8 Nieuwe Gazet van Aalst 30 december 1983 1883Esplanadeplein en de St.-Jozefskerk. van een lichaamsoefeningschool aan de gemeenteschool wordt verminderd met 1.000 fr. Twee feiten zijn nogal teke nend het stadsverslag vertelt deze zure oprispingde Hooge Overheid heeft aan de stad de plicht opgelegd eene nieuwe school te bouwen te Aalst Mijlbeke, aan de Langestraat, ten gehuchte genaamd Bornputte, de oprichting dezer school die gans nutteloos was heeft de stad eene zware last opgeleverd (en dat op de rech teroever waar de scholenbouw nog moet beginnen Nog krasser is het dispuut rond de Stadsmeisjesschool nr 1 (217 leerlingen). Bij het openen van het schooljaar heeft de schoolopzichter van het kanton de stad verwittigd dat de gebouwen in erbarmelijke staat zijn, en er dringend herstellingen dienen te gebeuren. Wanneer de kosten daartoe op meer dan 8.000 fr. geraamd worden, laat het bestuur weten dat 'de overheid' ze maar moet laten uitvoeren, trouwens de stad heeft de grond geschonken, daarmee is haar pedagogische taak voltooid In dat jaar ook wordt de kleuterschool in de Hovenierstraat, een vroegere vrije school, overgenomen. En in de corres pondentie naar het Gouvernement vin den we de volledige lijst der scholen terug. Daarbuiten is er de Teeken, Beeldhouw en Bouwkundige akademie (181 lln.), de Muziekschool (109 lln.) en de openbare lessen voor fruitboomteelt. Een merk waardig randverschijnsel zijn de zondag scholen voor volwassenen. Op zondagna middag tussen 2 en 4 uur volgen honder den «studenten» van 14 tot 18 jaar (maar niemand boven de 30 de cursussen. Met de meer dan 2600 ingeschreven leer lingen bereiken ze een aantal dat hoger ligt dan alle dagscholen samen En wie helemaal alleen aan zelfstudie wil doen kan een boek lenen uit de biblio theek. Er zijn 2376 titels voorhanden. Officiële scholen 1. Ecole Moyenne de l'Etat Graanmarkt 299 lln. 2. Ecole Communal nr 1 (volwas.) Vrijheidsstraat 3. Ecole Communal nr 2 (volwas.) Binnenstraat 4. Ecole Communal nr 3 Langestraat (Bornputje) Privé 1. College de St.-Joseph Brusselsestraat 280 lln. 2. Institut St.-Martin Esplanade 198 lln. 3. Ecole St.-Georges St. Jorisstraat 265 lln. 4. Ecole du Werf Werf 5. Ecole du Sacre Coeur St.-Job 6. Ecole Mijlbeke Papenrode 7. Ecole d'Adultes du soir (St.-Georges) St.-Jorisstraat 8. Ecole d'Adultes du Werf Werf 9- Ecole d'Adultes Mijlbeek Langestraat 1883toen nog een prachtige binnenkoer van het stadhuis. 1883laden en lossen op de Dender. Grote Markt niet kennen. Wie honderd jaar geleden wel op dezelfde plaats zaten zijn het St.-Maartensinstituut en... de Gendarmerie. De bevolking en zijn bestuur: Op 31 december sluit de stad met een batig saldo van 21.992 inwoners. In de loop van het jaar werden 786 kinderen geboren, waaronder 35 onwettige. Het aantal kiezers voor de gemeenteraad bedraagt 1503, dat is 7 °/o van de bevol king. Burgemeester van de stad is Van Wam- beke Paul (jaarwedde 2.500 fr. pre sentiegeld). Er zijn 4 schepenenDe Wolf-Coevoet (jaarwedde 3.200 fr. presentiegeld), Gheeraerdts Martinus, Borreman Emiel en Monfils Frans. Sche pen Gheeraerdts overlijdt in februari en wordt op 26 mei vervangen door Karei Verbruggen (eentalig Frans K.B.). Het stadsbestuur wordt vervolledig door 12 gemeenteraadsleden, met namen als Francies Moyersoen, Baron Bethune, Rudolf Eeman, Karei Liénart, de Gheest Victor. Kortom, het is zonder meer duidelijk dat de fabrieksdirecteurs én de high life ook de politieke touwtjes in handen houden. Een der belangrijke beslissingen van de gemeenteraad is het vaststellen der be kwaamheidskiezer. Op 24 aug. wordt het duidelijk dat er 272 het examen met 'goe den uitslag' doorstaan hebben. Opvallend is het groot aantal weldadig heidsinstellingen niet minder dan 6. Het hospitaal, dat op 31 december 51 zieken telt (dus 0,002 °7o van de bevolking), het ouderlingenhuis, het jongensweeshuis, het meisjesweeshuis, het oudevrouwen huis, het ongeneesbaarhuis, en de Mater- niteit die voor het hele jaar 7 geboorten noteert. Het Vrijwillig Gewapend Pom pierskorps staat onder bevel van Poly- door de Paepe, die er de tucht inhoudt door regelmatig briefjes naar de man schappen te sturen en de burgemeester van elke overtreding verwittigt. Het militiecontingent van de stad bedraagt 55. Aan de loting hebben 223 militianen deelgenomen. Van deze solda ten zijn er 139 die kunnen lezen, schrij ven en rekenen. 