«Den Witten Leeu» Lachen als extreme vorm van wreedheid Zinloos zwak w VAN DER WAERDEN LüUke Deze week in NetwEkK Taverne-Restaurant De «Schakel» met Ingeblikt Zware (flop) jongens QÖ Taal en Vrijheid met Verlengd Weekend Korte Zoutstraat 60, AALST Tel. 053/77 72 27 Vanaf april alle dagen open vanaf 18 uur Vanaf mei alle dagen open van 's middags doorlopend tot 's morgens. Iedere weekdag doorlopend een dagschotel te verkrijgen. Afhaling is mogelijk. 12 Nieuwe Gazet van Aalst 6 april 1984 Wat niet lachend kan gezegd worden is de waarheid niel. Als die waarheid dan een absurde analyse van de menselijke aard is in uit zonderlijke omstandigheden waarin het mensdom herleid wordt lol een minimale expressie van een «twee-mans gemeenschap», dan lacht men wel... maar groen dan... zoals de erwten van Marie Thumas. Streep... De Schakel met Ingeblikt(hg) Inderdaad biedt dit werk van Victor Lannoux één van de scherpste ontledingen van het fenomeen mens; scherp maar raak. De scherpheid ervan doet pijn omdat Lannoux onverbid delijk alle absurditeit van het menselijk gedrag concentreert in slechts twee personages, waar van ieder één van ons zou kun nen zijn. Wat nauwelijks opvalt in de anonimiteit van de massa (hoe meer gelijken we vinden hoe veiliger we ons voelen) krijgt in de eenzaamheid van de inge blikte overleving een waarheid dimensie die niet langer kan geprojecteerd worden op ande ren; er zijn geen «anderen» meer; alleen nog eert aardworm. Wie zich zelf zó bloot alleen ziet, moet wel pijn hebben... Pijn om de wrede raakheid waarmede de facetten van het menselijk ras ten tonele worden gevoerdhet superieure denkvermogen van de intellectueel, de primaire logika van de under-dog, het machts misbruik van de «grote», de kruiperigheid van de «kleine», de onware waarheid van uitbui tende dogmas, de redelijke onre delijkheid van de essentiële levensnoden, de drang naar zelf bevestiging, de neiging tot zelf vernietiging, de ernstige nood zaak tot geordend samenleven, de absurditeit van die noodzaak, de dood als gevolg van het leven, de dood als oorzaak voor het lesen, de utopie van «rnens zijn». Pessimistisch Helemaal niel. Omdat Lannoux niet oordeelt of zeker niet veroordeelt tenmin ste niet expliciet maar wel ter beoordeling voorlegt (of ter veroordeling) op een zulkdanige óverdreven, cynische wijze dat de ganse boodschap tenslotte als een lachertje van de hand kan gewezen worden door elke toe schouwer, veilig geborgen tussen de andere toeschouwers. Ook al omdat Lannoux zelf, na die pijn lijke operatie, laat doorscheme ren dat het énige alternatief een even absurde, maar ditmaal ook kompleet utopische, totale één vormigheid van het menselijk denken en handelen zou zijn waarvan de belachelijkheid alleen nog maar als onmenselijk kan ervaren worden... een zware kluif voor psychologen, filoso fen en andere breinpijnigers. Ook voor «De Schakel» een zware kluif, waarin ze met een tikkeltje overmoed de tanden hebben gezet. Overmoed omdat ze het aangedurfd hebben dit stuk te monteren zonder traditio nele regie; wat, naar wij er uit verstaan, wil zeggen dat geen éénheid van visie werd opgelegd of liever werd aangeboden. Onnodig en niet gewenst risico. De totale rnededelingskracht van een vertolking kan praktisch niet beoordeeld worden door de spe lers zelf. Zeker niel bij een stuk als «Ingeblikt». Niet dat de vertolking geen behoorlijk niveau haalde: inte gendeel. Maar we