Raldes zoveel mogelijk doen met zo weinig mogelijk energie BRONSON'S CLUB Siegfried Van Nuffel een jong maar bewogen leven KWB Erembodegem pleit voor beter leefmilieu 4 Nieuwe Gazet van Aalst 6 januari 1984 LUCIEN VAN NIEUWENBERG s 053/21 84 87 Nestor De Tièrestraat 47-49 9300 AALST Vervolg van blz. 1 Frans De Saedeleer uit Gijzegem, Albert Persoon uit Berlare, Gustaaf Van Gucht uit Buggenhout en Luk Van Der Helst uit Aalst. Stilaan werden ook nieuwe plaatse lijke kernen opgericht of werd kontakt opgezocht met andere regionale groe pen. Lede, Aalst, Buggenhout, Lebbeke, Hamme, Dendermonde, Ninove, Zot- tegem, Zovlak en Leefmilieu Geraardsbergen sloten weldra aan, of werden uit de grond gestampt. Ook de Wielewaal Denderland en Scheldeland en het Dender aktiekomi- tee sloten aan bij Raldes. Zoals alle verenigingen kende Raldes zijn ups en downs. Onder allerlei druk dienden mensen of verenigingen af te haken. Sommigen werden zelfs met broodroof bedreigd indien zij nog lan ger bij Raldes bleven. Het feit dat Ral des geen louter natuurobservator- groep was, zal hieraan niet vreemd zijn Nochtans merkt Van Nuffel op dat men nooit mensen aanviel, wel Een zevental eisen - je mag het ook wen sen noemen - worden op een rijtje gezet. Men wil een rond punt op het drukke (en vaak onoverzichtelijke) stationsplein, en een vluchtheuvel op de hoek Hogeweg- Leuvestraat. Belangrijk is ook de vraag om een parkeerverbod van het begin van de Leuvestraat tot aan de Rijksschool, aangezien daar twee parkeerpleintjes zijn en een lange parkeerstrook in de onmiddellijke buurt Hogerop in de Leu vestraat mag men aan beide kanten van de straat parkeren wat heel wat slalom- werk en hinder tot gevolg heeftdaarom vraagt de KWB op die plaats het beur telings parkeren verplicht te maken. Om dat in de wijk Ronsevaal veel jonge ge zinnen met kinderen wonen zou het goed zijn de snelheid op de verbindingsweg Brusselbaan-Zavelstraat te beperken. toestanden. Maar om aktie te kunnen voeren, was het noodzakelijk dat men steeds "untouchabel" was Nu gebeurt de intimitatie eerder geraffi neerder, zeker gezien de leefmilieuve renigingen ondertussen grotendeels door de overheid aanvaard zijn als gesprekspartners vb. in allerlei kom missies. Jarenlange akties zoals deze tegen de A 11de A 29, de A 9 enz. zorgden ervoor dat de groenkomitees meer en meer impakt hadden op de bevolking en aldus onrechtstreeks op de politiekers, die bij deze bevolking stemmen moeten halen. Op dit ogenblik komt het er volgens Van Nuffel vooral op aan de overkom- missionering door de overheid af te remmen, anders verliest men het kon- takt met de basis. In plaats van voor alle mogelijke pro blemen beroep te doen om de leefmi- lieugroepen, zouden de verenigingen volgens de figuur van het jaar beter zelf degelijke gemeentelijke diensten voor ruimtelijke en ekologisch beleid uitbouwen. De aktievoerders stellen voor verkeers drempels of bloembakken te plaatsen, of deze weg enkel voor te behouden aan het plaatselijk verkeer. Verder wenst de KWB van Erembodegem meer kontrole op rijgedrag en snelheid op de Brussel- baan en in de woonstraten: vraagt men (nogmaals) fietsenrekken aan het station en regelmatig onderhoud van beplantin gen en wegbermen. «Deze konkrete eisen vergen geen grote uitgaven, en betekenen naar onze me ning een verbetering van het leefmilieu in onze gemeente» - zo besloten zij hun brief De burgemeester antwoordde vrij vlug dat deze vragen door de bevoegde diensten onderzocht worden, en dat zo dra de resultaten daarvan hem bereiken de KWB erover ingelicht zal worden (k.n.) Politiekers Daar waar Raldes in het begin door politiekers met misprijzen of afschuw bejegend werd, en als een vrij margi nale beweging beschouwd werd, onderhoudt men nu de beste kontak ten met heel wat nationale en plaatse lijke vertegenwoordigers. In dit ver band werd gewezen op dossier van de hoogspanningslijn door het Dender land. Nadat kontakten en afspraken met schepen voor openbare werken De Maght faalden riep Raldes de hulp in van nationale politiekers zoals Jan Caudron en Johan de