11 november 11 november 11 november voor VREDE Fakkeltocht van VAKA-Aalst Jan de Lichte naar Zottegem Nieuwe Gazet van Aalst 18 november 1983 5 De kinderen die namens VAKA een vredeskrans wilden neerleggen werden «op bevel van de burgemeester» van het Vredeplein gestuurd, (pi) Muylaert- Er moet toch op gewezen worden dat de meeste «kollaborateurs» zich wilden verzetten tegen het «godde loze bolsjevisme». Die mensen werden nadien dus ook door de kerk vervolgd. Zo is een geval bekend waarbij een pastoor uit het Moorselse een vrouw aanraadde zich te laten scheiden van haar man, die als repressieslachtoffer in de gevangenis zat. Verhulst - De rol van de kerk mag toch niet overdreven worden Ik was in die tijd ondervoorzitter van Eendracht Aalst, en heb vanuit die funktie dikwijls gesproken met jongens die naar het Oostfront trok ken Welnu, dat was niet enkel op aan dringen van de kerk ook in het «Athé- née» bv. werd een aktieve oproeping ge daan Vergeet ook niet dat de nazi's even godsdienstloos waren als de bols- jevisten. misschien nog meer NGVA - Hoe staat U tegenover amnestie, meneer Verhulst Verhulst- Volgens de betekenis die «amnestie» in de Larousse heeft, alles vergeven en vergeten, het als niet-be- staand beschouwen van bepaalde fei ten daar ben ik absoluut tegen Muylaert - Precies. Er zal daar bv ook een vrouw aanwezig zijn. wiens haar in die tijd afgeschoren is Verhulst- Ik ga daar naartoe, want ik ben uitgenodigd op het debat NGVA - Ik neem akte van de toch wel ge lijkaardige houding t.o.v. een zekere vorm van amnestie. Toch maar opvallend dat de fakkelloop enkel onderschreven werd door Vlaams-nationale verenigingen Muylaert- We zouden niet liever heb ben dat er volgend jaar ook bv kostelijke of socialistische organisaties zouden meedoen Maar inderdaad, we hebben alleen die verenigingen aangeschreven die we goed kenden zonder echt selek- tief te willen zijn Dat is menselijk zeker Toch was het geen louter Vlaams-natio nale manifestatie Zo heeft gastspreker volksvertegenwoordiger Willy Kuypers de fakkeltocht gesteld in de geest van het terug nadenken over de geest en de ide alen van die mensen Verhulst - Ik kan dat goed begrijpen Gavel - Dat stelen van vlaggen wegne men van bloemstukken en zo (waar we daarnet over spraken) is dikwijls gewoon vandalisme, zonder enige politieke moti- Beelden zoals in Brussel. 23 oktober, (gi) Net zoals de vorige jaren hield VAKA-Aalst op de vooravond van 11 november een fakkelbetoging door de belangrijkste straten van het centrum. Ruim 400 betogers stapten mee op, begeleid door een radiowagen en twee trommelkorpsen (De Rode Valken en Chiro Popov-Gijzegem). Onder de betogers waren alle levens beschouwelijke strekkingen vertegen woordigd. Wat de politieke mandata rissen betreft, werden uitsluitend enkele SP-ers opgemerkt. De meest gehoorde slogans: «Be spaar op wapens, niet op onze pree «48 raketten NEEN, 24 raket ten NEEN, 1 raket NEEN», «Weg die bommen, werk verdomme «Rea gan, Andropov, geen raketten in onze hof». De betoging werd beëindigd op het Vredeplein waar de betogers eerst werden toegesproken door Ignace Coppens, pastoor van de Sint-Paulus- parochie. Hij zei o.m. dat de betogers de wens van de kleine man hadden geuit, namelijk dat «wij vrede willen bereiken en niet onze macht tonen». Tenslotte nam Paul Janssens van VAKA-nationaal het woord. Hij wees op het gevaar dat de eenheid van de vredesbeweging zou kunnen verbro ken worden door het feit dat bepaalde groepen ongeduldig worden bij gebrek aan resultaten. Hij laakte ver der de ondemokratische houding van de regering die het parlement niet over de plaatsing van de kernraketten