Jeugdraad bron van politieke heibel De vierde wereldbeweging roept veel vragen op Starten Aalst Oosvlaams kampioen personenbelasting W TRAITEUR PROVENCE t Soete Huijs 10 Nieuwe Gazet van Aalst 9 december 1983 Tijdens de jongste gemeenteraadszitting haalde SP-raadslid Patrick De Smedt scherp uit naar de meerderheid. «Zij hebben alle deontologische remmingen overboord gegooid», stelde hij, waarna hij konkreet de politisering van de jeugd raad hekelde. Ook de pers kreeg een veeg uit de pan. De reakties van het sche penkollege waren ook niet van de poes, en na een tijdje werd het debat onver staanbaar geruzie. We duiken met U het kluwen in... «Politieke manipulaties» Patrick De Smedt, die de jeugdraad goed kent als ex-sekretaris (onder het vorig bestuur), gaf een gedetailleerd relaas van een aantal gebeurtenissen in het Dagelijks Bestuur van de jeugd raad. Hij somde zeven «politieke mani pulaties» op. momenten waarop «op een flagrante wijze de regels en statu ten met voeten werden getreden», (Echt in detail hierop ingaan kan hier moeilijk men zou de statuten en interpretaties enz. hier dan moeten afdrukken). Bondig dus: er is de be twiste aanwezigheid van Michel De Gols als deskundige op het DB van de jeugdraad, ondanks de afkeuring hier van door de gemeenteraad (De Gols was namens de PVV de vorige zes jaar jeugdraadvoorzitter, nu werkzaam op het kabinet van schepen Bourlon). Dan de rel over de motie i.v.m. de vre- desbetoging waar de huidige onder voorzitster Vera Van Der Borght (CVP) dat agendapunt heeft willen afvoeren. Later een bestuursvergadering waar de CVP en PVV-leden samen met mensen van het liberaal en kristelijk jeugdwerk vooraf als 'meerderheids- fraktie' afspraken gemaakt zouden hebben. Dan de Algemene Vergade ring (28/10) met een nieuw konflikt over het al dan niet behandelen van een agendapunt (beheersvorm kultu- rele infrastruktuur. Vera Van Der Borght bestrijdt de versie van De Smedt i.v.m de drie vorige kwesties. Verder vermeldde De Smedt nog de hetze in de pers tegen de vzw. Aalster- se Jeugdorganisaties en de jeugdse- kretaris en tenslotte de tumultueuze bestuursvergadering van 22/11 waarover we vorige week al kort berichtten. Die vergadering werd vol gens De Smedt om belachelijke rede nen ontbonden, wat zelfs al op voor hand zou beslist zijn (een uitgenodigd spreker werd verwittigd dat de verga dering niet zou doorgaan). De interpellant besloot als volgt: «De partijpolitisering van de adviesraden en de politieke maneuvers die er plaatsgrijpen, kennen geen grenzen meer Dit is erg, zeer erg De vorige jeugdraad had op dezelfde tijdsspan ne reeds veel opbouwend werk ver richt. De huidige politisering maakt dit nu onmogelijk, Er is maar één konklu- sie: i.p.v. aan jeugdbeleid te doen, houdt men zich bezig met partijpoli tieke maneuvers met duistere bedoe lingen. Nu telt geen bekwaamheid meer, alleen de kleur is van belang». Diskussie over werkbezoeken De ontbinding van de bestuursverga dering van 22/11 is voor buitenstaan ders moeilijk te bespreken. Uitnodi gingen die te laat verstuurd werden, gebrek aan koördinatie tussen onder voorzitter en sekretaris, mankemen ten in de verslagen, enz... Het lijken futiliteiten. Opmerkelijk was wel de tpssenkomst van CVP-afgevaardigde Stefaan Van De Winckel, die het ont slag eiste van Guido Moens als sekre taris van de jeugdraad. Het draait vooral om de werkbezoeken die de sekretaris (zoals elk jaar) aflegt aan de aangesloten jeugdorganisaties. Ze hebben een administratief en informa tief doel. Van De Winckel vroeg of andere bestuursleden deze mochten bijwonen, zodat men goed-geïnfor- meerd zou kunnen oordelen over de eventuele toetreding van jeugdorgani saties. De vraag werd niet in het ver slag opgenomen, men kreeg geen data van de bezoeken en daarop stelde de CVP-afgevaardigde voor noemde vertrouwenskwestie Raads lid De Smedt zei hierover dat sekreta ris Moens terecht deze vraag wei gerde: «Een stadsambtenaar moet bij de uitoefening van zijn taak niet verge zeld Worden door leden van de advies raad van een andere politieke kleur. Sinds wanneer moeten ambtenaren politiek gekontroleerd worden door niet-personeelsleden Deze week dinsdagavond ging weer een bestuursvergadering door van de jeugdraad Tot volgende week dus... (k.n.) De talrijken, die zondagavond de Netwerkzaal vulden zijn met bijna