✓V EDDY VINCK CVP opgetogen Orwelljaarkindvriendelijk Grote verkeerswijzigingen op til Van sprookjes, koncerten en ander kultureel nieuws Aalsters OCMW was maand te laat Toerisme komt van de Aalsterse grond 4 Nieuwe Gazet van Aalst 3 februari 1984 MEESTERKLEERMAKER 9440 EREMBODEGEM In zijn overzicht van één jaar bestuursmeerderheid verwees Burgemees ter Uyttersprot naar de beperkte werkgroep, die opgericht werd om de verkeersproblemen in het stadscentrum te onderzoeken. In deze werk groep zetelen politici en ambtenaren o.a. vertegenwoordigers van de stadsdiensten en politie, van de gemeenteraad en ambtenaren en of ficieren van de hogere overheid. Deze werkgroep behandelt in de eerste fase van zijn opdracht 12 welomschre ven problemen waaronder 1de verkeerssituatie op en binnen de centrum worden daarbij niet genegeerd zoals het kreëren van ontmoetingsplaat sen en van een veilig voetgangersdo mein. het verkeer zijn doorsnijdend ka rakter ontnemen, het waarborgen van de optimale en efficiënte aanwending van het openbaar vervoer en inzake parkings vraag en aanbod met elkaar in overeen stemming brengen. Op dit ogenblik wenst men de in 1974-76 uitgewerkte oplossingen aan te passen en bij te stu ren. Hopelijk vindt hierbij een even ruime consultatie van de bevolking plaats als bij het struktuurplan zelf in die tijd. wallenring. 2. het inrichten van winkel-wandelstra ten. 3. de specifieke verkeersproblemen in de Ridderstraat, De Keizerstraat, Peper straat, Hoogstraat O -L -Vrouwstraatje, Klapstraat en Windmolenstraat. 4 de rijrichting in de Molenstraat en Zout- straten. 5. het parkeren binnen wallen- en mid- denring. 6. het opstellen van verkeerscirculatie plannen op parkings in Aalst-centrum en bewegwijzering van de parkings 7 het openbaar vervoer zijnde uitbrei ding en wijziging van de bestaande lijnen de citybus en ringbus. 8. de problemen in de Esplanadestraat het zwaar vervoer wil men slechts op be paalde uren toelaten, alsmede het bepa len van een verplicht te volgen trajekt. 9. het bepalen van lifthalteplaatsen voor Taxistop. 10. het aanbrengen van verkeersdrem pels in de straten binnen de wallenring. 11 het sluiten van de grote ring. voor zover deze aangelegenheid tot de be voegdheid van de stad behoort. De resultaten van deze studie zullen dan opgenomen worden in een totaal ver keersplan, hetwelk aan de verkeerskom- missie en de gemeenteraad zelf voor goedkeuring zal voorgelegd worden Een en ander heeft tot doeleen vlotte bereikbaarheid van de binnenstad en de inrichting van een optimale verkeers technische struktuur in het centrum De principes van het struktuurplan Aalst- Schepen van kuituur Chris Borms wil haar beleid in de toekomst niet alleen meer afstemmen op grootse projekten zoals het festival van Vlaanderen en de Kunst- en Ambachtenmarkt, maar wil ook kleinscha liger projekten aanvatten. Op de CVP-perskonferentie over één jaar bestuursparticipatie werd bekend dat zonder rekening te houden met rijks- en provincietoelagen, de stad per inwoner 346,2 fr. aan kuituur besteedt, 301,3 fr. per inwoner aan de bibliotheek en 192 voor de aka- demie voor schone kunsten en 134,6 fr. voor de muziekakademie. Nieuwigheden in het afgelopen jaar wa ren de tentoonstelling «De akademie pakt uit» en het opzetten van een onder zoek in verband met het Kultureel Cen trum in samenwerking met de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten. De stadsschouwburg werd deels opge knapt, en in samenwerking met de Kul- turele Raad werden de beheersmoge- lijkheden voor het Kultureel Centrum on derzocht. In 1984 wordt het festival van Vlaanderen behouden, alsook de kun sten ambachtenmarkt op 16 september. De tentoonstelling van de akademie ver huist naar eind juni - begin juli Er is een budget voorzien van 150.000 fr. voor marktanimatie waarbij men op mede werking hoopt van Aalsterse verenigin gen Een kultuurpromotiestand wordt in het kader van de jaarbeurs opgezet. Ook de vestiaire van de stadsschouwburg wil men dit jaar opknappen, In het stadspark wil men een sprookjes huis voor vertelnamiddagen oprichten (de schepen is persoonlijk bevriend met de Brugse sprookjesvertelster Amary- lis terwijl men in de bibliotheek