Wanneer wordt stadsbelang boven privé-belang gesteld PELZEN COPPENS Stadsbiblioteek gezuiverd De postbode komt Begin december komt de postbode aanbellen. Uw abonnement loopt tot eind december. Betaal aan de postbode of stort voor 15 november 1.000 fr. op het nummer 001-1153969-36 Pelzencentrum 053/77 49 62 Dorp 29 9440 EREMBODEGEM-AALST PVBA Ambachtelijk bontbedrijf met fabrieksprijzen Maatwerk Modieuze snit Verwerking in eigen atelier Alle pelsherstellingen De specialist in pelsgarnituren en pelsmantels, pelsvesten in alle pelssoorten. 8 Nieuwe Gazet van Aalst 18 november 1983 André-Emiel Bogaert heeft nog dossiers in petto André-Emiel Bogaert werd op korte tijd één van de meest besproken Aalsterse figuren. Deze suksesrijKe advokaat, die aan het Keizerlijk Plein woont, was reeds gedurende enkele jaren in stadsmiddens bekend als verantwoordelijke en grote bezieler van de struktuurplannen voor Klein-Aalst en Groot-Aalst. De doorbraak naar bet grote publiek kwam er met zijn kandidatuurstelling op de CVP-lijst bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen. Ondanks een grote rekla- mekampagne werd hij niet verkozen als raadslid. Evenmin werd hij, om allerlei politieke redenen aangeduid als OCMW-raadslid noch als ondervoorzitter van de Stedelijke adviesraad voor ruimtelijke ordening. gesteld werd ten voordele van Den derleeuw, Gent, enz. Ten derde ben ik sinds de jaren zeven tig rechtstreeks betrokken bij de struktuurplannen van Aalst, en bij de talrijke vergaderingen, die hieromtrent gehouden werden. Ik was voor behoud van het station, Alles bij elkaar is André Bogaert met zo ongelukkig met deze gang van zaken, omdat hij nu heel wat vrijer kan spreken en schrijven en zich meer dan ooit persoonlijk kan inzetten voor het welzijn van zijn ^jad, dan indien hij raadslid gewbrftöe-waersDetesultaten van die inzet bleven dan ooi niet uit, toen meester Bogaert dit jaalr uitpakte met stevig gefundeerde dos&iërs over. ;het Aalsters statig, het Intercityplan van de NMBS en {3e problemen in het OCMW Deze dossiers sloegen in als een bom. Meteen leek ons de tijd rijp om een interview te hebben met deze dynamische man. U bent toch geen pendelaar. Waarom toont U dan interesse voor het Aal sters station én voor de Intercityplan nen van de Belgische Spoorwegen Mijn interesse dateert reeds van 1974- 1975. Bij de."opmaak van het struk- tuurplan Klein-Aalst was het station al een teer punt. Na de goedkeuring van dit plan, waarin het behoud van het statjon voorgesteld werd, kwamen in 1977 de problemen rond het al of niet afbreken van dit station. De studie diensten van de NMBS kwamen in dit jaar met een waardeloos projekt af, voortspruitende uit het brein van hun architekten, die al 10 jaar hetzelfde bouwden. In Aalst ging men een sta len stekkedoosje oprichten in de win ter zeer koud, in de zomer gloeiend heet. Dit nieuwe gebouw paste totaal niet op het Stationsplein. De NMBS weigerde dit plan te wijzigen. Het was te nemen bf te laten. Toen moest men tussen twee kwalen kiezen. Nu had men overal reeds genoeg voorbeelden gehad van roekeloze afbraken vb de kloosterpanden in de Kattestraat, het oud Begijnhof van Aalst, het Horta- huis te Brussel, enz. Minister Rika De Backer heeft dan de dag vóór men met de afbraak van het station zou beginnen, het gebouw geklasseerd. Dan hebben wij opnieuw gaan praten met de NMBS. De oor spronkelijke plannen waren geraamd op meer dan 100 miljoen. Met 40 mil-' joen, wat toch nog een winst was voor de spoorwegen van 60 miljoen, kon men de gevels restaureren, een nieuwe kantine en een nieuwe wacht zaal inrichten, enz. Men kreeg dan een oud gebouw met een infrastruk- tuur anno 1980. Jaren gebeurde er niets. Toen, na de start van het struktuurplan