SERGANT MOTO'S HOFMAN De tweewielerzwakke broer in het verkeer België, fietsenland KOOP IN EIGEN STREEK. Fietsencross, meer dan een kinderspel Supportersklub Lieven Brackman organiseert eerste cyclo-cross formule B Zakenkantoor Frans JANSEGERS Nieuwe Gazet van Aalst 10 februari 1984 15 De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst U zoekt de goedkoopste autolening Vraag prijs bij Een BICROSS vindt U uit 15 modellen bij Moorselbaan 107-113 s 053/21 18 65 AALST Uw hoofdverdeler van SUZUKI, YAMAHA, PUCH steeds de laagste prijzen. Grote keuze in motorkledij en toebehoorten Schoolstraat 48, AALST Tel. 70 33 95 m Dat er iets leeft in het wereldje van de fiets werd de laatste tijd steeds duidelijker. Naast de klassieke fiets heeft men het nu over racefietsen, mounfain-bikes, BMX, all-familyfietsen en zo kunnen we nog een tijdje door gaan. Na een dalende tendens in de zeventiger jaren is de fiets opnieuw volop in de belangstelling. Aan de andere kant is het auto verkeer er niet minder druk op geworden zodat de tweewieler meer dan ooit gevaar loopt in het verkeer. Naast de nieuwe rekreatieve wordt ook gewag gemaakt van de heropleving van de traditionele funktie van het «stalen ros». De fiets wint noodzakelijkerwijze weer veld als transportmiddel van en naar het werk, van en naar de school, van en naar de winkel. Deze ontwikkeling is niet vreemd aan de stijging van de brandstofprijzen en ande re krisisverschijnselen. Er ontstond een ganse mentaliteitsver schuiving met als rechtstreekse voor vechters de zgn. «Groene fietsers» en andere. Zij pogen de beleidsmensen meer aandacht te schenken aan de zwakkere verkeersgebruikers. Op verschillende niveau's wordt dan ook meer en meer rekening gehouden met de tweewielers. Recent werden nog een he le reeks beschermende maatregelen goedgekeurd zoals het verplicht monte ren van speciale reflektoren op de spa ken van de wielen. In een verder stadium spreekt men zelfs van reflekterende ban den, en andere. Stuk voor stuk maatre gelen die de zichtbaarheid van de fietser ten goede komen. Spijtig genoeg kunnen deze nieuwe regels de tweewieler niet totaal beschermen. Er zijn andere, soms meer dringende maatregelen nodig, wil men het aantal verkeersslachtoffers ef- fektief verminderen. Wil men de fietser Jaarlijks worden in België tussen de 400.000 en de 450.000 fietsen ver kocht. Geen enkel merk verkoopt meer dan 100.000 fietsen. Zowel wat de binnenlandse als wat de buitenlandse merken betreft komt men aan zowat 30.000 per merk. Wat de invoer betreft: de Nederlanders voe ren ongeveer 65.000 fietsen in, de Fransen 50.000, maar dan verdeeld over verschillende merken. 6 Belgische fietsfabrikanten hebben zich gegroepeerd in de UFFAC (Unie van Belgische Fietsfabrikanten). Het blijkt dat de Vlamingen meestal duurdere tweewielers kopen dan de Walen. Een trend is eveneens dat de meeste mensen meer en meer zelf hun fiets onderhouden en zo nodig herstellen. Dit verschijnsel kan de fietsenmecani- ciens (er zijn er in België zo'n 2.500) wel zorgen baren. Anderzijds ver hoogt hierdoor de losse verkoop van onderdelen. beveiligen dan is een scheiding tussen het snelle en het trage verkeer absoluut noodzakelijk. Zeg maar dat er meer en bovendien betere fietspaden moeten ko men. Met een fietspad bedoelen we dan niet enkele verflijnen op het wegdek (de zgn. zelfmoordstroken) maar veilig afge schermde rijstroken voor fiets en brom fiets. In tegenstelling tot Nederland is de toestand van de Belgische fietspaden gewoon erbarmelijk. Dit uit zich zeer na drukkelijk in een veel hoger ongevallen- cijfer met meer dodelijke slachtoffers. Aalst vormt op deze situatie zeker geen uitzondering. Het aantal goede fietspa den kan men op één hand tellen. Ook in de winter blijft de tweewieler de dupe van sneeuw en ijs. Op het wegdek worden kilo's ontdooiingszout geworpen, maar de fietspaden blijven er levensgevaarlijk bijliggen. Dit heeft dan weer tot gevolg dat de fietsers zich opnieuw moeten mengen tussen het autoverkeer, wat bij na even gevaarlijk is. Kortom, er is nog veel werk aan de win kel. indien men het fietsen nog aantrek kelijker wil maken dan het nu al is. Aan trekkelijker. en vooral veiliger. Op twee wielen ben je immers steeds het echte slachtoffer van een ongeval. (PVB) Lange tijd leek de fietsindrustrie op een dood spoor te zitten. Er vielen immers weinig veranderingen te noteren in deze branche. Worden momenteel wel tech nisch betere fietsen gekonstrueerd dan vroeger, toch veranderde het uitzicht van de bekende tweewieler amper. Enkele jaren terug kwam echter iemand op het idee een fiets te