WLA-verzet tegen nieuw fietspad Affligemdreef Palasthy zelf in Aalst Melkboer, Europa en PW-jongeren Socialistisch jeugdwerk krijgt koepel Discussie onder de «Tettentoren»leent onze bibliotheek pornografie uit 8 - Nieuwe Gazet van Aalst - 2 december 1983 Prof verliest grijze overjas Oppositie-orkaan zet meerderheid een moment in haar blootje. Gemeenteraad, 29 november 1983. Gezocht voor onmiddellijke indiensttreding: journalistieke medewerkers voor de Aalsterse deelgemeenten (behalve Erembodegem) en sport. Basisfree-lance. Zich wenden: redaktie-adres. Een hondeweer vrijdagavond 25 november. Misschien de reden voor een toch wel geringe publieke belangstelling voor een alleszins niet-doordeweekse aktiviteitde VUB-vrienden Denderstreek lieten de Hongaarse prof. Palasthy zelf uitgebreid aan het woord in de Nieuwe Madeion over het naar hem genoemde plan om uit de krisis te geraken. Het pannel van de gespreksavond in de Madeion rond het Palasthy-plan. Van links naar rechts: de hr De Groote Idirekteur KTM), Nuys (Min. Arbeid en Tewerkstelling), J. Van Steen (moderator), Van Bellingen (Prof. economie) en Palasthy (Prof. UCL). (JC) Je weet maar nooit, misschien sijpelt het wel tot bij de E.E.G. door de PW-jongeren van het arrondissement Aalst kanten zich in een pers mededeling scherp tegen het EEG-landbouwbeleid. Meer bepaald vindt men dat momenteel de kleine zelfstandige melkproducenten moeten opdraaien voor de «famuleuze kost van de EEG-administratie». Uit wat de Belgische landbouwminister aan volksvertegenwoordiger W. Van Renterghem antwoordde blijkt dat vorig jaar de subsidies niet beperkt bleven tot de kleine producenten (minder dan 60.000 kg. per jaar), maar dat ook sup plementaire steun ging naar bedrijven die minder dan 90.000 kg. leverden, wat in strijd is met twee EEG-verordeningen. Als bovendien het rekensommetje ge maakt wordt blijkt de medeverantwoor delijkheidsheffing (nl. 2 van de richt prijs van de melk) vier keer groter te zijn dan de steun per producent. Om zowel de melk- en boteroverschotten te beperken, als om de kleine agrarische bedrijven een overlevingskans te geven stellen de PW-jongeren voor de EEG- subsidies voor 1983 af te schaffen, even als de medeverantwoordelijkheidshef fing voor de producenten minder dan 60 000 kg en dat elke levering boven de 250.000 kg. per jaar zou betaald worden tegen wereldmarktprijs. Hierdoor zouden de grote industriële melkproducenten en niet de kleintjes geraakt worden, (pd) De Werkgroep Leefmilieu Aalst heeft zich steeds intensief bezig gehouden met de Affligemdreef, wat men als een «toeristische weg» bij uitstek beschouwde. Dank zij WLA werd overgegaan tot het opruimen van de sluikstorten, tot het wegnemen van autowrakken (waaronder een autobus) en tot het aanplanten van bomen. De leefmilieugroep kon levensvermijden dat een perceel in de land- bouwzone omgetoverd werd in een weekendverblijfsterrein. Ondertussen werd het homogeen landschap wel ontsierd door een wet telijk misbaksel van een betonnen sporthal, wat volgens WLA meteen «het begin van het einde» betekent, zoals aan de Rozendreef. In 1981 en 1982 werden de beken tussen de Affligemdreef en Hof Somergem met als grens het vliegveld en de wijk Hof Somergem manueel gereinigd door WLA. Ondertussen is ook dit gebied aangetast door een nog op te richten nieuwe woonwijk. De straten liggen er al, de rest volgt wel, aldus WLA. Wat de Affligemdreef zelf betreft, beseft WLA dat nu niet bepaald een voorbeeld is van een veilige weg, ver mits voetpaden, fietspaden en brede rijstroken er niet voorhanden zijn, maar als smalle weg heeft hij onge twijfeld zijn charmes. Daarom, meent WLA dat men resoluut moet kiezen ofwel in de huidige staat bewaren, ofwel veiliger maken, maar dan niet voor een bepaalde groep zoals fietsers maar voor alle wegge bruikers. Dit zou betekenen dat men langs elke kant één fietspad moet inrichten, alsook voetpaden, want er zijn veel voetgangers in de weekends. En bredere rijstroken zijn ook in de optie van verkeersveilige weg een noodzaak. Voel je de Affligemdreef ook breder en breder worden Zo vraagt WLA