Moet er gi iaat op Aalsterse zegswijze Weldra ook zwartwerklozensteun Wordt «La Roseraie» pretpark of waterkasteel Immigranten in parkvijver «Leven zoals voorheen» Nieuwe Gazet van Aalst 3 februari 1984 3 Kaa voeten PW-Jongeren tegen staalplan Terwijl de radio hier het vrolijke nieows meldt dat de krisis alweer zo'n 20.000 nieuwe werkloze jonkies heeft gebaard, houden wij ons trouw aan het Aal- sterse uur... Twee maand terug dus, en een positieve blik op die goeie ouwe tijd: de R.V.A.-verslagen van november en december 1983. dad es ba moy 'n tieken dat er haogel of snie in de locht hangt... en der oeik zal ooitvallen Da wiltj zeggen da'k de lésten toyd meh voete zit die al pekanst zu rap oeversloon va weirem nor kaad as dat de proyzen in de winkels nor omhoeig goonMeh da verschil da ze door attoyd omhoeig en noeit ni nor beneen goon En toch on sommegste dinges kejje al goe zing dat er ons binnen ienegte weiken nog nen ooitkommenen te wachte stoot. Al va verleide weik stoon de snieklokskes te blommen in den hof - en da geift a azoei toch ne kier eh pleziereg gevoel. Mor ja, z'hemmen toch snie gekreigen oeik... en 't zen doveir snieklokskes Wa dat er oeik al stoot te blommen, da zen nen tek of twie die 'k afgesneen hem va menne korneilebeizeleer en binnen gezetj in 'n vaas. Schoein jong, mor ge moetj doveir azoei nen boeim stoon hemmen hein. En dammen meh vies weir zitten, al zu vies as den toyd hejje da verleide weik oeik gezing T halven in den nacht, binsjt da't on 't snien was, lappe, in iene kier ne weirlicht en nen donderslag Da valt oeik ni dikkes veiren, peis ek. Naa oever iet anders vastelacved Ja, 't es ni lank nimier of 't es van da En es da na meh gedacht, mor 'k vin da 't op da stik van teis joor reidelèk stillekes es. Ge 'n hoeirt er nog zuveil ni oever klappen as op ander joren en 'k hem hoeire zeggen da't ba de karnavalgroepen oeik 'n betjen op eh lieg virken stoot. Ge zotj zeggen dat er de groeiten iever ooit es. Mor ja, gelèk as ze de leste joren beizeg woren. Attoyd mor groeier en sjikker waoges, veil en schoein kostums. Da werd stillekesoon nimmer te betolen. Mor van den andere kant zelle men domei mis- sching veromgoon nor den toyd va veir dad aal die waoges opgekomme zen. Den toyd van de verklidje meh 'n vezozje. den toyd van de vooil zjannetten Da kost 'n ni veil, da was iet spesjool ver Olsjt en door zen in den toyd scheiten meh gelachen... Allien in de karnavalliekes werd er dor nog geren oever gesproeken, mor 't es 't er ten oeik aal mei. Verleide weik es 't er weir azoei eh lieken ooitgekommen. van imand die nog kandidoot-prins van de rechter-oever geweist es. En die va zin es van t' noste joor mei te doeng nor de kiezink va prinsj-karnaval van Olsjt. 'k Hem da g'hoeird op ien van die vroy radios womei dammen hier de lesten toyd gezeiged zen. Mor ik ver meh poort vin dat er do toch iet in zitj da ni aal te goed 'n klopt. Hè mokt liekes oever de vooil zjannetten en van den andere kant wiltj 'n toch meh plooimen op zennen hoed loeipen. Mor 'k moen der boyzeggen dat die liekes, ierlèk gezeid. op ni veil 'n trekken 't Zen wel goei eirekes en 't es ni slecht gezongen, mor den tekst jonges Dad hangt allesj nog ni onien meh haoken en oeigen en 't es alleszinsj giene reklam ver de karnaval van Olsjt... Wie dat er dor oeik was, dennen aoved op denne radio, da was de prinsj die van de joor moet afstappen Balou. 't Gein dat 'n dor verteldj heit. dad honk wel onien en hè dei dad ierlèk en oprecht. Oever de manier worop dat 'n dad op veirhand allemol iniengestoeken heit. va wie dat 'n help gekreigen hooi en aal 't gein dat er dorachter allemol nog kaan gebeiren. En sertoe - en da vond ek nog 't beste - hè dei dad in 't olsjters Azoei zollen der mier moete zen. Afwachten En in alle geval, amezeirt ajjerPETJEN Waterzuiveringsmaatschappij of tenniscomplex Zoals we 14 dagen geleden meldden, Is het domein «De Bethune» gelegen aan de Brusselsesteenweg ter hoogte van de Overhammedreef, en beter gekend als «La Roseraie» of «Rozenhof», onlangs verkocht. Dit wil zeggen, voorlopig toe gewezen. Opbieder De voorlopige eigenaar zou een firma zijn die van het prachtige domein (te vergelijken met het speelterrein van het stadspark de «bosjes» achter de spiegelvijver) een luxe-pretpark zou maken: tennisvelden, een restau rant.. Een andere geïnteresseerde én opbieder is de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij, die zoals U weet haar zetel te Aalst heeft. De bedoeling zou zijn in het kasteel bureaus te maken voor ongeveer 45 ambtenaren, aantal dat in de toekomst kan uitbreiden. Ook als dan aan het kasteel zelf niet ver bouwd zou worden, kan men zich afvragen hoe men in een beschermde parkzone een parking voor 50 a 60 wagens kan inplanten. En wie zegt dat de ruimte later niet te eng wordt, zodat er toch moet bijgebouwd worden in het park Daarbij komt nog dat de waterzuiveringsmaatschappij naast de aankoopprijs al 20 miljoen voorziet om het gebouw bruikbaar te maken. 