combineren met een crossmotor en... de BMX was gebo ren. Meteen ontstond een gat in de fietsen- markt. De BMX is immers geen dood gewone kinderfiets, maar een heus stuk speelgoed. Door de organisatie van wedstrijden voor diverse leeftijds categorieën werd een extra stimulans gegeven om de verkoop op te drijven. Vooral in Nederland zijn deze wedstrij den erg in trek. Er werd door een Nederlandse omroepvereniging zelfs een heuse kompetitie op touw gezet, wat tot gevolg had dat fietsenkross nog populairder werd. Er werden zelfs Europese en wereldkampioenschap pen georganiseerd. In België lijkt de kompetitie niet zo goed op gang te komen. Nochtans is de BMX niet meer uit het straatbeeld weg te denken. De BMX is erin ge slaagd de klassieke kinderfiets bijna volledig te vervangen. Deze nieuwe rage heeft echter nog andere gevol gen. Zo worden naast de fietsen zelf nog een aantal andere gebruiksartike len aangeboden. De reklamejongens zijn er immers bijna in geslaagd ons te overtuigen dat rijden met een BMX een helm, speciale handschoenen, knie- en beenbeschermers... vereist. Daardoor konden ook andere produ centen op de kar springen. Het lijkt er sterk op dat de evolutie van de fiets na de nieuwe impuls door de BMX nog lang niet aan zijn einde is. Als nieuwste gadget werd op het laatste autosalon de 'mountain-bike' aan het publiek voorgesteld. Hij komt uit Californië: een fiets om vanuit de bergen naar het strand te rijden, met 24-duimwielen. De prototypes hebben een richtprijs van 20.000 fr. Er zijn vijftien versnellingen op met als kleinste een 1 1 (zowel voor als achter hetzelfde tandwiel). De BMX is er op zeer korte tijd in ge slaagd een belangrijk marktaandeel te veroveren. De fietshandelaars hopen nu dat hij niet dezelfde weg opgaat als enkele andere rages zoals het skate board, de rolschaatsen, en nog an dere. Zij pogen dan ook de promotie van hun artikel zo goed mogelijk te verzorgen. Wie belangstelling mocht hebben voor een BMX willen wij wel op enkele belangrijke aspecten wij zen. Ook een crossfiets moet voldoen aan alle geldende veiligheidsvoor schriften zoals reflektoren. Een be langrijk nadeel van de BMX is wel dat meestal geen verlichting voorzien is, zodat het gebruik ervan beperkt is tot het daglicht. Groot voordeel is ech ter dat deze fietsen meestal zeer robuust gebouwd zijn zodat zelfs ravotters met een reputatie zo niet 'klein' krijgen. Zelfs papa mag al eens een sprong wagen (PVB) Zondag a.s. wordt het veldritseizoen in ons land afgesloten. De supportersclub van Lieven Brack man «Vallen en opstaan» organiseert op deze laatste dag voor het eerst een cyclo-cross voor ama teurs te Erembodegem in de Gerstens. De beste amateurs uit de omgeving zullen er van de partij zijn. Dirk Coo- lens, Luc Naudts, Rudi Van Impe, Eddy Temmerman, Erick Vervaet, e.a. verzekerden reeds hun deelname. Ui teraard gaat plaatselijk renner Brack man eveneens van start. Werner Van Der Fraenen moet helaas forfait geven. Na een rotseizoen suk kelde Werner nu ook met-een te hoge bloeddruk zodat hij het voor dit sei zoen voor bekeken acht. Het parkoers in de prachtige omge ving van de Gerstens is erg soektaku- lair en de organisatoren verwachten dan ook een boeiende strijd. Lieven Brackman die eigenlijk in het veld zijn wegseizoen voorbereidt hoopt op een eervolle plaats: «Ik betwistte dit sei zoen zowat een twintigtal crossen en behaalde een tiental plaatsen bij de eerste tien. Crossen is erg goed voor de gezond heid en ik ga het komende wegseizoen vol vertrouwen tegemoet en hoop in de Triptique Ardennais en in de Ronde van België iets te kunnen bewijzen. Dit komende seizoen betekent heel wat voor mij, na de pech die ik vorig jaar kende hoop ik me te kunnen rehabiti- leren. Ik heb niets aan het toeval overgelaten en bereidde me uitstekend voor. Cyclocrossen vergt heel wat fysieke kracht en is uitstekend voor de kondi- tie. Uiteraard is er ook heel wat tech niek mee gemoeid. Werner Van Der Fraenen leerde me heel wat en ik heb deze winter met hem meegetraind. Ik ben er Werner dan ook ontzettend dankbaar voor. Spijtig dat het hem dit jaar niet erg meezat en dat hij zondag niet van de partij zal zijn. Toch voor spel ik de wielerliefhebbers een aan gename sportnamiddag want op de laatste dag van het cross-seizoen zul len nog heel wat renners het onderste uit de kan willen halen». Lieven Brackman in actie. Aldus een zelfzekere Lieven waarvan in het Aalsterse wel wat verwacht wordt zondag a.s. (JVL) Pontweg 57, 9390 HERDERSEM Tel. 053/77 51 34 AALST A. NICHELSSTRAAT 2 3 053/21 15 75

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 15