en in het kasteel Terlinden een programma wil uitwerken rond 20 jaar audiovisuele mid delen». Voor de Aalsterse kulturele verenigingen zal een kuituur- en spektakelbeurs geor ganiseerd worden Schepen Borms wenst ook te werken aan een projekt voor 1985 om een viering te houden samen met een orkest en Aalsterse koren naar aanleiding van de vieringen van de kom- ponisten Bach en Haendel. Tijdens het toeristisch seizoen wil men in de benedenzaal van het Belfort presti gieuze tentoonstellingen houden. Voor 1984-'85 staat er aldus een tentoonstel ling over schilderijen in stadsbezit op het programma. In het stadspark wil men ook een open luchtschouwburg realiseren, en eind 1984 zou er in de St.-Martinuskerk een religieus kerstkoncert georganiseerd worden (MP) Volgens gegevens, die schepen van het gezin Chris Borms op een recente pers- konferentie van de CVP mededeelde zijn er op dit ogenblik in Aalst 33 onthaal moeders, die over een officiële vergunning van de gemeente beschikken. In Aalst zijn er aldus 13 moeders, telkens 4 in Herdersem en Hofstade, 3 in Nieu- werkerken en Gijzegem, 2 in Erembodegem en Meldert en tenslotte 1 in Baar- degem en Moorsel. Daarnaast beschikt de stad Aalst ook nog over een aantal kinderdagverblij ven. Het grootste is ongetwijfeld de kinderkribbe in de Tweehagenstraat waar 128 kinderen kunnen opgeno men worden, verdeeld over drie groe pen, naargelang de leeftijd. In deze kribbe werken 18 kinderverzorgsters, 3 verpleegkundigen, 1 sociaal ver pleegkundige, 1 kleuterleidster en 1 kinderarts, die tweemaal per week raadpleging houdt. Er is ook nog onderhouds- en keukenpersoneel. Alhoewel ieder kind er terecht kan wordt voorrang gegeven aan kinderen van weduwen, van verlaten echtgeno ten, van ongehuwde moeders en van moeders met lichamelijke ongeschikt heid De financiële bijdrage van de ouders varieert tussen 50 en 400 fr. per dag. Naast de Tweehagenstraat zijn er nog stedelijke kinderdagverblijven aan de Binnenstraat, het Vredeplein, Kerre- broek, Oude Gentbaan (peutertuin en dagverblijf) en in Herdersem, telkens verbonden aan een gemeenteschool. Zieke kinderen Eind 1983 werd door de schepen ge start met een projekt «Opvang van zieke en gehandicapte kinderen». Het betreft hier een DAC-projekt. Er werd ook een brochure over zwan gerschap en bevalling verspreid onder de huisartsen, waarin een keuze gemaakt werd uit werken, aanwezig in de Stedelijke Bibliotheek. Een andere brochure over bevalling is in druk. Momenteel zijn er onderhandelingen om tot de oprichting te komen van een stedelijke dienst voor onthaalmoe ders De schepen onderzoekt ook de mogelijkheid tot het organiseren van een dagopvang voor gehandikapte kinderen (beneden de 3 jaar). Wat de kinderopvang betreft zal men verder werken aan een kwalitatieve verbete ring door middel van bijscholings programma's voor het personeel. Bij dit alles dient nog vermeld te wor den dat de stedelijke gezinsraad tot doel heeft de gezinsbelangen in de ruime zin van het woord te behartigen. Daarom werd gestreefd naar een zo groot mogelijke representativiteit vanuit de respektievelijke verenigin gen. Gemiddeld eens per twee maand komt de raad samen. (MP) Van kamerlid Ghis Willems (C.V.P.) kan niet bepaald gezegd warden dat hij talrijke parlementaire vragen stelt. Recent richtte hij niettemin een belangwekkende vraag aan staatssekretaris Firmin Aerts; uit het ant woord blijkt dat het OCMW in Aalst 1 maand te laat van start ging Men zal zich herinneren dat Aalst tot 1 juni '83 wachtte om zijn OCMW te installe ren, als gevolg van betwisting omtrent de verkiezingsuitslag. Het was dhr. Hutse- baut van het kabinet van de provincie- goeverneur, die had laten weten dat een installatie vóór die datum onwettelijk zou geweest zijn. Burgemeester Uyttersprot van zijn kant meende dat «een dag on middellijk volgend op het definitief wor den van de uitslag van de gemeentever kiezing» reeds volstond. Uit het antwoord van Aerts (van 10 januari '84) op de vraag van Willems (26 oktober '83) blijkt nu dat Uyttersprot met helemaal ongelijk had. Wel was «een dag...» niet voldoende; het kon pas op de «eerste dag van de tweede maand na het definitief worden van de