even veel vragen vertrokken als zij kwamen. Nochtans bewees de zeer talrijke opkomst dat de vierde-wereldbeweging, zo genoemd naar de vereniging die zich bezig houdt met de allerarmsten in de Westerse wereld, de belangstelling van de massa, vooral de jeugd, heeft. De Vierde Beweging bestaat reeds 25 jaar, maar is in Vlaanderen nog grotendeels onbekend. Ter kennismaking werd een interes sante film vertoond, die op indrin gende wijze de leefsituatie van de al- erarmsten en hun strijd tegen het onrecht voorstelde Via hun woonsi tuatie. hun gebrek aan kansen op werk, scholing, opvoeding, enz werd een tipje van de armoedesluier in onze streken opgelicht. Door middel van onderlinge dialoog en gezamenlijke strijd trachten zij aan hun armoede iets te wijzigen. In de diskussie achteraf werden twee belangrijke vragen naar het publiek toe gesteld«Welke strijd voeren de gezinnen zelf en «Wat roept deze strijd bij ons op Naar het publiek meende was de bewustwording van de vierde-bewe- ging-mensen groter dan in het verle den. Men verenigt zich meer dan vroe ger en tracht ook, eventueel via hulp van derden, oplossingen te zoeken voor de eigen problemen. Ook de gemeenschap kan zich, vol gens de aanwezigen, aktief inzetten voor de armen door hen meer kansen te geven in het leven, door meer be langstelling te tonen voor hen, of door mee te vechten in hun strijd Dit alles dient dan te resulteren in een mentali teitsverandering, waarbij de allerarm sten tenslotte dezelfde mogelijkheden en dezelfde rechten kunnen doen gal den als de gewone burgers. Hie'rbij werd vooral de nadruk gelegd op de belangstelling, die de scholen en inzonderheid de leraars voor deze mensen en kinderen zouden moeten betonen Bij dit alles bleek dat de ATD-Vierde Beweging zichzelf nog veel toelegt op praten met de armsten over hun moei lijkheden. Daarbij wordt getracht het samen te brengen en hen aldus stil aan bewust te maken van hun moei lijkheden. Deze bewustwording ver loopt echter zeer langzaam. Aalst Om aan de toestand iets te verande ren, werd vanuit de zaal geopteerd voc- vormen van individuele of kollek- tieve hü:p. Informatie over hun rech ten, bv. op het vlak van de sociale zekerheid, bleek een belangrijk facet De mensen van de Vierde Beweging zelf wensten echter alles zeer lang zaam te laten verlopen Op lange ter mijn zou men aldus wel tot struktuur- veranderen kunnen evolueren, maar voorlopig wenst men zich te beperken tot het opeporen van de meest noodlij dende gevallen en tot het mogelijks samenbrengen in diskussiegroepen Nadat men in de zaal nog tevergeefs gepleit had voor het trekken van poli tieke besluiten uit de toestand in het Westen, werden pas helemaal op het einde de naar ons oordeel belangrijk ste vragen vanuit de zaal gesteld. Wie zijn de 8 miljoen mensen die in Europa tot de vierde wereld behoren Waar wonen zij Hoe leven zij Hoe kun nen wij deze mensen helpen, inzon derheid in Aalst zelf De intiatiefnemers dienden te beken nen dat zij over de toestand in Aalst geen kennis hadden Men wist enkel dat de armen bestaan, en dat hun pro blematiek akuut is. Of er werkelijk ook aan de (volgens sommige aanwezige getuigen) erbar melijke toestand zal gewerkt worden, konden wij niet vernemen, maar blijk baar wil men via HAK om. die samen met Jebron, KSA St. Maarten en St Jozef. VKAJChrio-VVHS-VVKM, Teledienst, Wereldwinkel, GOC, enz. de avond organiseerde ook in Aalst een Vierde Bewegingaktie starten. Vrijdag 9 december 19 30 u in Mikis shop. Nieuwbeekstr 35Reuze eindejaars geschenkenbeurs met typische produkten uit tientallen ver schillende landen. Vrije toeg. tot de ten toonstellingen Ten voordele van de sociale jeugdwer ken van de Mikisklub. 20 u in feestzaal H R I T O 2de grote kwisavond met als kwismaster Herman Van Molle. Org. Bond Oud-Leerlingen en -Studenten Jeugdhuis Kreja. Driesleutelstr 51 buurtbeiotting. zaterdag 10 december 10 tot 20 u in 't Apostelken, Apostelstr I Tentoonstelling van niet-alledaagse schilderwerken van Martial Nijs uit Lede Minutieus verfijnde akwareltechniek en sobere kleurkombinaties kenmerken het werk van deze auto-didaktische kunst schilder 18 00 u in Mikis shop geschenkenbeurs - zie vrijdag. 18.30 u vanuil het leerhuis Jebron Be- gijnhof 1 viering rond Elizabeth en Ma ria; daarna ontmoetingskansen in het Jebronhuis. 21.00 u in St.