«Den Witten Leeu» Een lege ruimte Cantate Domino, 25 jaar later een generatie lang, noten en gezang... Grote martit 25 Aa!&t KUNSTPARADIJS VAN DER WAERDEN BIEDT MEER lXü)ke 16 Nieuwe Gazet van Aalst 13 april 1984 »vwwv\v>'V»i) DE LEEUW Taverne-Restaurant Nieuw Leven met De Vrek INTERIEURVERZORGING tel, 053 2111*3 Gezellig i>roat\aj{tl Zaalvoor theater jeebU ko^fietafeff concerten, klndtranlmatie^hajopenlncji, enzm Day&lyk* Vene Soep en diverse ineicks 'Ruim terras inde zomer t <3 c Gentsestraat 155, Aalst Tel. 053/21 19 21 Meehelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, etsen, litho, spiegels, consoles, modern en klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Helebaut, Demonseau, e.a. Alle inlijstingen op maal, hout, alu, enz. Vanaf april alle dagen open vanaf 18 uur Vanaf mei alle dagen open van 's middags doorlopend tot 's morgens. Iedere weekdag doorlopend een dagschotel te verkrijgen. Afhaling is mogelijk. Ondanks de evidente inspanning die spelers en regisseur geleverd hebben bleef mij na de voorstelling slechts één indruk overleegte. ook zelden gediend door de klaarblijkelijke opgelegde type ring, die waarschijnlijk voor mij het meest onbegrijpelijk is. Was de vertolking niet denderend toch schijnt het me toe dat de ware oorzaak van de relatieve miskleun te vinden is in het regie concept en visie. Als voorbeeld kunnen we bvb. het onbegrijpelijk zwakke scène- gebruik bestempelen. De gewilde leegte van het decor (waar zagen we dat nog werd nog beklem toond door een totaal vreemd bewegings(?)patroon. Op bepaald ogenblik zagen we zelfs zes spelers samengedrongen op een paar vierkante meters pros cenium... als ze niet vooraan op een lijntje hun teksten debiteer den of gemaakt nonchalant op de trapjes vooraan gingen zitten. Een andere aanmerking van onbegrip is de rol van het life orkest. Afgezien van de zuivere muzikale waarde, zowel naar compositie als naar uitvoering, vraag ik me nog steeds af wat het daar deed en wat zijn bijdrage tot het stuk was. Maar het is nu eenmaal mode... En zo zouden we nog verder de analyse kunnen maken van de leegheid van deze vrek. Maar de lust ontbreekt me. Volgende keer beter. (N.S.) Korte Zoutstraat 60, AALST Tel. 053/77 72 27 Cantate Domino, dé muziekreus uit de stad heeft er bijna een kwart eeuw opzitten. Een aanleiding om een overzicht van het groeien en bloeien van zoveel jaar te organiseren. In de K.B. op de Grote Markt is daartoe een tentoonstelling inge richt, waarbij U tot en met 30 april de knapen van weleer, de kort geknipte haarbossen en broeken en die van vandaag, de grote dubbele-meter slungels in beeld en sfeer proeven kan. toen en nu), de sympathisanten (van toen en nu) en de muziekliefhebbers (enz...) en eigenlijk de hele stad een uurtje kijk- Drie sprekers hebben op de persconfe rentie de krantenschrijvers duidelijk gemaakt wat er precies aan de hand is. De infrastructuurverlener, d.w.z. de mecenas heeft het daarbij over het cultu rele leven van de stad en de specifieke taak van zij (de bankinstellingen bijv.) die het op dit ogenblik nog leven kunnen inblazen. Michael Ghijs, de dirigent heeft het over knapen en volwassenen die uren voor, tijdens en na de klastijd besteden om zich aan een «zinloze» bezigheid te zetten. «Zinloos» op het eerste gezicht dan, want het brengt niets op. Je stopt er geen geld mee in je zak, je moet er 'gehoor zaam' voor zijn, maar uiteindelijk veran dert alles er mee. De elementaire disci pline van de koorzangers, het leren luis teren is heden ten dage ook al geen alle daags gegeven meer. Michael Ghijs heeft het verder over de wortels van het koor het St.