Van arm gas naar rijk gas en andere sprookjes Bespreking begrotingsaai en langdradig Parkpersoneel eet in stal Onder de belforttoren Pest op Wereldwinkel's boekenbeurs Monument gekandelaard Wordt deken De Vos garagist Jan de Lichte op plaat Nieuwe Gazet van Aalst 23 december 1983 5 Volgens Denayer (VU) diende het personeel, dat werkzaam is in het stadspark, tijdens de middag samen te hokken in een soort uit betonplaten bestaande «stal» van ongeveer 3 bij 4 meter. Hierin moeten 25 mensen samen hun boterhammen opeten. Schepen van Openbare Werken De Maght ontkende dit. Volgens haar ging het hooguit om een zestal werknemers, die dan nog de gelegenheid hadden om in de personeelsrefter in de stedelijke werkhuizen van de Friac te gaan eten. Deze werkhuizen waren volgens haar trouwens maar een paar minuten van het stads park verwijderd. «Tot op heden bereikte ons geen enkele klacht en de werknemers zijn niet verplicht om in die stal te zitten», aldus waarnemend burgemeester De Maght. Interpellant Denayer bleef er echter bij dat de toestand was zoals hij ze beschre ven had, gezien hij ter plaatse geweest was. Volgens hem betaamde het niet dat de stad als werkgever zijn arbeiders verplichtte iedere middag te voet van het stadspark naar de Friac heen en terug te gaan. Zoniet diende men voor adekwaat vervoer te zorgen. Ook Eddy Monsieur (SP) vond het antwoord van het schepenkollege niet geloof waardig. Naar zijn mening was het niet mogelijk in enkele minuten van het park naar de Bergemeersen te gaan. Hij vroeg dan ook de huidige eetplaats voor het personeel van het stadspark konfortabeler uit te rusten. De stad Aalst dient terzake trouwens het Algemeen Arbeidsreglement toe te passen (MP) Vanaf 1 oktober 1984 zult U waarschijnlijk niet langer koken of uw huis ver warmen met het Slochteren-aardgas, waarmede momenteel uw aardgastoe stellen bevoorraad worden, doch met 'Rijk gas'. De naam spreekt voor zich het gaat hier om H-gas met een hogere kalorisch vermogen dan het huidige aardgas. D.w.z. dat men dus meer warmte krijgt uit eenzelfde hoeveelheid rijk gas. Allemaal rooskleurige perspektieven lijkt het U, doch er zit nog een probleem addertje in het g(r)as. Beschikt U over een toestel bouwjaar '77, dan is er niets aan de hand. Deze l2-toestellen zijn immers zowel ge schikt voor laagkalorische als voor rijke gassen. Is uw gasradiator of waterverwarmer echter van vroegere datum, dan zal er een technische ingreep aan te pas komen. Het gaat hier echter om een technisch vrij een voudige aanpassing, waarbij een afre geling of een aanpassing van het spuitstuk zal volstaan. Bovendien gebeurt deze afstelling van uw toestel gratis, voor zover U over geen ex- stadsgastoestel beschikt. Deze laatstgenoemde apparaten van voor '67 zullen volledig moeten afge schreven worden. Volgens Intergem hebben deze toestellen trouwens toch al hun diensten bewezen. Wel biedt de Interkommunale een financiële tus senkomst, wanneer U een dergelijk oud toestel moet vervangen. Let wel: het gaat hier om een waardebon, die U enkel in baar geld zal kunnen omzet ten, bij aankoop van een NIEUW toe stel. Bij aankoop van een nog aanpas baar of een reeds afgesteld 2de- handstoestel kan U niet op Intergems tussenkomst rekenen. De Interkom munale heeft trouwens ook de installa teurs van aardgastoestellen op de hoogte gesteld van deze premietoe kenning Op hoeveel centen U even tueel recht hebt, kan U opmaken uit bijgaande tabel. Zelf zal U voor deze aanpassing geen stappen moeten ondernemen. Als aardgasklant zal U minimum twee weken vóór de aanvang van de wer ken in uw straat schriftelijk verwittigd worden. Deze werken zijn bij het verschijnen van dit artikel wel al begonnen en moeten klaar zijn vóór oktober 1984. Dan wordt immers overgegaan tot de definitieve omschakeling. Tot slot, kunnen we hier wel nog aan toevoe gen dat volgens Intergem «alle be schikbare aardgassoorten ter wereld zowel in Europa, als in Azië, Afrika of Amerika, van het type 'rijk gas' zijn, uitgezonderd het aardgas van het Nederlandse Slochteren. Het toeval heeft nu gewild dat wij i.e. Inter kommunale met het Slochterengas het aardgastijdperk zijn ingegaan». Tot zover Intergem. Premies niet aanpasbaar defekt kostprijs nieuw toestel Kookfornuis 3.750 fr. 1.500 fr. min. 10.000 fr. Waterverwarmer tot 5 titer 2.750 fr. 800 fr. 5.000 a 7.000 fr. Badverwarmer 10 I.