-Martinuskerk. Aalst: A.N Z Kerstconcert 1983 - Bach. Ester- hazy, Kuhnau. M m v Halleluiakoor Aalst. St.-Jozefs koor, Dendermonde e.a. Algemene lei- ding Marc GoSsens 20 00 u in S B.A Gevelsteen Siese- gemlaan natuurfotografie. Org Jeugdbond voor natuurstudie en milieu bescherming 20.00 u in Koninkl Lyceum Pontstr. 51 2de kaas- en wijnavond. Org Vrien den van de VUB - Deelnemingsprijs 180 F 20.00 u in De Nieuwe Madeion bal van de Z.O. Vlaamse Studentenklub. 21 u in de Feestzaal F.F.R., Dender- mondsestwg Nachtbal «De Horizon». Org Beschermcomité Personeel en de Directies van het RIBSO. 10 tot 20 u in zaal 't Kapelleken. Jaarl Nation, vogeltentoonstelling. Org Orni- tholog. Vereniging «De Zwartkop». zondag 11 december 9.30 u in Jebronhuis Open trekkers- groep open vergadering, iedereen die enigszins ideeen heeft is welkom 10tot13u en 15 tot 20 u in kunstgalerij't Apostelken schilderwerken van M. Nijs. zie zaterdag II u in trouwzaal stadhuis Jaarl. al gemene vergadering van V.V.A.K. ledereen welkom maandag 12 december 14 u in 't Apostelken Kerstfeest ««Wijn leren kennen en gebruiken» door mevr Nelis Org C M B V. voor alleenstaan den 20 u in de Feestzaal van de Generale Bankmaatschappij Nieuwstr 20Ope rette-avond ««Van J. Strauss over Franz Lehar en E. Kalman tot bij R. Stolz». Toeg 150 F - WF-leden en voorver koop 120 F Uitvoerders koor«Laat Blijde Weer galmen» Solisten N De Ro R Tem merman. L De Mot Muzikale begelei ding «Door Eendracht Groot» dinsdag 13 december 20 u in De Nieuwe Madeion ««Christmas Carol» van Ch Dickens door theater «Malpertuis» i.s.m. Pact. woensdag 14 december in de Binnenstr Stadspoppentheater met «Kwik en de Regendruppels» 18.30 u in Jebron Tienerwerking (12- 14-jarigen) jong. speels en kreatief het leven ontdekken 19 45 u in Jebronhuis gebedsmoment even tijd maken om je leven te bekijken tussen de examendrukte door 20 u in De Nieuwe Madeion ««Chrismas Carol», zie dinsdag. 19.30 u in St-Annaschoo! Spaarzaam- heidstr «Het maken van kerstversierin gen» o I v M De Block Deelname 150 F - Org CMBV Aalst-Centrum Donderdag 15 december 20 u in De Nieuwe Madeion ««Christmas Carol», zie dinsdag 20 u in Mikisklub Nieuwbeekstr 35 Gespreksavond ««Het smalle pad ontwa pening in Europa». Spreker Louis Van Geyt, voorzitter KPB «ledereen is wel kom. wie in vrede gelooft het eerst de anderen misschien het meest» Toeg gratis Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 3 9300 AALST Tel. 053/21 49 38 In her Parochiehuis te Erembodegem hield vorige zaterdag de postzegelclub «Den- dna» een groot Ipden feest (H.G.) In de St - Jozefkring werd door de KW B-vereniging een speciale feestmaaltijd klaar- gemaakt en geproefd Vo r de grote feesten werd op ontegensprekelijke wijze aan getoond dat een feeste en'ie mer noodzaket k duur hoeh te z n Wie van het oeroud versleten kalkoenbeest afstand kan doen kon indien zij (of hij) deze avond had meegemaakt, hebben geleerd hoe een zeer eenvoudig basis-menu, verrijkt met enkele goedkope attributen kon uitgroeien to: een maal i/d waar je jaren nadien nog over spreek:. (JC) KRU!D3C W10N Aalst is niet de enige gemeente, wienst opcentiemen op de personen belasting dit jaar de hoogte inging Toch scoort onze stad opmerkelijk. Met de verhoging van 6 naar 9 bezit Aalst nu de gouden medaille samen met nog 3 Oostvlaamse gemeenten is de personenbelasting hier het hoogst. Ook op Vlaams niveau boekt Aalst goede resultaten, zoals blijkt uit een ministerieel antwoord in de Vlaamse Raad op een vraag van Jef Valkeniers, (d.d. 5_9_83; Zie «Vragen en Antwoorden», 4.10.83) 27 Oostvlaamse gemeenten hielden hun aanv llende gemeentebelasting onge- wiizigd op 6 8 gemeenten verhoog den van 6 naar 7 26 van 6 naar 8 en 4 van 6 naar 9 Als je de andere provincies erbij bekijkt is er slechts 1 Limburgse gemeente die van 6 naar 12 oprukte en 1 Westvlaamse en Brabantse die van 6 naar 10 dingen. Veruit de meeste gemeenten stelden zich tevreden met hun 6 Hier en daar nog met minder5 of 4 en in één Antwerps geval met 0 Aalst je hoort ervan je «geeft» erom (P Tel. 053/21 47 26 Tussen mooie oude meubelen en zachte klassieke muziek, een rijke keuze van hedendaagse feestge schenken die jong en oud gelukkig maken. uw dienst elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, behalve op zondag.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10