T Per-bersje Jeugdraad raakt (moeizaam) op dreef Week van Oekumene te Aalst Inwonersaantal daalt verder Meer echtscheidingen Week van de loteling Honderden nieuwe stempelaars DES i ARCADES Nieuwe Gazet van Aalst 3 februari 1984 5 Meer echtscheidingen Hotel-restaurant-café Koffie DE PAEPE Ook te Aalst werd onlangs in de verschillende kerken aandacht besteed aan de eenheid van de kerken, ter gelegenheid van de internationale bidweek voor oekumene. In een recent nummer van Info-Jebron ver scheen een uitgebreid en interessant interview met Frans Blokland, dominee van de Protestantse kerk te Aalst. We nemen een paar passages over. Op 24 januari ging in de winterkapel van de St-Jozefkerk een oekumenische ge bedsdienst door, geleid door E.H. Pastoor J. Van Henden en dominee F. Blokland, in het kader van de internationale week voor toenadering tussen de kerken. De Protestantse kerk te Aalst dateert van 1924 - ze beleven dus een jubileumjaar in '84 - en is aangesloten bij de Verenig de Protestantse Kerk van België Het Evangeliehuis bevindt zich in de Ge- raardsbergsestraat. «Ik ben helemaal voor die oekumene», zegt dominee Blokland in dat interview, «maar sommige dominees hebben daar nog moeite mee Omwille van de lieve vrede in hun gemeente zetten ze zich nog wel eens af tegen de katholieken omdat in hun kerk een tweede en derde generatie malkontenten zitten Die men sen hebben nog de enge gedachte dat iets goed is als het niét katholiek is. Zo wilde mijn voorganger in deze gemeente niets te maken hebben met de katholie ken, wat spijtig is». Info-Jebron Inderdaad, dat was geen man van de toekomst. F.B «Pas op van de zowat tien tot vijf tien oekumenische kringen in het Vlaam se land blijft die van Aalst nog als de enige over. Ze verdwenen bijna allemaal door de onwil van de plaatselijke domi- Eind "83 telde Aalst 77.767 inwoners, wat 301 minder is dan een jaar tevoren. Wel is er - aldus Remi Van Vaerenbergh (ambtenaar van de bur gerlijke stand) - een positieve trend merkbaarhet negatief groeisaido 301) is immers kleiner dan het639 van vorig jaar. Nog meer cijfertjes zijn de moeite waard. Zo vestigden zich een honderd tal personen meer in de gemeente (dan in '82) en zijn een tweehonderdtal personen minder uit de gemeente vertrokken. Het aantal geboorten steeg met twee om reeds een totaal te bereiken van 87. een totaal van 1367 te bereiken. Hiervan zijn er 612 geboorten van inwoners van Aalst en 755 van inwoners buiten de stad. Voor Aalst betekent dit een stijging van 14 en voor de andere gemeenten een daling van 12 eenheden. Opvallend is dat er 15 tweelingen bijkwamen. Het aantal overlijdens bedroeg ander zijds 1509, zijnde 36 meer dan in 1982. Aldus stierven er 785 inwoners uit Aalst en 724 uit andere gemeenten of steden. Voor de stad betekent dit een daling van 23 en voor de andere gemeenten een stijging van 59. Vooral mensen tussen 70 en 90 jaar wisselen het tijdelijke met het eeuwige Het aantal doodgeboren en le vensloze kinderen bleef konstant op 13. Opvallend in de cijfers is de stijging van het aantal lijkverbrandingen met 13 om Vooral de bijzetting in een kolumbarium en de uitstrooiing op de begraafplaats van een andere gemeente kenden veel sukses Ook het aantal huwelijken steeg met 24 om een totaal van 579 te bereiken. Meer dan de helft van de gehuwden zijn tussen 21 en 25 jaar. Ook het aantal echtscheidingen gaat crescendo, en bereikte in 1983 een totaal van 169, zijnde zomaar eventjes 33 meer dan in 1982. De meeste echtscheidingen (83) gebeuren bij onderlinge toestem ming. Vervolgens zijn er 76 wegens een bepaalde