Groot- Aalst, kwamen er de Intercityproble men bij. waarbij Aalst opnieuw in de hoek gedrumd werd. Dan heb ik gedacht dat het tijd werd om te ageren op twee parallelle wegen enerzijds het Intercitynet en anderzijds de infrastruktuur om die verbindingen waar te maken Het heeft immers geen zin goede verbin dingen te hebben in een station waar niemand durft of kan komen. Daarna werden de kantelen hersteld, omdat er gevaar dreigde voor de voet gangers en auto s. maar daar bleef het ook bij. Later kreeg ik kennis van een inwendige nota van de spoorwe gen, waaruit bleek dat het herstel van het Aalsters station uiterst dringend was, daar er ook gevaar dreigde voor de gebruikers ervan. Nu is men in een periode van inleveren terechtgekomen en is het moeilijker dan zes jaar gele den om geld los te krijgen. De enige mogelijkheid om iets te forceren is permanent en onafgebroken te blijven hameren bij alle betrokken diensten en ze desnoods tegen mekaar uit te spelen om toch iets te bereiken. Ik mag toch zeggen dat ik tot op heden in dit dossier enorm veel bereikt heb Alle bestekken zijn nu klaar en alle adviezen zijn binnen. Iets wat tien jaar stil ligt, is nu ineens allemaal mogelijk. De NMBS kan nu met anders meer dan ee n budget voorzien voor Aalst in 1984 en 1985 Als er niemand van spreekt, dan gaat dat nooit Diegene die aan de deur belt. bereikt dus iets Ik voel mij dus bij de zaak betrokken omdat ik vind dat voor een stad zoals Aalst een station van enorm belang is Het openbaar vervoer zal in de toe komst nog aan belang moeten winnen in de huidige problematiek van stij gende olieprijzen, enz. Ten tweede vond ik het tergend dat Aalst, dat één van de oudste knooppunten is van de NMBS (sinds 1838), stelselmatig wegens nalatigheid van de plaatselijke mandatarissen door het Ministerie van Verkeerswezen en de NMBS achteruit mits dit natuurlijk zou gerestaureerd en aangepast worden. Het stadsbestuur en andere betrokke nen beweren dat zij op U niet gewacht hebben om tussen te komen bij de NMBS voor het station of in verband met het Intercitynet. Hoe reageert U daarop Ik moet mij daar volledig tegen verzet ten. Toen ik eind 1982-begin 1983 met het dossier begon dan was daar niemand mee bezig. Ik heb de hand schoen opgenomen, en ik kan bewij zen wanneer ik begon. Begin 1983 werd ik gealarmeerd dat Aalst zeer slecht bedeeld was met het Intercity plan. Op grond daarvan ben ik begin nen te ageren. Mijn eerste noodkreet richtte ik op 2 maart 1983 naar de stad Aalst zelf, en dan volgt op 10 maart 1983 mijn briefwisseling naar de NMBS Stelselmatig gaat het dos sier vooruit. Er is dan een CVP-partij- vergadering geweest waarop een motie werd goedgekeurd, waarbij de plaatselijke politiekers aangemaand werden zich niet akkoord te verklaren met de plannen van de NMBS. Nadien beter laat dan nooit is schepen Bogaert, die kommissaris is bij de Nationale Maatschappij, ook tussen gekomen in deze problematiek. Het is dus pas achteraf dat de verschillende partijen en politiekers de resultaten in hun blazoen geschreven hebben. Zoveel te beter dat ze zich in de zaak gaan interesseren, maar ik wil mijn dossier naast het hunne leggen zodat het publiek kan oordelen wie met de zaak begon. Bewijst dit niet dat ook een partikulier zoals gij, sukses kan boeken bij een Ministerie Inderdaad, een partikulier kan invloed uitoefenen. Een privé-persoon heeft een enorme macht in onze demokratie en hiermee hebben de meeste bur gers tot op heden nog geen rekening gehouden. Door het feit dat politiekers meestal niet anders kunnen dan ver trekken vanuit hun persoonlijk dienst betoon doet bijna geen enkele van hen meer aan echt stads- of landsbetoon. Nochtans zijn zij verkozen voor een stad, een regie