t Soete Huijs 4 Nieuwe Gaztft van Aalst 2 december 1983 "ItAnAVi S-titvwic hflnn hfttfalrAB* ''«■ISjpfSil DUnil5 UdlllJ wwwi OwvIVCil Dit is een vriendelijke uitnodiging... 'Dit jaar geen overdrukke opendeurdagen, maar een rustiger ont moeten in 't Soete Huijs, gans de maand december, waarin het kerstgebeuren centraal staat. Denemarken en Zweden hebben ons bij onze aankopen geïnspi reerd om samen met U de stemmige decembermaand voor te berei den. Kerstboomversiering, kerstkaarsen, kerstkaarten, kerstmuziek, kerstgeschenken, kerstlammetjes, speciale feestverpakking, tajel- versiering. Dit alles om Kerstmis '83 blij en vredevol te beleven. Hen kopje thee en een babbeltje, daar maken wij extra tijd voor.. - Leo de Bethunelaan 45, 9300 AALST 21 47 26 Gentsestraat 70. 9300 AALST 70 38 32 elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur Over verboden boeken en adviesraden Een open brief van het bestuur van de PVV-jongeren aan het schepenkollege, protest in de rangen van bet Humanistisch Verbond, een interpellatie van SP- raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh, speldeprikjes in de pers... dat allemaal om één enkel boek Jawel. Maar toch ook om meer: bet principe of in een openbare bibliotheek boeken weggehaald mogen worden omwille van hun inhoud. Deze en aanverwante kwesties zorgden deze en vorige week voor felle diskussies, en leidden ook tot een stemming in de bebeerskommissie van de bib, waar schepen Borms unaniem voor schut werd gezet. Het begon gewoon met de klacht van een verbolgen moeder... ledereen weet onderhand wel dat in de openbare bibliotheek (Kattestraat) het boek «Het land van Coitha» uit openkast werd gehaald. We doorbla derden een eksemplaar. Het is een deel van een reeks Zweedse verhalen, die gebundeld werden onder de gemeenschappelijke titel «Het land van Coitha» de naam spreekt voor zich. Het bevat kortverhalen van Zweedse auteurs-met-naam (maar bij ons nauwelijks bekend), die gevraagd werden'een erotisch verhaal te schrij ven met literair niveau. Op de vraag wat 'literair niveau' eigenlijk is, of hoort te zijn, gaan we niet in. Dat is een eeuwige twistvraag, ook voor emi nente literatuurwetenschappers, ver moedelijk tot het einde der tijden. Feit is wel dat er bij het vluchtig doorle zen van een paar verhalen in dat boek aardig wat gestoeid en gevlin derd wordt, en dat in een minder verhullende taal dan wij hier gebrui ken. Veredelde soft-porno volgens sommigen, vuilschrijverij volgens anderen wie zal het zeggen In elk geval is het geen door de wet verbo den boek; het ligt te koop, bij wijze van voorbeeld, in de Standaard Boekhan del te Brussel. Het stond al een paar jaar in de hoofdbibliotheek van Aalst, afdeling volwassenen. Nu niet meer (of nu misschien tóch weer; het is in elk geval een tijdje weg geweest. Het hele incident zal wel maken dat het de eerste maanden druk ontleend zal worden). Zaterdag vroegen we schepen Chris Borms (kuituur) wat er nu precies gebeurd was: «Blijkbaar heeft een adolescent dit boek onlangs ontleend, en een ouder heeft zich daarover be- Vervolg van blz. 1 Ondanks deze prijs zal het exploitatieverlies toch nog 25 miljoen bedragen. In tegenstelling met vroeger werden alle leningen nu wel unaniem aan vaard, enkele opmerkingen niet te na gesproken. De stad Aalst tekent ook in bij de nieuwe kapitaalsverhoging van het Gemeentekrediet Vön Belgiè. Het land van Coitha Gracienne Van Nieuwenborgh (SP) -orgde hierop voor een waar vuurwerk met haar interpellatie over het uit cir culatie nemen van het boek «Het land van Coitha» of «Erotische verhalen uit Zweden». Mevr. Van Nieuwenborgh vond de beslissing van het CBS een vorm van censuur en wenste dat het principe zou gestemd worden dat nie mand, dus ook niet het Schepenkol lege, het recht heeft een boek uit de bibliotheek te laten verwijderen Kui tuurschepen Borms (CVP) betreurde allereerst de reklame, die door haar maatregel aan het boek gegeven werd. Zij stelde dat het boek wel ver der beschikbaar was maar niet meer in «open kast» aanwezig was. Uit haar uitleg bleek verder dat enkel de offi ciële beheerskommissie over een der gelijke uitgebruikname kan oordelen SP-fraktieleider Hooghuys wees van zijn kant op de evolutie van de zeden en op het feit dat «elke avond de TV druipt van erotiek en de porno». Zijn partijgenote Van Nieuwenborgh ving echter bot door de vraag over de prin ciepstemming. Burgemeester Uytters prot was immers van oordeel dat de vraag van het oppositielid onontvanke lijk was en hij werd hierbij gevolgd door de meerderheid. Opvallend was dat de ganse oppositie op dat ogenblik haar banken verliet en uit protest tus sen het publiek plaatsnam. Enkele kleinere interpellaties van Danny Denayer zorgden hierna voor enige verademing. Zij betroffen het overwegen van inleveringspunten voor afval die, het toekennen van werkkledij aan BTK-ers en DAC-ers en de doelstellingen van het stadsbe stuur inzake kleine kapellen en veldka- pelletjes. klaagd bij één van de leden van de adviesraad voor de bibliotheek. Dat voorval werd mij dan gesignaleerd en later besproken op een vergadering van de advieskommissie. Met één tegenstem steunde men daar het voorstel om het boek voorlopig uit openkast te halen. Het kan dus nog wel ontleend worden, door volwasse nen die dat willen. Maar het is de Beheerskommissie van de bibliotheek die moet beslissen over de boekenkol- lektie. Die is donderdag samenge- weest (24 november)». Schepen Borms wou over deze verga dering nog niets kwijt, omdat ze eerst het schepenkollege (maandag jl.) wou inlichten, en de dag daarna antwoor den op de interpellatie van G. Van Nieuwenborgh in de gemeenteraad. Daarover straks meer. Open brief PVV-jongeren Intussen waren al protesten gerezen. Een paar insiders lichtten de pers in wat de schepen betreurde en er kwam een formele 'open brief' van het bestuur van de PVV-jongeren aan bur gemeester en schepenen. Zij schre ven «Blijkbaar ondervindt de lezer de meeste moeilijkheden wanneer hij zich wenst te begeven in de richting van werken uit de erotische, avant- gardistische sfeer». Ze gingen zelf een kijkje nemen in de bib, en stellen dat o.m. een werk dat de Belgische staatsprijs kreeg in het bibliotheekbe stand ontbreekt. Dan volgen een reeks kritische vragen wat is de oor zaak van deze mogelijke selektiviteit Is het aankoopbeleid beperkend Wordt er gecensureerd na de aankoop van boeken, en zo ja, door wie Wie is Jeugdraad Een onschuldig klinkende vraag van Dolores Baïta «Worden Aalsterse wak kere burgers in de hoek gedrumd zorgde opnieuw voor bikkelharde woordenwisselingen die »rij snel uitlie pen tot geroep en getier tussen meer derheid en oppositie. Uit deze inter pellatie, en de erop volgende tussen komst van SP-er Patrick De Smedt viel vooral te onthouden dat het schepen kollege duidelijk een eigen visie heeft over de taak en de werking van de adviesraden. Volgens de SP-oppositie worden deze adviesraden meer dan ooit verpolitiseerd. Daarbij werd ver wezen naar de kultuurraad en vooral naar de jeugdraad, die de jongste tijd nauwelijks uit het nieuws verdween. Dat de interpellatie duidelijk voor be.jerir.g