Ji 1 ImiM HU! Stadsfeestzaal te klein voor «Iwein van Aalst» *v! SERAV m w. WLA tekent protest aan tegen ververij Denderland W.L.A. meldt suksessen MOET ER 61 ZAAI OP? Donderwolken boven de jeugdraad Morgen perskonferentie OCMW i Erepenning Marnixring uitgereikt aan Herman Candries P j|S|j "S WêêSsÈË iËw* t IIHLiV mux s21 76 08 Nieuwe Gazet van Aalst - 2 december 1983 3 Wij hebben in onze vorige editie reeds een korte inleiding gegeven bij de uitreiking, zaterdag 26 november, van de jaarlijkse erepenning van de Marnixring. Zaterdagavond was het dan zover. De Stadsfeestzaal was veel te klein voor de huldiging van Herman Candries, afgevaardigd-beheerder van de Flemish Aerospace Group (Flag) en welbekend om zijn veelvuldige TV-optredens in de Wies Andersen Show. De akademische zitting werd ingeleid door Guido Asselman die, in naam van de gehele Marnixring, een welkomst woord richtte tot de talrijk opgekomen aanwezigen, waaronder o.a. de bur gemeester, enkele schepenen en gemeenteraadsleden en later ook nog staatssekretaris D'Hondt-Vanooden- bosch en Gemeenschapsminister Geens. Meteen daarop volgde een optreden werd opgericht, om tegen de Brus sels-Waalse luchtvaartlobby te kun nen konkurreren, aldus de burge meester. De zitting, zoals die aanvankelijk werd gepland, werd toen wel even dooreen- gehaald door dhr. Gaston Geens, voorzitter van de Vlaamse Executieve, die andere verplichtingen te vervullen had, maar dan toch maar wat vroeger aantrad. Hij wilde het gebeuren voor TP? Tijdens de feestelijke akademische zitting overhandigde Frans Van Passel, nationaal voorzitter van de Marnixring, de erepenning, (foto) (g) van een «zingende klas», o.l.v. Mar- nixring-lid Michael Van Lierde. Het projekt «Iedere klas een zingende klas» werd trouwens door de Marnix ring opgezet, maar daarover schreven we vorige week wel al wat. De volgende spreker was de plaatse lijke voorzitter van Iwein van Aalst, dhr. Edgard Saeys. Hij verheugde zich over de toekenning van de ere penning aan Herman Candries die toch heel wat voor de Vlaamse Ge meenschap heeft gepresteerd. Hij schetst even de evolutie van de Vlaamse ekonomie, met daarin ook de krisis die zich nu toch wel manifes teert. Vandaar, maar niet alleen daar om, aldus dhr. Saeys, werd er dit jaar uitgekeken naar iemand die toekomst gericht werk kon verrichten. Ook burgemeester Uyttersprot mocht hulde brengen aan Herman Candries. Hij verheugde zich over de uitnodiging van de Marnixring en had veel lof voor de Marnixring en diens inzet voor de Vlaamse Cultuur. Hij huldigde ook de FLAG, die in '80 geen geld missen. Minister Geens was wellicht de meest ongedwongen spreker van de avond. In een luchtige verhaalstijl schetste hij de figuur van Herman Candries. Hij onderlijnde 4 Candriesen de kolonel (die zó braaf zou zijn dat de Russen er slechts erg laat in geslaagd zijn hun vredesbetoging alhier te organiseren, dixit Geens), de prins Candries (als voorzitter van de Orde der Prince), Candries de voetballer (als ex- voorzitter van KV-Mechelen) en tens lotte de FLAG-Candries, die zich snel aan de veranderende doelstellingen weet aan te passen. Jan Meskens, hoogleraar aan het Sint-Lukasinstituut te Brussel mocht de avond, als feestredenaar opvullen. Hij schetste in het kort de loopbaan van Candries, maar raakte nadien wel even zijn greep op het publiek kwijt. Gelukkig volgde daarna een knap optreden van het koor «Colla Voce» o.l.v. Herman Slagmulder. Daarna volgde een toespraak van- Frans van Passel, nationaal voorzitter van de Marnixring. Hij schetste erg Naar aanleiding van een openbaar onderzoek commodo et