Inspraak Schoolslaglaan Projekt stadsherwaardering Aalst-linkeroever aanvaard 4 Nieuwe Gazel van Aalst 10 februari 1984 Natuurgebied naar de vaantjes Zomaar eventjes vier agendapunten van de jongste gemeenteraad had den betrekking op de stads- en dorpsherwaardering. Vooral het punt over Aalst-linkeroever lokte kritiek uit vanwege de oppositie. Denayer (VU) opende de reeks met de melding dat hij het met de grote lijnen van het projekt eens was. Enkel het oprichten van 4 sociale woningen (N.v.d.r. door Veilig Wonen) op een achtergrond zal immers niet toegankelijk zijn voor de brandweer, de nieuwe woningen zullen maar beschikken over een open ruimte van 20 op 20 meter, en de kinderen, die in de wijk zullen komen wonen zullen geen rekreatie- mogelijkheid meer hebben. Dit laatste noemde hij een ondergraven van de herwaardering van de wijk. Hij stelde dan ook voor de vier voorziene woningen te schrappen. Stadsregie In een lange toespraak formuleerde SP- raadslid Roger D'Hondt op zijn beurt zijn bezwaren tegen de definitieve afbake ning van het herwaarderingsgebied Lin keroever. De Grote Markt, Nieuwstraat, Kattestraat en Zoutstraten noemde hij geen sociale noodgebieden «Maar het stadsbestuur wil de winkelstraten in het projekt behouden ondanks de desinte resse van de middenstand». Op dit ogen blik zijn 135 van de 329 winkelpanden of 41 onbewoond». Anderzijds moet men volgens D'Hondt ook niet te veel hoop stellen op partikuliere initiatieven van bewoners in de herwaarderingsge bieden, bij gebrek aan financiële midde len. Momenteel zouden er trouwens in gans Vlaanderen sinds het in voege treden van de nieuwe wet, maar 46 partikulieren aanvragen om renovatiepremies inge diend hebben, waarvan 13 DrinciDieel zijn toegezegd en tot op heden geen enkel definitief. Sinds 30 maart 1983 is trouwens voorzien dat aannemers en promotoren die in een herwaarderings gebied woningen aankopen recht heb ben op 50 betoelaging als ze reno vatiewerken binnen de 5 jaar uitvoeren. Bij verkoop kan de koper op zijn beurt genieten van een premie. Dit alles noemde D'Hondt diskriminerend voor de bewoners-eigenaars. Renovatie zal an derzijds een stijging van de huurprijzen tot gevolg hebben. Volgens sommigen zal het herwaarderingsbeleid dan ook al leen maar de meer begoeden aantrek ken Het subsidiebeleid in het kader van de stads- en dorpsherwaardering was vol gens de spreker dan ook enkel gunstig voor initiatieven van gemeentebesturen, OCMW's, Interkommunales en sociale bouwmaatschappijen, die steeds een toelage van 60 kunnen verkrijgen. «Zowel boekhoudkundig als beleids- voorzienend is het te verantwoorden dat de stedelijke grondregie wordt ingescha keld om de herwaarderingsgebieden te realiseren» aldus Roger D'Hondt. De re gie kan volgens hem via aankoop en re novatie als prijsregelaar optreden. De SP-er drukte er zijn spijt over uit dat in het herwaarderingsgebied niet meer ver beelding aan de dag wordt gelegd qua architektuur. Op dit vlak pleitte hij voor het weer invoeren van architektuurwed- strijden. Hij betreurde aldus dat de stad een deel van haar eigendommen gele gen achter de C A in de Keyzerstraat verdoopt aan een sociale bouwmaat schappij, die er een ondergrondse par king eengezinswoningen en 8 apparte menten wil bouwen, in dezelfde stijl als het kledingsmagazijn De totale kostprijs van dit projekt zal 45,8 miljoen (prijs 1980) kosten Men voorziet verder de renovatie van 7 woningen in de Ridderstraat, die samen 17.5 miljoen kosten het verbreden van het voetpad en de heraanleg van de Key zerstraat kosten 2 miljoen het slopen van een stadseigendom rechtover de St -Martinuskerk en de invulbouw zal 4 miljoen kosten en ten slotte verwacht de stad dat het OCMW woningen voor be jaarden zal oprichten op de hoek Katte- straat-Peperstraat