COOL'S GAS Toepassing onderhoudsplicht in OCMW lokt kritiek uit COor Gazet \>an Qalst Geklasseerd keizerlijk huis verkrot Bert Van Hoorick gehuldigd Bent U prijsbewust 2 Nieuwe Gazet van Aalst 10 februari 1984 .fslagbon ^Vachel OP al onze Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen, medicinale gassen nieuooc. Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Er gaat geen maand voorbij of het OCMW-beleid komt ter sprake in de gemeen teraad. Ook de zitting van 31 januari was geen uitzondering op die regel. Dit maal vermeldde de officiële agenda trouwens drie OCMW-punten, namelijk de goedkeuring van twee begrotingswijzigingen, de toepassing van de onder houdsplicht en het invoeren van een onderhoudsdagprijs in de rusthuizen. Labo Maar ook voorheen kwam het OCMW reeds ter sprake. Willy Van Mosse- velde (VU) zei immers bij ordemotie dat de recentste beslissing van de OCMW-raad een nieuwe wending gaf aan de toestanden in het labo van het hospitaal. Dit moeilijk probleem had volgens hem nog niet de nodige klaar heid gekregen. Anderzijds zag hij in de beslissing het bewijs dat de veel vuldige vragen en interpellaties door de Volksunie in het verleden noodza kelijk waren. «Indieri men vroeger deze nu genomen beslissing had genomen dan waren alle diskussies en palavers niet nodig geweest», aldus Van Mossevelde. Door de be sluiteloosheid en de vele manipulaties, al dan niet politiek getint, werd een ernstig en delikaat probleem niet met de nodige sereniteit benaderd», zo be sloot hij zijn korte tussenkomst, waar van de burgemeester akte nam. Toen de begrotingswijzigingen ter sprake kwamen protesteerde Gra- cienne Van Nieuwenborgh (SP) nog maals tegen het feit dat de eindejaars premie 1984 blijkbaar niet dit jaar zal uitbetaald worden. De premie van 1983 zal volgens haar trouwens pas in mei of juni eerstkomende gestort wor den. Dit ontkende burgemeester Uyt- tersprot. Anderzijds herinnerde sche pen van financiën Bogaert aan het feit dat de politiek van de stad en het OCMW op elkaar afgestemd zijn. De eindejaarspremies worden dan ook gelijktijdig uitbetaald Onderhoudsplicht Toen de invoering van de onderhouds plicht ter sprake kwam, vroeg VU-frak- tieleider Jan Caudron de verdaging van het agendapunt, daar er enkele dagen vroeger een volmachtsbesluit Vervolg van blz. 1 Na het overlijden van de laatste bewoon ster van dit belangrijk bouwkundig patri monium werd de volledige inboedel weg gehaald door erfgenamen. Tenslotte kocht een politiek gerichte spaar- en ver zekeringsinstelling (waarin oud-bur gemeester D'Haeseleer een belangrijk figuur is) de betrokken gebouwen aan. «Sindsdien werden deze gebouwen on beheerd gelatén en vallen ze ten prooi aan steeds maar duidelijker wordende verkrotting, aldus meester Bogaert. Deze vermoedt dat alles in het werk ge zet wordt om deze gebouwen te kunnen laten slopen Als bewijs giteert bij volgen de feiten voor— en dcflteraan werden enkele vensterramen gebroken; een re genpijp werd omgebogen; tal van ramen werden permanent opengezet, enkele dakpannen werden op goed verborgen plaatsen weggenomen; de rechter- schouwpijp op het dak is afgebrokkeld; alle dakgoten zijn verstopt; de gevels bieden een desolate aanblik door het niet onderhouden van de meest elemen taire verf- en herstellingswerken, enz. Inmiddels zou de eigenares inderdaad een slopings- en bouwaanvraag inge diend hebben. Volgens André Bogaert wachten alle bewoners van het Keizerlijk Plein in spanning het onderzoek com- modo et incommodo af om hun wettelijke bezwaren in te dienen «Men kan immers niet omheen het feit dat het KB-Gewest- plan van 1978 het Keizerlijk Plein aan merkt als een