1883 1983 DE BROEKZAK BELGIË Nieuwe Gazet van Aalst 30 december 1983 9 1883stel je voor: een dreef langs de Dender. Gemeenteraad 14 april: de mestpleinen in de nabijheid der woningen leveren gevaar op voor de openbare gezondheid. Deze zouden minstens tot op 300 m. van de woningen moeten verwijderd worden. De stadssecretaris neemt akte 7 februari: een toelating om 61 jonge boompjes te planten op de Rozendreef. 26 februarieen aanvraag om een mee- Wat een verschil Bekijk de foto's en merk hoe mooi het toen allemaal was. En wat heeft men ervan gemaakt... Cultuur: Feesten en... Sport Cultuur is een zwaar woord voor die tijd. In de armoehuisjes heeft men er nooit over gehoord, en men heeft hel zeker niet nodig. In de rijke milieus vermoedt men dat het bestaat, maar blijkt dit uitslui tend geassocieerd te worden met het bou wen van statige herenhuizen. Cultuur heeft te maken met taalgebruik en de knechtenpositie van het Nederlands speelt hierin een duidelijke rol. De stadsverslagen zijn in het Nederlands, maar de correspondentie naar de ministe ries is franstalig, die met het Gouverne ment tweetalig. Zekers 4/5 van de corres pondentie die een enigszins officieel karakter draagt is uitsluitend franstalig. Elke huldiging, feest of herdenking is een gelegenheid om de, echte cultuurtaal boven te halen. Wanneer de voltallige gemeenteraad in dec. 83 de heer L. Wau- thier huldigt omwille van de dokterstu dies die hij met de grootste onderschei ding beëindigd heeft, heet de burgemees ter iedereen welkom in het Nederlands maar de huldespeech is eentalig Frans. Nog krasser is dit: het Land van Riem, de enige bestaandé toneelgroep die voor de kermisfeesten een steungeld van 350 fr. vraagt, doet dat in de taal van Molière. De stad antwoordt op dezelfde manier... Culluurmanifestaties zoals wij die ken nen, gespreksavonden, regelmatige toneelvoorstellingen, concerten, tentoon stellingen, voordrachten, het is allemaal compleet onbekend en onbestaande. Op 27 en 28 mei komt een groot circus met menagerie en hippodrome, en daar kun nen ze het mee stellen. Een opera- comiquezanger, die zijn stem wil laten bewonderen, en blijkbaar kent hij Vlaanderen meteen aankondigt dat er ook leutige tussenspelen zijn, wordt bedankt voor zijn moeitegeen interesse. Feesten zijn er welhet jaarlijks volks feest op de Vismarkt, volgens oud gebruik, krijgt 100 fr. steungeld. En dan is er vooral Aalst-kermis. 650 fr. (een halfjaar wedde van een onderwijzer) wordt er besteed aan het inrichten van een kampwedstrijd met de kaatsbal op 't Esplanadeplein. De beide comités van de Houtmarkt en de Esplanade hebben daartoe vergaderd en de som bekomen. De hele sport rubriek is overigens vlug afgehandeld geen voetbal, geen wieler koersen, maar kaatsen en wipschieten en... vissen in de Dender. Er komt voor de kermisfeesten ook geen luchtbal op de 2e zondag van de juli, maar ook al op de Esplanade (een openlucht cultureel cen trum blijkbaar) een zangfestijn van de verzamelde maatschappijen. Zondag, 1 juli, is er een festival van harmonieën en fanfares, op 3 juli een volksfeest in het Cas-ino, op woensdag 4 juli volksfeesten van de schietsociëteit aan het Muisken en de Meiboom, en op zondag 8 juli dus een* koorfestival en die kaatsbalwedstrijd. De inwoners van de hop- en veemarkten worden verzocht begrip op te brengen voor de last, en mogen reclameren over de plaatsing der barakken. De beiaardier wordt verzocht tijdens de muziekuitvoe ringen niet te spelen. In de marge van de cultuur vinden we de dood van Conscience. De stad bezit prachtig gedrukte invitaties om een gel delijke bijdrage te leveren voor het erege- denkteken. Naar de begrafenis van de schrijver gaan de burgemeester en 3 sche penen. Ze dragen een rouwkrans mee met het opschriftde stad Aalst aan H. Conscience. En dit valt wellicht niet onder cultuur, maar eerder onder 'toeristische attrac ties'. Tijdens de maand mei oefenen de pompiers op de Graanmarkt met hun 'nieuwe speet'. Ze krijgen er trouwens in de loop van het jaar nog een nieuwe mekanieke bij. En «In de Hopzak» op de Hopmarkt oefent nu om de 14 dagen elke zondag tussen 9 en 11 uur de Garde Civique. Openbare Werken 1. de trend Het jaar begint op 2 