oorzaak en 10 op grond van een feitelijke scheiding van meer dan 5 jaar 24 huwelijken hielden amper 1 tot 5 jaar vol, en 55 tussen 5 tot 10 jaar. (MP) Van 4 tot 12 februari gaat de 37ste «week van de soldaat» door. MILAC wil zoals telkenjare de band tussen de dienstplichtige (soldaat) en zijn thuis (parochie, gemeente...) benadrukken. Hst thema «inhaken Ja I» wordt dit jaar centraal gesteld. Zoals bekend zijn zowat 25 van alle jongeren dienstplichtig. Eerder toevallig (geslacht, al dan niet eerste of tweede geboren zijn) wordt bepaald wie mag dienen terwijl hun leeftijdsgenoten kun nen verdienen (of stempelen). Dat zijn jaarlijks zo'n 30.000 Vlaamse jongens die hun leger- of soms burgerdienst ver vullen. MILAC heeft als enige pretentie wat «warmte» te brengen in dat soldaten leven. o.m. door het kontakt tussen de parochie en die soms ver gekazerneer- den te bevorderen. MILAC is een katholieke organisatie, die zich evenwel ook voor anders-denken den inzet. Tijdens de weekendmissen van 4-5 of 11-12 februari zal gebeden worden voor de soldaten van elke parochie en voor de wereldvrede. In sommige kerken zal ge preekt worden over het thema «inha ken». Tijdens deze week ontvangt elke omgaan. En dat hebben we gemeen schappelijk En de rest, hoe wij in traditie van elkaar hebben verschild er nog ver schillen in kerkstruktuur. liturgisch en noem maar op. is in feite bijzaak We moeten het allemaal samen waar maken oekumene is daarom onze opdracht Ik ben eigenlijk ook heel blij met de oeku menische kring, die me veel waardevolle mensen deed ontmoeten, mensen met een diep geloof En wat eigelijk heel leuk is, is dat je bij de ontmoeting met de kat holieken net dezelfde dingen ontdekt, ondanks de andere struktuur. andere tra ditie en andere geloofswaarheden, de fundamenten zijn dezelfde. Ach, weet je overal waar oekumenische dingen ge beuren wordt er een tekentje opgericht dat struktuur en traditie minder belangrijk zijn dan we ooit hebben gedacht. Ik zal dan ook op alle uitnodigingen ingaan waar dan ook. om dit door getuigenis waar te maken Als ik bijvoorbeeld bij de Dames van Maria wordt uitgenodigd om te komen praten over mijn kerk. zegt die uitnodiging reeds zelfwij zijn niet de enige volgelingen van Jezus, er zijn er nog andere» (met dank aan Info-Jebron - k.n Als we 't rijtje afgaan van alle schepenen, vertonen er meerdere «fin-de-carrière»-tekenen. Ze zitten er nog wat bij voor de partij of voor de show, en stemmen braafjes een keertje contra, een keertje pro. Schepen Vinck bijvoorbeeld, een heel lieve man, zit de dagen te tellen tot hij weer boeren kan. Zelfs zijn vrouwelijke collega's kunnen hem niet zo boeien, ais het lieflijk geluid van zijn bloedeigen koeien. Van Vaerenbergh, beter gekend als schepen Remi, heeft nu al verschrikkelijk «'t biestjen» aan zijn knie Als daarenboven zijn buikje nog wat gaat zwellen, moet hij straks ook zijn sjerp ophouden met bretellen. De Pauw is nog een «specialer» geval van hem weten we niet zeker of hij thuisblijven zal. Er va'1 voor hem met zijn personeel zoveel te beleven dat hij zich te jong voelt om dat al op te geven. Blijft er nog Bogaert, meer wit reeds dan grijs Die gaat nü al elke dag op reis Want daar men in Aalst zijn gevel niet wou klasseren is hij zijn kantoor in Brussel gaan installeren. nee of van de plaatselijke pastoor, of door onwil van beiden. Een van de rede nen waarom de oekumenische kring hiér overleeft is omdat we hier in Aalst een deken hebben die gewonnen is voor oekumene. Het is trouwens ook aan zijn brede visie te danken dat iets als Jebron mogelijk is». Info-Jebron