geklasseerd stadsge zicht», zo schrijft hij in zijn brief aan het stadsbestuur Daarin ziet hij het bewijs dat de wetgever zelf heeft gewild dat het plein zou gevrijwaard worden voor ver dere afbraak en dat slechts zeer degelijk stedebouwkundige ingrijpende verande ringen konden toegelaten worden Ver volgens wijst hij op een aantal praktisch onherstelbare verminkingen die reeds plaatsgrepen zoals de gevels nr. 51 en 53 en de steentjesgevel van nr 55. Ook de oorlogsjaren hebben voor een ware ravage gezorgd in de huizen gele gen tussen de Korte Nieuwstraat en het huis De Blieck «Het hoeft geen betoog dat elke welge meende Aalstenaér Zich met hand en tand zal verzetten tegen de afbraak van kwestieuze gebouwen en tegen de in name van het aanpalende groen zijnde praktisch de enige tuin van belang langs deze kant van het Plein» zo lezen wij verder. Bogaert is nog van mening dat de burelen kunnen ondergebracht worden in het huidige gebouw, mits aanpassin gen binnenin. (MP) van de regering op dit vlak was ver schenen. Schepen Bogaert (CVP) deelde mee dat het OCMW de dag vóór de gemeenteraad vergaderd had om dit besluit te bespreken. Hier werd de vastgestelde dagprijs van 550 fr. aan gepast aan de nieuwe wetgeving, waarbij er geen enkele beperking meer voorzien is, maar die integendeel gericht is naar de reële kostprijs. Tevens heeft de nieuwe wet tot gevolg dat de uitgaven voor aanvullende steun zullen verhogen. De schepen was van oordeel dat men snel diende te beslissen zoniet zou het OCMW de meerinkomsten van de maand januari 1984 verliezen. Hierop ontstond een reeks van vragen door raadsleden Baïta, D'Hondt en Monsieur (allen SP) o.a. over het ver schil van de nieuwe met de oude dag prijs, waarop schepen Bogaert niet direkt een antwoord kon geven. Eddy Monsieur was anderzijds van oor deel dat er over het nieuwe besluit van het OCMW zeker een aparte kommis sievergadering diende gehouden te worden. Tevens vroeg hij in hoeverre de onderhoudsplicht zou doorgevoerd worden (kleinkinderen, aangetrouw- den, enz.). Roger D'Hondt stelde van zijn kant dat de onderhoudsplicht geen verplichting was, wat ontkend werd door Burgemeester Uyttersprot. Er bestaat volgens hem wel een moge lijkheid om de lasten billijk te verdelen. Elke dossier moet dan ook apart onderzocht worden. Raadslid Patrick De Smedt (SP) herinnerde eraan dat van het principe van de onderhouds plicht een ernstige verstoring van het familieleven teweegbrengt. Hierop vroeg Caudron (VU) nogmaals de verdaging van het punt, daar de diskussie bewees dat de zaken niet klaar zijn en de echte kostprijs in een rusthuis nog niet bekend was. Ramp Ex-OCMW-voorzitter Martin Van der Speeten (SP) belichtte in een lange en goed voorbereide tussenkomst de grond van de problematiek. Met zijn drie rusthuizen beheert het OCMW van Aalst zowat 325 bejaarden. Vol gens hem waren er reeds verklaringen ondertekend nog vóór de OCMW-raad op 30.1.1984 de nieuwe beslissing trof. In deze verklaring (in feite een kontrakt) verbindt de bejaarde zelfs zijn kinderen tot de onderhoudsplicht. Dit noemde hij niet alleen onwettelijk maar ook een ware ramp voor heel wat bejaarden. Het raadslid steunde dan ook volledig de vraag om verdaging van het agendapunt. Hierop gaf Van der Speeten een gede tailleerde berekening van de tussen komst, die men van de alimentatie- Vervolg van blz. 1 Uiteindelijk werd het Bert Van Hoorick omdat zijn boek een sterke brok litera tuur is; een goede roman, trefzeker en meeslepend geschreven. De heldere en zuivere taal is ontdaan van elke vorm van literaire franjes. De pure taal en boeiende verteltrant ontroert. Roggeman verwees verder naar de