Aalsters Panorama Café 't Landhui Wat zal er met gronden De Biolley gebeuren Gazet \>an Qalst Nieuw in de gemeenteraad Erik Arijs Terzake tijdschrift voor een wakker burger Erembodegems protest tegen nieuwe treinregeling 'T SLOEBERKEN 2 Nieuwe Gazet van Aalst 6 januari 1984 citroenen uuiv i laUiiuiiy Grote Markt, Aalst lw 21 17 88 uit sympathie Café frituur snack nicucoc- Onaflumkdijk weekblad voor Grool-Aatsl Nu de verrassing om het ontslag van Jan De Neve uit de gemeente raad wat is weggeëbd, gingen we een praatje slaan met z'n opvolger Erik Arijs. Erembodegem is zijn thuishaven - meer bepaald de Leu- vestraat - zodat deze deelgemeente nu een vierde raadslid heeft. Naast Van Vaerenbergh (CVP), Bourlon (PVV) en Pijck (SP) heeft Erembodegem nu nog een Volksunieafgevaardigde. Meteen ook weer een jong element bij in de Aalsterse politiek Erik Arijs is 35. Politieke interesse is er in zijn familie altijd geweest z'n grootouders waren Daensisten, de ouders hechten aan het Vlaamsnationale gedachtengoed. Hijzelf noemt als drie belangrijke pijlers het Vladmse, het sociale en het kristelijke. Als je vraagt naar figuren naar wie hij opkijkt, vallen de pamen van priester Daens, ook zijn voorganger Jarf De Neve en op nationaal vlak Wim Jorissen. De gemeenteschool, het Sint- Maartensinstituut en de RUG (lie. Sociale Wetenschappen) - die heeft hij sinds 1971 achter de rug. In dat jaar ook volgde hij in de gemeenteraad van Erem bodegem Albert De Kerpel op als Volk sunieraadslid. Werk vond hij bij het Woningfonds van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen. Niet onbelangrijk is ook dat hij een flink aantal jaren bonds- leider was van de KSA St.-Amandus Erembodegem, "een leerschool en een broedplaats voor vriendschap, waar ik me nog steeds verbonden mee voel." In 1974 realiseert hij een jeugddroom een maand vakantie in Transvaal die niet zonder gevolgen blijft. Een maand later emigreert hij naar Zuid-Afrika... "Je moet durven van richting veranderen, als jongere heb je daar nog de kansen toe. Te veel mensen missen zin voor dyna misme, initiatief en eigenlijk ook wel voor avontuur." In Zuid-Afrika vindt hij werk als wetens chapper bij de Kamer van Mijnwezen, 0.m. voor onderzoek naar de oorzaken van stammentwisten. Zijn verblijf daar duurt tot 1977. Nadien ging hij er nog geregeld op bezoek. Zijn mening over het omstreden apartheidsbeleid in Zuid- Afrika klinkt genuanceerd "Als je daar echt een aantal jaren hebt geleefd, leer je die problemen realistisch benaderen, 1.p.v. ideologisch - wat hier al te dikwijls gebeurt. Het principe van de gescheiden ontwikkeling van de verschillende kuitu ren vind ik, in theorie, positief. D'r zit een parallel in met het streven naar Vlaamse autonomie. Maar de prak tische realisatie van de apartheid schept inderdaad zeer ingewikkelde problemen. Ik heb die van nabij Ieren kennen. Er bestaan onverantwoorde diskriminaties en onmenselijke toestanden - hoewel men daar meer en meer van weg-beweegt. Globaal genomen geloof ik echter wel dat de keuze voor zelfbeschikkingsrecht, die men daar wil bereiken, meer positieve dan negatieve aspekten heeft." Na zijn Zuid-Afrikaanse jaren werkte Arijs een tijdje bij de Federatie van Ouderverenigingen van het Katholiek Onderwijs, intussen opnieuw bij het (Vlaams) Woningfonds van de BGJG. Wat zijn z'n plannen als nieuw gemeente raadslid "Mijn belangstelling gaat uit naar de situatie van de