AALSTERSE ARTSEN OP ALTERNATIEVE TOER prior (hoek S^jho^i- Erembode- gemse bopbelletjes Natuurgebied naar de vaantjes -•> Klassieke geneeskundezo snel mogelijk iemand van zijn kwaal vanaf helpen. Nieuwe Gazet van Aalst 20 januari 1984 7 vorige week werd met behulp van Test Aankoops informatie een overzicht gegeven van de meest beoefende alternatieve geneeswijzen in België. Dat de NGvA hiermede toch niet on-aktueel was, bleek eveneens uit het feit dat gedurende het afgelopen weekeinde een colloquium plaatsgreep in Antwerpen betreffende de diverse alternatieve geneesmiddelen. Wij hadden het vorige week nl. over de homeopatische medicijnen en geneeswijzen. Deze keer laten wij echter het relaas van Aalsterse artsen over de acupunctuur, de manuele terapieën en het magnetisme aan bod komen. Ach, ik verlies haast al mijn naalden. Waarom ga je niet eens bij een cactupunkturist Dat er in ons landje ook nog alternatieve genezers, zonder klassieke scholing, hun praktijk uitoefenen, wordt door onze homeopatische arts niet in dank afgeno men. «Ik kan maar één ding zeggenGeef de geneeskunde aan de dokters. In de federatie van de Belgische homeo- paten wordt trouwens niemand aanvaard die geen arts is, ook geen paramedicus. Trouwens alle grote homeopaten zijn gerecruteerd geworden uit de elite van de klassieke geneesheren en niet uit de 'foe- feleers'. Zoals uit T.A. blijkt, valt zo'n alterna tieve behandeling niet al te goedkoop uit. Zo lopen de financiële tegemoetkomin gen van het RIZIV nogal mank. Boven dien blijkt een homeopaat nogal eens met reeksen van consultatie te werken. «Tegemoetkoming ?Wat kost zo'n homeopatisch middel Weet je wat zoiets kost Twee maal niets. 75 a 80 fr. en daarvan heb je 2 x 5 bolletjes nodig, dus je behandeling kost je 8 fr. Dat de specifiek homeopatische behan deling niet terugbetaald wordt, is wel een probleem. Ik ben persoonlijk niet duur. Ik vraag max. 900 fr. per uur. Ik denk dat een loodgieter meer verdient. Trou wens wat verdient een huisdokter per uur Ook in deze homeopatische praktijk komen heel wat patiënten pas te rade, nadat ze door de allopaten niet geholpen werden. «Wij moeten meer dan eens een patiënt helpen, die reeds zo'n geneesmiddelen ziekte heeft opgebouwd, dat wij eerst moeten afbreken vooraleer aan de natuurlijke ziekte te kunnen beginnen. En dan is er nog het grote probleem, nl. kanker. Kan een homeopaat kanker genezen Neen, maar hij kan wel z'n patiënt in menswaardige omstandighe den laten sterven. Een allopaat kan kan ker evenmin genezen, en de patiënt sterft soms in verschrikkelijke omstandighe den. Met een homeopatisch geneesmiddel kan je nog kwaliteit geven aan het leven van een kankerpatiënt. Ik kan trouwens maar met één ding be sluiten er is geen enkel allopatisch geneesmiddel opgewassen tegen een homeopatisch medicijn, dat goed gege ven is. Maar, het moet dan ook GOED gegeven zijn. Acupunctuur de traditie lijkt zoekt. Dat T.A. uitging van de subjectieve erva ring van de patiënt, vond onze dokter acupuncturist helemaal geen foutieve stellingname. «Ook een arts is immers subjectief», meende hij. «Bij ons gaat het meestal om pijn. Welnu, als de patiënt zegt'Ik heb geen pijn meer', dan is dat goed, maar is dat dan objektief Pijn is immers sub- jektief, iedereen heeft trouwens een ver schillende pijndrempel. Wat denkt U van de in T.A. aangehaalde terapieën zoals iriskijken, het Moerman- dieet, bedevaarten e.d. Iriskijken is een diagnose, geen terapie. Zo kan je het lichaam