- 25 PLASTIEK HOFSTADE Drie proffen over leefmilieu «nachtmerrie en katastrofe» Gewestplan voorzag geen woonwagenplaats... ISOLEER NU Strijd tegen krotwoningen voortgezet Zakenkantoor Frans JANSEGERS iMftP AALST van 15 februari tot 15 maart SUPER KORTING op GLASWOL en ROTSWOL Hoogstraat 113 HOFSTADE-AALST Tel. 053/21 15 40 BATIB0UWspeciaal voordelige kredieten *4 Vraag prijs bij ONZE ZORG 4 Nieuwe (ïa/el van Aalsl 24 februari 1984 Volgens de milieusocioloog dr. Pieter Leroy bestaat de milieubeweging voor een niet gering gedeelte uit «alarmisten», die vaak ongenuanceerd de milieuverloe dering aan de kaak stellen. Dat zal wel zo zijn, maar na drie eminente weten schappers aan het woord gehoord te hebben, kan je enkel besluiten dat er reden genoeg is om te alarmeren. Al past op vele probleempotjes wel altijd een deksel... De kulturele vereniging C.S.C. De Rank-Aalst sneed vorige maandag in de trouwzaal van het stadhuis de problemen over ons leefmilieu aan met een weibe zet panel Mare Galle (voorzitter). Prof A. Heyndnckx (RUG), Prof. A. Buckens (VUB). Prof Ph. Polk (VUB) en Dr E Goossens. ere-voorzitter Werkgroep Leef milieu. (JC) Het was de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid (CSC) De Rank die op maandag, 13 februari in de trouwzaal van het stadhuis de professoren Polk (ekoloog, VUB), Heyndrickx (toxikolo- gie, RUG) en Buekens (lr-afvaldes- kundigeVUB), uitnodigde. De belang stelling voor deze akademische voor drachten was groot. Aalst, dat zelf een onwelriekende lucht en Dender heeft, kon van onder de kerktoren komen om te merken dat het om wereldproble men gaat Waarvoor remedies be staan, maar waarvoor de politieke en maatschappelijke wil vereist is.. Al bij al een rustig vertoon. Inleiding door CSC-voorzitter Mark Galle, die in herinnering bracht hoe hij zelf aan de milieukar duwde als minister Leitmo tiv daarbij was het winstmotief onder geschikt te maken aan het algemeen belang (o m. dus het leefmilieu van de ganse bevolking). Nauwelijks verho len was zijn kritiek op de huidige leef milieuminister Jan Lenssens, die de Denderzuivering bv. via heraanbeste dingen (Ninove, Denderleeuw en Aalst) en administratieve traagheid op de lange baan zou schuiven behalve te Dendermonde waar logischerwijze laatst moest gestart worden. Dr. Goossens, die de avond leidde, noemde de drie proffen «drie vingers die in Vlaanderen wijzen naar wat ver keerd is en hoe het moet». Volgens hem komen de vier elementen (lucht, water, aarde en vuur) in het gedrang. Water Allereerst kon prof. Polk (die jurylid was van het Internationaal Watertribu naal, vorig jaar) dat staven. Hij had het bv. over 500 kg. plutonium die in de Ierse zee vrijgekomen is (afkomstig van een heropwerkingsfabriek van radio-aktief afval te Windscale) en die langzaam naar bij ons afzakt. De Rijn noemde hij «kapot». In de voorhaven van Rotterdam durft men zelfs niet meer baggeren, uit vrees dat allerlei troep (waarvoor Shell grotendeels verantwoordelijk is) naar de Wadden zee zou afzakken en daar een uniek biotoop zou vernietigen. Kernvraag is volgens Polk of die vreselijke vervui ling, die soms ook echt gevaarlijk is, wel nodig is M a w moeten we onze produktie- en konsumptiewijze met in vraag stellen «De meeste produkten zijn het niet waard te pollueren», zei hij Hij wees ook op de overkonsump- tie van geneesmiddelen Positief noemde hij de samenwerking die tussen universitaire onderzoekers en enthousiaste jongeren (voor het veldwerk) tot stand kwam bij het Watertnbunaal, alsmede de koórdina- tie tussen diverse universiteiten van ons land Hij vroeg konkreet dat de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij in de toekomst gebruik zou maken van tal van jongeren om waarnemingen te doen Dit wordt meteen een druk opdat die «vuiligheid» zou verdwijnen. Gif Heyndrickx noemde de Dender een katastrofe en het chemisch afval (in het algemeen) een nachtmerrie, die prioritair moet aangepakt worden. Hij stelde dat de giftigheidsnormen van vele produkten eenvoudig nog niet gekend zijn Verbranding lost volgens hem niets op, maar