uitslag van de verkiezingen» Dus niet op 15 april (wat Uyttersprot wou), ook niet op 1 juni (wat Hutsebaut stelde), maar wel op 1 mei. Wat aan Willems een glimlach ontlokt «Wel een mooie dag om van start te gaan Betere werking Blijkbaar als pleidooi pro domo «Wilïems- de-Zwijger», wordt al eens van volksver- Vervolg van blz. 1 Failliet In zijn evaluatie van één jaar bestuurs- verantwoordelijkheid wees de Burge meester vooreerst op de benarde finan ciële situatie waarin de stad Aalst, (de grootste werkgever van de streek) begin 1983 verkeerde. Hij herinnerde aan de oorzaken van de slechte budgettaire toe stand, het gebrek aan thesauriem.ddelen en de strukturele problemen van de stad. Bij de wisseling van de bestuursmeer derheid bedroeg het struktureel tekort ongeveer 400 miljoen en kende men een verdubbeling van de schuld tot 2,25 mil jard. In de begroting 1983 was het tekort gereduceerd tot 281 miljoen. Anderzijds was het personeelseffektief sinds 1977, gestegen van 571 tot 900 eenheden. Raymond Uyttersprot herin nerde ook aan een aantal grootse pro jekten, die aangevat of afgewerkt wer den, zoals het kultureel centrum, het nieuwe hospitaal en het stedelijk zwem bad. Door deze nieuwe projekten zal men in de toekomst met zware financiële aderlatingen moeten rekening houden. Aalst was volgens hem geen bedrijf meer in moeilijkheden, maar een bedrijf in fa ling. Belastingen Om al die redenen diende de schepen van financiën Bogaert op zoek te gaan naar 282 miljoen inkomsten. Daar het grootste deel van de uitgaven vast wa ren, zoals voor personeel, schuld en overdrachten, zouden de meeste bespa ringen moeten gevonden worden in de werkingskosten, die amper 205 miljoen bedroegen voor ruim 1000 werknemers. Naast sanerings- en besparingsmaatre gelen- (voor 64 miljoen) diende men noodgedwongen over te gaan tot belas tingsverhogingen. De onroerende voor heffing steeg van 1650 tot 2500 opcen tiemen en de personenbelasting van 6 naar 9 Het nieuwe bestuur kon vol gens de burgemeester dan ook niet an ders denken dan in termen van beper king, inkrimping, bezuiniging en inleve ring, omdat men de financiën wenste te saneren. Nieuwe of luxeprojekten komen niet meer aan bod tenzij de noodzaak onte gensprekelijk bewezen is, aldus Uytter sprot. De afwerking van wat begonnen is en het onderhoud van het bestaande pa trimonium blijft volgens hem prioritair. Dit bestuur zal in de toekomst de struk turele fouten moeten herstellen om het huidige broos evenwicht van de begro ting in de toekomst te kunnen behouden. Bestuur De heer Uyttersprot verdedigde nog maals het feit dat een schepen voorzitter is van de adviesraden, want zo ontstaat een nauwe band tussen de adviesraad en de beleidsverantwoordelijke. Een eenvormig statuut voor de adviesraden waarborgde anderzijds volgens hem zo wel juridisch als vergader-technisch de duidelijke en overzichtelijke werking van de raden. Naar analogie met Meldert en Herder sem wordt in de toekomst ook gedacht aan de oprichting van dorps- en wijk raden. die door de plaatselijke bevolking zelf opgericht worden Vervolgeiio handelde de burgemeester over de ambtelijke organisatie, waarbij hij herinnerde aan het feit dat alle techni sche diensten ressorteren onder de af deling openbare werken. Een organi gram voor» het personeel wordt voorbe reid; de vorming van het personeel ge beurt regelmatig, en de stedelijke ciïen- sten zijn nu 's woensdagsavonds open tot 19 uur. «Ook de pers wordt van het nodige ma teriaal voorzien om het reilen en zeilen van het bestuur, de bestuurszaken en het Aalsters openbaar leven optimaal te vol gen en zo objektief als mogelijk te ver slaan» merkte Uyttersprot terloops op. Vervolgens wees hij nog op de proble men van de wekelijkse stadsberichten. waar naar een oplossing gezocht wordt. Ook het op punt stellen van een onthaal- dienst blijft een betrachting. Fraktie Ook de verwezenlijkingen en verwach tingen van de andere CVP-schepenen kwamen ruimschoots aan bod. kreeg hierbij een map 'ter beschikking, waarin teksten vermeld zijn, waarmee men twee edities van dit weekblad zou kunnen vullen Het belangrijkste ervan zullen wij dan ook in deze Gazet trachten weer te geven. Ook het