Oude WEBA-gebouwen worden sportcompleks Raldes «Kippenbedrijf Van den Eede stoort zich aan niets of niemand» L uchtveron trein igin g nabij Amylum en De Wolf-Cosijns wordt gemeten Pitjen-Bloe t... Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Nieuwe Gazet van Aalst 13 januari 1984 3 In Aalsl werden er de jongste jaren enkele belangrijke privé-initiatie- ven genomen ten voordele van de sport. De oude WEBA-gebouwen in de St.-Jozefsstraat worden omgevormd tot sport centrum. (HG) Denken wij maar aan de privé-lennishal- len die opgericht werden aan de Oude Gent baan (vroegere meubelfabriek Ver- braekel) en aan de Affligemdreef. Er is het fitnesscentrum aan hel Vredeplein en ook naast het nieuwe zwembad aan de Aelbrechtlaan wil men een nieuw fitness centrum oprichten. Dank zij een bouwaanvraag van de Naamloze Vennootschap Copes, met zetel aan de St. Jozefstraat 20 te Aalst, werden zopas de plannen bekend voor een polyvalent sportcentrum op het bovenvermeld adres. Het betreft hier de omvorming van de leegstaande gebou wen aan de vroegere NV Weba, die zich uitsrekken lussen de St.-Jozefstraat en de Nestor de Tièrestraat. Na afbraak van hel gebouw, dat paalt aan de St. Jozef straat zelf en van het dak van de dieper liggende opslagplaatsen, willen de initia tiefnemers komen tot een komplex dat niet alleen een sporthalle voorziet met een oppervlakte van 936 m2 met een hoogte van 8 meter, maar ook een kopge bouw van 68 m2 met een hoogte van 9,8 meter en bijgebouwen met een opper vlakte van 403 m2 en een hoogte van 6,5 meters. De sportbeoefenaar zal o.a. squash, volley, tennis en tafeltennis kun nen spelen, maar ook een fitnesscentrum en de onontbeerlijke cafetaria behoren tot de planning. Alles samen komt men aldus tot een bebouwde oppervlakte van meer dan 14 aren. Opvallend is dat het geheel eveneens van een tuin voorzien werd, waarvan de oppervlakte 368 m2 bedraagt. Meteen kan men zich de vraag stellen in hoeverre de plannen voor de bouw van een nieuw fitnesscentrum aan het zwem bad van de Aelbrechtlaan nog realistisch zijn, en waarom het nieuwe stadsbestuur de kans liet voorbijgaan bij de vernieu wing van het dak van de spektakelzaal van de Keizershallen om deze zaal meteen om te vormen in een polyvalente sporthalle. Want te oordelen naar het ini tiatief van de NV Copes is er nog steeds nood aan dergelijke infrastruktuur in Aalst. (MP) Onder deze titel publiceerde de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde zopas een persmededeling over deze firma uit R/loorsel, waarover dit weekblad 14 dagen geleden reeds uitgebreid berichtte. Enkele details niet te na gesproken stemt de mededeling van Raldes overeen met de inhoud van het artikel dat wij publi ceerden. Raldes wijst nogmaals op de sterke hinder voor de buurt welke het bedrijf veroorzaakt, op het feit dat de be- drijfsuitbating zonder enige twijfel illegaal geschiedt en dat een daadwerkelijk op treden van de bevoegde overheid tot nogtoe uitblijft. Volgens Raldes werd tus sen 1972 en '80 aan de Kokstraat te Moorsel niet meer zelf geslacht, doch wel bij het bedrijf Cooreman in de Kerkstraat te Baardegem. In 1980 werd dan een aanvraag tot het verder uitbaten van een kippenslachterij geweigerd door de Be stendige Deputatie na gunstig advies van de stad, doch ongunstig advies van ste- debouw. De aanvraag werd zonder voor werp verklaard, gezien het al ruim zes jaar geen slachterij meer was. en dus ook niet «verder» meer kon uitqebaat wor den Vanaf 1980 vermeerderde de milieuhin der aanzienlijk. Vooral 's nachts zorgden de motoren, hondengeblaf, enz. voor voortdurende hinder. De in België gehanteerde ISO-normen inzake lawaai werden zonder meer over treden aldus Raldes Het avond- en nachtlawaai overschreedt zelfs 50 