Dus is er reden tot onge rustheid als er een andere deken komt F.B. «Wat er ook gebeure. laat men de klok toch niet terugdraaien; als er men sen worden benoemd die met openstaan voor dinqen die naast het oude patroon vallen, is er reden voor ons als oekume nische kring, en als protestanten, om on gerust te zijn» Info-Jebron Dus is er ongerustheid over de toekomst, maar tot nog toe is er goed werk geleverd in de oekumenische kring F.B. «Ja. goed werk Principieel vind ik zelfs dat ons geloof erbij op het spel staat. Het gaat om het geloven, en dat is zowel bij protestanten als katholieken het geval, en ook om de konsekwenties van het geloven hoe mensen met elkaar Donderdag 26 januariin de feeslzaai van het stadhuis kwam de algemene ver gadering van de stedelijke jeugdraad samen met 47 stemgerechtigde afgevaar digden. Na een moeizaam doorworstelen van de eerste agendapunten, met een ruime inbreng van de politieke afgevaardigden, raakte de vergadering tegen het einde toch wat op dreef. Tegen de verwachtingen in Problemen rezen er al bij de goedkeu ring van het verslag, waarbij SP-afge- vaardigden kritiek leverden op het feit dat dit, zowel als de uitnodiging, mee ondertekend was door de ondervoor zitster, Vera Van Der Borght. Diep gaander diskussiestof bood het eerste agendapuntvraag om advies betref fende de beheersvorm van de be staande kulturele infrastruktuur. Men debatteerde over voor- en nadelen van de twee beheersformulesVZW of Raad van Bestuur. Vooral de politieke afgevaardigden deden een gedoku- menteerde (maar niet eensluidende) inbreng. Toen men de parallel trok met de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties werd het even bitsig tussen de bekende politieke frakties. De stem ming leverde tenslotte een advies pro VZW-beheersformule op (30 stem men, terwijl 17 pro Raad van Bestuur). Bekvechterijen ijskast Na de pauze wou men het nieuwe huishoudelijk reglement van de jeugd raad bespreken, waarop slechts één schriftelijk amendement was inge diend. Emmie Van Malderen en Fanny Taildeman (SP) dienden dan een motie in, waarin de stemming werd ge vraagd over de totale verwerping van de huidige statuten van de vorige jeugdraad opnieuw in te voeren. Er ontspon zich een lange diskussie over hun stelling «dat als dit huishoudelijk reglement wordt goedgekeurd, men tevens de door het schepenkollege opgelegde beslissingen, de ondemo- kratische werkwijzen en de volledige partijpolitisering van de jeugdraad aanvaardt. Het is duidelijk: men vraagt de jeugdorganisaties zichzelf onmondig te verklaren door dit regle ment goed te keuren». Ze wezen er ook op dat het kultuurpakt werd over treden, dat het systeem D'Hondt niet werd toegepast, dat het schepenkol lege de funkties toebedeelt (i.p.v. de jeugdorganisaties) en verwierpen de benoeming van 12 politieke afgevaar digden. Deze verwijten werden dan weer betwist door andere (vooral poli tieke) afgevaardigden. Een derde voorstel, van Karei Nijs (KSA), hield in dat men deze «vervelende politieke diskussies» door de geïnteresseerden zou laten voeren in een aparte kom missie. Stop die bekvechterij over reglementen in een koelkastkommis sie, zo stelde hij, tot men er tussen de politieke afgevaardigden een kom- promis over vindt, «intussen kan de jeugdraad dan eindelijk eens rele- Donderdag 26 januari was de «grote dag» in dikke drommen kwamen ze vanuit gans het arrondissement naar het Keizerlijk Plein. Daar zou na 150 dagen wachttijd eindelijk eens het leven beginnen Daar zouden ze bij de R.V.A. hun éérste stempel krijgen, de 18-jarige schoolverlaters. Zomaar