ook terugvinden in het oor, op de voet enz., maar je kan er geen terapie op toepassen. Het bedevaartseffekt is eigenlijk een placebo-effekt. Je zal trouwens zien hoe verder je gaat bedevaarten, hoe meer het helpt. Een bedevaart moet immers lang en ver zijn. Moerman was een plattelandsdokter, die eigenlijk vrij simplistisch afging op wat hij zag bij zijn duiven. Het Moerman- dieet is trouwens een duivendieet. Nu is door longspecialisten op de TV reeds aangetoond hoe een longtumor verdwijnt, terwijl enkel en alleen het Moermandieet werd toegepast. Het is echter moeilijk om hier een goed oordeel over te vellen, want er bestaan immers geen reeksen. Dat is trouwens ook wat de alternatieven verweten wordt. Maar hier ligt dan ook het essentiële verschil tussen de klassieke en de alternatieve geneeskunde. Bij een alternatieve methode wordt de patiënt veel meer individueel aangepakt, terwijl de klassieken voor zoveel personen met symptomen X eenzelfde geneesmiddel voorschrijven en dan zien wat er gebeurt. Zou men in de alternatieve geneeskunde te werk gaan zoals de zgn. wetenschap het vraagt, om mogelijke statistieken te maken, dan zou men slechts alternatieve geneeskunde beoefenen. Wordt een acupunctuur-onderzoek ook volgens de traditie uitgebreid tot tong, nagels, pols e.d. De pols wel, ja. Maar er zijn zeer weinig acupuncturisten die de pols eigenlijk goed kunnen nemen. Dat is trouwens te wijten aan het feit dat men in China indertijd al de grote meesters heeft uitge roeid. De eigenlijk acupunctuur is in China pas rond 1949 weer naar voor gekomen. Er zijn bovendien in China momenteel veel meer Westers geschoolde artsen dan acu puncturisten. Op 700.000 dokters zijn er ginds 250.000 acupuncturisten en daar van hebben er amper 40.000 de 2 oplei dingen volledig gevolgd. Men heeft dus ook in China opnieuw een hele weg moeten afleggen; met het invoe ren van de westerse geneeskunde is de acupunctuur in het oosten bijna geëvo lueerd tot de methode van een kwakzal ver. Dus traditie... Bovendien moeten wij in de 20ste eeuw ook die traditie ombuigen. Een Chinese acupuncturist zou zeggen«Je hebt teveel wind in de lever en die wind stijgt naar je hoofd». Ja, dat gaat njet meer, hé Welnu, Bourdiol heeft die Chinese acu punctuur sterk kunnen benaderen, dank zij zijn reflexoterapie. Het is trouwens ook zo dat de Chinezen ook al afgestapt zijn van hun specifieke traditievroeger waren er ongeveer een 360-tal punten, terwijl wij nu met een 700 a 800 punten werken. Er wordt immers ook buiten de meridianen geprikt. Alle punten zijn trouwens ook via elektrische detectoren aantoonbaar. Men kan dat nagaan door een afwisselende benade ring van de huid. Vroeger vonden ze die punten met hun vingers, nu gebeurt dat ook niet meer». Op de vraag of de acupunctuur als een volledige geneeswijze kon worden be schouwd, nuanceerde de arts-acupuntu- rist zijn mening als volgt. «Acupunctuur is niet het enige. De men sen denken wel eensde naald en 't is gedaan. In China gebruikt een acupunc turist voor 30 van de gevallen zijn naalden en voor 70 zijn planten. Die planten hebben wij hier nog niet zo lang. Momenteel beschikt men in België over een 50-tal van de belangrijkste planten- geneesmiddelen. Alleen met de naald werken is geen volledige geneeswijze. Chiropraxis, osteopatie, manuele terapie drie termen die heel wat varianten dekken. Arts-chiropractor«Je hebt de Duitse chiroterapie, die tussen de chiropraxis en de Engelse osteopatie ligt, je hebt Mei- gnets