verschillende mar ginale groepen werklozen, minder- validen, sociaal gehandicapten... Verder hoop ik de kommissies die Jan De Neve volgde over te kunnen nemen huisves ting, stadsrenovatie, ruimtelijke orde ning, openbare werken, verkeer. Terrei nen die me beroepshalve ook interesse ren. Op dat vlak zou m.i. trouwens meer naar de toekomst toe gedacht moeten worden. Zo zou er naast een struktuur- plan voor Aalst ook een verkeersplan, een energieplan, enz., moeten kunnen komen. We moeten ruimer kijken dan enkel een verspreide aanpak van een straatprobleem hier en een voetpad elders." Speciale wensen voor Erembodegem "Ik ga me niet eksklusief als Erembode- gemnaar opstellen in de gemeenteraad. De fusie ware er beter niet gekomen, dat vinden vele mensen, maar nu ze er is moeten we er het beste zien van te maken, in groot-Aalsters verband wer ken. Als Erembodegemse problemen rij zen zal ik daar natuurlijk aandacht voor hebben, maar dan niet om elektorale redenen alléén voor deze gemeente wer ken." (k.n.) De laatste gemeenteraad van 1983 diende de begroting van de Stedelijke Regie voor Grond- en Bouwbeleid goed te keuren. Deze voorziet een bedrag van ont vangsten en uitgaven voor 44.846.403 fr. Ondanks dit bedrag schrijft schepen voor grondbeleid André Dooms in zijn voorwoord dat de geplande aktiviteiten zeer beperkt zijn. "Zo vervalt het projekt voor het bouwen van woningen aan het "Hof ter Leeuwergem" en worden de kredieten voor de uitbreiding van net industrieterrein "Wijngaardveld" tot een minimum beperkt. De verkoop van bouwgronden uit de begininventaris werden wel voorzien, maar de huidige ekonomische toes tand en de zware sociale verplichtin gen (geen eigendom bezitten en bou wen binnen de 5 jaar, schrikken de meeste kandidaatkopers af... Ondanks het feit dat de regie opges chept zit met de zware financiële las ten voor de aflossing van de leningen betreffende de erelonen van de ont werpers van de sociale woningen "Hof ter Leeuwergem" was het toch mogelijk dit jaar nog een sluitende begroting in te dienen" (einde citaat). Dank zij VU-raadslid Willy Van Mosse- velde kreeg de gemeenteraad nog eens een overzicht van de lijdensweg welke dit projekt reeds aflegde Het verhaal begint in 1964 Het toen malig Schepenkollege bes:.o'.c 1 7 ha van de vroegere familie De Biolley te onteigenen en de eerste aankopen begonnen in 1967. Ongeveer 31 miljoen werden uitgege ven om een projekt van sociale woningbouw te realiseren. Maar bij het afsluiten van de laatste aankoop, omstreeks 1973-1974 stortte deze markt in elkaar. Ondanks de onderhandelingen met vele maatschappijen om een projekt van de grond te krijgen, strandde men op een blijvend negatief antwoord van deze maatschappijen. Dan probeerde de stad Aalst het maar op eigen krach ten. Gedurende het jaar 1975 besliste men op het gedeelte "De Cluyse", ongeveer 4,5 ha groot, 100 woningen te plannen op basis van een lea singsysteem in samenwerking met het Gemeentekrediet. Doch in 1976, werd door interne ruzies tussen architekten en kommissies, het projekt gekelderd en De Cluyse verdween weer uit de aktualiteit. In 1979 verschenen dan opnieuw grootse plannen, maar deze keer werd het gedeelte "Hof ter Leeu wergem", ongeveer 12,5 ha groot aangepakt. Besprekingen, ontwer pen, tekeningen, enz. leiden tot het resultaat dat 105 woningen zouden gebouwd worden, en aan de prijs van 2,7 miljoen verkocht. Bij de aanbeste ding bleek echter