Mol (VU), Nor- bert De Batselier (SP) Maurice De Ker- pel (CVP) en Willy Van Rentergem (PVV), die allen beloofden zich in te spannen opdat de geplande boven grondse lijn er niet zou komen. Dit betekent niet dat Raldes zich ach ter de kar van bepaalde politiekers spant, maar wel dat men aan om het even welke politieker informatie bezorgt indien hij erom vraagt. Een goed voorbeeld is VU-raadslid Ferdy Willems uit Dendermonde, die reeds meermaals interpelleerde in de gemeenteraad op basis van dossiers die door Raldes aangebracht werden. Fusie De fusie van gemeenten hadden belangrijke gevolgen binnen de Regio nale Aktiegroep Leefmilieu. Bepaalde plaatselijk kernen zoals bv. Gijzegem verdwenen of werden opgeslorpt door grotere. Volgens Van Nuffel had de fusie vrij negatieve invloeden op de akties van bepaalde plaatselijke groe pen. Sommige gemeenten zoals Geraardsbergen, Ninove of Zottegem werden immers zo groot dat een doel matige werking niet langer mogelijk was. Door de jaren heen kent men echter een nieuwe opbloei, vooral omdat de inwoners van een fusiegemeente zich meer met elkaar verbonden voelen en omdat men elkaar reeds beter kent. Het gevolg is dan ook dat nieuwe aktiegroepen het licht zien, zoals in Erpe-Mere en in Lebbeke. Anderzijds nam bij Raldes, die boven alles een vrijwilligersvereniging is en blijft, het werkvolume door de jaren steeds maar toe. Daar waar men in 1979-1980 nog beroep kon doen op enkele BTK-projekten, beschikt men sinds meer dan een jaar over een semi-permanente kracht met name Peter Dauwe, die als gewetensbe zwaarde bij Raldes werkt. Hij zorgde o.a. voor de uitbouw en de permanen tie van het milieucentrum, dat door Raldes in het Netwerkcentrum in de Aalsterse De Ridderstraat uitgebouwd werd. Dank zij Peter Dauwe kan Ral des nu bepaalde problemen dieper uit werken. Spijtig voor Raldes loopt de termijn van de heer Dauwe op 31.3.1984 ten einde, zodat men nu uitziet naar een nieuwe gewetensbezwaarde. Onder tussen hoopt Raldes te kunnen star ten met het oppuntstellen van een milieudokumentatiecentrum. Dit zal gebeuren via een BTK-projekt. Raldes lag ook aan de basis van het oprichten van de Milieufederatie Oost- Vlaanderen, waar alle regionale orga nisaties van de provincie elkaar vinden Over de Bond Beter Leefmilieu- Vlaanderen (BBL) is Raldes minder te spreken. Van Nuffel ijvert immers reeds jaren opdat BBL een ledenorga nisatie zou worden naar Nederlands model. Nu dit eindelijk door een meer derheid van de Raad van Beheer aan vaard werd, weigert BBL leiding dit echter in de praktijk om te zetten. Daa rom heeft Raldes onlangs besloten zijn lidmaatschap van BBL op te schorten. Samenwerkingsverband In navolging van wat andere gelijkaar dige verenigingen, zoals de Omer Wattezstichting, deden en teneinde de samenwerking tussen de leefmilieuor ganisaties in de Denderstreek nog te vergroten besliste Raldes dit jaar tot het oprichten van een samenwer kingsverband. Dit verband bestaat uit drie niveau's. Vooreerst zijn er de verenigingen die in de Raad van beheer van Raldes geïntegreerd zijn, zoals Erpe-Mere, Berlare, Geraards bergen. Vervolgens zijn er de plaatse lijke Raldeskernen, die over geen ei gen bestuur beschikken maar toch nauw verbonden zijn met de moede rorganisatie, zoals Dendermonde, waar trouwens ook de zetel van Ral des is. Tenslotte zijn er die verenigingen, die los kontakt met Raldes onderhouden. Hiertoe besloten al 14 organisaties zoals Wielewaal, Werkgroep Bomen- Park, KWB-Boonwijk, enz. Twee grote verenigingen, die uit Ral des ontstonden, sloten op dit ogenblik nog niet aan, met name de Werkgroep Leefmilieu Ninove en de Werkgroep Leefmilieu Aalst. Van Nuffel verwacht wel dat Ninove weldra aansluit, maar in Aalst is de samenwerking voorlopig zoek. De Raldes-sekretaris heeft zelf geen idee hoe dit komt. Aalst Wat de Werkgroep Leefmilieu Aalst betreft, is hij wel van oordeel dat er hier de laatste jaren een evolutie plaats had. Vroeger was WLA veel strijdvaardiger aldus Siegfried Van Nuffel. Nu schijnt men volgens hem schrik te hebben van een serieus engagement, en