manuele terapie en dan zijn er nog de technieken van Bourdiol, waarbij de patiënt praktisch zichzelf moet manipu leren aan de hand van oefeningen. Nu ook in België evolueren de technieken van de manuele geneeskunde veel meer naar de minder bruuske spiertechnieken. Zo moet je bvb. niet kraken, waarbij je toch nooit voor 100 °7o zeker weet wat je doet. Je moet deze techniek al meer dan uitstekend beheersen om te weten wat er kraakt. Zachte technieken zijn hier wel te verkiezen». Volgens T.A. bleken de allopatie en de homeopatie een duurzamer effekt te heb ben dan de acupunctuur, de osteopatie en de chiropraxie. Klopt dit met uw erva ring «Ik beschouw mezelf niet als een volledig alternatief arts. Ik kan éénzelfde patiënt op klassieke en tevens de alternatieve wijze behandelen. De geneeswijzen moeten eigenlijk mekaar aanvullen. Als iemand tegen mij zou zeggen, je moet of het één of het andere doen, dan zou ik beter op pen sioen gaan. Illegale storting te Nieuwerkerken. (hg) Begin 1983 werd door aannemer C. be gonnen met de stortingen nabij het vroe gere Nieuwkerks stort. In het tijdschrift Liniaal van de gelijknamige Nieuwkerkse kulturele vereniging werd dit kort daarop aangeklaagd. Ook RALDES tekende protest aan. Het Stadsbestuur bleek de klacht genegen. Het storten werd inder daad enige tijd stilgelegd. Toen evenwel opnieuw begonnen werd, werd door een buurtbewoner opnieuw klacht neerge legd bij schepenen Doorns (7.9) en De Maght-Aelbrecht (8.11). Ook gemeen schapsministers Akkermans en Lens- sens werden gealarmeerd en beloofden tussen te komen. Op 13 december gaf burgemeester Uyt- Trouwens zou in de klassieke genees kunde alles wat men beweert juist zijn, of zouden alle allopatische middelen zo duurzaam zijn, dan zou de alternatieve geneeskunde toch geen reden hebben van bestaan Het is juist omdat we met onze huidige geneeskunde niet tevreden zijn, dat we naar andere methodes zoeken. In België gebeurt het dat enerzijds bepaalde artsen na een opleiding acu punctuur van 3 weekends deze methode in bun praktijk ook daadwerkelijk gaan toepassen. Anderzijds zijn niet-artscn met een dege lijkje opleiding in een alternatieve genees- vorm verplicht om hun praktijk in de ille galiteit uit te voeren. Wat is uw mening over dergelijke toestand Een arts heeft natuurlijk nog altijd het voordeel van zijn klassieke achtergrond, of hij nu 3 weekends of 3 jaar acupunc tuur achter de rug heeft. Onze wetgeving verbiedt evenwel de uitoefening van geneeskundige methoden door niet- artsen. In Duitsland bestaat er een wette lijke tolerantie t.o.v. de 'Heilpraktiker'. tersprot opdracht aan de politiekommis- saris tot verzegeling van het stort. Zonder veel resultaat evenwel, want nadat door de aannemer bij de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij een stortver- gunning aangevraagd werd. stond deze de verwijdering van de zegels toe voor ontruimingswerken. Ontruimd werd er voor zover bekend niet, wél bijgestort (o m. 6 vrachtwagens werden gesigna leerd od woensdaa 4 januari). De od dip dag opgeroepen politie kwam toevallig op een moment dat niet gestort werd; had men iets langer gewacht, men had PV kunnen opstellen. In de omgeving zet een en ander kwaad bloed Men gewaagt van een «dubbelzin- Nu als iemand kan bewijzen dat hij even bekwaam is,... mij goed, maar de vraag blijft, waar trek je de grens. Bovendien zijn er nu al teveel dokters, als die er dan ook nog allemaal eens bijkomen... In theorie kan men daar echter niet zomaar