of een land, en dit staat ook in de grondwet. Iemand, die dus al zijn energie wil steken in een dossier, kan zeker een belangrijke inbreng doen, omdat wat politiekers niet kunnen, een privé-persoon wel kan doen. Deze laatste kan dus een lacune opvullen. De pers is daarbij natuurlijk ook van enorm belang De burger, om het even wie zich voor iets inzet, moet wel aanhouden Eén briefje, één telefoontje volstaan niet. Ge moet ze de oren van de kop zagen Een gewone Aalstenaar heeft meer impakt op het beleid dan men zou ver moeden. Daarbij komt het feit dat ik als niet-gemeenteraadslid meer vrij heid heb en mogelijkheid om te hande len en te zeggen wat ik wil. Waarom kwam U onlangs met een dossier over het OCMW naar buiten Dat is het gevolg van een jaren opge kropte verontwaardiging. Sinds onheuglijke tijden wordt er van alles gefluisterd over de toenmalige COO en over wantoestanden die daar heer sten. Ook nu over het OCMW doen allerlei geruchten de ronde. De laatste jaren werd de toestand scherp door het feit dat het ziekenhuis zodanig achteruitging, en dat Mijlbeek zo flo reerde dat de toestand niet normaal tiekers die ik aansprak, zegden mij «Er moet dringend iets gebeuren». Toen heb ik in de laatste drie jaren een dossier aangelegd van allerlei klach ten, en die kwamen de laatste tijd zeer veel vanuit doktershoek Men zag het niet meer zitten. Ik had het gevoel dat het hoog tijd was om er iets aan te doen, vooral in het kader van de nieuwbouw. Het is niet na de verhuis dat men iets zal reorganiseren. Het huidig systeem, dat niet goed draait, kan men niet verhuizen. Pas na reorgani satie en opDuntstellinq moet de verhuis gebeuren in optimale omstan digheden. Ik vond de tijd rijp om het dossier in de openbaarheid te brengen. Daarna krijgt ge altijd twee soorten reakties de doorsnee burger geeft U gelijk; de betrokkenen stellen zich in een verde digingspositie. Zij zeggen dat het uit rancune is dat ik mijn dossier publi ceerde. Wat mij interesseert is het standpunt van Jan Modaal, die zegt dat wat ik schreef juist is. Ik hoorde de laatste tijd hemeltergende verhalen over het OCMW die ik zelfs aan de pers niet durf vertellen. De mensen die mij aan spraken durfden of konden er met mee naar buiten komen. Ik bereikte dat het probleem volop in de diskussie komt. Dat ik met de vinger gewezen wordt, neem ik er graag op de koop toe, als het er maar toe bijdraagt dat het probleem voor de bevolking opge lost wordt. Sindsdien vergadert zowel de OCMW-raad als de medische raad om de problemen te onderzoeken. Ondertussen kwamen er ook al twee ministers ter plaatse, en ging een afvaardiging van de geneesheren al naar de minister in Brussel. Alle poli tieke partijen gingen zich plotseling met het dossier bezighouden, en ook het personeel bespreekt de problema tiek. Wanneer dit alles resulteert in een ver betering van het management, de dienstverlening, het ziekenvervoer 900) enz. dan heb ik daar "mijn steentje toe bijgedragen. Men is trouwens nooit sant in eigen land. Wat op een ander goed is, is in uw eigen regio dikwijls niet goed. In zo een dossier was er een schokeffekt. nodig, ledereen zei mij vroeger, dat het juist was wat ik beweerde, maar er veranderde niets. Ik heb juist niet zoals beweerd wordt de O.L.V.