wordt er veel proza gepleegd maar weinig konkrete akties gevoerd. Hierbij verwees hij naar de toestand rond het bedrijf De Wolf- Cosijns en Lambrecht. WLA werkte volgens hem ook onvoldoende aan de basis. Wat Aalst zelf betreft kwam Raldes dit jaar regelmatig in de aktualiteit. Zo was er het protest tegen de afbake ning van de stadsherwaarderingsge- bieden en tegen de samenstelling van de stuurgroepen. "Stilaan krijgen wij nu gelijk als men de nieuwe afbake ning van de gebieden ziet" aldus Van Nuffel. Ook over ander beslissingen van het nieuwe stadsbestuur is Van Nuffel niet te spreken. Hierbij verwees hij naar de houding inzake de nieuwe hoogspan ningslijn in het Denderland, naar de bouw van een villa in de landbouw- zone te Moorsel, naar het bedrijf Van den Eede in dezelfde gemeente, naar de problemen rond het domein Schelf hout; enz. Ondanks alles is Siegfried Van Nuffel niet defaitistisch. Vooreerst kende Raldes na tien jaar zowat overal erkenning voor zijn werking. Ander zijds zijn er de ontelbare positieve resultaten die geboekt werden, vanaf het gewestplan tot en met het doen schrappen van bepaalde autosnelwe gen. De balans is dan ook overwegens positief, ondanks het feit dat de politie kers bepaalde resultaties systema tisch ondergraven. De omzeiling van het gewestplan is ondertussen een nationale sport geworden, aldus Van Nuffel, die echter meer dan ooit bereid schijnt te zijn op de ingeslagen weg voort te werken. (MP) Vredeplein 13 9300 AALST eten en drinken van 16 uur tot het ochtendgloren. Siegfried Van Nuffel, de man die tot figuur van het jaar 1983 verkozen werd door de Persbond van de Denderstreek, is geboren te Herdersem op 25 mei 1944. Hij woont nog steeds in deze Aalsterse deelgemeente, aan de Kapelleommegang 23, op de plaats waar eens zijn ouderlijk huis stond. Zonder omwegen bekent hij dat zijn vader tijdens de tweede wereldoorlog een zwarte was, en daarvoor tijdens de repressie ook in de gevangenis beland is. Na drie jaar lager onderwijs gevolgd te hebben in de lagere school belandde hij bij de Jesuieten te Aalst. Naar Van Nuffel gebeurde dit onder invloed van ex VNV volksvertegenwoordiger Ernest Van den Berghe en omdat «hoe langer men in de toenmalige gemeenteschool bleef, hoe dommer men werd». In het Groot kollege werd hij KSA leider en beëindigde hij de Grieks-Latijnse Humaniora in 1962. Nadien is hij aardrijkskunde gaan studeren in de universiteit te Leuven, waar hij afstudeerde in 1966. Omdat hij de enige kostwinner werd van het gezin, en hij geen studiebeurs kon bekomen, diende hij les te geven in het onderwijs. Ook hier was een anekdote aan verbonden Toen hij zich aanbood bij de Dames van Maria als leraar aardrijkskunde, bleek hij niet geschikt «omdat hij niet getrouwd was». Hij is dan maar in een andere katholieke meisjesschool terechtgekomen, namelijk het St.-Vincentiusinstituut te Dendermonde, waar hij part-time les gaf van 1966 tot 1979. Onenigheid met en nieuwe direktie en vooral kumulverbod, maakten een einde aan zijn karrière als lesgever. Ondertussen studeerde Siegfried Van Nuffel verder aan de Rijksuniversiteit van Gent, waar hij in 1969 het diploma behaalde van licentiaat in de Stedebouw en de Ruimtelijke Ordening met een thesis over de «Woningbouw en fysisch milieu». Hierin onderzocht hij de invloed van de ondergrond op de woningbouw. Via de sociale bouwmaatschappij Veilig Wonenvoor wie hij enkele grondboringen mocht uitvoeren, kwam hij terecht in de sociaal ekonomische studiegroep van de Inter- kommunale Land van Aalst, die echter vrij snel van het toneel verdween. Daar een loopbaan in het onderwijs hem niet zozeer interesseerde (heel wat familieleden geven les) kwam hij op 15.10.1969 via CVP'er Edmond Nijs terecht bij de studiegroep Mens en Ruimte, die in die tijd heel wat opdrachten mocht uitvoeren voor de Belgische staat, en toen zowat 50 personeelsleden telde. Daar de opdrachten echter stilaan verminderden en heel wat personeel diende af te vloeien diende Van Nuffel in februari 1974 zelf ontslag in bij Mens en Ruimte Ondertussen was hij in 1972 