incommodo tekende de Werkgroep Leefmilieu Aalst bezwaar aan tegen een nieuwe exploitatievergunning aangevraagd door de bekende textielververij Den derland, gelegen op het industrieterrein van Gijzegem. In het bezwaarschrift wordt eraan herin- maximum drie jaar een zuiveringsinstal- nerd dat het bedrijf in het verleden steeds zware milieuhinder veroorzaakte o.a. door rookhinder en roetneerslag. Ook de uitgelaten dampen, die vrijkomen na het verfproces zijn hinderlijk, en wat de waterzuivering betreft heeft het bedrijf nooit een noemenswaardige inspanning geleverd. Afvalvloeistoffen worden sinds jaren in de openbare waterloop geloosd, waardoor deze vanaf de lozingsplaats volkomen biologisch dood is. Om al deze redenen eist WLA dat het toestaan der exploitatievergunningen af hankelijk wordt gesteld van verschillende voorwaarden. Ten eerste zou binnen een termijn van In de jongste infokrant van Werkgroep Leefmilieu Aalst klinkt een zekere tevredenheid door. Leefmilieu-akties lopen niet altijd op een sisser uit - Het verzet tegen de rally Twaalf Uren van Aalst (die tot een verbod in de toekomst leidde, door burgemeester Uyttersprot) kreeg steun van de Kulturele Raad van Erpe-Mere en het V.V.A.K. - De Meldertse pluimveeslachterij Seghers is niet doof gebleven voor klach ten van omwonenden over rook- en stankhinder bij ongekontroleerde afval verbranding Voortaan wordt het afval via Zaterdag 26 november overhandigde de Marnix-ring de erepenning aan Herman Candries. kort de doelstellingen van de Marnix ring en overliep de evolutie Er werd overgegaan tot de overhandiging van de erepenning van Herman Candries, die als laatste spreker de avond af sloot met een geslaagd wederwoord. Candries verheugde zich uiteraard over zijn uiteinderlijke verkiezing (wie zou dat niet doen). Hij duidde er wel op dat hij alle gepresteerde werk nooit alleen verwezenlijkte. Hij beschreef de diepgang die ons volk heeft gekend vooral na de beide wereldoorlogen en stelde als eerste vereiste dat het zich diende terug te vinden en zich daarna ook in de veranderende wereld inpas sen. Hij beschreef hoe belangrijk de relatie kuituur-welvaart wel is en riep de over heid op tot het creëren van een gun stig investeringsklimaat. Hij verwees ook nog naar de dood van Willem van Oranje, volgend jaar 400 jaar gele den, als symbool van de gehechtheid tussen noord en zuid. Na een tweede optreden van het koor «Colla Voce» werd de zitting afgeslo ten met het zingen van de Vlaamse Leeuw en van het Wilhelmus, nog maals om de gebondenheid met het Noorden te illustreren. Daarna werd iedereen opgeroepen om aanwezig te zijn op de receptie in het Belfort. Laten we maar hopen dat dit een illus tratie was van de ekonomische en kul turele opgang in Vlaanderen. (KVDE) Clara en Sabina, die twie komeiren die vroeger van oon here wastobben heer protje sleigen en domei reigelier in de gazet kwampen, meigen toch zeikes nog ne kier boevegholdj werren hein Ja. 'k weit het va serrewoerdeg 'n stoon ze nimmer on heren tobben, here was goo nor de wasseroy. Domei 'n moete z'oeik 't schooim van heer eiremen. nimmer on heren blaa véschoeit afkooisen mor heer komeireprotjen sloon ze nog van toyd tot toyd nekier, as ze makanderen ne kier teigekommen. Gelèk as vandaog. Clara Welwelwel wie dammen hier nog nekier hemmen Sabina-kindj dad es na toch lank lein. Woor hejje goy gezeiten Sabina Awei meh schaop 'k zol 't zelde on aan kenne vraogenMor 't es gelèk as ge zegt, 't es lank lein. Clara En hoe es 't nog En thoois Meh Manewei en meh de kinjeren Sabina Goed, goed. Manewei prost wel 'n betjen op zè woter, mor