Mummies in de abdij Garage Romein good'/year COPPENS V1& S AUTOBANDEN Een ware vierdeurs voor de BMW 3-Reeks Vertegenwoordiger: DE BIE Gilbert s 053/77 48 21 Eendrachtstraat 4, AALST 053/21 27 24 en 77 25 81 «War» voor je geld De nieuwe Ail Weather hand van Goodyear. De enige band geschikt voor vier seizoenen. Nieuwe Gazet van Aalst 13 april 1984 11 Vanaf 14 april zijn zij te bezichtigen in het Cultureel Centrum van de Abdij te Affligemde wonderlijke, versteende mummies van Fran- cine Urbin-Choffray en de even boeiende symboliek van de oude Indio-mythologie van de Peruaan Gregorio Sulca-Chavez. Niemand minder dan Louis Paul der natuur (zee, rots, woestijn) Boon noemde de skulpturen van Choffray «een verschrikking van spookbeelden, van angst en van dood daar waar de kunstenares zelf ons met haar donkere ogen, vanachter haar glazen muur, onbereikbaar en onaanraakbaar aankijkt». Choffray werd geboren te Houffalize in 1929 en studeerde een tijd schilderkunst bij Clouet en Paul Daxhelet aan de Konink lijke Akademie te Liège. Aangegrepen door de oervormen begint zij als autodidakte haar zoektocht naar de mistifikatie en sublimering van de dood. Haar inspiratiebron ontdekt ze in de vormgeving van de oude Indio- kulluren, meer bepaald de plasti sche vormen taal der Azteken en Inca's en hun mummies. Haar, overigens vrij grote beel den, zijn angstwekkend, som tijds gruwelijk om aan te kijken maar bewegen de toeschouwer tot stilte, tot meditatie. De beelden van deze, onder geen enkele noemer onder te brengen kunstenares, stralen een eigen poëtische magie uit. Het is dus niet zo verwonderlijk dat bekende auteurs en kunstcri tici zich met belangstelling over haar werk bogen, o.a. De Cnod- der, Ivo Michiels, René Turky, Albert Van Wiemeersch, Freddy De Vree, Willem M. Roggeman, los Murez en Karei Geirlandt. Wie nog nooit deze «levende doden» in hun magisch-mooie verschrikking gezien heeft kan terecht in bovenvernoemd Cen trum. Het gedroomde kader waartus sen de beelden van Choffray zichzelf tijdloos evokeren zijn ongetwijfeld de tapijten van de internationaal bekende Peruaan Gregorio Sulca-Chavez. G. Sulca-Chavez werd geboren te Ayacucho te Peru in 1948. Na zijn akademieopleiding gaat hij archeologie en antropologie studeren en stelt zich problemen en vragen over de autochtone Peruaanse kunstuitingsvormen. Hij spoort de nog bewaard gebleven oude mythologische elementen op en experimenteert met plantaardige kleurstoffen. Gedreven door de drang tot ont dekken van de oervormen van zijn land bestudeert hij de oude Indio-taal. Hij doet opzoekingen om zich met de oude weefkunst vertrouwd te maken. Zijn motie ven, tekeningen en strukturen worden hierdoor geïnspireerd. In 1973 slaagt hij erin dit opzoe- kingswerk af te ronden en werkt hij een reeks symbolen uit die hij «Senefas Arabescos Wari» noemt. Vanaf 1980 wordt het werk van deze kunstenaar in tal van lan den naar waarde geschat, o.a. in de U.S.A., Zweden, Duitsland, Canada en België. Niemand minder dan Erich Van der Elsf, die samen met zijn vrouw Liliane het sympathie boe tiekje «HILLKA» in de Ge- raardsbergsestraat runt, haalt G. Sulca-Chavez naar Aalst. Precies op de topdag van vorig jaar (14 mei) kon men de Peruaan aan het werk zien bij HILLKA. Toevallig was dit niet aangezien Lrich reeds lange tijd gebeten is door Latijns-Amerikaanse kunst en meer bepaald door de kunst wereld van Peru. Het lag dus voor de hand dat brich, Gregorio, aan de 'haak zou slaan. De belangstelling voor het geheimzinnige Peru mondde der halve uit in een reeks unieke en enige kunstwerkjes waaronder de kreaties van het land zelf niet mogen vergeten wordenmine ralen Inderdaad, alles gaat terug naar de oorsprong de oeroude tekens op de tapijten van Gregorio, de terugkeer van de mens naar de versteende dood van Choffray en de kristalisatie in de buik der