+ 3.750 fr. 1.000 fr. 10.000 fr. Gaskachel 1.000 fr. 20.000 tot 30.000 fr. lexcl. installatiekosten Enkel met waardebon. Nieuwe toestellen bbi-gastoestellen, daterende van '77. Vervangen toestellen moeten binnengebracht worden. ID. Te oordelen naar een op dit ogenblik voorhangend bericht aan het stadhuis is onze deken een fervent autohersteller. Op 5 december gaf het schepenkollege hem immers een vergunning om een instruktiewerkplaats voor het herstellen van voertuigen uit te baten. Deze werkplaats omvat vier stationnaire ontploffings motoren. een hefbrug. een kompressor voor de aandrijving van pneumatische toestellen en een bovengrondse mazoetopslagplaats van 1300 liter. Zijn werk plaats is gelegen in de St.-Kamielstraat 77. waarmee meteen alle gissingen omtrent eventuele hobbies een antwoord krijgen. Dit is immers de plaats waar het Don Boscoinstituut gelegen is, en hier is deken De Vos voorzitter van. (MP) Oud-VU-schepen van Openbare Werken Jan De Neve nam ontslag als gemeen teraadslid. Hij zetelde van 2 juni '67 tot 16 december '83. Namens het stadsbestuur dankte dienstdoend burgemeester Annie De Maght haar oud-kollega om «het goede werk dat hij deed voor de stad». Ook CVP-fraktieleider Ghis Wiilems prees de kwaliteiten van De Neve, zoals zijn goede dossierkennis en vaak hardnekkige verdediging van zijn projekten. Hij wees er ook op dat De Neve steeds korrekt was tegenover kollega's en de gemeenteraad, hoewel het ontbreken van een inves teringsplan hem vaak door de CVP (toen in de oppositie) venweten werd. Als eerste opvolger legde de Erembodegemnaar Eric Arijs hierop de grondwet telijke eed af. Hij is een 35-jarige licentiaat Sociale Wetenschappen, woont in de Leuvestraat 87 en zetelde reeds vóór de fusie in de Erembodegemse raad Hij kiest voor een «bewuste en positieve oppositie», naar hij in een korte toespraak verklaarde. Hij kreeg een welkomstapplaus van alle raadsleden. jaar de kans te geven eventueel te genezen. Kandelaren was echter noodzakelijk wegens gevaar voor de aanliggende gebouwen en voorbijgan gers. Of hoe het ene monument gevaarlijk kan zijn voor het andere... Doorgeboomd werd nog over een andere boom. Hetzelfde raadslid Denayer vroeg waarom een omge waaide beuk in het Park Terlinden niet aan een houthandelaar verkocht werd, maar in blokjes gezaagd werd tot brandhout. Van de Sijpe en PVV-er Aloïs Adriaenssens (zelf houthande laar) wezen echter op de geringe han delswaarde gezien de lage stam- hoogte en de talrijke winterscheuren. (MP; foto JC) Als muziek de zeden verzacht geldt dat niet voor Annie De Maght want waar Dédé vertederd werd door muziek die uit zijn micro kwam. speelde zij de rol van een soort sergant-madam Autoritair, ondemocratisch, met schreeuwen en krijten, toonde ze haar gemis aan echte leiderskwaliteiten. Een voorzittersstoel vergt verdraagzaamheid en wijsheid, schepen De Maght, en deze menselijke waarden hebt u blijkbaar nog niet in pacht Maar goed, cr zat dus wei muziek in de raad, een martiale deun bij 't CBS, zachte klanken in Dédés apparaat. En toen men ook over te-vangen duiven begon te spreken. pakte Stockman echt zo'n beest en bewees de CVP haar vangers-streken. Achteraf bleef het nog tamelijk plezant, alleen werd De Maght nog maar eens ambetant Toen Dolores nog eens verduidelijkte i.v.m de Eendracht. dat het college al veel te lang met het brengen van een goede oplossing had gewacht. Ook vragen over het OCMW mochten niet gesteld worden door de dame van de PW Van de CVP-leden verstaan we dat ze hierover zo van zich afbijten want wie zelf in een glazen huis woont, mag niet met stenen smijten Perversje De lezer veroorlove ons deze parafrase op «Pest in 't Paleis», een politiek stripverhaal dat door auteur Jan Bosschaert zondag jl. gesigneerd werd, maar een overrompelend lage bijval kende. De nu reeds vierde eindejaarsboekenbeurs van OXFAM-Wereldwinkel lokte over het algemeen trouwens minder luister- en kooplustigen dan voorheen. Het interessante programma met o m. de voorstelling van «Wij staan scherp» van stadsgenoot Mark Van Schandevijl, en een ook al niet alledaags optreden van het Brecht-Eisslerkoor kende geen evenredig sukses Enkel de unieke videovertoning van «de dag erna», op zaterdagnamiddag zorgde voor een grote toeloop. Deze boeken- en geschenkenbeurs