brutaalweg tegen zijn. Trouwens als je als niet-arts geen resultaten boekt, zal je het ook niet zo lang uithouden. De patiënten zijn niet stom hoor. Of de weg naar kwakzalverij zomaar vrij is, durf ik toch te betwijfelen. mge rol van het stadsbestuur» («Men geeft toe dat het storten niet mag gebeu ren. men beveelt de stopzetting doch doet niets wezenlijks om het verdere storten te beletten. De plaatselijke politie komt niet tussen, men laat betijen en het zit de bevolking hoog dat dit gebied onherstelbaar geschonden wordt, naar verluidt in hoger tempo dan voorheen De vraag wordt gesteld of hier geen spe- kulatieve bedoelingen achterzitten. meer bepaald of men zo geen nieuwe bouw gronden wil kreëren niet-lettend op het feit dat er zoveel andere te koop of be schikbaar liggen. We konden nog vernemen dat bij de stad Aalst een exploitatieaanvraag ingediend werd tot stockeren van grond, zavel en grind. Het dossier was echter onvolledig. Wellicht mag men zich aan een nieuwe aanvraag verwachten, wat de buurt en milieuverenigingen de kans geeft offi cieel bezwaar in te dienen en het stads bestuur een officieel standpunt in te ne men. (pd) Zaterdag 21 januari Vanaf 21 u. groots bal in zaal Gersten hof, ingericht door de Oudervereni ging van de gemeenteschool. Orkest: The Family Band. Tombola incluis. Om 19u.30 belotting in de crypte. Zondag 22 januari om 10 u. vergadert postzegelklub Den- dria in de parochiezaal. Maandag 23 januari Informatie over Lourdes-reis van KVLV in bovenzaal parochiehuis om 14 u. Om 20 u. vormingsavond over huisvesting, ingericht door KWB en KAV. Sprekers zijn Erik Sonck en Eddy Cardon, beide van BAC, met informatie over staats- tussenkomsten, premies, BTW, hypo- thekaire leningen, enz... Dit vertelde ons een allopaat-huisarts. Deze dokter meende trouwens ook, zonder de alternatieve geneeskunde volledig in twijfel te trekken, dat een niet-allopatische behandeling wel altijd een mooie dekmantel biedt om de patiënt wat meer geld uit z'n zakken te halen. Nu moeten we zelf ook toegeven dat T.A. de praktijk van niet-allopaten of deze al dan niet huisarts zijn enkel vergeleek met deze van allopaat- specialisten. De erkenning van de alternatieve specialisaties zou misschien aan dit euvel kunnen verhelpen. Of... misschien kan de alternatieve omni- practicus zijn tarief wat terugschroeven. Welke van deze twee voorstellen het minst haalbaar is maakt U zelf maar uit. Maar kom het is niet zo dat wij de dokters aan het stempellokaal willen, maar niet ziek worden lijkt ons nog altijd de meest geldbesparende en gezonde oplossing. (ID) (1) Test Aankoop, december '83, nr 245. (2) idem p. 5. (3) Van Dale, 10de uitg., deel 1, p. 976. (4) T.A., dec., nr 245, p. 9. Nieuwerkerken Een van de schaarse natuurgebieden in onze streek bevindt zich te Nieuwerkerken, in de driehoek tussen het centrum, de spoorlijn en de E5. Deze «vallei van de Edixveldebeek en de Siesegembeek» is een licht heuvelend terrein met kleurige verscheidenheid van velden en weiden, gesierd door oude knotwilgen, stronken en bomen, en doorkruist door de bedding van beide beken. Uitgerekend op een strook die op het Ge westplan als Natuurgebied erkend is (nabij Rijdentstraat) blijft een Aalsters aannemer in grond- en afbraakwerken hardnekkig afbraakma terialen en grond storten. Zowel het stadsbestuur als OVAM worden hierbij in het ootje genomen. Zoals de volksmond reeds lang weet de aanhouder wint...

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 7