eventjes 9.048 fr. per maand staat hun te wachten. Hun eerste stempel en voorwaar niet de laatste... Aan de ingang werd aktie gevoerd door Gevraagd wordt dat het probleem van de vante voorstellen en ideeën behande len». (Sommigen vroegen de politieke afgevaardigden zelfs om alle twaalf vrijwillig thuis te blijven, om de jeugd raad te deblokkeren...). De knoop ontstaan door de kruising van agendapunt, motie en voorstel werd ontward door een 'peiling'men vroeg de vergadering welk van de drie men eerst zou stemmen. Het derde voorstel kreeg voorrang (33 vingers) en werd daarna goedgekeurd (28 pro, 11 onthoudingen, 2 kontra). Meteen werd opgeroepen tot deel name aan de kommissie die de statu ten en het huishoudelijk reglement zal onderzoeken, en later een evenwich tig voorstel zal voorleggen. Jaar van de Jeugd In een rustiger sfeer werden de laatste agendapunten behandeld. Er komt een werkgroep 'Jaar van de Jeugd', die zal uitzoeken welke initiatieven de jeugdraad in 1985 internationaal jaar van de jeugd zal nemen. Men denkt bvb. al aan een soort Jeugdin- fobrochure zoals in '79. Verder zocht men ook geïnteresseerden voor een werkgroep die de werking van de Aal sterse speelpleinen onder de loupe wil nemen en bevorderen. Tot slot keurde de vergadering nog de 'Aktie stads- vlaggen' goed (28 pro, 10 contra, 3 onthoudingen). Aan het CBS zal dus gevraagd worden een aantal stads- vlaggen te laten maken (Groot-Aalster- se, met een zwaard op rood, wit en geel), en tegen inkoopprijs aan de belangstellende jeugdorganisaties te leveren. Zij kunnen er dan een finan ciële aktie mee voeren, na op de jeugdraad een gemeenschappelijke verkoopprijs af te spreken. Een soort gelijke aktie werd reeds door karnaval- verenigingen gevoerd met 'Ajuinvlag- gen'. (k.n.) de K.A.J. en de A.C.V.-jongeren (V.K.A.J. in Aalst deed niet mee, in te genstelling tot Oudenaarde en Sint-Ni- klaas) De gloednieuwe werklozen kre gen een invullensklare sollicitatiebrief naar Wilfried Martens in de pollen ge duwd. Ten einde raad wordt hierin een beroep gedaan op de premier om een job te vinden. «Indien dit echt onmogelijk is, had ik graag uw advies over hoe ik met mijn wachtvergoeaing de maand door spartel». In herinnering wordt gebracht dat de wachtvergoedingen nogmaals met 25 verlaagd zijn (5616 fr als 18 jarige en 9048 als - 18-jarige) (N.v.d r. in '82 werd er reeds 40 af gebeten). soldaat (op sommige parochies vergeet men hierbij ook de gewetensbezwaarden in burgerdienst niet) een kleine attentie van het plaatselijk milac-comité. Aan de kerkdeur zal een speciaal nummer van Extra-Rantsoen verkocht worden (25 fr.) met informatie over het soldatenleven Met de opbrengst wordt het Aalsters sol datentijdschrift «de Ajuin» uitgegeven Voor de kinderen is er een jeugdprijs- kamD Inlichtingen E.H. Michel Bekaert. Rok- lijf 19300 Aalst (053/21.32.16). (pd) werkloosheid eens echt aangepakt wordt. Dit door een drastische arbeids duurvermindering tot 32 uur per week, door invoering van de vierdagenweek, wegwerking van de kumuls en aanpak van de fiskale fraude. «Of wil men doel bewust een «verloren generatie» in het leven roepen In een mededeling wijzen de genoemde organisaties ook op de tweede Jongeren- mars voor Werk (op 13 mei) die een nieuw hoogtepunt wordt in de strijd tegen de jeugdwerkloosheid. (P.D.) Stationsplein 8, Aalst S 053/77 32 96 Restaurant open alle weekda gen en zondagmiddag. Specialiteitscampis, paling. Koffie wijnen - likeuren honing The Coffee Wine Bar I. Wauters Molenstraat 77 9300 AALST s 21 40 66

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5