Telefoneer rechtstreeks naar voor 155.90G BTW 29.600 185.521 fr. Wie zegt beter Telefoneer: 77 72 80 Brusselbaan 122 AALST Caroline D'Haese speelt harp - en zeggen dat alle engelen zó spelen - Een nieuwe winter, een nieuw geluid Mannenkoor Cantata ...Pop-Flitsen... Laatste middagconcert orgel- en hoogtepunt Industriëlen, handelaars, gemeenschappen 500 kg. vervoeren, 3 m3 laden, met 5 a 6 liter brandstof Dat kan met de SUZUKI CARRY Nieuwe Gazel van Aalsl 24 februari 1984 9 Een uitspraak die in een wellicht weemoedig ogenblik spontaan door mijn rechterbuur de zaal werd ingefluisterd, en die dus de eeuwigheid en de hoofdtitel invliegt. Een uitspraak die geen aansporing wil zijn om je zondig leven te beteren, maar getuigt van de hemelse sfeer die rond dit instrument hangt. Een optreden waarbij de Netwerk-organisatoren in der haast stoelen bijsleuren om de trappelende zondagmorgenmelomanen te kunnen op vangen. Een instrument dat bij mijn weten nog nooit als solo-vedette gefungeerd heeft. Ik heb me dikwijls afgevraagd wat jonge mensen bezielt om zo'n onalledaags in strument te kiezen Over de vreugde zul len we het niet hebben, maar het lot en miserie delen ze met contrabassisten en tuba-spelers hoe sleep je immers zó'n onmenselijk duur, broos en mastodont instrument mee Bovendien word je in de meeste muziekacademies meteen doorgestuurd want de cursus bestaat niet, en je kan dus voor elke les op reis gaan Maar goed Caroline D'Haeze. twee eerste prijzen in de jeansbroek kwam een uurtje snaren vol glissande- ren. Het pakket zit vol schakering en wis selend aanbod. Hongaarse dansen van Farcas bijv., een transcriptie wellicht van de brave kamerorkestpartituur die ooit op het Festival klonk. Dadelijk smaakt deze statige, landelijke en verrukkelijke aperi- tiefmuziek, die met beide ogen naar de renaissance bintnootjes lonkt naar meer Eigentijdse muziek, die in de plooien van de zoekende harmonie valt is er ook met een impromptu van Roussel die voor Laskine geschreven werd en een sonate van Hindemith, die dan weer de typische kenmerken van deze componist ver toont schoonheid, evenwicht, beheer sing van het vak maar af en toe ook een vleug dorheid en passagewerk. Veruit het boeiendste zijn een reeks vari aties op een thema (dat vaag naar Handel ruikt) van de Amerikaan Salzedo. Hier komen de ontzettende rijkdom en de hele mogelijkheid van het instrument tot uiting Omdat de componist zeif harpist én grootmeester van het vak is zijn de technische coloraturen in een weelde van klankschakeringen verwerkttrillers glissé's. arpegio's. pedaaltechniek noem maar op het defileert met de aan lokkelijkheid van een snoepuitstalraam. De technische bergketen worden net een étude van Chopin, je ziet de moeilijkheid niet. je hoort alleen de schoonheid Met de Spaanse dans nr. 1 Van de Falla eindigt het concert Dat is ook geen kat- temelk Het tempo blijft niet steeds sta biel de climax boet wat in aan romme ligheid. en af en toe valt een vreemde rubato in de mazen van de ritmiek. Een stuk ook dat. qua kleur en sfeer met zo dicht bij de orkestversie leunt waarbij het snijdende van de triolen voortdurend on rustige kriebels uit de melancholie haalt Maar als concer' wel een belevenis Er moet in Aalst maar eens iemand komen die een ernstige studie gaat maken over de invloed van sommige individuen of verenigingen op het muzikale leven van de stad. Cantate Domino bijv. wordt dikwijls dood- geverfd als de ambassadeur van het plaatselijke cultureel gedoe, en dan vergeet men wel eens dat inteelt en uitstraling voor een hele rij op zijn minst merkwaardig te noemen, «bijverschijnselen» gezorgd hebben. Er zijn kleine en grote groepjes uit voort gekomen, brave