zich af. Dat men ten behoeve van het fietspad de aanpa lende grachten zou dichtgooien valt bij de bekende leefmilieugroep ook niet in goede aarde. Vanuit de Faluintjesge- meenten is de Affligemdreef waar schijnlijk een landelijke verbindings weg zoals er wel honderden zijn bui ten Aalst. Vanuit klein-Aalst is dit ech ter de enige «landelijke» weg die nog rest. WLA opteert kortom voor het behoud van de Affligemdreef in zijn huidige toestand, stellende dat elke ingreep het definitieve einde van deze char mante en historische wandel- fiets- en rijweg voor gevolg zal hebben. Met dit standpunt kant men zich impliciet tegen voorstellen o.m. van de Mel- dertse dorpsraad, Agalev en zelfs een intentieverklaring van het stadsbe stuur, waarbij wél voor een fietspad gepleit wordt. (MP) Sinds een paar maanden worden in Aalst ernstige pogingen ondernomen om het «Socialistisch Jeugdwerk Aalst» uit te bouwen. Dit S.J.A. overkoepelt de bestaande socialistische jeugdorganisaties (MJA, Rode Valken, Jongso cialisten, ABVV-kadetten, jeugdatelier Arend...) en wil die werkingen koördineren, ondersteunen en verder uitbouwen. Deze vereniging houdt zich meestal met de «uitstraling» van de VUB bezig; deze avond was de uitzondering op de regel Moderator Johny Van Steen wees in zijn inleiding op het grote overheidstekort en schetste de diverse oplossingen die daarvoor aangebracht worden hetplan- Dehaene, dat van de PVV en de SP. ook het Palasthy-plan Professor Van Bellingen bracht het grote sukses en de enorme impakt in herinne ring, die dit plan op de publieke opinie gehad heeft. De doelstellingen ervan leunen nogal dicht aan bij de klassieke ekonomisten (Ricardo Marx Met na me het bestrijden van de werkloosheid, het rendabel maken van kapitaal en een maatschappelijke omwenteling. Hij on derstreepte de transfert van niet-produk- tief, fysiek kapitaal (zoals machines) naar hoog rendabel, financieel kapitaal (wat bij financiële instellingen is belegd) Deze transfert brengt werkloosheid met zich. mee vandaar dat het fysiek kapitaal zo optimaal mogelijk moet worden benut. Werken in ploegverband kan hier een middel toe zijn. Fundamenteel Prof Palasthy zette - in het Frans, waar voor exkuses; hij begrijpt wel erg goed Nederlands - zijn theorie uiteen. De hui dige krisis noemde hij fundamenteel en niet konjunktureel of struktureel. Er zijn interne en externe oorzaken. Intern de verzadiging van de markt, het verlaagde werkaanbod en het ongelijk verhogen van kapitaal en dus van de produktiemid- delen die dan ook efficiënter moeten worden gebruikt. Door de arbeid beter in de tijd te regelen, kan men volgens hem de kapitale last verminderen. Ook het onderwijs moet hervormd worden, met meer vrije tijd. De gehele vrijetijdsi.ndus- trie zou volgens Palasthy aan omzet win nen. VUB-rektor Oscar Steenhaut (zelf Aal- stenaar), die anoniem in de zaal zat, wees in een interessante tussenkomst op het feit dat in de niet-produktieve sektor (banken, hospitalen enz.) de pro- duktiviteit wellicht niet zal toenemen. Voorlaatste spreker was dhr Nijs (werk zaam in het Ministerie van Arbeid en Te werkstelling) Hij belichtte het luik van theorie en praktijk Na een overzicht van de hele resem bestaande arbeidsplan- nen qua verdeling en arbeidsduur stelde hij dat het plan-Palasthy binnen de be staande wetgeving met te verwezenlijken is Voorbeeld Tenslotte gaf dhr De Groote (direkteur van de NV Kortrijkse Textielmaat- schappij KTM) een praktisch voorbeeld van een projekt dat reeds 4 jaar in zijn bedrijf bestaat Hierbij werd tot een gron dige reorganisatie van de tewerkstel lingsuren overgegaan voor wat de rotor- spinnerij betreft Dit plan is eerst ter goedkeuring van de arbeiders zelf voor gelegd De arbeiders werken hier telkens 6 uur per dag. maar in tegenwijzerzin elke week 6 uur vroeger. De Groote schetste de voor- en nadelen Positief zij de lagere fysische belasting een betere familiale integratie een hoger inkomen en een positieve groepsgeest Negatiefhet slechte startuur van het rooster (zondag om 24 u maar vooral ook de vrijetijdsbesteding, die met toe nam. Na de pauze kwam