Jacht dikwijls gevaarlijk in Aalst Intercom begint onwettig met bsaw kabine hoogspanningslijn In de schaduw MEESTERKLEERMAKER 9440 EREMB0DEGEM Nieuwe Gazet van Aalst - 2 december 1983 5 dige maatschappij. Het beleid zou aldus moeten ingepast worden in de werkgele- genheidspolitiek en de vreemdelingen zouden niet mogen te lijden krijgen van willekeur. Ook voor het toekennen van stemrecht aan vreemdelingen werd ge pleit. Islam Interessant was de uiteenzetting van twee Turken, die deel uitmaakten van het (te grote) paneel. Hierbij kon men duide lijk opmaken dat vooral de gastarbeiders van de tweede generatie het moeilijk hebben. Zij voelen zich noch thuis in hun eigen land. noch in België. Ook op het belang van de kuituur en de godsdienst werd gewezen De eigen godsdienst (Is lam) is dikwijls het enige houvast met het geboorteland, waar men ooit hoopt terug te keren In de Mikisklub ging vrijdag een IMAV-vormingsavond door rond Gastarbeid De inleiding op de klank- en beeldmontage werd verzorgd door Luk Peersman. De ongelukkige technische storingen hebben niet kunnen beletten dat het een interessante avond werd. (gi) Tijdens de laatste gemeenteraad, werd Van Nieuwenborgh wel heel erg kwaad. Want toen ze het principe gestemd wou zien dat bibliotheek-censuur niet past, weigerde het college de stemming en speelde hypocriete poppenkast. 't Verwijderd boek «Coïtha» blijkt dus inderdaad een boek waardoor men vlug in vuur en vlammen staat. Misschien is 't wel zo dat 't college zich 't alleenrecht voorbehoudt dit boek te lezen om zichzelf zo van bepaalde slijtagevormen te genezen. Slijtage inderdaad reeds na slechts 9 maand want toch als ideale baringstijd wordt geraamd Een mooi nieuw kind werd er echter niet geboren het inspraakgras werd, integendeel, van onder de adviesvoeten weggeschoren Censuur en betutteling blijkt dus de Schepencollegeleus In de PVV sterft nu de laatste «liberale» geus, want ai draait hun vrijheldssiogan eiecioraarbp vöTieTöererr als 't erop aankomt laten ze zich gewillig de monden snoeren. Maak van Aalst toch geen idee-bekrompen stad, Een Aalst dat steeds zoveel vrijheidsliefde had Want wil men voor de ganse bevolking een goed beleid. Dan heeft men meer dan ooit nood aan meer openheid Perversje Reeds 25 jaar zet de Beweging A.T.D. VIERDE WERELD zich in voor de belangen van de allerarmste gezinnen. Om ons een idee te geven van de ellendige le venssituatie waarin deze mensen dage lijks vertoeven, organiseert deze bewe ging in de loop van de komende maan den een informatie-avond in verschillen de Vlaamse steden. Via een film «Weg met het onrecht», waaraan mensen uit de vierde wereld, uit verschillende landen, zelf deelnemen, worden we gekonfronteerd met de harde realiteitMensen worden het recht ont zegd een menswaardig bestaan te lei den. Ze leven in armoede en worden overal uitgesloten. Nochtans lijkt er ver andering te komen. De gezinnen gaan zich verenigen en hun misnoegen ken baar maken. De film is er, aldus de mede werkers, aaraig in gesmagd een Deeld te geven van de strijd van de vierde wereld en de Vierde Wereldbeweging om recht vaardigheid. Na de vertoning is er debatTot welk engagement zetten de allerarmsten ons aan Meteen biedt dit de gelegenheid iets meer te vernemen van de akties van de beweging. Ook in Aalst wordt er op initiatief van Jebron een informatie-avond gehouden op 4 december in Netwerk, om 19 u. Verleenden verder hun medewerking KAV - KWB; KSA Sint-Maarten: KSA Sint-Jozef; VKAJ; Chiro-gewest