huisvaders die de smaak van het zingen alleen nog langs het beluisteren van platen beoefenen, eendagsvliegen en grote meneren, hoogvliegers en grond- wroeters, brave meezingers en stoere solisten, beroepslui en vlijtige amateurs. Ze moeten in het Cultureel Centrum maar eens een verdieping naar Michaël Ghijs gaan heten. Cantata is er nu ook En hoe Eigenlijk - zo lees ik toch in het programmaboekje - zijn ze al een vijftal jaar aan het warm- draaien recepties, missen, brokkelpak- concerten je kent die toestanden Maar nu voor de 1 e keer in Aalst. live. echt en waarachtig een hele avond vol manne lijke akkoorden. Het programma is een paardebak vol opges'apeld haver Uit zuid en noord, uit het verre Oosten en de Far-West oud en nieuw volkslied en evergreen, het zit allemaal in het aanbod. De hele avond fungeert onder één noe mer, geen moeilijke muziek, noch voor de luisteraar noch voor de uitvoerder Dat is meteen het eerste compliment er komen geen machtige burchten van po lyfone smeedkunst die dan tot een breek- werf herleid worden een romantische flambeerpartijen, die ontaarden in onbe heerst gebulk geen semi-avant-garde innovaties, die verzuipen in het moeras der onzekerheid, maar een opvallende continue schoonheid en plantenvast- heid Ze hebben natuurlijk jaren showbu- siness-ervaring achter de rug, en zijn vertrouwd met het beeld van wachtende ogen in de zaal, maar de rust die uit die groep straalt is opvallend Geen wanke lende beginmaten, geen gruwelijkheden van opgeefakkoorden die klinken als bei aarden, die dan gevolgd worden door angstige dialoogblikken zo van 1 heb-je- de-toon, 2. nee-ik-heb-de-toon-niet- geef-nog-eens-door 3 heb-je-nu-wat- je-wil, 4. ik-weet-het-nog-niet-zeker- kan-het-nogeens De presence van het programma breidt zich, behalve in de korte toelichtings- waarden nog uit tot de oogstreling van het optreden uniformiteit in kledij en ma teriaal. warme bloemstukken om de kilte van de zaal te compenseren het ver moeden dat zekerheid wordt. De klank van Cantata is een warme, kleurenrijpe bolsterwereld De middenstemmen zijn nooit opdringend, de tenoren houden hun eigen identiteit en dominantie, de bassen ronken hommeldikke haard- gezellige draden in de harmonie. De for- In het februarinummer van het Neder landse (t t.z. Hollandse) progressieve muziekmaandblad «Vinyl» krijgt Jo Bo- gaert een lovende kritiek voor zijn jongste LP «None of them are green» (nvdrzie onze uitvoerige bespreking in tés worden zonder kikkeropblaaswerk gebouwd, de piano's dragend als een late avondzon doorzichtig als een Ja panse waaier. Bijzonder treffend wordt de schoonheid van de samenklank in de eenstemmigheid en de evergreen easy- listening muziek. In het programma dat vooral werkjes van minder grote goden bevat, komen af en toe ware verrassingen voorde bewer kingen van dirigent Johan Hoezaert bijv die vooral in de close-harmony de kunst beheerst om noten mekaar te laten op vrijen. Het muzikaal interludium komt uit de handen van Christiaan Crombeen en Christiaan De Raes. Eerstgenoemde houdt zich bescheidenmaar zeer secuur in zijn begeleidingsrol terwijl De Raes de hobo-cantilenen laat zingen in een duet van een eerder onbekende Schaffrath Zeer mooi is de sonatine van Ryelandt met een dialogerend allegretto en een aria die zo uit de filmmuziek van de week endfilm Vatt. waarbij de uitvoerder eens te meer getuigt van een opvallende kleerkast ademtechniek Conclusie van een avond noten luiste ren op de niet bestaande cultuurkalen der van de stad kunnen we dus nu een 2e »Aalsters mannenkoor bijvoegen Can tata 24 karata (FC) krant van 4 februari 1983). Wij citeren uit Vinyl«De plaat is een luxueus naam kaartje een statement dat voortkomt