blijft hoedanook een unieke gebeurtenis in Aalst, een prestatie van de Wereldwinkel samen met een reeks andere organisaties (dit jaar Jebron. de Culturele Centrale van het ABW, de Werkgroep Gastarbeiders. VAKA, RALDES,...). U had er o.m. een solidariteitsagenda kunnen kopen, waarin U meteen de data van de lustrum-boekenbeurs eind '84 aangekruist had (pd) Amper vier dagen na een gewone gemeenteraadsvergadering werden de Aal- sterse raadsleden opnieuw naar het Beifort ontboden, ditmaal voor de bespre king van de begroting 1984. Zoals elke begrotingsbespreking werd het een lange en langdradige vergade ring, zeker toen men aan de artikels- gewijze behandeling van de begroting begon. Zoals reeds verleden week in dit weekblad vermeld werd, vertoont de begroting 1984 van de stad Aalst eindelijk weer eens een boni. Het was sinds 1953 dat dit gebeurde. De bistouri operatie van schepen van Financiën Bogaert is dus blijkbaar ge slaagd, zij het dank zij een belangrijke belastingenverhoging en met een aan zienlijke hulp van overheidsfondsen. Nochtans wees de schepen in zijn toe lichtingsnota en in zijn repliek op de tussenkomsten van de onderscheiden fraktieleiders erop dat men niet te opti mistisch mag zijn, dat er heel wat be langrijke nieuwe uitgaven te verwach ten zijn vb. voor het kultureel centrum, voor het nieuwe zwembad, enz. De 78 miljoen boni kunnen dus vlug opge bruikt zijn als men te roekeloos te werk gaat. OCMW Alles bij elkaar bleef.de politieke twee strijd tussen oppositie en meerderheid ditmaal beperkt. In het begin van de zitting was er wel heibel toen zowel SP-fraktieleider Hooghuys als VU- fraktieleider Caudron de leiding van de vorige gemeenteraadszitting door schepen De Maght aankloegen. De twisten bereikten echter een hoogte punt toen VU-fraktieleider Jan Cau dron opnieuw het OCMW-beleid ter sprake bracht in zijn bespreking van de begroting. Hierwij werd hem het woord afgenomen door burgemeester Uyttersprot. Deze weigerde dat de OCMW-perikelen opnieuw zouden be sproken worden. De diskussie tussen de burgemeester en de VU-fraktielei der leidde tot een dergelijke klimax dat de VU-fraktie in blok de vergaderzaal verliet en verder gans de avond afwe zig bleef. Misschien wel een unicum in de Aalsterse begrotingsgeschiedenis. Voor het overige bleven de tussen komsten van fraktieleiders vrij klas siek. De oppositie benadrukte vooral de hoge belastingsdruk die weegt op de Aalsterse bevolking en pleitte voor belastingsverlaging De meerderheidswoordvoerders Wii lems (CVP) en Redant (PVV) loofden de bereikte resultaten maar waar schuwden toch voor overdreven opti misme. Na een pauze van een half uur, begon omstreeks kwart na tien, dus veel vlugger dan verwacht, de bespreking van de begroting in detail. Over een aantal details hopen wij later terug te komen. (MP) Assekrem, een platenfirma uit het Dendermondse, zal in het voorjaar '84 een plaat uitbrengen rond Hugo Claus' gedichtencyclus Jan de Lichte. Rudy De Sutter van teater De Bron zal de gedichten zingen en zichzelf bege leiden op synthesizer, piano en aller hande elektrische en akoestische per- kussie instrumenten. De Sutter be schikt over een merkwaardige hoge en zuivere stem. Het kontrakt werd vorige week door Hugo Claus, Rudy De Sutter en de platenfirma onderte kend. (RVdP) Volgens VU-raadslid Danny Denayer was het niet zo zinnig de afstervende beuk vóór het Oud Hospitaal te kande laren. Net alsof men een terdoodve- roordeelde zijn haar en baard gaat bij knippen, stelde hij. Volgens de groendienst moet dit monument inderdaad binnen de drie a vier jaar gerooid worden. Hij stelde voor de kandelaar maar meteen te rooien en een halfwassen boom in de plaats te zetten. CVP-raadslid Lambert Van de Sijpe vond de beslissing van het College integendeel zeer terecht. Hij wees op de oorzaak van het afsterven (het dalende grondwaterpeil), en stelde dat men in Nederland en Duitsland derge lijke bomen ook na hun dood laat staan, wat ook hier zou kunnen, Als men toch aan vervanging zou denken, zou dat best een andere soort zijn, bv. Amerikaanse eik, waarvan de wortels dieper in de bodem indringen. Zo'n Amerikaanse eik kost dan wel gauw 100.000 fr. Hoedanook, dienstdoend burgemees ter De Maght stelde dat de boom ondersteund werd om hem nog één

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5