WKS; VVKM distrikt dender; jongerenkerk Baardegem-Meldert, Teledienst; HAK; Wereldwinkel; Werking Alfabetisatie; De nieuwe hoogspanningslijn tussen Aalst en Dendermonde via het Denderland Mijft ie de aktualiteit. In een persmededeling meldt RALDES dat op maandag 21 noven^er groetee werken startten aan de Bredestraat op het terrein gelegen tussen de Lion D'Or en de nieuwe industrieweg naar het Wijngaardveld. Bij navraag bleken deze werken zonder verynatteg uitgevoerd te worden Twee dagen later werd door de gemachtigde ambtenaar van de stad dan ook proces-verbaal opgesteld. Op de betrokken plaats is de bouw voorzien van de overgang tussen het bovengrond se deel in het Denderland en het ondergrondse deel in de stad. Ondertussen zou er een nieuwe gewijzigde aanvraag ingediend zijn door Intercom waarbij enkel nog ondergrondse aansluitingen voorzien zijn. Op 28 oktober 1983 keurde het Aalsters Schepenkollege deze nieuwe aanvraag goed, maar stuurde haar advies slechts op 18 november naar Stedebouw-Gent, die uiteindelijk de vergunning moet afleveren. Volgens RALDES toont het gebeurde eens te meer aan dat waakzaamheid geboden is, opdat landschap en natuurrijkdom tussen Aalst en Dendermonde niet nodeloos zouden verminkt worden. De leefmilieuvereniging klaagt ook de traagheid van de stadsadministratie aan. Zo duurde het bijna een maand vóór het advies van het schepenkollege verstuurd werd, alhoewel men amper 30 dagen heeft, zoniet wordt het advies geacht gunstig te zijn. «Het is reeds de tweede maal in deze zaak dat buiten de termijn geantwoord wordt, iets waar RALDES in de Adviesraad Leefmilieu van 9 september voor gewaarschuwd had». Anderzijds wordt het feit aangeklaagd dat er twee dagen verlopen vooraleer de stadsambtenaren optreden tegen een misdrijf». De traagheid van deze dienst steekt schril af tegen het officieel standpunt van het C.B.S. Hopelijk verbetert dat» aldus RALDES. (MP-HG) Op een vorig protest van Werkgroep Leefmilieu Aalst tegen de jacht in Groot- Aalst zijn heel wat reakties van lezers toegestroomd. Een en ander zet tot nadenken aan... m ae raumawijk te Gijzegem werd een venster door jagers aan diggelen ge schoten. De projektielen sloegen in vlak naast een jonge moeder, die haar kind aan het verzorgen was. Van dit gebeuren werd de rijkswacht op de hoogte gesteld. Op het Leirekensnatuurpad werden wan delaars weggejaagd door gewapende mannen omdat zij op het pad aan het jagen waren. Uit dezelfde omgeving kreeg WLA een klacht binnen van een mevrouw, die verklaarde dat haar hondje door jagers was doodgescho- Protestantse Gemeente; GMBV; GOC. (H.D.) ten. Dit .tondje was de favoriete speel kameraad van de kinderen. Op 30 oktober jl. waren een tiental jagers aan het schieten vlak naast de serres van een paar bloemisterijen op de wijk Steven te Moorsel. Tussen de jagers bevonden zich kinderen van nog geen 10 jaar oud Diezelfde morgen waren er ook pro blemen te Baardegem in de Kerkhofkou- ter. Er werd gejaagd tot vlak naast de woningen zodat het duchtig hagel regende in de voor- en achtertuinen. Op basis van deze feiten is WLA van oordeel dat zij verder samen met onte vreden land- en tuinbouwers op wette lijke wijze het in de toekomst moet onmogelijk maken dat de jagers nog verder hun «sport» kunnen bedrijven. (MP) Iedereen Klaagt wei eens aai mj net moeilijk heeft. Dikwijls vergeten wij hierbij dat in de schaduw van de maatschappij een groep mensen leeft, van wie de krisis heel wat offers vraagt. Het is de zogenaamde vierde