thematiek van het boek, een thematiek die sober en sereen is en waartussen tal van figuren stappen, raak en men selijk weergegeven. Het is, zo vervolgde de voorzitter, een echt «document humain» over het ver zet geworden. Nochtans is deze schriftuur geen per soonlijke afrekening met de K.P. geworden omdat de hoge graad van menselijkheid in heel het boek aanwe zig is. Aangrijpend is het verhaal van Lea Lupka die in '42 in Auswitz stierf. Dat «In tegenstroom» een uniek boek is bewijst de belangstelling van Neder land en de unaniem-lovende recensies in de Vlaamse en Nederlandse pers. «Dit zeldzaam menselijk en mooi boek verdient dus ten volle de Dirk Martens- prijs voor Literatuur», zo besloot Rog geman. Het historisch materialisme van Bert De zaal luisterde geboeid naar het ge sprek dat Roggeman achteraf met Bert voerde. Waarom Bert Van Hoorick pas vorig jaar het lange stilzwijgen verbroken heeft is in feite een konglomeraat van kontakten geweest. Ruim drie jaar geleden stimuleerde Jeanine De Rop hem tot het schrijven van zijn memoi res over de K.P., het verzet en de kon- centratiekampen. Drie onderwerpen waarin Bert ten volle met lijf en leden betrokken was. Uit de vele gesprekken doken flarden herinneringen op; een interview van Omer Grawet over de oorlogsperiode stimuleerde hem verder en langzaam werd het boek geboren, nog voor één letter op papier stond. Bert maakte eerst het «frame», ver deelde alles in grote hoofdstukken en bracht, al schrijvend, de vele herinne ringen in. Het is een man met een rijk en tevens tragisch verleden, waarin geluk, hoop en lijden zijn deel waren. Gelukkig voor ons heeft hij heel wat bewaard en kon hij zodoende putten uit zijn persoonlijk archief dat het boek «In tegenstroom» daardoor nog le vensechter maakt. Het leven van Louis Paul Boon en Bert Van Hoorick liep grotendeels synchroon. Velen dachten dat zij samen wel eens een boek zouden schrijveneen vervolg op Pieter Daens «In tegenstroom» is geen vervolg op het boek van Boon, maar wel neemt Bert de draad weer op in zijn eerste hoofdstuk. Op de vraag van Roggeman waarom het boek in de ik-vorm geschreven is legt Bert uit dat het niet alleen om het elan van de leesbaarheid ging maar dat dit tevens moet gezien worden in een bredere kontekstde persoon als spreekbuis van de massa, de vertolker van de ideeën, de verteller van de roerselen van de kleine man. Het is niet die persoon die de geschiedenis maakt, maar wel de massa. Bert refereert hierbij naar Karl Marx en het Historisch Materialisme dat zijn leven beheerste en waarin hij heden ten dage nog rotsvast geloofd. «Het is de massa die de geschiedenis in beweging brengt, de massa die dan bepaalde personen naar voren schuift. Boon heeft eveneens die massa gestalte gegeven in zijn Geu zenboek». Dat Bert schrijft zoals hij spreekt bewees hij nogmaals toen Roggeman hem ondervroeg naar het zoge naamde «koncentratiekampsyn- droom». Bert heeft, dank zij zijn drukke politieke bezigheden, een tijd deze frustratie kunnen verdringen maar bij het schrijven van zijn boek kwamen weer zovele belevenissen los (die hij zelf als «een bepaald schuld gevoel» omschreef) dat hij er nachten lang van wakker lag. De vraag van Roggeman naar een eventueel vervolg wordt door Bert kort beantwoord: «1956 is voor mij een afsluiting en ik ben daar gestopt om een soort van anti-klimax te vermij den». Op de vraag of er in de nabije toe komst een volgend boek op stapel ligt laat Bert wel iets los over «Links Vlaanderen» en «Herman Van den Reeck». Reële plannen zijn er echter nog niet; maar zelf bijna een beetje mijmerend, echter met dezelfde gloed in de ogen die hem jaren typeerde, laat