Herwigkleurgeworden optismisme BINNENHUISINRICHTING VOORl HET EIGENTIJDSE INTERIEUR PIETER COECKE DESIGN Molenstraat 42, 44 - 9300 Aalst Tel. 053/70 09 12 10 Nieuwe Gazet van Aalst 10 februari 1984 Herwig Van Holsbeeckkleurgeworden optimisme het visueel herscheppen van wat in Am sterdam in 75 aan de orde kwamterug naar de Fundamentele Schilderkunst en de Magie van het voorwerp. En de huidige jaren 80 blijven evenmin gespaard van vernieuwing en zoeken naar artistieke revolte. Eerlang worden wij eveneens overspoeld door de Neue Wildan (Oostenrijk), de Heftige Malerei (Duitsland), La Nouvelle Subjectivité (Frankrijk), de New Spirit (U.S.A.) en de Transavanguardia uit Ita lië. Wijzelf, in België, blijken toonaange vend te zijn op het gebied van keramiek, kleinskultuur en grafiek. Herwig heeft deze ganse smeltkroes mee gemaakt en ook gezien, grotendeels door het feit dat zijn vader als bekende kunst verzamelaar als het ware met de vinger op de kloppende kunstader zat. Maar Herwig was een dwarsligger. Hij wou zich niet laten inkapselen door Het zijn twee aders die in elkaar overlo pen en het stroomnet vormen van wat Herwig zelf «Spel» noemt, het spel in een steeds wisselend decor, enerzijds de seizoenen en anderzijds de arena van het cirkusdit is zijn anti-theater, dit is zijn leven». Charlie Chaplin wees ons reeds de weg met de woorden Het cirkus is de stille concentratie, de kunst van het spelen zonder woorden, het anti-theater, de techniek van doven en stommen die de grootste akteurs ter wereld zijn». Aharju Een belangrijke tegenpool (die ook als aanvulling kan gezien worden) is de dich ter Aharju (schrijversnaam van Yves Van de Steen). Veel van de schilderijen van Herwig zijn geïnspireerd op het dichtwerk van Yves en andersom hebben de geschriften van deze fijngevoelige dichter Herwig aange zet tot het konstrueren van doeken. een schreeuwend koloriet om zijn werk de nodige spankracht te bezorgen. Herwig schildert geen natuurgetrouwe kopieën, maar mentale konstrukties. Deze ontstaan door vloeiende botsing der vlakken en de strenge uitwerking der ludieke ideeën. Het betreft hier meestal vertekende reali teiten, ontstaan door schaalvergroting of verkleining, door toevoeging van een of meerdere vreemde elementen, door weglatingen of vervorming of dooi ze te plaatsen in een ongepaste omgeving. Dit ■aspekt van Her wig's werk wekt eerst lach, de bevreemding komt pas na nader toezien en het denkend verwerken van zijn kunst». Dit kan een bevestiging zijn van wat wij eerder als «marginaal en het «dansen van de nomade in het anti-theater» noemden. Beter als met de woorden van J. Brei kunnen wij het kusntleven van Herwig niet omschrijven wanneer deze zegt Wij missen allen tederheid omdat wij er geen durven geven en ze niet durven ont vangen». Zou het overdreven zijn Herwig, net zoals Boon, een «tedere anarchist» te noemen Dé vraag blijft open en een duidelijk ant woord kan op deze kunstenaar niet ge kleefd worden omdat hij zich, zoals Cha plin, steeds in een arena van menselijke tekorten beweegt, een arena waarin het voetlicht dikwijls te fel oplicht en de witte schmink van ons aangezicht omto vert tot ons ware masker, het masker van de dagjesmens, de glitter van ons dage lijks bestaan, de schamele woorden van iedere dag, (zelfs de platvloersheid), de onuitvoerbare dromen, de vlucht naar andere oorden en de immense weemoed van de clown wanneer hij alleen achter blijft. Wanneer het licht gedoofd is, wanneer het geld geteld is en wanneer wij terug vallen op onszelf beleven wij onze naakt heid en achter de spiegel staat de kunste naar en bekijkt monkelend dit schouw spel. Achter de spiegel staat Herwig Norbert DE WINNE «Te veel heeft men Herwig Van Holsbeek als kunstenaar vergeleken met Miro, Klee of Kadinsky. In recensies is men altijd geneigd een kunstenaar te binden aan voor gaande, reeds beroemde kunstenaars. Ontegensprekelijk ondergaat elke jonge