekers kan gesloten worden. Wel zullen de winterkapel alsook de kapittelzaal en de sakristij voortaan op veiliger wijze vergrendeld'worden. Gestolen waarde Het gestolen schilderij van de patroon van de pestlijders dateert uit de 1 7de eeuw. De H. Rochus wordt hier op de klassieke wijze afgebeeld, nl.halven lijve' met pelgrimshoed en -staf Ook de hond die volgens de heiligenle gende zijn meester brood brengt, ont breekt niet op het houten paneel. Uit het opschrift «Thoon 't hier uwe chari- tate ter eeren van H. Rochus» leiden L. Robijns en E.H. Keymeulen af dat het schilderijtje zich oorspronkelijk boven een offerblok bevond De kerk gangers werden aldus aangespoord om zich via geldelijke steun voor de pest en andere besmettelijke ziekten te behoeden Vooral tijdens de 17de eeuw werd deze heilige ook door de Aalsterse bevolking aanbeden. Het is dan ook veeleer een emotionele, dan wel een materiele waarde die aan het schilderij van de H. Rochus kan toegekend worden. Dit werk moet men immers zien in een kontekst van eigen Aalsterse historiek. Ook de reliekschrijn van het H. Kruis kan vanuit een zelfde achtergrond van plaatselijke traditie benaderd worden Een klein houten kruisje waarvan enkel de horizontale uiteinden naar de tijd der kruisvaarders verwijzen, werd opgeborgen in een zilveren kruis van zowat 41 cm. hoogte. Het crucifix rust op een 17de eeuws voetstuk, terwijl het eigenlijke kruis vermoedelijk 1 eeuw ouder is. 4 medaillons, die de evangelisten afbeelden, versieren de uiteinden van het kruis Deze voor Aalst merkwaardige schrijn is altijd in het bezit geweest van de St.- Martinuskerk. De eveneens verdwenen reliekmons- trans van de H. Cornelis kan wel het nauwkeurigst gedateerd worden. Langs de onderkant van de voet van de schrijn is immers de inscriptie «Anno 1616, 10 nov.» te lezen. De H. Cornelis die steeds afgebeeld wordt met zijn hoorn ('cor') werd veelvuldig aangezocht om gehoornde dieren een hand boven de kop te houden. Naast de monstrans van de H. Jacobus van Compostella 1 700 werd ook de jongere reliekschrijn van de H. Eli- gius of St. Elooi ontvreemd Deze zil veren monstrans is van de hand van de Aalsterse edelsmid Melaerts en werd in de 19de eeuw aan de St.-Mar tinuskerk geschonken. Eigenlijk kan hier geen sprake zijn van een echte' kunstroof Toch kan het verlies van de relikwiehouders en het schilderij niet zomaar veronacht- Ons openbaar buurt-vervoer - zeg maar de «stadsautobussen» - geeft dikwijls blijk van opvallend weinig verbeelding. Waarom neemt bv. de bus uit de Erpestraat naar het station de moeilijke bocht van de Dendermondse steenweg via de Esplanade en de Fabriekstraat, ter wijl het zoveel eenvoudiger kan via de Veldstraat Waarom komt er geen bus langs sociale wijken zoals Ten Berg Sommige deelgemeen ten blijken kortweg benadeeld te zijn. Dit zijn maar enkele vaststel lingen Het heeft niet altijd met een tekort aan financiële middelen te maken. En de trajekten vertonen ook positieve aspekten (zo bv. eindigen ze meestal in een sociale wijk, bv. Harding te Herdersem). Dit blad stapte zelf de bus op. U leest het relaas volgende week. (de redaktie). Ondanks de krisis geen prijsverhoging 1 jaar 1.000 fr. zaamd worden. De gestolen voorwerpen hebben immers voor de Aalsterse bevolking vooral een waarde als symbool van aloude parochiale tradities. Dit zal de dader van de diefstal waar schijnlijk tot zijn materiële schade ondervinden, wanneer hij van de ge stolen waar tracht geld te maken. (I.D.) Mnkelijk «eckMad voor Gtoot Aalst - ten uiiyvt nr i kjiitrmninm* JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1 000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer: Gemeente: Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst Redaktie. publiciteit en abonnementsdienst: Roel Van de Plas Geraardsberasestraat 44/3. Aalst Automatiscn antwoordapparaat tot 16 uur Tel. 053/77.62 94 Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse Informatie - Roel Van de Plas. Geraardsbergsestraat 44/3. 9300 Aalst Prijs abonnement: jaar 1 000 fr.. 6 maanden 550 fr. 3 maanden 300 fr Prijs per nummer: 25 fr. ALFA 33 Okkasies Alfetta 1,6 1980 (open dak, gasinstallatie) Alfetta 2.0 1980

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 2