verschuift het pro bleem alleen maar. In de exploitatieaanvraag zou ook naar het afval moeten gekeken worden; tenslotte wordt de maatschappij hier mee opgezadeld... Hij stelde dat er reeds grote inspanningen gedaan zijn, maar dat de normen (bv. inzake waterverontreiniging) té gediversi fieerd zijn («het wordt onmogelijk voor de rechtbanken om ze te verwerken») en dat dikwijls (bv. inzake luchtveront reiniging) toepassingsbesluiten van de wet ontbreken. Afval Tenslotte kwam de Aalstenaar, prof. Buekens, aan het woord. Hij dankte Galle vooral voor het bundelen van de diverse afvalbevoegdheden in één hand (nl. OVAM), waar voorheen een «Toren van Babel van bevoegdheid- jes» bestond. In tegenstelling tot Heyndrickx achtte hij afvalverbranden wel zinvolde resultaten én de neveneffekten zijn redelijk voorspelbaar, en zelfs dioxine kan in enkele sekonden (in cemento vens op 250° C) ontbonden worden. Heel wat onderzoek is momenteel gericht op «Non Waste Technology» het ontwerpen van produktiewijzen waar géén of meer weinig afval uit voorkomt. Zo is dit technisch mogelijk bij gips, waarvan we nu in Belgiè een massa afval hebben. Veel problemen hebben volgens Bue kens te maken met het feit dat de natuur niet de kans gekregen heeft zich aan te passen aan de technische (zeer snelle) evolutie. Problematisch noemde hij nog de input uit de atmosfeer in de zee (enorme kleine hoeveelheden vreemde stoffen kunnen zich koncen- treren in de voedselketen Hij betreurde dat in de E.G. nog steeds geen vaste nomenclatuur be staat (produkten die giftig zijn in het ene land, zijn dat in een ander land niet, waar ze een andere naam heb ben). De multinationale ondernemingen (bv. Hofman-Laroche) kregen tenslotte een veeg uit de pan, wegens het feit dat ze zich nogal 'ns onttrekken aan hun verantwoordelijkheid, waarvoor de gemeenschap dan moet opdraaien De diskussietijd was veel te kort. Zon der hun betoog te ontkrachten waar schuwden Buekens en Heyndrickx hierin toch voor doemdenken, waarbij ze bv. wezen op een milieubewustere bevolking, en op het feit dat het vroe ger ook niet koek en ei was (bv. de Juciferfabrieken in de Dendervallei Héyndrickx onderstreepte het belang van milieu-opvoeding (bv. via selektief afvalverwerken). Guido Uyttersprot (WLA) onthield het lofwoord van Heyndrickx aan de aktie- groepen, en bracht ook het illegaal gif stort van Herdersem ter sprake, waar op evenwel geen duidelijk antwoord kwam, zelfs niet vaa Heyndrickx die stalen onderzocht heeft. Vrij plots sloot voorzitter Galle (het uurwerk in het oog houdend) de avond af. Hierbij beschuldigde hij voor een groot deel de rechterlijke macht (o.a. te Herdersem), riep hij op het afvalde- kreet meer bekendheid te geven (uit treksels hiervan zullen in mei e.k-, op de wereldtentoonstelling over leefmi lieu in New Orleans geëxposeerd wor den) en stelde hij dat de burgemeester een absolute macht heeft (volgens een keizerlijk dekreet) om inrichtingen te sluiten, die gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. Tot slot achtte hij het maar bedenkelijk dat we in Europa niet in staat zijn een verhoogde temperatuur van de Maas (waaruit via het Albertkanaal drinkwa ter komt) tegen te houden. Zoals bekend staat de oorzaak (kerncentrale van Chooz) net over de Franse grens. Hij noemde met name de winsthonger van de «elektriciens» (Intercom, Unerg en Ebes). Melden we nog dat schepen Doorns na de zitting van het schepenkollege geïnteresseerd kwam meevolgen, ter wijl burgemeester Uyttersprot in de gang buiten niet naliet de hoge gasten te verwelkomen. (PD) Reeds in 1978 gaf de gemeenteraad unaniem zijn goedkeuring aan een projekt voor het inrichten van een woonwagenterrein aan de Churchill- steenweg te Erembodegem, op gronden die toebehoren aan het OCMW. Ondanks deze beslissing staat men nu echter nog even ver als jaren geleden. De administratie van ruimtelijke ordening verzette zich immers tegen de inrichting van een nomadenterrein omdat het betrokken gebied in het gewestplan als parkzone ingetekend staat Ondanks deze tegenslag wil het huidige stadsbestuur nu een