hij iets los over wat hij noemt«De teloorgang van een vechtstad» (waar bij hij hier Aalst bedoelt). Wij als lezers en de vele vrienden van Bert hopen in stilte dat hij zich met dezelfde moed van «In tegenstroom» aan zijn schrijftafel zet Het programma werd verder stijlvol en ontroerend omkleed door de voor dracht van Roger De Wilde, leraar aan de Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel. Fragmenten uit het bekroonde boek, omlijst met muziek van Bach, Theodo- rakis en Weill, werden boeiend voor gelezen. Mevrouw Chris Lievens-Borms, Sche pen van Cultuur, overhandigde de lau reaat de Dirk Martensprijs 1983. Een humaan gebaar van deze was zeker de wederoverhandiging van de geldprijs aan de burgemeester, met het verzoek deze som te willen verde len aan Amnesty International en aan S.O.S. Honger in de Wereld. Vooruitlopen is steeds gevaarlijk, maar achteruitblikkend was deze prijsuitreiking wel de mooiste en suc cesrijkste die wij mochten meemaken sinds 1962. Ere wie ere toekomt. De «mens» Bert Van Hoorick werd waardig gehuldigd (N.D.W.) plichtigen zou kunnen vragen. Zelfs even boven het minimumloon moet men al betalen. Door de nieuwe regeling kreëert men volgens hem drama's. Terloops stipte hij aan dat een resident op 6 januari één van de rusthuizen van het OCMW verliet en ondertussen reeds een afre kening kreeg op basis van 650 per dag. Dergelijke praktijken vond hij onaanvaardbaar. «Dit laatste moet geregulariseerd wor den» aldus schepen Bogaert, die nog verklaarde dat Aalst niet de nieuwe wetgeving uitgevonden had. De sche pen gaf wel toe dat er problemen kun nen zijn in bepaalde gevallen en daar om pleitte hij voor meer en betere informatie om de onrust onder de bejaarden op te vangen. Volgens Mevr. Dierick (onafh.) zijn niet alle geplaatste bejaarden onbe middeld of hebben sommigen kinde ren, die wel bemiddeld zijn. Zij vond het schandalig hoe sommige kinderen hun ouders behandelen. Terloops wees zij erop dat in bepaalde privé- rusthuizen er lange wachtlijsten zijn, terwijl dit niet het geval is voor het OCMW van Aalst. Zij weet dit vooral aan het feit dat bij ziekte de bejaarden naar het rustoord St. Lieven moesten verhuizen. Menselijke manier Dolores Baïta (SP) was van oordeel dat de toepassing van de alimentatie plicht bijzonder onrechtvaardig was. Diegenen die meer konden betalen, dienden dit volgens haar niet te doen. «U spaart de bemiddelden» aldus Baïta. Burqemeester Uyttersprot was het hiermee niet eens. Volgens hem dien den de moeilijkheden op een mense lijke manier opgelost te worden. De gemeenteraad diende enkel het be sluit van het OCMW al dan niet te aan vaarden. Toen Eddy Monsieur nogmaals aan drong om te weten tot welke graad de onderhoudsplicht ging toegepast wor den, replikeerde CVP-fraktieleider Ghis Wiilems dat deze wederzijdse plicht toegepast wordt volgens de regels van het burgerlijk wetboek. Zijn partij ging alleszins akkoord met het principe. (MP) p.v.b.a. 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053167 11 40 Verkoopdienst: Edwig Willockx ilnanktiijk weekblad voor Groot Aalst - Cc u.iu.r ttwtnt ■"«■•yt JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten- ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees Ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. G Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker vansde Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer: Gemeente Handtekening. schrappen wat met past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, lel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 lol 21 uur. Verantwoordelijke uilgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2