72 (of 32 zijn van alle onderwijs beroofd. Overigens lacht men niet met eventuele 'dienstweige raars'. Ze worden voor een periode van 8 jaar ter beschikking van de overheid ge steld. Waar haalt de stad het geld Uit de belasting, de verhuring van huizen, de pacht op de visserij, de plaatsgelden, de subsidies, de concessies, de publieke hui zen, de toelage van de staat, het geslachte vlees, de verkoop van gronden, enz... Waar gaat het naartoe Naar de lonen van het stadspersoneel (van burge meester tot klokkeluider), naar de open bare werken, het onderhoud der gemeen- tegoederen, de steenwegen, het pompwa- teronderzoek, het zwembad, de gebou wen van het Collegie in de Brusselse- straat, de Berg van Barmhartigheid, de uniformen der 17 agenten, de 8 nachtwa kers, de openbare verlichting, de brand- premie, het opbouwen van de wekelijkse markten, de huisvesting van de pastoor deken en de pastoor van de St. Jozef kerk, de studiebeurzen, de nieuwe ruiten in de overdekte markt, de onderhouds kosten van zieke vrouwen in de publieke huizen, enz... Onderwijs en sport Het ongelooflijk groot aantal analfabe ten moet toch een oorzaak hebben. Bij het doorlezen van officiële verslagen valt het op dat in de sector 'onderwijs' af en. toe de objectiviteit doorbroken werd. Blijkbaar werd deze tak beschouwd als een noodzakelijk kwaad, waarop nood zakelijkerwijze moest bespaard worden. De langverwachte 'turnles' wordt al van bij de aanvang verknipt, «het stichten Conclusie van het artikel voor uw lezen en na het schrijven. Mochten de Aalstenaars uit 1883 ooit terugkomen, ze zouden hun stad met verbijstering 'herkennen'. Eenmaal de zijstraten van de Grote Markt voorbij, zouden ze verloren lopen in wijken en wijken waarvan ze het bestaan nooit vermoed hebben, monumenten en gebouwen zien voor functies en herdenkingen waarvan ze de noodzaak nooit geweten hebben, ze zouden het Frans als officiële, commerciële en carrièretaai missen, straten en fabrieken vinden waar ooit beken, velden en de Dender liepen, ze zouden horen hoe de stad de omliggende gemeen ten opgeslokt heeft en zijn naam gegeven, ze zouden zien dat de gro ten uit hun tijd niet noodzakelijk de groten uil deze tijd zijn, en ze zouden stof genoeg vinden om week na week rond te lopen, en geboeid steeds weer nieuwe dingen te ontdekken. Dat, op voor waarde natuurlijk, dat ze niet na een paar dagen afgevoerd werden naar het (voor hen onbekend) hospitaal of de (even onbekende) Mijl- beekse kliniek, om er van de zenuwen en de onrust te bekomen. Mochten wij terugkeren naar 1883, ook wij zouden de verbijstering meedragen. Aalst is in dat jaar een klein provinciaal stadje, waar de geur van het land een paar honderd meter voorbij de markt al begon nen is. Wij zouden zéker ziek worden, van gebrek aan elementair comfort, en van verveling, van eindeloze verveling... Wat voorafging (België) In 1883 is Leopold II in zijn koninkrijk België aan het achttiende regeringsjaar toe. In de stad weten ze nog regelmatig te vertellen dat hij als jonge prins aanwezig was bij het onthullen van het standbeeld van Dirk Martens en de inhuldiging van het station. Het bestuur van het land wordt sedert vijf jaar gevormd uit een 'groot liberaal ministerie', met de rotsen breker Frère-Orban als premier. De onderwijswet Van Humbeeck heeft sedert jaren voor een niets ontziende schoolstrijd gezorgd. Met de schone ziel van het kind als inzet is tot in het