zorgde bij het schepenkol lege eri bij de meerderheid werd bewezen door ontelbare onderbrekin gen en tussenkomsten. Ook in het feestkomitee blijkt alles nu op een meerderheid-minderheidspositie uit te draaien Bij de uiteindelijke stemming over een konkreet voorstel tot wijziging van het reglement van de adviesraden diende de minderheid zoals verwacht het on derspit te delven. Opnieuw konden de raadsleden daarna even stoom afblazen bij twee interpellaties van raadslid Denayer over een bouwvergunning te Moorsel en over een slopingsattest voor krot woningen op de Boudewijnlaan. Goeverneur Tegen het middernachtelijk uur zorgde Volksuniër Willy Van Mosse- velde voor de zoveelste verrassing van de avond. Uit informatie op het provin ciebestuur en bij de stadsadministra tie bleek dat het schepenkollege nage laten had op de gemeenteraad van 14 dagen geleden een belangrijke brief van Minister Galle over de begrotings wijziging 1981 voor te lezen. Noch tans zou de burgemeester hiertoe ver plicht geworden zijn door de goever neur. Raymond Uyttersprot verklaar de echter dat hij van de brief van de goeverneur geen kennis had. Gedurende gans de avond viel het trouwens op hoe zenuwachtig de bur gemeester op vele interpellaties rea geerde. Hij was duidelijk verveeld met bepaalde interpellaties en uitspraken van de oppositie. (MP) daartoe eventueel bevoegd Welke rol spelen de adviesraden Worden zulke boeken door lezers gestolen, zodat daardoor eenzijdigheid ont staat Gebeurt alles nog wel volgens de regels van het kultuurpakt De PVV-jongeren protesteren tegen de zoéven geschetste situatie omdat ze die aanvoelen «als een aantasting der basisvrijheden, als daar zijn kul- turele ontwikkeling, recht op menings uiting en persvrijheid. Het scheppen van precedenten, zowel als het ach terwege blijven van enige verduidelij king hieromtrent, moet ten allen prijze worden vermeden». De PVV-jongeren rekenen op een verhelderende uitleg van de verantwoordelijken. Uitleg over de bevoegdheden kan vrij beknopt: de adviesraad is een in spraakorgaan waarin alle vertegen woordigende verenigingen van de gebruikers en alle filosofische en ideo logische strekkingen opgenomen zijn. Daarnaast is er de Beheerskommissie en die heeft meer gewicht: ze is pro portioneel samengesteld volgens de politieke verhoudingen in de gemeen teraad en heeft beslissingsrecht, o.m. over de boekenkollektie. In de praktijk is het de hoofdbibliothekaris die, samen met gekwalificeerde medewer kers, en volgens bepaalde wettelijke normen, de aankoop van boeken ver zorgt. (Er wordt gewerkt op basis van boekrecensies e.d.waaruit de verant woordelijke groep een voorrangslijst samenstelt. De beheerskommissie wordt geïnformeerd en heeft kontrole- recht). ledereen mag aankoopsugges ties doen, ook de lezers. Het biblio- teekdekreet zegt ook dat «de kollektie moet samengesteld zijn in een geest van objektiviteit, zodat ze aangepast is aan al de behoeften van de bewoners van haar werkgebied; zij moet aktueel en representatief zijn». Het schepen kollege en de gemeenteraad hebben enkel kontrolerecht op financieel vlak. Schepen Borms vertelde ons nog dit: «Het probleem dat opgedoken is heeft twee kanten, denk ik. In de eerste plaats gaat het om de vraag hoe we kunnen voorkomen dat adolescenten boeken ontlenen die niet voor hen be stemd of geschikt zijn. Dat is moeilijk; er is wel een aparte ruimte voor ado- lescentenlektuur, maar zij kunnen ook terecht in de kasten voor volwasse nen. Daar is natuurlijk niks op tegen, want voor dokumentatie voor school of vrije