dbA waar 's nachts maximum 35 tot 40 dbA voorzien is Ook hygiënisch schort er watslachtafval wordt verbrand in plaats van opgehaald, woekering van insekten en ratten. vri| rondlopen en kweken van honden nabij de kippenbewaarplaatsen enz. Ook de lozing zonder vergunning van afvalwaters in de rioleringen en van daar in de beek is voor Raldes geenszins goed te praten Tenslotte heeft deze mi lieuvereniging vast gesteld dat de be drijfsruimte ook nog gebruikt wordt voor karrosseriewerk en spuiten van wagens. De bouwwerken aan het bedrijf gebeur den zonder bouwvergunning, en als Ral- des dan formeel bij aangetekend schrij ven de verbaliserende ambtenaar van de stad verzoekt proces-verbaal op te stel len, doet deze het niet Bijna onbegrijpelijk is het dat de burge meester hier niet optreedt en de zaak sluit, bij gebrek aan enige vergunning Art. 22.1° van het Algemeen Reglement op de Arbeidsbescherming is terzake zeer duidelijk, aldus de persmededeling. Volgens Raiaes diende het schepenkol lege een ongunstig advies in bij de eerste heid nam nog geen gunstige beslissing Nu werd eind december een nieuwe aan vraag ingediend waarbij het vermogen van de machines steeg van 3.68 KW tot 6,25 KW. «Zo deze vergunning mocht toegestaan «Üitm Honden laten wel eens wat liggen in de bedrijfsruimte. Of dat hygiënisch is in een voedingsbedrijf laten we in het midden. (JC) Het bedrijf Van den Eede te Moorsel weekt sterke hmderklachten los. (JC) da was in den toyd as ek nog ne snotter was. d'ienegste manier worop dammen koste liere zwemmen... Allei, probeiren va lieren te zwemmen, want op diene moment 'n was ek dor gienen hoos in zee. «Pitjen-bloeit», was es da zeilen der naa allicht vraogen. Simpelda was zonder badkostim of zonder zwembroek, want dad 'n hooimen m. Ver de frim wird er wel nen neisdoek meh eh koeireken tissen de bienen gebonnen, mor ge 'n wordj nog ni goed 't woter in of da voddeken was al ribbedebie en ge most a hosten of ge wordj annen neisdoek kwoyt Meh ne zwier vloeg 'n tèn op de kant, ba de rest van a klieren. Da gebeirden in moy geval 't Hofstoo in de Mei ebeik. Op 't afschi n van den lenegem. Da was van ie jong ren ni torn ooitgepeisd zee. Want op die plos kwamp Olsjt tegoor meh Eirp en meh Lei. En as de sjampetters van Olsj pe malheir adoor kwampen afgezakt, kroepte geh simp I lanst de kant van Eirp of van Hofstooi of va Lei - en door 'n hooin de sjampetters van Olsjt niks te rététetten. Ge most allien zing dagge op toyd a paksken klieren meigrabbelden, want anders wore ze door meh ribbedebie I Óngezing dad onzen tenu nog eh stiksken minder was as ne monokini, 'n mocht da vanoyges ni... mor allei, jonges onderien Mor gerdavoe as 't de zjandarremen woren die, spesjool in de weireme zoemerse daogen adoor heer ronde mokten... Want in dienen toyd woren de die nog te peerd. lene kier hemmen der ons kenne vanonder mooizen meh lanst den andere kant ooit de beik te klefferen. Mor den twiede kier was 't er ienen die zeh peerd de spoere gaf en lappe. de beik oever. Nog 'n sjans dat da peerd meh zen achterpoei- ten 'n betjen on't ooitslibbere was op de kant en dammen in dienen toyd nog noyg koste gespen... Da was ten oeik de leste kier da'k in de Meilebeik gon pladderen hem. Want mier as pladderen 'n was da ni, 'n betjen in 't woter spieten en probeiren te krabben gelèk as d'honjekes... Noding ben ek nog ienegte kieren nor de zwemkom geweistneivest den Denjer. Door was 't woter belange zu kleer ni as in de Meilebeik en ge most eh ghiel badkostim onhemmen, mor ja, door mochte zwemmen. Mor ierlek gezeid. door 'n hem 't ek oeik ni gelierd. Veil voejer as da paraplieken woor da 't woter van den Denjer kwamp ooitgeloeipen. 