wil laten beslissen. Hij zei dat de strijd vanaf nu heviger en radikaler moet gevoerd worden zonder onderbreking en zonder de moed op te geven. Aansluitend op de betoging ging in Netwerk een optreden door van de Antwerpse toneelgroep «Kopspel» die het «Belgisch Kompromis opvoerde. Het was een geheel van knappe sket- chen en liederen betreffende de Bel gische kernrakettenproblerhatiek. (gi) Het begin van het verhaal kent u zekerde in 1979 overleden Louis Paul Boon zou een standbeeld krijgen. De beeldhouwer Roel Dhaese werd bereid gevonden om dit te kreëren (zowat 3 jaar terug). Het werd een voorstelling van de Velzeekse rovershoofdman_vrijheidsstrijder (de his torici weten er geen raad mee) Jan de Lichte. Deze was hoofdpersonnage in een van de meest geëngageerde romans van Boon. Aalst bleek uiteindelijk met geïnteres seerd (na financiële overwegingen en een rel toen bleek dat de Lichte wel eens Dirk Martens van zijn voetstuk zou kun nen halen)Maar er kwamen andere kan didaten Velzeke (Zottegem) en Middel- heim. Dit laatste haakte uiteindelijk af, maar Velzeke blijkt een serieuze kans hebber te wordenOp 26 oktober schaar de het Zottegems kollege (met S.P.-bur gemeester) zich immers unaniem achter het voorstel tot aankoop van het monu ment. Vraag is of daar genoeg centen voor zijn Poma komt immers maar over de brug met 60 subsidies, in elk geval is op de begrotingspost voor aankoop van kunst werken door ondergeschikte besturen slechts 5 miljoen voorzien. Intussen kost het standbeeld al 6 miljoen fr. (oor spronkelijk 1 miljoen minder). Velzeke zal u misschien verbazen maar Jan de Lichte is hier geboren, en soms is men wel eens sant in eigen land (pd) Kopspel in Netwerkeen plezante, klare kijk op de Belgische Kernrakettenpro- blematiek. maar met heel weinig publiek in de zaal. Aalst allemaal heel proper geweest is. de «bevrijding» kan ik aanraden volgend weekend naar «Marie-Octobre» van de .Catharinisten te gaan kijken. NGVA - Toneel over moed en verraad in de weerstand met debat op zaterdag. slogan. Er zijn volgens ons twee vredes- dagen (11 november en kerstdag) Van daar Verhulst - Excuseer maar ik moet nu echt voort NGVA - Mag ik toch nog uw mening over de Daags vóór de officiële 11 -novemberf op het Vredeplein Muylaert- Excuseer, wij willen alleen maar dat van geval tot geval, individueel dus. naar een oplossing toegewerkt wordt. 40 jaar na de feiten moeten wraak gevoelens nu maar eens verdwijnen Verhulst- Akkoord Als kristelijk mens kan ik mij hiermee akkoord verklaren Maar ik zou toch ook de andere kant eens willen belichten. Waarom zo n haat voor Belgische vlaggen bv Vergeven jullie dan niet na 40 jaar (instemmend gelach om die spitse opmer king bij allen) Muylaert- Voor wie denkt dat het in enking brandde alternatief vredesvuur vatie. In mijn klas was er toen ik zeven tien jaar was. iemand die hier op de markt in de kerstboom klom om de top eraf te halen Verhulst- waarom dan altijd Belgische vlaggen NGVA - Einde a.u.b. van dat hoofdstuk Gavel - Ik wou nog vragen waarom die amnestiefakkelloop precies op 11 no vember doorgaat Ware 8 mei (einde van de tweede wereldoorlog) niet logischer geweest Verhulst- Of 4 september de bevrijding van Aalst... Muylaert- «Amnestie - Vrede» is onze ketten in België en Europa aan te tonen. (JC) NGVA - Dankuwel. Mag ik dit, ondanks de drie verschillende invalshoeken toch een «vreedzaam» gesprek noemen Jammer dat het vredesmonument zelf er op dit ogen blik heel wat rancuneuzer bijligt. En de op merking blijkt dat niet eens 1000 stadsge noten aan een (officiële of alternatieve) 11- novemberherdenking deelnamen. De jaar markt blijkt veel