ten bedrage van 20 miljoen. Op de parking van de Kattestraat wil de eigenaar verschillende winkelpan den met woongelegenheid bouwen. Nog andere problemen zullen volgens D'Hondt aan bod komen vóór de projek- ten zullen gerealiseerd zijn. Zo zijn er de verkeersproblemen. de mogelijke ombouw van de zaal Rink tot overdekte parkeerruimte, de toegang tot de Bon Marchéparking enz. Waarom nu al een beslissing nemen zo vroeg hij zich af Lelijkste gevel Op zijn beurt deelde VU-fraktieleider Jan Caudron mee dat zijn partij zich zou ont houden over de twee agendapunten die betrekking hebben op het herwaarde ringsgebied Linkeroever Het voortzetten van de inspraak met de bevolking tijdens de herwaarderingskampagne en het voorlopig afbakenen van het herwaarde ringsgebied Hofstade-Dorp keurde de Volksunie wel goed Ook Caudron was van oordeel dat de winkelstraten als Nieuwstraat en Zoutstraten met bij het herwaarderingsgebied hoorden Het verkeersvrij- of verkeersarm maken kon gebeuren mits subsidiering van het Vlaamse Ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij vroeg ook waarom de linkerzij de van De Ridderstraat, waar zich o.a de lelijkste gevel van de stad Aalst bevindt, niet opgenomen werd. Hier dienden vol gens hem kontakten opgenomen te wor den met het St.-Maarteninstituut dat ei genaar is van dit grote pand Inspraak Nadat Danayer nog gepleit had voor het behoud van de gevel van het vroegere café 't Baasken rechtover de St -Marti nuskerk. formuleerde schepen voor stads- en dorpsherwaardering Doorns het standpunt van het stadsbestuur Hij herinnerde aan de vlugge evolutie van het dossierinstallatie van de stuurgroep op 6.9.83, advies van stuurgroep op 4.1 84. Op de eerste afbakening van de ge meenteraad werd enkele korrekties ge maakt; zoals de Oude Vismarkt, de St - Jorisstraat. rechterzijde van Vredeplein en laatste deel van de Kattestraat kwa men er bij Men dringt aan op het behoud van de winkelstraten om verdere ontvol king af te remmen van het winkelcen trum Een deskundige voorlichtingskampagne kan winkeliers sensibiliseren om verdie pingen van winkels bewoonbaar te ma ken Dit brengt weinig kosten mee en de ontwikkeling van de andere gebieden komt niet in het gedrang, aldus Doorns. Later zouden dan twee nieuwe herwaar deringsgebieden moeten afgebakend worden, met name ro'nd het O.-L.- Vrouwplein en het Koningin Astridpark. Ook de stedelijke adviesraad voor ruim telijke ordening had volgens de schepen geen bezwaar, tenzij tegen nieuwe grote parkings. Ondertussen keurde het Sche penkollege een rapport goed op 16.1. 1984. Naast de aanvraag tot erkenning van het herwaarderingsgebied zelf. wordt ook de erkenning van een aantal deeloperaties zoals het bouwen van so ciale woningen met binnentuin door Vei lig Wonen op de stadsgronden achter de C A. De renovatie van 7 stadswonin gen de verbreding van de voetpaden in de Ridderstraat, de heraanleg van De Keyzerstraat. het bouwen van woningen voor bejaarden in de Peperstraat en het slopen van een stadswoning en invul bouw op het Priester Daensplein. Het stadsaandeel ten bedrage van 40 is in de begroting 1984 voorzien Er wordt ge streefd naar een nuloperatie door de ver koop van gronden en gerenoveerde wo ningen. Ter attentie van raadslid Caudron deelde de heer Doorns nog mee dat een sociale bouwmaatschappij kontakt zal opnemen met de eigenaars van het grote leeg staande gebouw in de Ridderstraat. Bij de stemming onthielden VU en SP zich over de punten die betrekking had den op het herwaarderingsprojekt Aalst- Linkeroever. (MP) Er is nog steeds geen naam voor de nieuwontworpen straat tussen Aelbrecht- laan en Bergekouter (aan zwembad). Op baar laatste vergadering heeft ook de Kaiserlycke Soevereine Caemere der Draeckenieren tot Aelst zich «met ernst