januari. De raad bij hoogdringendheid bijeengeroepen be spreekt de depêche van de heer minister van openbare werken, die bekend maakt dat er onverwijld gèvolg zal worden gege ven aan de vraag van de gemeenteraad tot het bekomen van een beweegbare afs luiting aan den ijzeren weg op de Molen dries. De overgangsbrug op den ijzeren- weg aan de zwarte beek komt er niet omdat de vergroting van de statie in 't kort zal geschieden. De passarelle aan de St. Annabrug valt niet onder zijn be voegdheid, maar onder die van Binnen landse Zaken. De stad besluit daarop een afvaardiging naar de hoge ambtenaar te zenden. Het is zeer duidelijk dat de gronden rond de Dender en zijn armen als industrieter rein van de hand gaan. De minderwaar dige kwaliteit van de grond, de geldhon ger van de stad, de grondhonger van de fabrieken vinden elkaar. Op den Dam worden stukken verkocht aan 1.000 fr. per are. De gebroeders Callebaut doen ecu auniaag w«.i uc z,ate» aan de Saskaai een magazijn te bouwen, op 13 juli krijgen ze de bouwvergunning. Met de Dender hebben ze blijkbaar ook nog niet gedaan; er zijn voortdurend dis cussies over het kuisen der waterlopen en tijdens de winter waren er weer overstro mingen in de Bergemeersen en de wijk 3. Gebouwen 33 nieuwe huizen worden er in 1883 bij gebouwd. De herstellingswerken aan het Oud-Stad huis, die al jaren bezig zijn en nog jaren gaan duren gaan door42.000 fr. onkos ten in 1883. De St.-Jozefkerk is nog niet voltooid. De subsidie bedraagt 10.000 fr. De provincie vraagt de inventaris van de kunstschat- 1883toen zag de stadhuisgevel er nog ordentelijk uit... 1883De Dender had toen nog een zijrivier. bijgangen of voetpaden in de volgende straten: Kapellestraat, Markt, begin der Molenstraat, Nieuwstraat en begin Leo- poldstraat. De straat of dreef naar het kerkhof wordt verbeterd. Nog een nieuwe straat aan de Gazome- terstraat, en de verbredering van de Scherreveldwegel worden gerealiseerd. En kasseiwerken aan de Erembodegem- straat, het 2e deel van de Klottestraat (60 m.), het Kerrebroeck (610 m.) en de Koe straat. En dan klachten en klachten over onvol doende gasverlichting der stralen... ting te houaen voor het vrijwilligersleger. 9 meiwie wil er een cursus volgen aan de Vroedkundige School te Gent. Voor waarden: geletterd zijn, niet jonger dan 18, niet ouder dan 28 en ongehuwd. 26 meide stad La Louvière vraagt een broederdienstmogen we het verlich tingssysteem voor onze kermis gebrui ken 7 augustus: J. Van den Abeele, heeft de eer een publiek huis op de Hoogstraat te openen. 10 augustus: deken De Blieck vraagt de gemeenteraad om mee op te stappen in de O.L.-Vrouwprocessie. 23 augustus: Isidoor Vlaminck, herber- 1883Het Huis Van Langenhove, nu kost het ons miljoenen om het op te knappen gesprek. Hij somt anueimaal de enorme kwaliteiten van zijn neef op en vraagt dus andermaal beleefd om... hem achter de mestkar te laten lopen. Het noodlot Op 5 februari 1883 wordt op de Steenweg naar Dendermonde een 3-jarige kleuter door de exprestrein vermorzeld. De bareelwachter, Vergucht Petrus, zal over het ongeval uitgebreid getuigen in het politieproces nr 7296. Op 26 augustus 1884 wordt hij op zijn beurt door de trein vermorzeld. Een proces-verbaal 10 april: Jacob Henricus legt klacht neer. Hij verklaart dat Bombeeck Fran- ciscus, rondleurder, hem de volgende scneidwoorden heeft toegestuurd smeerlap, gij houdt met mijn dochter aan. Tegenover zijn vrouw riep hij pletskop. Bombeeck Franciscus erkent de verwijtingen te hebben toegestuurd en zegt dat hij dezelfde nog dikwijls zal herhalen. En als slot Dit De feiten en gebeurtenissen die nu volgen heeft de Aalstenaar van 1883 nog niet meegemaakt. Ze zijn ons nu zo alledaags en zo vertrouwd, maar tussen het eerste (de verkiezingen van 1884) en het laatste (de St.-Jobskerk), ligt voor de dag na dag aftellende overgrootvader nog een periode van 25 jaar. De verkiezingen van 1884 bijv. die een aardverschuiving veroorzaakten. Door het nieuwe kiesstelsel, komt er een einde aan de liberale overheersing. De katho lieken hebben voortaan met 70 zetels de volstrekte meerderheid, de liberalen val len terug naar 52, de Brusselse Onafhan- kelijken halen er 16. Ook nog nooit gehoord van de opening van de Arbeidstraat, de onafhankelijke Kongostraat, de stichting van de B.W.P., Jan Bijl die een vakbond opricht, de Nieuwbeekstraat die gepla veid wordt, de grot van Mijlbeek, de eerste Nederlandstalige Kamerrede, de kaaien aan het sas, het goederenstation, de wet op de vrouwen- en kinderarbeid, Rerum Novarum, de inwijding van St.