pikturale artiest invloeden van heersende kunststromingen, vorm- en kleurtaal van vroegere meesters. Ergens behoort dat bij zijn artistieke wording. Maar eens volwassen zal de echt-intrin- siek begaafde kunstenaar zijn eigen taal gaan spreken. Al de voorafgaande terreinen, mensen, dingen, richtingen en socio-kulturele stromingen zullen zijn achterban vor men. Het is aan hem nu nieuwe horizonten open te leggen. Herwig van Holsbeek heeft de eerste stre pen van zijn eigen horizont met een zeer persoonlijke en vooral optimistische pen beschreven». Dwarsligger Herwig heeft vanaf zijn geboorte (het historische jaar 1945) een ware artistieke smeltkroes meegemaakt. In vele studies spreekt men van de «periode na 45». Inderdaad, tussen 45 en 50 wordt de artistieke wereld overspoelt met het bijna dogmatisch doordrukken van het Ab- strakt Expressionisme uit de U.S.A. (m.o.a. Gorky, de Kooning, Pollock, e.a.). Uit Frankrijk, meer bepaald onder de sti muli van de Ecole de Paris, worden door Deyrolle, Schneider en Hartung de Niet- Figuratieve kunst ook bij ons gepropa geerd en uitgewerkt. In de driehoek Copenhagen, Brussel, Amsterdam ontstaat de Cobra Beweging. Action-Painting, Tachisme en Lumino- Dynamisme volgen. Geheel de plastische wereld staat op zijn kop. Men zoekt. Men experimenteert. Waarden worden overboord gegooid. Nieuwe waarden en pseudo-wetten wor den als het nec-plus-ultra beschouwd. De 60-er jaren houden de brand aan met de rage van de Assemblagekunst, het Hyperrealisme en de algemene waarde ring (althans in de U.S.A.) van de Pop- Art. Maar midden de jaren 70 wordt er terug geblikt naar de figuratie, het afbeelden. de heersende kunst-mode. In Gent gaat hij binnenhuisarchitektuur studeren en in zijn vrije tijd tekent en schildert hij. Jaren later zal dit uitmonden in een zeer persoonlijke weergave, een bijna «margi nale tekenkunst» waarin de oertekening, de naakte lijn, de zachte kleur en de muziek van het cirkus met gans zijn nomadenbestaan grotendeels zijn werk zullen bepalen. Het anti-theater van Herwig Na een kortstondige flirt met het Ab- straktisme en elementen uit het Kon- struktivisme, keert Herwig terug naar zijn eigen wereld, de wereld waarin die ren, kinderen en clowns meester zijn. Zijn werk slaat aan omdat hij «anders» is, omdat hij echt is, ongekunsteld, zwie rig, speels, ironisch en vooral optimis tisch. Zelf zegt hij hierover «Ik verzet mij tegen pessimisme. Ikzelf blijf optimist, ik vind dat men als artiest steeds optimist moet blijven». Dat hij «zichzelf ergens een plaats wil geven door te schilderen» bleef niet ge spaard van waardering want in 1983 wordt zijn werk in Frankrijk en de U.S.A. tentoongesteld en gehonoreerd met een zilveren medaille in de «Fondation-Bilan de l'Art Contempo rain». In eigen land was hij, in samenwerking met de dichter Yves Van De Steen een opgemerkte figuur in Linea 84 te Gent. In de Voor Allen» van 9 november 1974 schreef W. De RaeveBij Her wig vallen Kunst, Kunnen en Leven, samen. Hij herschept de werkelijkheid van de relatie tussen schilderij en omgaande ruimte». Die ruimte is zijn eigen leven in de natuur van Hekelgem, zijn vrouw en twee klein tjes en... zijn eenden. Het andere stuk leven is samengebracht in een immense verzameling van boeken, folders en affiches over... het cirkus. Het zijn vooral deze twee komponenten die de psychische spankracht vormen van zijn schilderijen. Een boeiende getuigenis van deze literair- poëtische samenwerking was ontegens prekelijk Linea 84 in Gent waar een wer kelijke eenheid te zien was tussen ge dicht-schilderij en omgekëerd. Misschien is Yves Van de Steen de best geplaatste om het werk van Herwig te typeren. Enkele uitspraken kunnen dit bescheiden portret van Herwig aanvullen wanneer hij over zijn vriend schrijft «Herwig's werk is pluriform en geva rieerd. De kunstenaar moet geen beroep doen op

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10