OÖMW-beleid werd niet vergeten, waarbij men echter in alle mogelijke talen zweeg over de zaak Matthieu. Ook fraktie-leider Ghis Willems kwam aan het woord. Volgens hem heeft de overgang van oppositie naar beleidsver antwoordelijkheid de werkwijze van de CVP-fraktie grondig gewijzigd. Waar voorheen de kontrolerende kritische funktie overheerste, is er nu direkt be raad met informatie uit de eerste bron. Volgens de leider heeft de CVP-fraktie nu een bufferfunktie tussen schepenkol lege en het partijbestuur. De insider-informatieverstrekking wordt daarbij als essentieel aanzien. Op dat vlak is men nog verder aan het organise ren. Na de maandelijkse fraktie ter voor bereiding van de gemeenteraadszitting is er nog een vergadering met de meer derheidspartijen. Dat de CVP-raadsle- den daarbij minder in de publiciteit ko men vindt volgens Willems zijn uitleg in de zin voor groepsgeest en getuigt van wijsheid. De verstandhouding met de PW noemde hij opperbest, korrekt en openhartig. Tot slot onderstreepte hij nog het belang van de vergadering derfraktievoorzitters, die ingeschakeld worden voor punten van algemeen belang of van praktische aard. Pers Tot slot van de vergadering nam voor zitter Maurice De Kerpel de berichtge ving van de Aalsterse journalisten op de korrel. Op basis van een dossier, dat vooraf opgemaakt werd, was de CVP van oordeel dat ze onvoldoende en onjuist in kranten en weekbladen aan bod komt. De objektiviteit van de pers werd daar bij in vraag gesteld, wat natuurlijk leidde tot diskussie met enkele aanwezige pers medewerkers. Vrij snel bleek echter dat vooral de berichtgeving over de affaire- Matthieu een aantal CVP-mandatarissen zwaar op de maag ligt. (MP) Op het stedelijk departement van toerisme, onder leiding van schepen Chris Borms heeft men, te oordelen naar de resultaten in 1983 niet stilgezeten. Vooreerst werd gewerkt aan de oprichting van een VW-Aalst, die bin nenkort van start gaat, onder de vorm van een vzw. De bewegwijzering van de Denderroute werd gekontroleerd en een rapport werd overge maakt aan de Provinciale Federatie voor Toerisme, die voor de aan passing instaat. Er werd een onderzoek verricht naar de mogelijkheden om de Dender te ontsluiten voor vormen van zacht watertoerisme, maar dit schijnt (voorlopig) niet haalbaar. Men denkt dan maar aan de organisatie van huifkartochten. De banketbakkers en beenhouwers wor den gestimuleerd om eigen streekge- rechten te promoveren Anderzijds werd een fietsroute van ongeveer_45 km. leng te ontworpen. Deze zal later dienen be- wegwijzigd te worden door de Provinci ale Toeristische diensten In navolging van wat vroeger gebeurde werden drie nieuwe vouwbladen uitge- tegenwoordiger Ghis Willems gezegd) voegt hij er in een mededeling aan toe dat er een massa parlementaire vragen ge steld worden die alleen of hoofdzakelijk bedoeld zijn om de nieuwsgierigheid te bevredigen. In andere gevallen wordt ge tuigd van een ontoereikende kennis (als men bv. geen weet heeft van reeds ge stelde vragen). Willems zelf wil vragen stellen die «een dienende opheldering kunnen uitlokken met betrekking tot de betere werking van onze instellingen of tot het gevoerde beleid». Zoals in dit ge val dus. (pd) geven van het Waterkasteel te Moorsel, de St.-Margarethakerk te Baardegem en het Belfort te Aalst. In het waterkasteel van Moorsel, dat bijna volledig gerestau reerd is, wil men koncerten organiseren door de Aalsterse muziekakademie. Ook de Claerhaegse Comedie bekwam de toelating om in 1985 een openlucht-to neelspel te houden in de hovingen van het historisch kasteel De eigenaar van dit gebouw, burgemeester Michiels van Haaltert blijkt dus gewonnen om kulturele aktiviteiten in en om zijn kasteel toe te laten Ook aan de dag van de Oostvlaamse toerist in het provinciaal domein van Wachtebeke werd deelgenomen door de stad; deze werkte aan een toeristisch dekorpaneel in het info-bureau Toekomst Op dit ogenblik wordt druk gewerkt aan de tentoonstelling Flanders Printing, die doorgaat van 11 tot 18 mei e.k Alles in voorraad kleine en extra-grote maten Geraardsbergse steenweg 154 TERJODEN AALST TEL 053 70 29 38, J

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4