het tot een sper vuur van kritische vragen Een aange name diskussie-avond. die zeker voor navolging vatbaar is (KVDE) Elke onderwijzer kan U kapstokverhalen vertellen Jantje die per ongeluk Pietjes muts meegritst en de zijne (toevallig een paar jaar ouder) achterlaat, waarna een boze moeder van Pietje klacht neerlegt tegen de onbekende snode dader. Iets dergelijks, mensen, gebeurde ook op de herdenking van Stefaan De Jonghe in de feestzaal van het stadhuis Ging daar nu toch niet een kerel naar huis met de overjas van professor Robijns. terwijl zijn eigen grijze overjas bleef han gen Via de «Stadsberichten» poogt de stedelijke recherche de eigenaar van de achtergebleven jas terug te vinden. Zo U dat bent, neem dan kontakt op met prof. Robijns (016/52 25 76) of met de recep tie van het stadhuis (053/77.11.11). Ver gissen is menselijk maar eerlijk duurt het langst (pd) Ook wil men nieuwe socialistische jeugdinitiatieven stimuleren. Begonnen werd alvast met een zeer suksesrijk Sint-Maartenfeest. Men wil ook een aktieve bijdrage leveren voor de tweede Jongerenmars voor Werk, die op 13 mei '84 doorgaat. Het sekretariaat van het S.J.A is in het Volkshuis ondergebracht (Houtmarkt 1). Voorlopig in een ACOD-lokaaltje, maar in de toekomst wordt op de kel derruimte getipt. Twee medewerkers (Sabine De Waele en Rudy Fosseile) zijn er ter beschikking. Om de werking degelijk te kunnen ont plooien (en om bv. die kelderruimte tot een volwaardig sekretariaat en ont moetingsruimte in te kunnen richten) is het nodige geld vereist. Vandaar een oproepal wie sympatiseert met de socialistische beweging wordt vriendelijk gevraagd een permanente opdracht te onderschrijven waarbij men zich ertoe verbindt maandelijks bv. 100 fr. op rekening van het SJA (870-0408119-06) te storten. Een for mulier hiertoe kan men bekomen op het SJA-sekretariaat. Uiteraard worden ook eenmalige gif ten in dank aanvaard en zinvol aange wend. Steunlijsten worden in «Voor Allen» gepubliceerd, (pd) De nachtelijke herfststorm die vorige week de fossiele zittribune van Eendracht Aalst demonteerde, bereikte afgelopen dinsdag, zij het met enige vertraging, ook de raadszitting in de Belfortzaal. Een hele herfstbries, zoals later zou blijken. Naar goede gewoonte werden college, raadsleden en pennelikkers opnieuw rij kelijk van spuitwater voorzien om de kelen en vooral de ruzies te blussen. Maar niet enkel de politieke waterhoofden op de banken vechten om de macht, ook ach ter de schermen doen de lobby's blijkbaar flink hun werk. Het gevolg van één en ander is dat wij nu Chaudfontaine geserveerd krijgen i.p.v. het vertrouwde Spa water. Een goede beslissing overigens, vinden wij. Spa smaakt te «hard». Het vuur sloeg al onmiddellijk in de pan toen raadslid Van Mossevelde (VU) bij de aanvang van de zetting het woord vroeg bij ordemotie. «Njet», zei burgemees ter Uyttersprot, «ge krijgt het aan 't eind van de openbare raad». «Ik vraag het nog eens» (Van Mossevelde). «En ge krijgt het niet» (Uyttersprot). De burgemeester hield er aan het jonge Herdersemse CVP-raadslid Cockuyt te feliciteren met de geboorte van een eerste kindje, een jongetje, Christoph of Kris- tof genaamd. SP-fraktieleider Hooghuys sloot zich hier bij aan met de gevleu gelde woorden «Dat Kristof tevens de naam is van een gerenomeerd zilverwerk- merk. Laat ons hopen dat het een gouden kind wordt, 't Is reeds de 3de maal dat raadsleden iets trachten te doen aan de demografische achteruitgang van de stad. Hoog tijd dat het college in aktie schiet...». Punt 3 op het agenda behandelde de «aanpassing openingstermijn van de hoofdbibliotheek, jeugdbibliotheek en uitleenposten vanaf 1/1/84», konkreet ges teld minder openingsuren, vooral 's avonds. Van Mossevelde wou graag een woordje uitleg omtrent de teruggeschroefde ser vice. Bevoegd kuituurschepen Borms (CVP) verduidelijkte, maar ontoereikend, volgens Willy. Van Nieuwenborgh (SP) sprong Borms dan maar bij. «Dank U, voor de uitleg», zei Van Mossevelde tot zijn college. «Ne goeie schepen te weeg riep Hooghuys, de kwaliteiten van Gracienne lovend. «De ene geeft gemakkelijker