wereld. Zaterdagnamiddag kwam Jeugdatelier 't Vlammeken met een lovenswaardig ini tiatief op de proppenspelen voor en met Turkse, Vlaamse en andere kinderen. De koer van de Stadsschool werd een alternatief spelterrein. En de monitrices en monitors zaten soms wel eens met de handen in het haar toen bleek dat deze niet-georganiseerde jeugd is als een bende wilde katten.en die pak je best niet aan zonder handschoenen... Toch beslist een pluim voor de initiatiefnemers (gi) Gastarbeiderswerking Zoals reeds vermeld was ook de Gast arbeiderswerking uit Aalst op de info- avond aanwezig. Deze werkt op basis van vrijwilligerswerk en met de hulp van een aantal DAC'ers Gelegen aan de Moorselbaan 96, zorgt deze Werkgroep o.a. voor spelna- middagen en naschoolse begeleiding van de kinderen. Ook Turkse en Marok kaanse les staat op het programma. Voor de jong-volwassenen worden er el ke dinsdag naailessen en handvaardig heidstechnieken gegeven, tenwijl de vol wassenen dan weer op hun beurt Ne derlands kunnen leren. Daar waar nodig zorgen de verantwoordelijken natuurlijk ook voor advies en rechtshulp, en ont- spanningsaktiviteiten ontbreken even min. Het spreekt voor zichzelf dat de gastar beiderswerking zich niet alleen naar de migranten zelf richt, maar ook naar de maatschappij waar men probeert een vreemdeling-vriendelijke houding te be vorderen De informatieavond in de Mi kisklub droeg hier alleszins toe bij. (MP) In het jongste jaarverslag van de stad Aalst (1982) telde men 1286 vreemdelingen. Vooral de 261 Turken en 203 Marokkanen (de Nederlanders komen op de derde plaats) springen in het oog. IMAVO richtte een interessante informatie-avond in over het «gast-arbeidersprobleem». Al liet zowel de diaprojektor als de bandopnemer het vrij snel afweten, het publiek kreeg toch een goed beeld zowel door inleider Hugo De Geest (IMAVO-verantwoordelijke) als door de aanwezige verantwoordelijken van de Aalsterse gastarbeiderswerking en 2 Turken zelf. loon van een Belg, en bij de vrouwen loopt het loon gemiddeld slechts op tot 62 van dit van de vrouwelijke Belgische' arbeidsters. Zoals reeds zovele malen werd nu ook afgerekend met de mythes dat de gast arbeiders profiteren van allerlei sociale voorzieningen. Volgens de ter hand ge stelde tekst zouden er op 100 werklozen slechts 14 vreemdelingen zijn. Daarbij werd gewezen op het feit dat een deel van de sociale wetgeving, zoals deze voor de gehandikapten niet toepasselijk is op alle gastarbeiders. Ook het feit dat buitenlanders meer overtredingen zou den begaan dan Belgen werd ontkend. Tenslotte werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een degelijke inte gratie van de vreemdelingen in onze hui- Volgens Hugo De Geest is de vreemde lingenproblematiek niet nieuw Reeds in de jaren vijftig kwamen 60.000 buiten landers (vooral Italianen) naar ons land om in de mijnen te werken. Ook in de jaren zestig bleef de stroom verder aan houden en opvallend hierbij was deze immigratie vooral gebeurde op vraag van de industriëlen. Pas op het einde van de jaren zestig begon de krisis zich te laten voelen, waardoor meteen ook de spon tane immigratie stopgezet werd. Volgens de verklaringen van de initiatief nemers van deze avond, werden de vreemde arbeiders meestal laagst be taald. Bij de mannen verdienen de vreemdelingen gemiddeld 86 van het Alles in voorraad kleine en extra-grote maten Geraardsbergse steenweg 154 TERJODFN AALST TEL 053 70 29 38 J

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5