populairderte zijn... Bene den nog een pint (pd) Het antwoord is wat gecompliceerd want het college heeft een valstrikje georganiseerd «Niet voor nu. maar voor '84 is de betaling voorzien maar voor zo'n begrotings-manoeuvre krijgt het nul op tien Het kan onmogelijk gebeuren dat de voogdij-overheid zoiets goed zal keuren En dan kan het college zijn Pilatus-handen bovenhalen en zuchtend zeggen «'t Zijn zij die u niet betalen «Zijn mensen echt belangrijk is vraag twee wat 't personeel betreft is 't antwoord «Nee maar als lid van een bepaald kiezerspubliek kan je wél een «Ja» geven als repliek. Vraag drie wordt «Is er al gesaneerd «Oh ja juicht het college heel gedecideerd. «We lieten iedereen veel meer belastingen betalen, en de rest gingen wij bij 't personeel maar halen Perversje VAKA-fakkeltocht De weigering van ra ketten en zo... Verhulst- Ontwapening zou moeten wederkerig zijn. Het moet ginder ook ge beuren Waarom heeft men gezwegen 5,6 jaar geleden toen de Russen hun kernraketten opstelden En waarom manifesteert men ginder niet En wat doet men in de derde wereld, waar er honger en miserie is Ze geven hun geid aan wapens (protest bij de VAKA-vertegenwoordigers. Toch vijf keer een vriendelijke handdruk) NGVA - Hoe staat TAK tegenover het raket- tenprobleem Muylaert - Ik kan kort zijn want TAK neemt géén standpunt in over politieke zaken. Amnestie is de enige uitzonde ring. Er leven verschillende standpunten bij ons. Er zijn TAK-leden (in eigen naam) op 23 oktober naar de betoging geweest maar er zijn ook andere visies aanwezig Gavel - Dat is de moeilijkheid bij dit gesprek dat elke organisatie qua struk- tuur oorsprong én belangrijkste aan dachtspunten niet te vergelijken is, on danks dat «vrede» telkens centraal staat We vergelijken appelen met citroenen... Bij de oudstrijders bv - spijtig dat meneer Verhulst weg is - denk ik dat de grootste vorm van vrede in het militarisme ligt PVV en CVP organiseren een kwis. de eerste vraag is al met mis «Krijgen de leden van het stadspersoneel. van de eindejaarspremiekoek een deel NGVA - VAKA wou ook aanwezig zijn op de officiële herdenking, gisteren Gavel - Ja maar we zijn er volledig uit geweerd, op instrukties van de burge meester We hadden een slogan «geen raketten» op doek en een bloemenkrans ervan uitgaand dat men op deze officiële herdenking óók bezield is met een ern stige vredeswil Zelfs een krans neerleg gen vóór de stoet aankwam mocht niet Er was ook een kind van 8 jaar die op perkament (ge kent dat...) een brief aan de burgemeester geschreven had De burgemeester weigerde dat'eerst«Geef dat aan uw vaderHet antwoord was gevat«Nee 't is voor u Nee. zonder die mensen te willen belachelijk maken is daar toch zo'n verkrampte sfeer, (instemming bij TAK) Muylaert- Een maand of 3, 4 geleden vroegen we aan het stadsbestuur om een amnestie-gedenkplaat aan de Pupillen school (gevangenis tijdens de repressie) Dit werd botweg geweigerd. In tegenstel ling tot bv. Antwerpen kan de fakkeltocht hier rustig verlopen, maar de burgerva der ziet ons toch liever metIets wat bv. ook kwaad bloed zet is dat aan het stad huis enkel de Belgische vlag hing. wat tegen het K B. indruist NGVA - Zoiets zet kwaad bloed... Jullie mogen allebei het officiële vredesmonu ment gebruiken Muylaert- Dat stamt van onder de vori ge koalitie. waar de Volksunie deel van uitmaakte. Men kan daar moeilijk op te rug komen he Gavel - Wij hebben diezelfde indruk Op de vooravond van de V-dag richtte VAKA-AALST een fakkeltocht in door de Aalsterse straten om zo nogmaals hun weerzin voor de plaatsing van de kernra-

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5