aarde. Wie vorig jaar tijdens de topdag de tapijten van G. Sulca-Chavez niet kon bewonderen lope nu even binnen in het Cultureel Centrum van de Abdij te Affli gem. De samenspraak van deze twee eminente kunstenaars loont zeker de moeite, zij het dan als onmondige toeschouwer, om even in te vertoeven. Vooropening: zaterdag 14 april vanaf 16u.30. Tentoonstelling van 15 april tot 1 mei. N.D.W. David Lightman (Matthew Broderick) is een niet al te briljante scholier die toch in één ding uitblinkt; hij is een computer freak, die zijn homecomputer vlot kan ombouwen tot een waar lunapark. (Ko men weldra ook de huiscomputers op de gemeenteraad Per toeval ontdekt hij «ergens» een nieuw spelletje: «Globaal Thermonucleair oorlogje». In werkelijk heid is hij doorgedrongen tot een super brein dat permanent derde-oorlogssitua ties uitdenkt... En wat er gebeurt als David deze «WOPR»-computer wakker- maakt, neemt huiveringwekkende afme tingen aan, waartegen eerder geknoei met rapportcijfers in de databank van de school «kinderspel» lijkt... «War Games» is niet alleen een door spitse humor gekruide thriller, maar ook een film die voortreffelijk het «oor logsspelletje» aanklaagt (op vrij cynische toon), dat een paar hoge heren met ons in 't echt uitproberen. John Badham weet op subtiele manier een boodschap in zijn jongste meesterwerk te weven, dwars door de continue spanning heen. Wie vreest bedolven te worden onder een golf van vaktermen in de computertech niek of de nucleaire terminologieën, kan hier gerustgesteld worden. We raden deze «War Games» dan ook niet enkel resoluut aan voor warhoofden als Rea gan en Tsjernenko, maar gewoon voor jong en oud die nog hoopt het jaar 2000 te halen. Want aan het eind van de film weet je het wel, net als de «oorlogscom puter»«Dit is een heel vreemd spel... De enige manier om het te winnen is «niet spelen». Of wou U liever gauw een «GAME OVER» (Hirosji Marijke) Programma JH Dido«Mean streets», op zat. 14 april, 20 u. (Erpe). Feestpaleis 1. «Premiers Désirs» (KNT): de nieuwste zweeftevenfilm van David Hamilton, de gluurder met de artistiek onscherpe ogen. Helaas blijft ook het verhaal bij hem meestal «floe»... 2. om 18 u.«De Wraak van de draak» (KT): drakerige karate met Bruce van Lede... om 20u.30: «Rambo/Firsl Blood» (KNT): tweede zit voor Sylvester Stal lone als Viëtnamveteraan in een privé- vete tegen allen. 3. «Trading Places» (KT): aan te raden humorfilm met een sublieme Eddy Murphy in de hoofdrol. Van John Lan- dis («Blues Brothers», «An American Werewolf in London» en «Thriller»...). Palace 1. «War Games» (KT): zie bespreking. 2. «Schatjes» (KNT): nieuwe Hollandse film, met typische «gatjes». 3. «Zware jongens» (KT): reklamefilm van dubieus laag allooi. Zonde van het geld. 4. «De dolle kever keert terug» (KT)wij ook, volgen de week... M S Dit is een nieuw uitzicht van de kompakte berime. Kom kennismaken met de nieuwe 3-Reeks Een ware berline met vier ware deuren En wat hem zo 4-deursversie bij uw BMW-verdeler Neem het stuur in uniek maakt is zijn BMW-karakter, dat hem kenmerkt handen. als een uitzonderlijk komfortabele wagen, die voorbe- Dan zult u beseffen hoe ver en hoe komfortabel stemd is tot een dynamisch rijgedrag. het begrip dynamisch rijgedrag geëvolueerd is. Films over nucleaire oorlogen schijnen al even verschrikkelijk (slecht) als de drei ging ervan zelf (cfr. «The Day After») maar gelukkig zijn er uitzonderingen. Zoals «War Games», de fantastische (ont)spanningsfilm van wonderregisseur John Badham («Saturday Night Fever», «Dracula» en «Blue Thunder»). Wie dit paasei aan zich laat voorbijgaan, mist een der beste films van de laatste jaren verkrijgbaar bij De grootste en modernste bandencentrale der streek AELBRECHTLAAN 52 - 9300 AALST - TEL. 053/21.24.62 (vlak bij de kliniek)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 11