kleinste gat geruzied, bedreigd, gebroodroofd en verwarring gezaaid. De liberale maatregelen hebben een reeks katholieke scholen uit de grond ge stampt, en hun socio-culturele structuur is men verticaal en horizontaal aan het uitbouwen. De betrekkingen met de H. Stoel zijn verbroken, en de socialisten en meteen ook de eerste sociale wetten wor den opgetekend. De 2e wet Cooremans over het zeer bescheiden gebruik van het Nederlands in het officieel onderwijs is op papier geschreven, en daar zal het voorlopig nog lang bij blijven. In de Vlaamse katholieke kranten leest men over een zekere Pater Damiaan die op een ver eiland verloren zielen redt, en dat het voortaan ook mogelijk zal zijn om internationaal te telefoneren. De cultuur drijft op een pastoor uit West-Vlaande- ren, die gedichten in het Vlaams schrijft. De muziek wordt herboren onder de diri geerstok van Benoit, en het pas geboren Davidsfonds en het veel oudere Willems fonds leveren literatuur. Rodenbach, de prins der lyriek is al 3 jaar dood, en ver weg in Frankrijk sterft een onbekende jood die ooit in Brussel de hongerjaren meemaakteKarl Marx. afgebrand, op die toren loopt nog elke nacht een wachter om brand te signale ren. De schaarse straatverlichting komt sedert 2 jaar uit gaslantaarns. Ver van de handelsstraten over het water is sedert 24 jaar de slachterij op de Moorselbaan ingericht. Dan al komen er protesten over stank, gebrek aan hygiëne en ratten (de verrichtingen van 83 vermelden 920 vaarzen, 1 paard, 1 geit). De St. Jozef kerk, de 2e kerk van de stad is sedert de eerste steenlegging in 1865 flink opge schoten, ze werd 9 jaar geleden geopend en de klokken werden pas vorig jaar gewijd, maar van de grote spitse toren is nog geen sprake. Wie iets voor literatuur voelt kan sedert 18 jaar een boek uit de bibliotheek lenen, en Ch. Woeste is al 9 jaar kamerlid voor de Katholieke Partij. De tocht rond de stadsmuren is bijzonder snel voorbij. Er is geen buurtspoorweg, de spoorweg door de stad loopt nog beneden, de beek van Meuleschette loopt open en bloot, de Kat staat vol huisjes, bankgebouwen ga je vergeefs zoeken, Wat vooraf ging (Aalst) In deze stad wófd je geboren, ga je in een fabriek werkerf, en ga je dood. Daartus sen krepeer je van armoe, van miserie, van de drank, van de onwetendheid, van mateloosheid, van onmacht, van ge kweekte domheid. De fabrieken kom je overal tegende garentwijnderijen, die van het linnen, van breigoederen, van schoenen, van katoen, van zijde, de weverijen, de zijdenijverheid, de brouwe rijen, de glucosserie. In 1874 heeft Calle- baut al 3 fabrieken in de stad. Borreman is er een jaar eerder al, en overal waar je kijkt staan dè rokende schoorstenen. De zeldzame toerist weet als hij vanop de Boeckhoutberg het panorama over- schouwtdaar wordt gewroet. De liberale wetten hebben er voor gezorgd dat de doden nu ver van de kerk begraven worden. De stad heeft daartoe 16 jaar geleden een akker voorbij de Zoutstraatpoort beschikbaar gesteld. De dreef er naartoe is nog altijd niet vol tooid. In 1879 is de toren van het Belfort 1883een ongeval met een goederentrein. van het goederenstation is geen sprake, over de viaduct aan de steenweg naar Brussel hebben ze nooit gehoord. De gevangenis is op de Houtmarkt, de post wordt verzameld op dezelfde plaats als heden ten dage, maar er is geen telefoon. Er is ook geen elektriciteit, geen drink water in leidingen, geen supermarkten, geen garages, maar een heleboel nieuwe wijken even buiten het centrum zijn wel aan het groeien. De Albert Liénartstraat bijv. wordt duidelijk naast het Keizerlijk Plein de nieuwe chique buurt. De grond is er het duurst van de stad, en er moet bovendien dadelijk bij aankoop gebouwd worden. Hel is nogal tekenend dat ze er in 1882 al voetpaden hebben, een luxe die de Kattestraat (Rue Leopold), de Molenstraat en zelfs de

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10