I£ tubest flexibele buizen Privé-detektive werkt anders dan TV-collega PARELS UIT DE POLITIEPROCESSEN VOOR UW SLECHT TREKKENDE SCHOUW. Tragisch ongeval Familiaal drama Nieuwe Gazet van Aalst 30 december 1983 15 Verzeker ruimschoots uw broodwinning dank zij een briljante loopbaan die bij u past. Zo ongeveer worden de kandidaat privé-detectives er toe aangespoord een kursus te kopen die hen op amper zes maanden tijd klaar stoomt voor een nieuwe wereld. Dat men zich soms laat verleiden door deze manier om de zaken voor te stellen is wellicht voor een deel toe te schrijven aan het feit dat er omtrent het beroep van privé-detektive nog steeds zware misvattingen bestaan. Er zijn loodgieters, bandwerkers en bu reelbedienden, maar geen enkel van die doordeweekse bezigheden roept beel den op zoals het werk dat aan de privé- detektive wordt toegeschreven. Op de televisie zijn het stoere, knappe knapen die - terwijl het vrouwelijk schoon hen voor de voeten loopt en in de armen valt - geheimzinnige karweien oplossen, zelfs met gevaar voor hun eigen leven. De werkelijkheid is anders, heel anders. Van de ongeveer vierhonderd detektives die in ons land werken, zijn er ook een paar in Aalst bedrijvig. Om het onrealis tische televisie- en filmbeeld wat tot zijn werkelijke proporties terug te brengen, gingen we praten met een van de Aal- sterse detektives. namelijk Hedwig Steenhout. Niet de persoon als dusdanig staafbijgevoig in de belangstelling, maar wel het beroep waarvan hij een vertegen woordiger is. Opleiding De heer Marcel Steenhout was een van diegenen die zich, nu alweer enkele jaren geleden, liet inschrijven aan een detek- tiveschool. Over die opleiding is Steen hout M. niet bijzonder geestdriftig. Al hoewel het niet nutteloos is een idee te hebben van een aantal beginbeginselen. toch is deze detektive de mening toege daan dat het vak slechts afdoende kan geleerd worden in de praktijk omdat de zelf opgedane ervaring een uiterst be langrijke rol speelt. Detektive wordt men dus nog niet van de ene dag op de andere. De lessen die M. Steenhout kocht, geven in een reeks van vijftien een overzicht - soms theoretisch, soms op de praktijk gericht - van psychologie, dactyloscopie, detektive-taktiek, technische politie, des kundig schrift-onderzoek, criminologie, fotografie, bewaking in grootwarenhui zen en gerechtelijke geneeskunde. Om tot de opleiding te worden toegelaten moet men minimum 18 jaar oud zijn, met toelating van de ouders voor wie nog geen 21 is. De school met dewelke we zelf contact namen, beweerd dat het voldoende is om te kunnen lezen en schrijven en dat ver dere scholing niet noodzakelijk is. Het lijkt erop dat deze voorwaarden zo laag zijn gehouden om toch maar niemand uit te sluiten die bereid is om 16.000 frank te betalen. Om echt deskundig te worden om op het even welk gebied hebben we tenschapslui met jaren studie achter de rug nog meer jaren ervaring nodig. De- tektive-deskundige kan men op amper zes maanden worden als men maar kan lezen en schrijven. Daarom dat Steen hout M. niet bijzonder opgetogen is over zijn opleiding, maar des te meer het be lang van de praktijk onderstreept. Zo bij voorbeeld is het voor een handige de tektive bestmogelijk een persoon met de wagen te «achtervolgen», terwijl men er vóór rijdt. Het gebruik van de achteruit kijkspiegels laat toe de bedoeling van de achteropkomende wagen te kennen, tenminste indien de bestuurder van deze laatste het verkeersreglement eerbie digt. Niemand, aldus Steenhout M. zou er aan denken dat men kan «gevolgd» wor den door een wagen vóór het eigen voer tuig, maar dat zijn nu juist de knepen van het vak die men niet met de boeken leert toepassen. Opvallend bij de opleiding is een totaal gebrek aan enige juridische scholing. Al hebben privé-detektives veel echt scheidingszaken te behandelen, toch worden ze volkomen in het ongewisse gelaten over, bijvoorbeeld, het verschil tussen een echtscheiding op grond van feiten of met onderlinge toestemming Dagelijkse praktijk Marcel Steenhout heeft zich in Aalst ge vestigd als zelfstandig privé-detektive- deskundige. Natuurlijk kan hij alleen maar voor zichzelf sprekenmaar zijn da gelijkse bezigheden zijn lang niet zo ge vaarlijk en opwindend als over het alge meen van de zaken die hij thans in be handeling heeft, betreft ook voor hem echtscheidingszaken, dus het vaststel len van overspel gepleegd door een van de echtgenoten. In tweede orde van be langrijkheid komen de diefstallen. Een goede verstandhouding met de po litie en de rijkswacht is voor een privé- detektive van groot belang. Het is immers zo dat een privé-detektive, om het zo te zeggen, in