zijn overtuigd dat er méér uit te halen was; we zijn overtuigd dat meer nuances konden gelegd worden, rneer pointes. Maar voor al zijn we overtuigd dat een meer konse- kwente gestaltegeving aan de personages alleen door een scherpe regie kon bereikt wor den. Waar Jo Van Den Brulle heel behoorlijk in slaagtname lijk het vast houden aan zijn figuur doorheen alle facetten heen van de analyse, laat Guido Klinck zich vaak uit zijn perso nage glijden om merkbaar on juist de toon en houding van zijn tegenspeler aan te meten. In de scène bvb. waar «hij» «hem» wordt kan hij onmogelijk door heen het naspelen van Jacques, Jean blijven. Iets wat Jo Van Den Brulle dan wel schitterend doet. Toegegeven dat de rol van Jean de mindere teatrale dank baarheid draagt, toegegeven ook dat het geheel van de prestatie opmerkelijk blijft rnaar hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. En wie «De Schakel»- regelmatig aan het werk ziet weet dat ze hoog mikken en ook hoog scoren: ook met «Ingeblikt». (N.S.). De dag dal de V laamse humor- film van de grond koml, lijkt Ie zijn gelijkgeschakeld mei de dag dal hel zonlichl niel meer schijnl, en dal duurl nel nog 'n poosje. Wanl de nieuwste van Robbe de Hert«Zware jon gens», mei Gaston Berghmans en Leo Martin in de hoofdrollen, schijnl helaas niel meer Ie zijn dan een vrij onnozele, langge- rokken jeugdfeuillelon. En al zal hel de fanatieke aanbidders van Gaston en Leo een zorg wezen niel-fans kunnen zich alleszins best onlhouden. Gedurende een hall uurijc gaai het nog in de scenes waarin Gaston en Leo elkaar leren kennen als de xpecialist in onge dekte checks en de klui/etikraker bij uit stek. Hier en daar sprankelt wel echt een glimp van 'n grappige dialoog of situatie, rnaar algemeen valt het deel vóór de ont snappingen van de boeven enkel mee door de vaart die erin zit... Want eens het scenario van deze ontspanningsfilm de pogingen tot ontsnappingen aanraakt. INTERIEURVERZORGING VAf IEN BIEDT MEER Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinnchtungen Kinderkamer in essen bast 42 cm Vrij m en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten de ridderstraat 28, 9300 aalst - tel. 053-78.89.81 RESERVATIE 9 -17 uur Zaterdag 7/4 te 15 uur: Kindernamiddag van vzw De Weide: Poppenmuziektheater FROE FROE speelt «DE FR1EMELSHOW» voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Toegang: 70 fr. (abo./groepen50 fr.) Woensdag 11/4 te 20 uur Voordracht over «Sport en gezondheid»«GRIJSLOKE TEGEN HET REUZENDOM» door arts-specialist K. VANSTEENBRUGGE Toegang: 40 fr. Org.Netwerk Donderdag 12/4 te 20.30 u. «DE MODESHOW» (H. Pinter) door Theater Malpertuis Tielt. Toegang: vv.-leden NW120 fc. kassa150 fr. schoolgaande jeugd 100 fr. Org. Theater Malpertuis. Zaterdag 14/4 te 20.30 u «TANGO Y OTRAS MILONGAS» door J. Masondo, D. Van Esbroeck en amigos. Toegang: vv. en leden NW en Masereelfonds150 fr. kassa200 fr. Org. Netwerk en Masereelfonds i.s.m. Culturen als Buren, en met stands Argentinëcomité, Masereelfonds en Gastarbeiderswerking Aalst. Taal en Vrijheid is er dan niet in geslaagd een bevestiging te brengen van hun voorgaande prestatie. Wat we met «Verlengd weekend» te zien kregen was inderdaad weer hopeloos zwak in die mate dat we ons eerlijk afvragen of in de gegeven omstandigheden geen toneel brengen niet de enige eerlijke houding zou zijn. Ware het niet dat het stuk zelf me enigszins boeide (Vlaams auteur) dan