wel reeds gehuwd met Liliane Senave, een licenciate romaanse filologie, die ooit nog leerlinge geweest was van hem in Dendermonde. Samen hebben ze nu drie kinderen Koen geboren in 1974, Anja in 1975 en Ilse in 1976 Ministerie In 1974 komt Van Nuffel dan dank zij de liberaal Kamiel Pessemier als planoloog terecht bij de randfederatie Asse. Hier kan hij met een minimum aan middelen een volledig nieuwe dienst uitbouwen en zijn stedebouwkundige kennis toetsen aan de praktijk. Het was immers de periode waarin de ontwerp gewestplannen volop geadviseerd werden Via zijn werk kwam hij ook meer en meer in kontakt met de leefmilieuproblematiek, maar daarover elders meer. In de randfederatie had Van Nuffel ook de mogelijkheid om verordeningen op te maken vb. voor beplantingen. Siegfried Van Nuffel bleef in Asse werken tot eind 1976 datum waarop de rand federatie in het hoofdbestuur van de Stedebouw en de Ruimtelijke Ordening. Dit betekende een hele verandering in zijn werkwijze Waar hij vroeger gewoon was konkreet te werken op een wetenschappelijke wijze, waarbij de beslissing overgelaten werd aan het bestuur diende de ambtenaar in het ministerie zelf te kiezen voor een oplossing, of werd hem een keuze opgedrongen. In dit hoofd bestuur was hij bevoegd voor de delikate dossiers van het arrondissement Halle- Vilvoorde-Asst Gezien de grote bouwdruk en het groot aantal vergunnings aanvragen vb voor verkavelingen, woningbouw industrie, enz heeft de figuur van het jaar >r niet met zijn vingers moeten draaien. Ingevolge t regionalisering, kwam Van Nuffel van het Ministerie van Openbare Werken terecht bij het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap-Administratie van de Ruimtelijke Ordening en het leefmilieu. (AROL) Daar is hij ais bestuurs- sekretaris o.a. bevoegd voor het opstellen van beleidsnota's inzake landinrichting (ruilverkaveling) bescherming van het landschap, struktuurplan voor Vlaanderen Vlaams beplantingsverordening, enz. Ook geeft hij adviezen aan beleidsverant woordelijken die erom vragen. Dit zijn er echter minder dan men zou ven/vachten en ook Aalst heeft nog altijd geen duidelijk beleid inzake ruimtelijke ordening. Wel werd er ooit een struktuurplan klein-Aalst opgemaakt, maar het struktuurplan voor Groot-Aalst bleef in de schuif zitten. Siegfried Van Nuffel heeft steeds een duidelijk onderscheid gemaakt tussen zijn werk en zijn hobby. Aldus heeft hij steeds vermeden dat er een territoriale over lapping zou zijn tussen het gebied waarvoor hij bevoegd is op het ministerie en het werkingsgebied van Raldes. Deze duidelijk scheiding betekent echter met dat hij geen gebruik naakt bij het aktievoeren van de ervaring, die hij in zijn beroepsleven opgedaan heeft. Van Nuffel heeft ook steeds elke politieke kleur vermeden Naar hij zelf verklaart is hij politiek neutraal, en heeft hij vrienden in alle politieke partijen, ook in de CVP, alhoewel hij voor deze partij wel persona non grata schijnt te zijn Tuinier De figuur van het jaar is een verwoed tuinierder Dit gebeurt semi-biologisch omdat hij voor het zuiver biologisch tuinieren geen tijd heeft. Naast de gewone groenten legt hij zich vooral toe op het kweken van met alledaagse groenten, zoals komkommers, aubergies, paprika's, meloenen enz. Met zijn gezin tracht hij zo sober en natuurlijk mogelijk te leven In zijn huis vindt men dan ook geen enkel luxe, en de wagen waarmee hij rijdt behoort tot de goed kope klasse Meteen tracht hij een beetje de idealen waarnaar hij leeft in de praktijk om te zetten. (MP) In het decembernummer van de «Kleine Raak» van KWB Erembodegem wordt melding gemaakt van een brief die ze stuurden naar de burge meester. Daarin maken ze een aantal wensen kenbaar aan het CBS, vooral op het vlak van verbetering van het leefmilieu in hun deelgemeen te. Hiermee zetten ze een traditie voort van «kleine akties» die inspelen op konkrete noden van de bevolking. Meteen ook een vorm van sociaal- politieke bewustwording op kleine schaal. FOURREUR - TECHNIEKER ALLERLEI BONTWERKEN

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4