nieuwe poging on dernemen om twee terreinen in te rich ten één voor vaste nomaden, waar 15 woonwagens zouden kunnen staan en één voor doortrekkers waar er ongeveer 10 wagens een plaats zouden kunnen vinden. Hierbij dient dan wel rekening gehouden te worden met een nieuw besluit van de Vlaamse Executieve dat strenge voor waarden voorzien voor de aanleg van een nomadenterrein Daartegenover staat dat de gemeenten een grotere sub sidiëring bij de aanleg ervan kunnen be komen. Maar het probleem is dat ner gens het gewestplan aangepast werd. en in gans Vlaanderen is maar één zone voor dergelijke voorzieningen voorzien In de begroting 1984 heeft de stad alles zins al een bedrag ingeschreven van 500 000 fr. voor aanpassingswerken. Opnieuw wil men proberen met de Chur- chillsteenweg te Erembodegem, in de hoop dat ruimtelijke ordening ondertus sen haar standpunt herzien heeft. Op de jongste perskonferentie van het stadsbestuur kon burgemeester Uytter sprot meedelen dat er in groot-Aalst op dit ogenblik vijf nomandennederzettin- gen bestaan, o.a aan de Tragel en in Hofstade. Deze terreinen zijn niet in overeenstemming met de wet op de ste- debouw, maar de eigenaars ontvangen ondertussen wel huurgelden In Hofstade zorgen de woonwagenbe woners alleszins voor heel wat burenlast De klachten, o.a. van inwoners uit de nieuwe wijk Torensveld zijn dan ook met uit de lucht Het betreft hier vooral klach- Alle dagen open van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur. Zaterdag van 8 tot 12 uur. >0 af v" i> Pontweg 57, 9390 HERDERSEM Tel. 053/77 51 34 Als wonen voor U meer beteken; dan vier rnüren onder een dak kom dan kennismaken of vraag de kleurenfolder met prijslijst GRATIS ADVIES en ONTWERP. ten over een gebrek aan netheid» op het terrein zelf, over grachten, die vol vuil en afval steken over het slopen van wagens midden op de rijweg, het verbranden van autobanden de afwezigheid van sanitair, het eeuwig geloop achter water, enz. Maar de burgemeester ziet ook niet di- rekt een alternatief voor de huidige toe stand Ondertussen werd aan de Siesegemlaan wel een terrein gesloten. Deze grond behoorde toe aan Bruggen en Wegen, die een voorlopige vergunning gaf. Nu het terrein verkocht werd aan een andere eigenaar, dienden de nomaden te ver huizen o a. aan de Tragel Maar ook uit die buurt krijgt de burgemeester regel matig klachten (MP) 053/21 92 42 Geraardsbergsestraat 82 9300 AALST open: maand.-vrijdag 9-12 14-18 u. zat. 9-12 u. MEER WEET BON Naam Adres Tel.: Afm. grond De vraag van raadslid Danny Denayer (VU) over de toestand van een krotwoning aan de Brusselsesteenweg, 102 te Erembodegem, was de aanleiding voor de Aalsterse gemeenteraad om de problematiek in een ruimer perspektief te bespreken. Volgens Denayer diende tegen de toe stand opgetreden te worden, zoniet dreigde er in de omgeving van de krot woning een rattenplaag te ontstaan. Vol gens Schepen Doorns was er op 18 janu ari 1984 een politiebesluit getroffen tot afbraak. Dit besluit werd aan de eigenaars betekend. Binnen de 30 dagen moeten deze dan overgaan tot de af braak ervan, zoniet gebeurt de ambtshal ve afbraak door de stad zelf op hun kos ten. De Erembodegemse raadsleden Pijck en Arijs deelden hun kollega oppositie raadslid mee dat dezelfde dag met de afbraak begonnen was. Arijs (VU) wens te het probleem meteen meer toekomst gericht te zien. Volgens hem waren er twee mogelijkhe den ofwel legt men in Aalst een ge meentebelasting op voor leegstaande woningen, ofwel voert men zoals in be paalde landen een onderhoudsplicht in Zo dit met gebeurt kan men onteigenen. Hij loofde meteen de plannen tot stads- en dorpsherwaar dering die de verkrotting moeten helpen tegengaan Burgemeester Uyttersprot was het met deze visie eens Naar zijn mening zal er een belasting op leegstaande woningen komen Anderzijds wees hij op de moei lijkheden. die de stad ondervindt om be paalde eigenaars van krotwoningen te rug te vinden Zo is er een eigenaar die in Frankrijk woont een andere in Amerika en is onvindbaar

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4