en luim» over dit probleem gebogen. In een open brief aan het Schepencollege (van 20 januari) stellen de Opperdraak, de Gheheimscryvere en de Zedemees- tere (wij citeren) Gezochtnaam voor deze straat die met de verwarrende naam Bergemeersen- laan» bedacht wordt. (HG) De naam «Bergemeersenlaan» wordt door het (stads)bestuur voorgesteld. Mogen wij opmerken dat er in Aalst reeds een Bergemeersenstraat bestaat en dat deze dubbele benaming, welis waar voor een straat en een laan, toch voor heel wat verwarring zou kunnen zorgen. Door met een reeds bestaande straat naam voor de pinnen te komen zou dit ook een gebrek aan inspiratie van wege de naamgevers kunnen laten veronderstellen. Derhalve hebben de Draeckenieren de euvele moed, na rijp beraad, hierbij de volgende namen voorop te stellen De meest logische naam zou zijn Zwembadlaan of Neptunuslaan, de reeds lang bestaande zwemclub indachtig. Ook Leirekenslaan, duidende op de vroe gere spoorweg aldaar, zou er nog doorkunnen. Deze drie benamingen dragen voor 100 onze goedkeuring weg. Tijdens deze bespreking die 2 uren heeft geduurd kwamen vanzelfspre kend nog andere voorstellen aan bod, die echter de algehele goedkeuring van onze leden niet mochten wegdra gen, maar die wij U desalniettemin wil len onthouden. Er ontstond een geanimeerde discus sie, die tot drie huizen verder kon wor den gehoord, of de naam Albrechtlaan sloeg op Koning Albert of op Albrecht van Isabella. Een meerderheid hield het bij de Koning-Ridder en in dit geval zou de nieuwe laan Elisabethlaan kunnen heten, anders zou het Isabellalaan moe ten zijn. In verband met het nieuwe zwembad kwamen volgende benamingen uit de bus Schoolslaglaan, Vrije Slag-laan, Rugslag- laan, Dolfijnslaglaan, Badkostuumlaan, Bad mutslaan. Bij gebrek aan dergelijk toe stel werd Wipplank-laan aanstonds ver worpen evenals 60-Knatenlaan gezien de voorziene aanpassingsmoeilijkheden in de toekomst. Kwamen ook naar voorMeerminnenlaan of Nimfenlaan en Sirenelaan. Dit laatste zou echter kunnen verward worden met angstaanjagend tuig op het dak van 't stadhuis. Esther-Williamslaan werd ogenblikkelijk afgevoerd, gezien deze destijds wel gevormde zwemster niet van Aalster- se komaf was. Als topografische benamingen wer den vooropgezet; Oud-Stort-laan of Oud- Mestpleinlaan, Distellaan, Tingellaan, Mus- kusrattenlaan. In dit verband werden nog genoemdBarakkenlaan, Zigeunerlaan, Bohemerlaan, Gipsylaan. Doelend op het nabijgelegen baron Moyersoenpark werd weerhouden Goudvinklaan. Ook Charles Woestelaan zou in aanmer king komen, deze bekende Aalsterse parlementariër van weleer nog geen straatnaam hebbende. Naarmate het uur vorderde rolden nog vele andere namen ter tafel, die niet allen au serieux moesten worden genomen. Ja, zelfs onze zedenmees ter moest herhaalde malen tussen beide komen om ze onontvankelijk te verklaren. De benaming «Draeckenierenlaan», naar onze aloude caemere, willen wij hier zelf niet vermelden. We laten het aan anderen over dit naar onze mening aannemelijke voorstel te doen, indien wij voor het bekomen van een straat naam waardig zouden worden bevon den, wat misschien nog te voorbarig is. Wij besluiten met nogmaals onze drie officiële namen Zwembadlaan, Neptunus laan en Leirekenslaan voor uwe ogen te brengen». Misschien wordt nu wel een referen dum ingericht (pd) Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Waarde Redactie, Bij uw artikel van 20/1/1984 onder de titel «Natuurgebied naar de vaantjes» publiceerde U een foto welke een totaal verkeerd en getrukeerd beeld geeft van de werkelijkheid. Immers, het afval en vuilnis, zoals afgebeeld op de foto is geenszins afkomstig van ons en bevindt (bevond) zich bovendien ook niet op onze eigendom Het afgebeelde afval en vuilnis werd opgestapeld op verscheidene