20 miljoen overheidsgeld, natuurlijk Het gebouw is inderdaad in slechte staat en verre van klaar voor gebruik als kantoorruimte. In een recente persmededeling stellen de Oostvlaamse PVV-Jongeren (waar van Gijzegemnaar Michel De Gols voor zitter is) dat ze bezorgd zijn over de toe komst van het Gentse staalbedrijf Sid- mar. Ze zetten zich af tegen het Plan Gandois omdat het de noodzakelijke mo dernisering en diversifikatie van Sidmar kan belemmeren. Op grond van wat de ekonomische realiteit genoemd wordt en omwille van de vrije markt mogen in Luik en Charleroi enkel de rendabele CS-on- derdelen in stand gehouden worden (zoals bv. Phenix Works) en moet Sidmar zijn ontplooiingsmogelijkheden integraal behouden, (pd) Prestige Men kan zich ook afvragen, wat er zou gebeuren als de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij zou fusioneren met eenzelfde «maatschappij van het Kustbekken», en de maatschappelijke zetel naar Brussel verhuist. In elk geval, de watermannen vinden de kan toren op de Graanmarkt, alwaar ze de rechtbank verjaagd hebben, blijkbaar niet chiqué genoeg. Zien sommige direktieleden zich al als kasteelheer De laatste tijd horen we veel over de behuizihg van deze maatschappij. Misschien kunnen ze zich beter op de Pontstraatparking vestigen, om aldus hun grootste en lastigste klant, La vie en rose... Roze stempelkaarten zal je dan wel bedoelen Zien we de toekomst dan toch rooskleurig in... Want in die maanden daalde de nationale werk loosheid met 3.985 stuks, waarvan er 672 op rekening van gewest Aalst kon geschreven worden. Alleen jammer dat er in oktober al 781 waren bijgeko men, want zo schieten we ook nooit op... Het preciese aantal werklozen van ons gewest bedroeg eind decem ber 16.355 eenheden of 3,2 van de totale werkloosheid. Vergeleken met december '82 zijn dat er 925 meer... «Arbed» adelt Als we ons niet vergissen is de single «Lekker werkloos» van de groep NV Amylum, wat beter in 't oog te hou den en de vervuiling aan de bron aan te pakken. Zó zullen ze meer aan pres tige winnen bij de bevolking dan door zich terug te trekken in een ivoren toren van een of ander kasteel. Deze bedenkingen allemaal, NIET om te zeggen dat de omwonenden van «La Roseraie» beter gediend zouden zijn met het «recreatieoord» van de fir- maDe Montil Zowel de plaatselijke bevolking als de milieugroepen voelen zich ongerusteen kalme woonwijk én een natuurgebied kunnen verprutst worden door een dubieuze bestem ming van het domein. Men denke aan de «Fats» in de Hoezestraat, waar vooral aan- en wegrijdende auto's voor overlast bij de buren zorgen. Het natuurgebied van de Brusselsesteen weg is maar nipt ontsnapt aan een ver minking door sluiting van de ring. Wie .is de volgende belager «Arbeid Adelt» tot beste Belgische produktie uitverkozen door de heren van de BRT. Nu, zij hebben mooi pra ten. Je moet tegenwoordig al een artiest zijn om werk te vinden... Over heel 1983 vonden 18 van de 80 dop pende artiesten een job Werk zoeken wordt inderdaad een kunst Een niet al te koud kunstje, welteverstaan... Wie lachte daar ook om het beroep van pottenbakker? Welnu, 9 van de 45 werklozen van dat slag trokken zich toch uit de slag in 83... Toekomst leek er toen ook nog in de landbouw van 40 naar 46 stempelaarzen. En hoera in alle Aalsterse aquariain november werd het geduld van het enige werkloze vissertje beloondhij heeft werk gevonden... Intussen is er nog steeds één jager op jacht naar werk... Oei, is dat dan geen zwart werk voor hem Weldra vliegt hij misschien «van den dop». Spinnen van genot mogen ook 16 van de 680 eertijdse werkloze spinners, terwijl evenveel ledersnijders (van de 340) weer van leer mochten trekken. Ook positief was de balans voor de kleermakers (ondanks de opkomst van de monokini 47 van de 2.202 vonden er werk. De naald en draad in de hooiberg Plantrekkerij Valfil Slechts één beroepsgroep wist een status quo te behoudende draad trekkers bleven precies met z'n 45. Altijd plantrekkers geweest.. Zware klappen van de hamer krijgen echter de timmerlieden, de mechaniciens en de metselaars, terwijl het de mole naars ook niet voor de wind ging, vorig jaar. De machinisten vonden ook niet zoveel heel in de besparingstreinen en de rij werkloze handlangers is nog flink wat langer geworden. Bij de koks kregen er eveneens een pakje het stempelmenukaart voorgeschoteld Nooit tijoens dienst Maar dan moet je wel eerst aan werk in de «diensten» geraken, nietwaar... 