- Jozefkerk, de zwarte hoekbrug, Priester Daens als volksvertegenwoordiger, de viaduct aan de Brusselse Steenweg, de school in de Meuleschettestraat, de oprichting van een nieuw hospitaal aan de Hertshage, de trottoirs van de Dirk Martenstraat en Schoolstraat, de1 kerk van Mijlbeek, de kliniek, de St. Jobkerk... En op 21 september 1873, 10 jaar eerder deed een zekere Adolf Daens zijn eerste mis in de St.-Martenskerk. Met hem zal Aalst over enkele jaren voor het eerst in zijn Belgische geschiedenis uit zijn cocon treden en een historische rol spelen... Freddy CAUDRON. Met dank aan Karei Baert. stadsarchivaris voor het afstaan van het fotomateriaal. 1883een echt Keizerlijk Plein. Mijlbeek. Aan de Zeebergbrug, die in slechte staat is, is er een te geringe ope ning, dus moet er opgelet worden' bij het stichten van nieuwe kaaien aan het mout- molenwater. Voor de gezondmaking van de Dam (met de gigantische som van 101.265 fr. onkosten) is herhaalde malen hulp gevraagd aan de minister. Hij heeft niet geantwoord. Het «Zate» dossier krijgt nog een paar extra moeilijkheden. De heer Goethals, de nieuwe in maart benoemde stadsbouwkundige (de vorige is spoorloos verdwenen) heeft het bestek der bekostiging voor een zwembad voor gedragen en die wordt veel te duur Bovendien protesteert M. Gheeraerdts, graanmolenaar op de Zate, omdat de Waters van de molen dan worden afge keerd. Met de St.-Annabrug, ook al in slechte staat, zijn er eveneens problemen. Omdat de spoorweg beneden loopt en er een enorme trafiek van binnenscheep vaart is, is deze voortdurend open. Een gemeenteraadslid merkt zelfs op dat wachttijden tot anderhalf uur heel gewoon zijn De stad moet dus maar ingrijpen, of anders... ja anders nog maar eens schrijven naar de minister. 2. de straten Op 10 juli koopt de stad 4 aren 36 ca. grond om er een nieuwe straat op den Dam langsheen de ijzeren weg naar Brus sel te maken tot grote verbinding tussen St.-Annabrug en de Zeebergbrug. Ze krijgt de naam van Boulevard Ghee raerdts, de schepen die in februari over leed. De straten in het stationskwartier (de Cumontstraat) worden geopend. De stad gaat over tot aankoop van gron den tot verbreding op 10 m. der Nieuw beekstraat van aan de Gentschesteenweg tot aan de kasseide van Aalst naar Nieu- werkerken. Borreman, schepen van Openbare Wer ken, onderwerpt aan de goedkeuring van de Raad de plannen voor het stichten der ten. De gedeeltelijke herstellingen aan het hospitaal zijn beëindigd. De subsidie van 3.000 fr., de steun van het Gouverne ment wordt uitbetaald, maar de contro leur verwittigt wel uitdrukkelijk de stad dat de schrijnwerkerij regelrecht knoei werk is. Pissijnen aan de St.-Jozefkerk komen er ook. En zelfs de groene jongens zijn er al. gier, wonende O.L.-Vrouwstraat komt eerbiedig vragen de noodige machtiging te witten verlenen ten einde een huis van ontucht te mogen openen. Hij zal zich aan de politiereglementering houden. 20 novemberde gasmaatschappij laat weten dat de reclamaties over slechte en uitvallende gaslichten die 2 jaar eerder geïnstalleerd zijn ongegrond zijn. Bij controle bleek immers dat de kranen toe gedraaid waren. Saboteurs of grappen makers aan het werk dus. 6 decemberde provincie heeft in de loop van het jaar de lijsten der beroepen uit de stad gevraagd. Op 6 december vragen ze naar de «droguistes» want deze 'honora- bles praticiens' zijn ze vergeten te vermel den. De gemeenteraad richt een aanvraag om het Staatsblad ook in het Nederlands te stellen. De pastoor van Si.-Jozefparochie vraagt een vermeerdering van schadeloosstelling over huisvesting. De gemeenteraad wei gert, het blijft 600 fr. En de zware corruptie... Een eerbaar burger, wiens handtekening onleesbaar is, schrijft de stadssecretaris een briefje waarin hij hem herinnert aan een vroeger

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7