honder den meters afstand verwijderd van onze eigendom. Door uw blad werd van deze gelegen heid wellicht gretig gebruik gemaakt om de werkelijkheid zoals U die wil lens nillens wil weergeven totaal ver keerd voor te stellen. Wij zien hierin enkel eens te meer het bewijs van de goedkope sensatie zucht eigen aan sommige pers. Door middel van dergelijke publicaties misleidt U de lezer op oneerlijke wijze, hetgeen dan niets meer te zien heeft met eerlijke, gezonde nieuwsgaring en journalistiek. Feit is dat onze eigendom aangekocht werd in 1982 en wel als onbebouwd landgoed, moeras en bos (ter plaatse genoemd Broeckmeersch). Voordien deed een deel van onze hui dige eigendom dienst als «stort» van de gemeente Nieuwerkerken. Door de overheid werd bij de sluiting van dit stort een laag grond van ongeveer 30 cm. aangevoerd ter bedekking van het oude stort. Alleen die gegeven reeds maakt deze grond totaal ongeschikt om er bouw grond van te maken zoals U beweert in uw artikel. Als zelfstandigen voeren wij handel in grond- en afbraakwerken, hetgeen onze enige broodwinning is. Voor de uitoefening van onze zaak hebben wij nood aan terreinen waar onze koop waar kan gestokeerd worden. Stoke- ren van nog waardevolle afbraakmate rialen bestemd voor doorverkoop is dan ook het enige wat op onze eigen dom gebeurd. Het is dan ook totaal ten onrechte dat in uw artikel sprake is van illegaal stor ten. Overleg met de bevoegde stedelijke diensten en instanties heeft er uitein delijk toe geleid dat een vergunning voor opslagplaatsen werd ingediend, hoewel dit niet noodzakelijk is daar het hier niet gaat om afvalstoffen maar wel om herbruikbare bouwmaterialen. Dat één en ander kwaad bloed zou zet ten hoeft geen verwondering te wek ken wetende dat het uitgerekend de Heer Cordemans Paul is die aan de klaagmuur staat om het «vernietigen» van een natuurgebied aan te klagen (cfr. Het Volk dd. 18/1 /1984). Als men weet dat het huidige natuurgebied nog niet zo lang geleden een volwaardig stort was, blijkt dadelijk hoeveel de natuur hier wel te lijden heeft of in de pap te brokken heeft gehad. Wij' van onze kant hebben in elk geval al het nodige gedaan om onze eigen dom op te fleurendoor ons werden minstens 250 coniferen geplant en werd gepoofd met alle middelen om deze in goede staat te houden. De balans na één jaar is dat nog slechts een tiental coniferen het overleefd hebben. Oorzaak van het afsterven der coniferen is uiteraard de onder grond welke vol gestampt zit met stort en vuilnis. Door ons wordt tevens het nodige gedaan om het bijhorende bos in goede staat te houden. Wij kunnen de lezers in elk geval ver zekeren dat geen speculatieve bedoe lingen bestaan om nieuwe bouwgron den te kreèren. Het enige wat wij wen sen is dat wij in een vrij land volgens de regels onze broodwinning kunnen uitoefenen, niets meer, niets minder, get. F. Cherreté Thijs Antwoord van de redaktie Waar in alle talen over gezwegen wordt is de illegale relièfwijziging die wél vergunningsplichtig is. Overigens gaat het om een natuurgebied (zoals bepaald in het K.B.-gewestplan), dat hpedanook aangetast wordt. Of dit '•me> coniferen opgelost wordt, is een andere vraag. De veronderstelling dat bouwgrond gekreëerd werd is als U onze bij drage herleest niet van onzentwe- ge. Wel leeft deze idee bij buren. Fout was inderdaad onze foto. Onze fotografe heeft haar werk overgedaan (zie hieronder). Onze titel «natuurge bied naar de vaantjes» wordt er alleen maar door bevestigd. Intussen vernemen we dat inderdaad een exploitatievergunning aange vraagd is voor het opslaan van 300 m3 gförid, 30 m3 zand, 100 m3 zavel en 250 m3 grind en steengruis op de bewuste percelen aan de Rijdent- straat te Nieuwerkerken. (pd)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4