tijd, romans voor boekbesprekin gen enzomaar vinden zij daar hun gading. Maar hoe kunnen we voorko men dat ze ongeschikte lektuur ontle nen Het bibliotheekpersoneel staat in voor lektuurbegeleiding, maar op de 'spitsuren' is dat nauwelijks haalbaar. Over dat vraagstuk zullen de betrok ken raden zich toch eens moeten bui gen. Ten tweede is er het probleem van de boekenaankoop en -selektie. De beheerskommissie is onder het vorig bestuur uiterst zelden samenge komen, zelfs niet om de ontwerpbe grotingen op te stellen. Daar is inmid dels al wel verandering in gekomen; we zouden nu ook moeten bestuderen hoe we de kontrole op de boekenkol- lekties zullen opvatten». Besluit«Men verwijdert geen boeken» Donderdag 24 november vergaderde de bibliotheekkommissie over het Coitha-geval, als precedent van een vorm van censuur. Het is er, zo te horen, soms heftig aan toe gegaan. Voor schepen Borms was het resul taat ontgoochelendde kommissie stemde unaniem voor het princiep dat men uit de bib géén boeken verwij dert. Ook de vertegenwoordigers van de meerderheidspartijen (o.m. CVP- ers Van de Sijpe en Goossens, PVV- ers Adriaenssens, Lorie, Vermassen) keurden mee de verwijdering van boe ken principieel af. Kommissielid Gracienne Van Nieu wenborgh (SP) vertelde er ons dit over: «Chris Borms heeft dat onge twijfeld met de beste bedoelingen gedaan, daar niks van, maar het was een onjuist besluit. Het ging op die vergadering echt niet om dat ene boek, maar om het principe dat men geen boeken weghaalt, ledereen was het erover eens dat dit niet kon. Als men na elke klacht boeken verwijdert, staan binnenkort de helft van de kas ten leeg. Er zijn in de bibliotheek geen boeken aanwezig die door de wet ver boden zijn; dus moeten ze allemaal bereikbaar blijven, zonder hindernis sen, ook de kontroversiële werken. Als men die in een soort zwarte ikast begint te stoppen, overtreedt men gewoon de regels van het kultuurpakt. Wat het probleem van de adolescén- ten betreft... Wat is dat eigenlijk, een adolescent Iemand van 1-5 jaar, of 18, of ouder Daar is toch een ver schil tussen Voor het bibliotheekper soneel is het moeilijk om te begelei den, zeker als het druk is. En of een systeem met bvb. boekfiches in een speciale kleur zou helpen, betwijfel ik. Volgens mij ligt de verantwoordelijk heid voor lektuurbegeleiding in de eerste plaats bij de ouders. Zij moeten met hun kinderen praten over boeken, en ontleende werken éventueel cen sureren volgens hun persoonlijke nor men en opvoedingsdoelen. Niemand moet dat in hun plaats doen». In de verslagen van de jongste gemeenteraad zal het vervolg van dit verhaal nog wel behandeld worden n.a.v. de interpellatie van G. Van Nieu wenborgh. Intussen staat op de Grote Markt een zekere Dirk Martens, eerste boekdrukker der Nederlanden, met zijn rug naar de bib in de Kattestraat gekeerd. Verschillende interpretaties zijn mogelijk... (k.n.) De Parkvissers bestaan 25 jaar. Feest werd gevierd in hun lokaal Play-Boy». Prijzen werden aan de winnaars van verschillende prijzen toegekend. (HG) In de St.-Annaschool organiseerde de CMBV een avon_d waar men zelf brood kon leren bakken. Hoewel dit nu niet direkt de bakkers hun omzet zal doen dalen gaan thans meer en meer mensen zen nun orood baKKen. ue esu aanwezigen deden ervaring op en naast het prijsvoordeel wisten zij ook hoe zuiver (wat niet van alle in de winkels gekochte broden kan worden gezegd) self-made brood kan zijn, en over de smaak zullen we maar zwijgen. Probeer het zelf maar eens... (JC)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4