ja, dad es den averdom hein. nemensj 'n verbeitert er m op En de kinjeren ja dedie zen de poyp ooit. Alletwie getraad. En 'k hem al twie kleinkinjeren oeik. En hoe es 't meh aa dè, schaop Clara Awei. zu goe meigelèk hein Lowie sikkeit al ne ghielen toyd meh tsjateka en ikke, ik haaf meh on't gès newoor kindj. Mor seg nekier, g' hedj dor azoei pesies 'n groeite zwore kabas boy. Ge 'n zè toch zeikes ni on 't verhooizen Sabina Goedemor meh schaop, ikke naa nog verhooizen Belange ni. Mor 'k zat dor thoois al meh azu ne g roeiten hoeip gelas en leige flessen en dor ben ek naa op gank ver die in ien van die nieve kont... kont. Clarakonteeners... Sabina Ja. kont., eeners gon te steiken. Mor 'k pakten der oever'k Hem er al twie gedoon en ze zitten alletwie al broebelevo!Naa ben ek op gank nor nen derde zé 't Es 't hoepen da 'k men klodden door kwoyt geraok want men eiremen sleipen aal Clara Awei joot. kindj. geer on onzet oeik. 'k Hem sjans dat er geer ienen dicht teige men deir stoot, mor 'k hem toch oeik gezing dat er kèrtonge doeizen neivestoon meh flessen en bolkallekes va rolmops Nog 'n sjans da 't giene zoemer 'n es of der zol der rap eh rèksken boy zen, peis ek. Sabina Da moeie m vraogen En 't es gin avans da k er menne kleinzoeng meh opstier, want denne kleine 'n kaan on die hollen ni hein, de die stoon veil 't hoeig 'k Verstoon 't wel zee meh schaop. domei 'n kennen de gasten der ni van allen bicht insmoyten, mor alla 't Es toch 't ien en 't ander hein Clara Teige wie zegde'tMor ze moeten der toch iet meh doeng hein kindj Mor wacht tot van de zoemerMenne gebier verteldjen meh dat 'n hoy verleide zoemer iveranst op 'n proche. oeik azoei ne konteener zing stoon hooi Dad es ne voejazjeir hein en hè hooi zjust zen eiten opg'eiten en hè zat dor meh eh leig flesken van ekspoor Hè zeit. 'k zal dad hier oeik agaa mor infoefelen domei ben ek da kwoyt. Mor heit 'n meige loeipen Hè smeit er ze flesken in mor door kwamp in iene kier ne ghiele zweirem biekes ooit Mor naa gon ek voesj zee want 'k moen men patatten nog schellen. Mokt dagge van a kabas vanaf gerokt. Salie, en tot ziensj hei meh kindj PETJEN vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraafpoorl weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen Drie weken geleden verscheen in ons blad een dossier over het jeugd beleid in Aalst onder de titel «Krijgt Aalst een schizofreen Jeugdbe leid Een aantal evoluties die daarin werden geschetst, vanuit his torisch perspektief, zijn in een nieuw stadium getreden. Het gedonder wordt sterker, maar het blijft nog goeddeels binnenskamers. Op 22 november vergaderde het Dage lijks Bestuur van de Jeugdraad. De ver gaderingen werd na een rel geschorst Een aantal mensen protesteerden for meel tegen het feit dat de uitnodiging voor de samenkomst amper twee a drie dagen voor 22/11 in de bus zat en dat de agendapunten zonder bijgaande infor matie verstuurd werden. Over de oorza- latie voor de te lozen vloeistoffen moeten gebouwd worden. Ten tweede zou de stookinstallatie van het bedrijf voorafgaandelijk dienen uitge breid te worden met een systeem dat de roetneerslag binnen het bedrijf houdt. Ten derde wenst de milieuvereniging dat er minimaal éénmaal per maand een neutrale kontrolemeting der dampen zou gebeuren en dat deze opmetingen open baar zouden gemaakt worden Tenslotte wenst WLA bij hoogdringend heid naar het voorbeeld van de regeling voor het bedrijf Amylum een overleg-or- gaan door de stad Aalst in het leven ge roepen tussen het bedrijf Denderland en de omwonenden (MP) Naar we officieus vernamen (een schriftelijke uitnodiging