'n ben ek noeite ni geweist. Da was dor veil te slibber van 't groeng dat er dor in groedjen... Zwemmen hem ek loter gelierd in de «nieve» zwemkom Op den boelvaar. En schoein kleer woter dat er door in was... allien 'n betje stinken nor bliekwoter En schoein kabintjes ver a in 't omklientoch in 't begin k Hem zelf nog ne kier ne zeikere moment lid geweist van 'n zwemklup... Mor ja, meh ten te traan en kinjeren te kroygen es da zwemmen oeik al op den achtergrond gerokt. De «nieve» zwemkom oeik... Want ver de moment es 't er na 'n «splentjernieve» Oeik op nen boelvaar, mor nen anderen, 't Es te zeggen toch dichtteigen. Want ze leid on 'n boon die ver de moment nog gienen naom 'n heid. Mor da kom nog wel. Van booiten hem ek da spel al gezing. mor vanbinnen nog ni. Allicht komt dad oeik nog ne kier zee, mor noyg hosteg 'n ben ek dor toch ni veir. Ver naa op moynen averdom nog gon onnoeizel te doeng in 't woter meh belachelèk maoken ba aal da jonk volk... En oeik nog, 't es zeikes tsésteg knaten ver a door ne kier gon nat te maoken. in 'n splentjernieve zwemkom die ten allesj nog nie 'n voldoet on de normen... En doboy, 'k hem gin zwembroek nimier... en naa verom verom pitjenbloeitnie zee PETJEN m vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen stand stemt nog steeds met overeen met de werkelijke) de wetgeving (stedebouw en ARAB) en de rechten van de buurt bewoners. die snakken naar wat nacht rust Wij hopen dat het niet zover zal komen Toch stellen wij ons de vraag welke duistere machten in het werk ge steld zijn als we zien dat na tal van pro testen (zowel van de buurt als in be zwaarschriften van WLA en Raldes) er nog geen stopzetting van de aktiviteit geschiedde (of mocht geschieden?). Men waagt zich werkelijk op zeer glad ijs. als zelfs dat demokratisch spel met de voeten getreden wordt Dit opent de weg naar veronderstellingen waarvan wij hopen dat ze onjuist zijn» zo besluit Ral des (MP) aanvraag tot het bekomen van een uit batingsvergunning van juni '83 wegens met-konformiteit van de aanvraag met de werkelijkheid Ook de provinciale over- worden dan betekent dit een flagrante aanfluiting van de rechtsorde (jarenlange illegale aktiviteiten worden beloond met een vergunning, de aangevraagde toe- Ingevolge een advies van de adviesraad Volksgezondheid werd aan het Ministerie van Volksgezondheid gevraagd een onderzoek in te stellen naar de luchtverontreiniging in de omgeving van Amylum en De Wolf-Cosijns Na herhaalde verzoeken heeft een ambtenaar van dit ministerie zich aange meld aan de stad. met de belofte stalen te komen nemen. Dit kadert in een reeks onderzoeken die zullen gebeuren in verband met de algemene luchtverontreiniging in het stadscentrum. Een tiental immissiemetmgen op verschillende tijdstippen staan op het pro gramma Van de analyse zal een globaal rapport worden opgesteld Een kontinue meetpost wordt met opgesteld omdat dat. aldus die ambtenaar, enkel gebeurt wanneer het gaat om giftige of rechtstreeks ongezonde kom- ponenten wat in Aalst niet het geval blijkt te zijn Dat sluit met un dat de analyse de hinderlijkheid van de luchtverontreiniging zal aantonen, zoals de te grote vochtkoncentratie bijvoorbeeld Uit kontakten met een aantal leef milieuverenigingen blijkt wel dat men vreest dat de metingen met steeds op het juiste ogenblik, en op de juiste plaats zul len plaatsgrijpen. De hinder van de bovenvermelde bedrijven is immers onaf scheidelijk verbonden met de weersgesteldheid, de windrichting, de aktivitei ten van de bedrijven zelf. enz Het komt er dus op aan op het gepaste moment metingen uit te voeren. Hoe de afgevaardigde van het Ministerie van Volksgezondheid dit probleem zal oplossen blijft voor de groene jongens op dit ogenblik nog een vraagteken. (MP)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3