dat de woningen 2,8 miljoen a 3,2 miljoen per stuk zouden kosten. Dit bleek teveel en de kopers zouden dan ook wegblijven. De 105 wonin gen werden dan maar begin 1981 opgesplitst in 2 fasen. Fase 1 voorzag 51 woningen en fase 2 54 woningen. Alle administratieve plichtplegingen werden vervult en Gent adviseerde gunstig. Op 30.6.1981 werd voorzichtigheids halve fase 1 opgesplitst in twee fasen. Fase 1 27 woningen en fase 2 niets. Tijdens de winter 1981 -1982 werd de hoofdweg van dit projekt aangelegd door het Rijk. Van de beloofde eerste steenlegging in 1982 kwam niets terecht, maar wel van de rekening der erelonen, die in 1982 een lening vergden van 7.240.098 fr. Het ligt nu in de bedoeling van het stadsbestuur om een deel van de per celen langs de aangelegde weg te ver kopen. Met deze verkoop wil men intresten van de aangegane leningen drukken. Verrassend is wel dat de ver wachte opbrengst van de verkoop, zijnde 9 miljoen ingeschreven werd in de gewonen stadsbegroting en niet in deze van de grondregie. Vragen Over dit ganse projekt kan men zich heel wat vragen stellen. Waartoe dien den al de plannen voor deze sociale woningen Zal men de susidies voor de aanleg van de hoofdweg niet moe ten terugbetalen Welk zal de kost prijs zijn van de te koop gestelde gron den Wanneer zal het voorlopig afge voerde projekt Hof ter Leeuwergem gerealiseerd worden en door wie Ook nog tal van andere vragen kun nen gesteld worden over dit twintig jaar oude projekt dat reeds meer inkt deed vloeien dan er konkreet gereali seerd werd. (MP) TERZAKE, het tweemaandelijkse tijdschrift van de Wakkere Burger is aan zijn tweede jaargang toe. Het houdt zich bezig met het belichten van o.m. gemeentefinanciën. kulturele raden, jeugdbeleid, vreemdelingenbe leid, huisvesting, gemeentelijke ontwik kelingssamenwerking, verkeers- en mili eubeleid, bejaardenparticipatie tewerk- «De nieuwe treinregeling is katastrofaal voor Erembodegem» - zo begint een pamflet dat onlangs door de Christelijke arbeidersorganisaties van Erembodegem werd verspreid. Tegelijk voerde men een petitieaktie met als voornaamste eis de aansluiting van Erembodegem op het interregio- net. De belangen van zowat 1.300 abonnees staan op het spelpen delaars, studenten, enz... stelling, energiebeleid, kuituur, inspraak in de gemeente, enz Het informatieblad wil in de eerste plaats een nuttig en onmisbaar instrument zijn voor wie in zijn gemeente aktief wil mee spreken en -werken. In alle artikels werd ruim aandacht besteed aan konkrete ak- tietips, voorbeelden uit de praktijk, sug gesties, enz. Terzake heeft als ultieme slagzin «open en inspraakgericht ge meentebeleid». Abonneren kan door storting van 350 BF. (6 nummers) op rekeningnummer 425- 2074841-10 van De Wakkere Burger. Liedtstraat 27-29 te 1030 Brussel. (JVC) In de tekst wordt onomwonden gesteld dat de nieuwe regeling (die zou ingaan op 3 juni 1984) voor grote ongemakken en enorm tijdverlies zal zorgen. Tenzij er nog iets aan wordt veranderd. Een voor beeld maakt dit duidelijk voor de be langrijke verbinding Erembodegem- Brussel (Zuid/Noord) kan je nu tussen 4u53 en 8u24 op 15 rechtstreekse trei nen terecht. Dat zouden er in de nieuwe regeling slechts 9 meer zijn En waar er nu 12 eerste via Brussel Zuid rijden, blij ven er dan maar 5 meer over - de overige worden omnibussen die eerst het Noordstation binnenrijden. Voor recht streekse treinen buiten de spitsuren zal