301 bedienden kwamen in 83 het totaal doppende collega's aanvullen tot 4.058 En daar lijken de positieve berichten zeer zeldzaamenkel de ingenieurs, de technici in mechani sche industrie, de boekhouders, de direktiesekretarissen en de stenoty pisten kunnen een enigszins hoop volle balans invullen... Het verzorgend personeel daarentegen belandde vorig jaar zowat in de «intensive care»- afdeling van de R.V.A. (stijging van 73 eenheden of bijna 25 Werkloosheid in eigen streek Dat zou nog eens een politieke leuze zijn, zie mannen fin dat verband stel len we onthutst vast dat in Moorsel tij dens de maand november nogal met arbeidsplaatsen moet «gemorst» zijn ze duikelden daar van 286 stempe laars op liefst 350 Een aangroei van 22 dat kan niet gezond meer zijn. Is de bom daar al gevallen mis schien En het merkwaardigst is wel dat het net in een maand gebeurde waarin alle andere deelgemeenten hun saldo lichtjes verbeterden December bracht geen zoden aan de dijkslechts één van die 350 vond werk... Zouden alle landbouwers in Moorsel soms hun job opgeven om weldra ook «boerenberremiester» te worden Hof van Beroep Tot slot nog een totaal uit de (ver vuilde) lucht gegrepen anekdote die onderstreept dat het als werkgever «Leven zoals voorheen» werd in 1978 opgericht naar het voorbeeld van het in 1953 opgerichtte «Reach to recovery» in de VS en is momenteel werkzaam in 26 verschillende landen, verspreid over de ganse wereld. Aangezien deze vereni ging gesticht werd om morele steun aan lotgenoten te brengen is het dan ook dui delijk dat door «leven zoals voorheen» geen enkele medische vraag wordt be antwoord, daar dit niet tot haar bevoegd heid behoort. De bedoeling is nu in het Aalsterse, mensen na borstamputatie informatie namiddagen aan te bieden, waar zij met hun problemen terecht kunnen. Op deze informatienamiddagen kunnen dan in de loop van het jaar verschillende onder werpen aan bod komen. Onderwerpen zoals bvb. practische zaken rond borst- prothesen kleding en badpakken Ver der worden op deze informatienamidda- gen ook tips gegeven om allerhande on gemakken die-zowel direct na de ope ratie als later kunnen ontstaan te vermij den. Hier geeft men de mogelijkheid te praten «met iemand die het ook heeft meegemaakt Op deze namiddagen is er ook plaats voor geneeskundige en paramedische informatie zoals bvb over kinesitherapie en fysiotherapie. Wie zich voor deze pro blematiek interesseert en vooral diegene die een borstamputatie hebben onder gaan, worden hiermee uitgenodigd op de eerste samenkomst van «leven zoals voor heen» in het Aalsterse, op 4 febr. 1984, in het Sint-Elisabethziekenhuis, Gasthuis straat 40 te Aalst. De volgende informatie data zullen op 4 febr. 1984 bekend gemaakt worden. Voor verdere inlichtingen tel. 053- 21.23.93 binnenpost. nog gevaarlijk is ook om werk te ver schaffen. Voor de rechtbank stonden onlangs drie jonge mannen terecht die een meisje hadden aangehouden onder bedreiging dat ze werkkracht zou worden... Tja (Vaka Tuurken) Oplossing vorige week Achter 't net vissen. Zowat 600 kg. vis werd dinsdag 24 januari uitgezet op de stadsparkvijver blik, lauw en brasem. Naar verluidt hebben deze inwijkelingen zich reeds goed aangepast in de nieuwe omgeving. 500 kg vis werd op de ballonvijver gezet, de overige 100 kg. op de spiegelvijver Ook schepen Bourlon was er in dat besneeuwde stadspark bij om de nieuwe bevolking te verwelkomen, (pd) De I.M.S.-gebouwen (Industrial Merchandising Services), beter bekend als Mister Minit, brandden tijdens het week-end uit. (h.g.) Eindelijk kunnen ook de vrouwen uit het Aalsterse, die een borstampu tatie ondergaan hebben, aan informatienamiddagen deelnemen. Het is nu eenmaal zo dat een vrouw vaak geen raad weet met allerhande ongemakken die een borstamputatie met zich meebrengt. Het woord «informatie» spreekt voor zichzelf. De jaarlijkse agenda be helst onder andere het volgende demonstratie van lymphedrainage door een kinesiste, informatie over reconstructie-chirurgie, informaties over prothesen, badpakken en kleding.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3