feite niets voorstelt. Hij verte genwoordigt met andere woorden geen enkele gevestigde autoriteit of erkende macht. Steenhaut Marcel geeft ten an dere toe dat zijn zogenaamde beroeps- kaart in feite slechts een lachertje is. Op die bewuste kaart wordt beleefd verzocht de drager ervan zoveel mogelijk te willen helpen Ook een detektive is dus niet meer of niet minder dan elke gewone burger. Als het soms mocht gebeuren dat een detektive bij de behandeling van een zaak of een echte misdaad op het spoor komt, dan mag hij die zaak niet zelf in handen nemen. Hij is integendeel ver plicht de politie of de rijkswacht daarvan onmiddellijk op de hoogte te brengen. Tarieven De brochures die door de school op eenvoudig verzoek gratis worden toege zonden, hebben het over een boeiend beroep met een kommerloze financiële zijde. Het is zo dat privé-detektives nog geen beroepsstatuut hebbep. Daar wordt weliswaar voor geijverd, maar het is nog niet voor binnenkort. Dat gebrek aan sta tuut heeft voor gevolg dat er geen vaste tarieven bestaan, zodat elke detektive vrij bepaalt welke vergoeding hij voor zijn diensten vraagt. Een detektive die zijn 5 februari 1883,1 uur in de namiddag de exprestrein komende van Gent verplettert de 4 jarige Theophiel Ketels aan den dobbelen bareel Leopoldstraat steenweg. De verklaring van de bareelwachter, nr. 1, Vergucht Petrus, oud 54 jaren... ...dat hij bezig was met zijnen bareel toeteschuiven, toen hij bemerkte dat 3 of 4 kinderen van Ketels over den ijzeren weg gingen en dat hij tot hun broeder Théophil eenige meters achter hem verschillende maaien geroepen had halt haltmaar dit kind voort liep en te midden der riggels zijnde der baan Van Gent naar Aalst, de expresstrein aankwam en het kind overreed. Hij verklaard verders dat hij geroepen had op Boelaert Ignatius die regt over hem in dienst was, aan den bareel nr. 2 om het kind te redden maar dat deze te laat kwam om het te kunnen redden. De plaats van den bareelwachter Vergucht is op 25 meters afstand der plaats waar het ongeluk gebeurd is. Het huisgezin van Ketels is samengesteld van man, vrouw en zeven kinderen vrouw en man bevonden zich in hunne woonst toen het ongeluk is voorgevallen en weten niets wegens het ongeluk hunner kind. De echtgenooten Ketels zijn van goed gedrag en zeer zorgvuldig voor hunne kinderen. Op 31 oktober 1883 rond 8 uur 's avonds hoorde Malfroid Gustaaf gerucht buiten zijn huis, daar gekomen zijnde bemerkte hij... ...dat zijnen broeder Malfroid René buiten was met de vrouwe Van Leuven, waarop hij bemerkte dat zij beide elkander vast hadden, dat hij er zich tusschen begeven had om te scheiden, maar dat de vrouw van Leuven hem wegstootte en terug zijnen broeder vastnam. Hij loochent slagen te hebben toegebracht noch ook de vrouw van Leuven niet te hebben bij de keel vastgenomen. Malfroid René 20 jaren, hebben wij niet kunnen aanhooren aangezien zijne tegenwoordige woonplaats ons onbekend is. (SplAi ;nq werd behouden) taak ernstig opvat zal er over waken zijn tarieven zodanig te bepalen dat potenti ële klanten uit elk maatschappelijk ni veau kunnen aangetrokken worden. Marcel Steenhout rekent voor een echt scheidingszaak een basistarief van 17.000 frank, vermeerderd met 17 frank per kilometer. Ziet hij zich tijdens het schaduwen van iemand verplicht om er gens een koffie te gaan drinken, dan ko men deze en andere dergelijke kosten ook op de eindafrekening. Het forfaitair basisbedrag verhoogt, naarmate het werkterrein groter wordt, tot 43.000 frank. Marcel Steenhout zegt met zijn dagelijks werk zijn boterham te verdie nen. Maar wie detektive wordt alleen maar met de bedoeling van vlug veel geld te verdienen, moet onvermijdelijk na kor te tijd een teleurstelling oplopen. Een de tektive lijdt geen honger, maar schatten worden er niet verdiend. Hard werken Hard werk is het in elk geval. Prikklok en kantooruren zijn onbekend voor een de tektive die op elk moment aan de slag moet kunnen gaan. zaterdagen, zon- en feestdagen inbegrepen, 24 uur per et maal. Van elk dossier dat in behandeling wordt dagelijks een rapport opgemaakt zódanig dat de klahfzich op élk gewenst moment persoonlijk kan vergewissen van de stand en de vorderingen van zijn zaak en van de ernst waarmee er aan gewerkt wordt. Wie geen goed werk le vert gaat er onvermijdelijk tussenuit. (A.D.B.) Technisch-artistieke studies en uitvoering i.v.m. alle openvuurmogelijkheden. Houtkachels en ailesbranders Openhaardbenodigdheden Barbecues accessoires Tuinverlichting Decoratie-artikelen Hoek Van Der Nootstraat-Vilanderstraat, Aalst. Tel. 053/21 31 25

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 15