ontvingen we bij het ter perse gaan van dit blad nog niet) richt de OCMW-raad morgen zaterdag een perskonferentie in. Naar we hopen leest U volgende week dus in dit blad het officiële standpunt van de OCMW-raad m.b.t. aller hande aanmerkingen, beschuldigingen en vragen, die de jongste tijd geuit werden. Wat advokaat Bogaert betreft, die naar eigen zeggen de eerste geweest is die een en ander dierf zeggen, deze beves tigde in een recente persmededeling zijn eerder naar voren gebrachte beschuldi gingen («feiten»). Hij zet zich tevens schrap tegen de houding tot nog toe van de OCMW-raad, die o.m. de pers in een kwaad daglicht stelde Volgens Bogaert containers weggehaald Volgens WLA bewijst dit dat met alle firma's de klachten over de door hen veroorzaakte milieu hinder aan hun laars lappen - Nadat WLA een aantal milieuproble men doorspeelde aan de stedelijke dienst leefmilieu, blijken er positieve ge volgen te zijn Zo wordt verwezen naar de Verenigde Natiënstraat te Nieuwerkerken. Op vraag van WLA werden alle boom- perken netjes opgekuist en zorgden de technische diensten als toemaatje ervoor dat tientallen putten in de straat gevuld werden Wat de bomen zelf betreft deelde sche pen De Maght (Openbare Werken) mee dat de eigenlijke aanplanting dateerde van vóór de fusie. De aanplanting leed enorm onder vandalisme en verniel zucht; elk jaar moest meer dan éen derde vervangen worden. druist dit in tegen de persvrijheid. Panoramist Over pers gesproken de klacht van de dokters Goossens en De Waele op een artikel van onze Panoramist. en de ten dentieuze ruchtbaarheid die hun advo kaat Piet Van Eeckhout daaraan gaf via de nationale pers, dreigt een fameuze staart te krijgen. Onze Panoramist - Pol De Paepe, kondigde immers aan klacht in te dienen bij de stafhouder van de balie te Gent, tegen voornoemde advokaat. Een en ander druist immers zodanig in tegen de déontologie van de advokaat, dat hij deze stap nodig oordeelt Op donderdag 24 november heeft ook de beheerraad van de v.z w Aalsterse In formatie (uitgever van dit blad) zich over deze zaak beraden Gesteld werd dat dit blad vanuit zijn onafhankelijke positie de Aalstenaars op een ernstige, obiektieve wijze moet blijven informeren o m over het OCMW. Zo nodig zullen hiertoe ook naast dit weekblad initiatieven ontwik keld worden. Gedacht wordt aan een hoorzitting, met aanwezigheid van alle betrokkenen, en met alle informatie op tafel. (P D.) ken daarvan was men het niet eens. CVP-afgevaardigde Stefaan Van De Winckel eiste bovendien het ontslag van jeugdsekretaris Guido Moens. waarop nogal wat heibel zou ontstaan zijn. Van de Winckel verwijt Moens een te eigen machtig optreden. Zo zou de ondervoor zitster van de jeugdraad. Vera Van Der Borght, te weinig worden betrokken bij een aantal zaken en zou Moens weige ren dat anderen hem vergezellen bij de bezoeken die hij aflegt aan de jeugdor ganisaties (voor de jaarlijkse erkenning door de jeugdraad) Een meerderheid van de bestuursleden stemde dan voor schorsing van de verandering de afge vaardigden van de kristelijk geïnspireer de jeugorganisaties, van CVP en PW stapten dan ook op Naarmate de datum nadert waarop de gemeenteraad moei beslissen over de toekenning van de jeugdsubsidies (aan de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties of aan de aparte jeugdverenigingen) stijgt de spanning. De tijd ontbrak ons om met alle betrok kenen en verantwoordelijken, in de eer ste plaats schepen Bourlon zelf. te gaan praten - maar dat lukt ons binnenkort vast wel (k n.) Molenstraat 70 Aalst

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3