had ik zeker de moed niet gehad de volledige voorstelling te ondergaan. Wat het baat en interesse te steken in zulke realisaties. Laten we dan ook bondig zijn. verzinkt alles in het drijfzand van het belachelijke. Tenzij je als volwassene nog met volle leugen kan genieten van de clowneske achtervolgingen en nog naief- weg lukkende akties ook, die doorheen de jaren de BR1-jeugdseries «sier den Wat nog enigszins storend overkomt, is de overdosis «sluik»-reklatne die deze produktie met zich meedraagt. Tja, de sponsors zullen ook wel wat gewild hebben maar op sommige momenten over dondert die commercialiteit je wel een beetje te nadrukkelijk. En als er dan een vergelijking gemaakt moet worden tus sen de echte reklamefilmpjes vóór de film, en die «tijdens», durven we ons niet eens uitspreken over de soort die het leukste amusement biedt... Nochtans spelen er nog heel wat bekende Vlamingen mee om de prent te kruiden, maar Eric Clerckx (vroeger «De Witte», nu de «Veelkleurige», als punker), Jef Burm, Machteld Rainoudt, Linda Lepomme en Carl Huybrechts slagen er niet in de teleurstelling over deze «Zware jongens» af te wenden. Integendeel: in de finalescenes wordt nogal wat met slaapgas gejongleerd, maar we hadden de indruk dat zo'n goedje al veel vroeger in de zaal aanwezig was... Programma Palace 1. «Zware jongens» (KT): zie bespre king. 2. «l)e engel van de wraak» (KNT): vrouwtje niet een pik op mannen. Met reden 3. «The day aller» (KT): liever dc*TD- after toch... 4. «An American gigolo» (.KNTF: Richard Gere als call-boy. Feestpaleis: 1. «Aior» (KT): genre «Conan». 2. «om 18 u.: «De woede \an de draak» karate met Bruce Lee. om 20u.30: «Firsl Blood»: reprise van dc kassakraker met Sylvester Stallone; «Second Blood» dus. 3. «Trading places» (KT): goeie humor film, entussen dit zootje beslist de tip van dc weck Het werk van Lode Pools IS het zien waard. Ondanks het feit dat het stuk niet overloopt van origi naliteit, beschouw ik het tot de veel betere komedies. Op voor waarde natuurlijk dat het ge speeld wordt. Wat niet het geval was bij de voorstelling van Taal en Vrijheid. Onvoorstelbare zwakke regie enkele detail vondsten uitgesloten Het ruimtelijk gebruik van het nochtans nette decor was ge woonweg beschamend voor iemand met die ervaring. De typeringen van de karakters was er voor vijftig procent naast. En dan het ritme 1 Onvoorstelbaar Traag, slepend, tergend eento nig, onklopbaar; alleen Rose Lievens maakt een kans om het nog trager en zwakker te doen. Waarom en hoe zó een gebrek aan enig talent in de cast verzeild geraakt mag Joost wetenhet resultaat was er naar Wat erger isze scheen zelfs de anders zo vlotte Pat Ongena mede te sleu ren in dit onmogelijk gedoe. Of was het misschien Claudine Beeckman die door haar geme ten (en hier waarschijnlijk gewilde traagheid) het ganse ritme bepaalde Het enige, maar dan ook het al- lerenigste, dat me kon doen glimlachen was het onvervalste Aalsterse van Claudinernaar dat heeft dan ook méér folkloris tische waarde dan toneelwaarde. Neen, Taal en Vrijheid, wat ook de verontschuldigingen kunnen zijn om ons dit voor te schotel, wij kunnen dit niet als toneel ervaren, maar eerder als een aan fluiting. Waarom dan toch persé willen spelen als deze glasheldere en betere komedie niet eens op een aanvaardbaar niveau kan gebracht worden Sic transit gloria (N.S.)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12