-kliniek willen vooruitsteken. Ik heb enkel gezegd dat Mijlbeek voor uit gaat door het feit dat ze daar andere maatstaven hanteren, en dat deJijd heeft bewezen dat die maatre gelen de enige gangbare zijn om een ziekenhuis te kunnen runnen. Hier deed men het op een klein-politieke manier met de gevolgen van dien. Nie mand kan ontkennen dat er enorme wantoestanden zijn en dat het hospi taal niet ronddraait. Ik vind nochtans dat het hospitaal niet kreeg waarop het recht heeft. Het is verwonderlijk dat niemand van het OCMW-bestuur reageert op de kri tiek die de jongste tijd verscheen. Hoe komt dat Ik ben eerst in persoonlijke briefwisse ling gegaan met het schepenkollege en met de OCMW-raad. Na maanden kwam er nog geen reaktie. Men durft of wil er niet over praten. Pas dan ben ik naar de buitenwereld gekomen. Nu zijn ze wel nummer één in de achter klap. Ik vind dat. gezien mijn engagement in een kleine gemeenschap als Aalst, ik iets moest doen. Persoonlijk dienstbe toon mag er zijn, maar de maatstaf moet zijn«Geeft niet aan uw linker buur, wat uw rechterbuur schaadt». Daarom wil ik in de komende jaren de plaatselijke problemen, waaraan de bevolking globaal iets heeft, in de openbaarheid brengen. Openbaar vervoer is een globaal Aalsters pro bleem net zoals de dienstverlening in het stedelijk ziekenhuis Mijn volgend dossier is zeer politiek geladen, namelijk het residentieel par keren, waarmee ik mij al lang bezig houd. Zo een problemen zijn van belang, want daar heeft de bevolking iets aan. Mijn kracht is dat ik niet uit een poli tieke ruif eet. De dag dat dit het geval zal zijn, zal ik niet veel meer kunnen zeggen. Maar iedere partikulier staat niet zo onafhankelijk als gij. Nee, maar elke partikulier kan naar dié mensen gaan, die wel de mogelijkheid hebben om iets te zeggen of te schrij ven. Er worden dagelijks dossiers doorgespeeld. Sinds de artikelen over mijn dossiers in de pers verschenen, brengen vele mensen mij problemen ter kennis. Men kan niet altijd voor iedereen goed doen. Men mag allen zijn eigen over tuiging niet verraden en het is hetgeen ik probeer te doen, zelfs onder poli tieke druk. Ik moet er U geen tekening van maken dat ik het niet gemakkelijk heb binnen mijn eigen partij. De CVP stagneert al jaren en teert op een ver worven machtspositie. Zij zal zich moderner moeten gaan opstellen, en moet leven anno 1983. Ook de jeugd moet aangesproken worden om een politiek ideaal waar te maken. De jeugd is niet CVP-minded omdat die partij staat voor strengheid, principes, ondoorzichtigheid, en dat moet ge doorbreken. Volgen er nog dossiers buiten dit van het residentieel parkeren Dit is wel het dringendste. Nu wordt alles nog geheimzinnig gehouden op ministerieel niveau, maar de nieuwe wet zal er komen en nu moet het stadsbestuur al een standpunt inne men. Ook het struktuurplan Groot-Aalst. dat geboycot werd door het vorig bestuur zal weldra opnieuw aan bod komen. Nochtans werd het richtplan reeds in 1981 aan de gemeenteraad overge maakt, maar D'Haeseleer was tegen de principes gekant. Slechts als het richtplan in de gemeenteraad zal goedgekeurd zijn zullen de ontwer pers weten welke richting zij moeten uitgaan. Het struktuurplan Klein-Aalst moet eveneens opnieuw uit de lade getrok ken worden. Een struktuurplan is immers een evolutief plan', en wat aktueel was in 1976 is dit niet meer in 1983. Ondertussen liggen ook de ont werpen BPA's voor Aalst-centrum er te liggen, zonder dat er aan gewerkt wordt. Andere dossiers waar ik nog mee bezig ben zijn deze over de dienstver lening van de stad via de Keizershal- len, en de herhuisvesting van het poli tiekorps, dat nu te eng behuisd is. (MP) Volgens het S.P.-weekblad Voor Allen besliste het stadsbestuur het boek «Het land Coita erotische verhalen uit Zweden» uit de stads biblioteek terug te trekken. Het betreft een ver taald werk van Bernlef, dat er al sinds 1978 staat. Volgens «Voor Allen» strookt de verwij dering geenszins met de geest en de letter van het kultuurpakt. Gesteld wordt dat het sche penkollege geen blijk geeft alle ideologische en filosofische strekkingen te zullen eerbiedigen. (PD) pelzen coppens

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8