-Maarteninstituut, waarvan deze kunstvorm maar een scheut van de rijke boom is, en zijn eigen christelijke over tuiging, als belijder van het Hogere. De burgemeester, aanwezig en dus dade lijk als onvoorbereid spreker in de weer heeft het over de klassieke ambassa deursrol voor de stad, en hij waagt zich daarbij aan het citeren van nog enkele namen. Hij vernoemt het koorzingen als ideale groepsbezigheid, als samen spraaksinstrument en belooft de volle dige stadssteun. De tentoonstelling zelf biedt een beperkte (maar zeer boeiende) greep uit 25 jaar koor- en verenigingsleven. Naast een ruime selektie foto's van recente en start jaren, zijn er albums, diploma's, affiches in allerlei talen, archiefstukken, wimpels, programma's, persoverzichten, gulden boeken, plaatopnamen, reisindrukken en unieke documenten. Een algemeen beeld vol verrassingen waar de koorleden (van tijd kunnen aan besteden. Aan de al lang onoverzichtelijke lijst van grootse concerten wordt op vrijdag 4 mei '84 in de St.-Martinuskerk het Orato rium 'Israël in Egypt' (Handel) toege voegd. Michael Ghijs noemt het een uit drukkelijk koorwerk, dat door de omge ving van de componist zeker niet in dankbaarheid aanvaard werd. De uitvoe ring ervan zal doorgaan in aanwezigheid van verschillende ambassadeurs, de Groot-Maarschalk van het Hof en de Eerste Minister. Een schaduwvlek wellicht dan welhet zou wel eens het allerlaatste werk kunnen zijn dat Michael Ghijs als dirigent van Cantate Domino uitvoert. Over 'Israël in Egypt' en de hedendaagse visie op het omstreden Oratorium komen we binnenkort uitgebreid terug. (F.C.) Scola Cantorum Cantate Domino viert zijn 25-jarig bestaan met een jubelconcert op 4.5.84 in de St.-Martinuskerk te Aalst. (JC) Steenweg op Ninovc 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinnchtungen -f- 444 cm b Nieuw Leven bracht in de Kring van 't H. Hari hun versie van «DE VREK» van Molière in een regie van Ronny Waterschoot. (JC) Lag het aan uw dienaar die stil aan verzadigd geraakt en nog met een nasleep van katers rond doolt Ws de verwachting te groot Denk ik dat Molière als archie-klassieker voldoende garanties moest bieden Was het de naam van Ronny Water schoot die de regie tekende Of was het de toch vrij aantrekke lijke rolverdeling Ik weet het niet, maar zeker is dat mijn ver wachtingen niet vervuld werden. En waarom die niet vervuld wer den kan niet liggen aan het stuk, waarvan de relatieve waarde toch voldoende gekend is. Is het zeker Molière's meesterwerk niet, toch blijft «De Vrek», als voorbeeld van karakterkomedie een juweeltje, waarin woord, gebaar en ritme de kombinatie zijn van scenisch teater. Kan het aan de vertolking van de spelers liggen Toegegevener zaten een paar zwakke elementen (in se) in, maar voor de overgrote meerderheid hebben wij toch de indruk dat ze een opgelegd patroon trachten te vertonen, met inzet, dat wel, maar toch niet met die overtuiging die het bewijs zou zijn van een dieper inzicht en begrip van hun rol. Edmond Wellekens heeft zeker verdienstelijk geakteerd bij de uitbeelding van een vrek, zó ste reotype en verouderd, waardoor het essentieel tragische van zijn figuur volledig de mist in ging, maar dit was niet voldoende om de leegte op te vullen. Naast deze zware hoofdrol waren ook de meeste andere personages zelden overtuigend; ze misten allemaal diepgang, volheid. Ze werden appartement in essen pari Vrij in en uit elke weekdag van 10 lol 12 uur en van 14 lot 20 uurzaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 16