uit moeizaam veroverde mogelijkheden maar ook wil bewijzen dat die werkelijk bestaan. Tegelijk expressie door muziek Enige maanden geleden stond Nightcap geafficheerd in Leuven, o.a. samen met de plaatselijke groep Neon Judgement (cfr. uitstekende recent werk «Cockerill-sombre») en dit ter gelegenheid van hef uitkomen van de nog steeds sterk ondergewaardeerde No Big Business ll-com- plicatie-lp. Caroline D 'Haese. De VZW Middagconcerten moet zijn illusies niet begraven. Ik weet niet hoe de sfeer elders was maar in Aalst was het een verademing klassieke muziek te kunnen horen zonder deftig te doen of een stad huistaaltje te spreken. In de middagconcerten komen mensen uit eigen midden aan bod die anders vergelen tussen andere partituren. Dat de belangstelling onbegrijpelijk onder de maat bleef heeft te maken met onze eigen instelling die ai te vaak afgaat op gevestigde namen en werken. Dat in onze muziekscholen en conserva toria in stilte goed werk wordt gedaan laat in de middagconcerten zijn sporen na. Het laatste kan hier model staan. Nico Baltussen en Johan Lybeert waren voor mij niets meer dan namen. Die zijn nu mensen geworden met een eigen gezicht en een eigen kleur. Hun concert vormde zowel orgel- als hoogtepunt van de reeks. Dat Baltussen studeerde bij André Delcourte. een regeringsmedaille be haalde, een aantal eerste prijzen heeft, en laureaat is van de Tenuto-wedstrijd. houdt waarborgen in; dat Johan Lybeert een Hoger Diploma piano heeft en als Denise Mareels exposeert in de Belfort-krypte. (JC) en een reflextie over muziek». Binnen afzienbare tijd kan je de muziek van Jo Bogaert live meemaken tijdens een ge plande toernee. (P.B.B.) docent o.m. Jacques Detiège (de man die Eliane Rodrigues doorheen de klip pen naar de finale van de Elisabethwed- strijd loodste) kan een garantie zijn Maar wat beiden in perfect evenwicht van Beethoven. Poot en Prokofieff maakten is meer dan gewoon talent. Beethovens drie sonates op 12 vielen bij de critici niet direct in goede aarde. Men sprak zelfs «van een bos waarin men voortdurend stoot tegen vijandig kreupel hout». Toch is de Beethoven van deze kamermuziek meer het ontdekken waard dan de man van de symfonieën waarvan de klank dikwijls wat voorspelbaar is. Natuurlijk draagt het werk van een zes entwintigjarige nog sporen van leer meester Haydn. Het dansachtige rondo bewijst dit overduidelijk. Maar hier spreekt ook een persoonlijke taal, iets nukkigs, de dwarsligger. Piano en viool zijn geen van beide meeloper. Ze dragen afwisselend de melodie, ze begeleiden afwisselend. Nico Baltussen dialogeert of praat in zichzelf, introvert, maar met een speelruimte van tederheid en kracht. Johan Lybeert tokkelt of hamert, binnen hetzelfde veld. Marcel Poots sonatine heeft het grillig karakter dat zo typisch is voor zijn werk Hem goed vertolken betekent de ironie naar buiten brengen die tussen de noten schuilt. Stravinsky's droge humor is in de buurt. Maar ik zou Poot en de vertolkers te kort doen Want het andante is een zang vol warmte Van Prokofieffs sonate in re groot op. 94 no 2 maken Nico Baltussen en Johan Lybeert iets unieks. Alleen dit moment al maakt het bestaan van de middagcon certen zinvol. Je bekijkt de partituur en je ziet bladzijden vol verrassende wendin gen van kleur en ritme en hartstocht De schalkse Prokofieff is er de ironische. ook de Russische en de klassieke die aan Mozart doet denken En dat al die facetten aan bod komen danken we aan twee jonge mensen die met talent en be- roepsernst in de hal van een bank spelen voor een publiek van vijftig man als ston den ze in het Concertgebouw voor een eivolle zaal (W D B.)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 9