uitleg aan de andere», besloot Uyttersprot. Zo was het. Ter gelegenheid van de bespreking van de inkomgelden voor het nieuwe zwem bad, wierp Monsieur (SP) op dat schepen Bourlon (sport, jeugd PVV) wat meer commissies mocht samenroepen om één en ander uit te knobbelen. Bourlon raakte zowaar over zijn toeren «Ge hebt op 6 jaar tijd zelf maar 7 keer een commissie opgetrommeld, en gij komt hier...». Monsieur even perpleks en applaus op de meerderheidsbanken. Denayer (VU) wou nog wijzigingen zien aangebracht in de vooropgestelde tarieven (o.a. voor minder- validen) maar dat kon echt niet meer volgens schepen Bourlon, o.m. «omdat de brochure die bij de opening zal worden uitgegeven, begint te dringen». Wij telden eventjes na er resten inderdaad «slechts» 40 dagen meer om het foldertje gedrukt te krijgen... Stadssekretaris Willems scheen op bepaalde momenten ietwat verward, te veel slechte boeken gelezen, misschien Hij sprak Louies Saerens (SP) bij één van de hoofdelijke stemmingen als «mevrouw» aan, hij, brave Lowie die nooit iets zegt... Slechte boeken lezen, zegden we. En of. De jongste gemeenteraad leek bijwijlen wel een spannende roman. Of een thriller. Alvast geen gesloten boek, nee hoor, open... en bloot Raadslid Van Nieuwenborgh interpelleerde immers over de ver wijdering door het college, van een werk uit de openbare bibliotheek. Het betreft hier een aangebrand stuk leesvoer dat de gemoederen flink zou verhitten: «Het land Coitha. Erotische verhalen uit Zweden». Toen de burgemeester dit agendapunt voorlas, klonk er een luide «Aaaah» uit de zaal, op alle banken. Een ongecontroleerde zucht, misschien «U heeft het woord, mevrouw Van Nieuwenborgh», zei Uyttersprot. De inter- pellante pauzeerde eventjes tot schepen De Pauw enige aandacht betoonde. «Als U zover bent», mijnheer De Pauw. Hoe moeten we dit weer interpret... Nee, toch De Pauw: «Een beetje beleefd a.u.b., hé» Toen raakte een vurig debat voorgoed op gang (het zou 45 min. duren). Uytter sprot «Het verwondert me dat het boek de gemoederen reeds zó ophitst bij bes preking...» Van Nieuwenborgh krijste tot 6 maal toe dat «de meerderheid zich maar eens diende uit te spreken over het principe niemand kan een wettelijk toegelaten boek uit omloop nemen (evenmin uit het bestand van een openbare bibliotheek). Dat is censuur, duiding», besloot ze, wijzend op het gevaar een precedent te scheppen. Het college amendeerde de interpellatie en wenste eerst een stemming over de ontvankelijkheid ervan. Van Nieuwenborgh «Dus, u wil niet stemmen over het principe, terwijl de daad al gesteld is Van de Sijpe (CVP) die bij gelegenheid vaak als een (Middeleeuws) moraalrid der optreedt«U verheft porno tot ideologie Repliek «Geen sprake van, dwa zerik Hier breken wij het verslag abrupt af, vanwege gebrek aan niveau. Mochten onze jonge lezers dit trouwens te horen krijgen, zouden wij onmogelijk kunnen instaan voor hun gekwetst schaamtegevoel... Voor één keer zijn we vóór zelfcensuur. We hebben, tussen 2 haakjes, nogal wat last met de spelling van bepaalde krachttermen, eigen aan de streek, vandaar. Wit vierkantje dus. Of zwart bolletje (zoals op de volwassen lektuur in de bibliotheek) Hierna stappen SP en VU op en nemen plaats achteraan de zaal, terwijl de meei- derheid over het amendement (de al dan niet ontvankelijkheid) stemt. Het onge noegen bij de oppositiepartijen haalde een ongekende piek... het voorspel was voorbij, als het ware. Ridder Van de Sijpe haalde nog wat grof geschut boven«Ik vind het erg, de zedenverwildering van ons volk is vergekomen als die literatuur beschermd wordt». «Zedenverwildering hapte Van Nieuwenborgh terug, «kom ons daar niets over vertellen, terwijl ge hier kernraketten binnenhaalt We houden het hierbij voor deze week. «Kinderen, hoofdstuk 2 volgt later. Nu naar bed en handen boven de lakens, hé». Later op de avond stelde Denayer nog een vraag omtrent de inventarisatie van waardevolle «kapellekes». Welke bedoelde hij eigenlijk Nee... we houden er mee op. Gemeenteraad te Aalst«entertainment for men» (JVG)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8