men altijd eerst moeten overstappen te Denderleeuw. Bovendien zou geen en kele trein naar of van Geraardsbergen nog te Erembodegem stoppen. Voor de plus-minus 1300 spoorreizigers met een abonnement is het zeker geen vooruitgang, en daar zitten ook mensen uit Aalst en Hekelgem bij. Van de onge veer 1000 verspreide pamfletten werden aan het ACV-lokaal 850 petities terugge bracht met de handtekening van protes terende spoorreizigers. Een zeer 'oot percentage dus. wat bewijst dat zaak de mensen van Erembodegem wei bezig houdt. De petities werden door Jo zef Lambrecht bezorgd op het ministerie van Verkeer, waar ze werden doorge speeld aan minister De Croo. Het is nu wachten op reakties... (k.n.) Misschien had Arthur Paepe voor 1983 de jaarlijkse prijs van de Persbond kunnen krijgen omwille van zijn weergaloze akties voor en naar Polen, en zijn gratis-restauratie van de poort van het huis Van Langenhove waarvoor hij nog niet bedankt werd door het stadsbestuur. Wat niet betekent dat ik de ver kiezing van Siegfried Van Nuffel tot figuur van het jaar betwist. Integendeel. Het werd tijd dat de vele strijders op het leefmilieufront een man kregen in de figurengalerij. En ik zeg bravo Met de toekenning van de citroenprijs aan de O.C.M.W.-raadsleden heb ik vanzelfsprekend binnenpretjes gehad. Die heren en die ene mevrouw dragen schuld in de 86 miljoen deficiet die door de Aalsterse belastingbetalers wor den bijgepast. En zij hebben op 28 oktober de ganse pers, maar ook advo- kaat André-Emiel Bogaert en mezelf bestookt met platte laster in de strafste motie die ik in gans mijn leven las. Die tekst was zo agressief dat ik er te ver wonderd over was om koleirig te worden. Er werd duidelijk onder één hoedje gespeeld met sommige hospitaal-geneesheren die eveneens vlammende teksten de wereld inzonden, maar daarna tot ergernis van kollega's vaststel den dat zij daardoor de publikatie van geheime dokumenten in dit weekblad hadden uitgelokt. Die dokters-dokumenten die honderd keer meer morele schade aan de hospitaal-reputatie toebrachten dan stoute jongens van de pers. De plichtenleer, de eed van Hippocrates en het rechtvaardigheidsge voel hebben een verdovende pikuur gekregen. Intussen wacht ik nog steeds op de beloofde herziening van de fameuze O.C.M.W.-motie door de nieuwe citroenprijswinnaars. Wat mij nog altijd dwars zit in die opgepepte dreigingen wegens zg. laster en persmisdrijf, is dat de grond van de zaak volledig uit 't oog werd verloren. Niemand van alle betrokkenen schijnt de verantwoordelijkheid aan te voelen om een einde te maken aan wantoestanden. Ook de gemeenteraad niet. Het persoonlijk prestige, de centen, de zitpenningen en de verdomde partijpoli tiek halen blijkbaar de bovenhand. Met pijn stel ik vast dat noch in het dokters-persbericht, noch in de O.C.M.W.-motie noch in de gemeenteraad enige bekommernis werd betoond voor de zieke, voor de hulpbehoevende, voor de klein man die zich tot ons stedelijk hospitaal wendt voor verzorging. Hij en niemand anders had in 't centrum van de diskussie moeten staan. De Panoramist. M 62/25/06 St. Annalaan, AALST 77 57 30 Onalhdnkeli|k weekOlad voor Groot Aalst - Etn uiigi» ,dii,m..r,. JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik »ens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer: Gemeente: Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienslRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2