FRANCIS SMET UW Isoleren energie en geld sparen •li Immerzee ld reef 3 1 AALST - Tel. (053)21 .66.79 Dealer DELMAC PVC en ALU-ramen - dubbel glas Hoek Van der Nootstraat-Vilanderstraat AALST Bil 1BII USER Kantoren Agentschappen PRIVATE SPAARKAS 8 Nieuwe Gazet van Aalst 10 februari 1984 We moeten het vaker aanhoren dan ons lief is de tijd dat we onbezonnen konden omspringen met energie behoort definitief tot het verleden. Zuinig aanwenden is de boodschap en wie voor die boodschap mogelijks hardhorig zou zijn, komt wel snel tot rede bij het zien der prijzen. Sinds 1970, op amper 13 jaar tijd dus. is de gemiaaelde orandstotfenprijs liefst verviervoudigd. Wat wordt dat binnen 5 jaar En binnen 10 jaar Niemand die dat kan voorspellen, maar ondertussen twijfelt geen mens er nog aan dat isoleren het verstandigste is wat in de gegeven omstandigheden kan ge daan worden We hebben er alle belang bij om de koude buiten en de (duur be taalde) warmte binnen te houden Daar mee sparen we energie, geld en ook on ze zenuwen. Dank zij isolatie blijft het lawaai immers ook beter buiten. Bij nieuwbouw is de isolatie niet meer weg te denken. Bij bestaande woningen daterend, van vóór de energiekrisis, zijn er thans ook een hele waaier isolatiemo gelijkheden voorhanden Niet enkel de eigenaars, doch ook de huurders hebben alle reden om ever isoleren na te denken. Immers, is het huis dan niet van hen, dan is de rekening voor de verwarming dat wél- Geld door de ramen... In menige woning vliegt het geld zowel fi guurlijk als letterlijk door de ramen. Via de ramen vliegt inderdaad het grootste gedeelte van de duurbetaalde warmte de straat op Het is allemaal heel precies onderzocht geworden, en er staan ook preciese cijfers op. Van het totale warm teverlies in een niet geïsoleerde woning, verdwijnt er 41 via de ramen. Op 50.000 fr verloren gaande warmte bete kent dat 20.500 fr. die via de ramen de straat opfladdert. De muren slorpen 26 van het warmteverlies op, het dak 24 en de vloeren 9 Het ligt dus voor de hand dat isoleren het best begint bij de ramen. Met de gering ste kosten en moeilijkheden haalt men er meteen ook de ruimste winst uit. Vooral als je weet dat 1 graad winst staat voor 8 minder verbruik. Geïsoleerde ramen geven overigens meer thermisch kom fort. Wat beduidt dat er bij het raam geen tochtig koudefront meer zweeft. Er is voorts nog het akkoestische komfort het straatlawaai blijft voor het overgrootste deel buiten. Ook is er visueel komfort, want bij geïsoleerde ramen is er geen aanslag meer op de ruiten. Welke mogelijkheden 1VOORZETRAMEN Indien de ramen in goede staat zijn is dit de eenvoudigste oplossing. De isolatie- waarde mag praktisch gelijk gesteld wor den met die van spouwglas. Men bekomt een verbetering van 45 a 50 ten opzichte van enkel glas. Is het veruit de goedkoopste oplossing, dan dient toch gezegd dat er ook minder goeie kanten aan vastzitten. Jaarlijks moeten ze toch wel eens gereinigd worden en aandam- ping is soms onvermijdelijk doordat de luchtlaag tussen de twee ruiten niet her metisch is afgesloten. 2. ADAPTABLE SPOUWGLAS Dit spouwglas gevat in een aanpassings profiel vervangt het enkel glas zonder dat speciale bewerkingen van het raam noodzakelijk zijn. Uiteraard moeten de ramen in goede staat zijn. Weliswaar duurder dan het voorzetraam, maar een definitieve oplossing en 10 jaar waarborg tegen aandamping Daarenboven is het eenvoudig te plaatsen. 3. RENOVATIERAMEN Wanneer de ramen rot zijn dan heeft het weinig zin om een voorzetraam of adap table spouwglas te plaatsen. Dan is het beter om meteen de ramen kompleet te vervangen Er bestaat thans een sis- teem, zowel in aluminium als in PVC, dat toelaat om de nieuwe ramen te plaatsen zonder de oude kaders weg te nemen. Werkelijk revolutionair. Geen breekwerk geen stof en vuil. geen beschadigingen meer aan de binnenbekleding enz Wie eraan denkt zijn ramen te vervangen moet zich zeker hierover inlichten. 4. VOORZETROLLUIKEN Wie zonder rolluiken heeft gebouwd zal daar al dikwijls met spijt over gedacht hebben Inderdaad de isolatiewaarde van rolluiken is zelfs hoger als bij spouw glas, namelijk 61 verbetering. Natuur lijk moeten we direkt hieraan toevoegen dat de rolluiken slechts 's nachts gebruikt worden, maar dan is het ook wel het koudst. Daarenboven bieden rolluiken nog andere voordelen zoals veiligheid tegen inbraak en bescherming tegen in kijken En 's zomers houden ze de ka mers lekker koel. WAT GEDAAN Je ramen isoleren is iets wat je slechts één maal moet doen Je bent meteen voor vele jaren zeker Een reden te meer om het zo vakkundig mogelijk te laten doen. Ga daarom gerust en vrijblijvend raad inwinnen bij een vakman Voor uw specifiek probleem weet hij zekerde best geschikte oplossing aan te wijzen Heel exakt, zodat je meteen ook kunt uitreke nen welke winst je boekt En welke stij gende winsten je zult blijven boeken, want de brandstofprijzen zullen er wel niet goedkoper op worden Ontwerpen; studies en uitvoeringen vooralle openvuurmoge- lijkheden, alle materialen, inbouwelementen, bouwpakketten voor de doe-het-zelvers; grote keus in voorzetopenhaarden, houtkachels, openhaardbenodigdheden en originele tafelge- zelligheden barbecue, fondue en alle toebehoren. woonkrediet is belongri|k. reken maar <»Bac Provinciale zetel Keizerlijk Plein 35, Aalst. BAC Aalst-St. Anna, Asserendries 4. BAC Aalst-Mijlbeek O.L.-Vrouw Plein BAC Erembodegem Stationstraat 12. Groen Kruis St.-Jorisstraat 26, Aalst. De Veylder Armand, Dirk Martensstraat 48, Aalst. Van der Veken Henri, Landbouwersstraat 14, Aalst. Van den Bossche Phil, Aartstraat 12, Herdersem. Van Geert Gustaaf (BAC Moorsel) Dirk Martensstraat 1 7, Aalst. Bruyland Julien, Stationsstraat 18, Gijzegem. Bruylandt William, Zakstraat 23, Hofstade. Qpeac

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 8