Aalsters Panorama Gazet \>an Qalst AMAND ONZE AARDGASAKTIE 2 Nieuwe Gazet van Aalst 13 april 1984 Minder dierenmishandeling... GADEC0 p.v.b.a. Onafhankelijk weekblad Vóór Groot-Aalst Vervolg van blz.l Voor proeven hiermee waren er paarden en varkens. Die stallen konden we ombou wen tot 100 hondenhokken en 20 voor katten. Gezien bestaande riolering, waterleiding, elektri sche stroom, enz. ging het om vrij geschikte gebouwen. De beginfouten moesten verme den worden Absoluut. We zijn zeer metho disch te werk gegaan. Er werk op werkbezoek gegaan in Velp (Ne derland), waar men véél verder staat. Dierenbescherming in Nederland is trouwens een zaak van de overheid of van stichtin gen, die over vast bezoldigd per soneel beschikken. Wij wilden lievei géén dan een minder goed asiel. Vooral hygiënisch is top kwaliteit een must. Financieel Dat was wel een zware dobber. We begonnen de «aktie 500» om aan 500.000 fr. te geraken voor de verbouwingswerken. De beheerraad stelde zich in die periode borg voor om en bij het miljoen, toch ook niet zonder risico. We begonnen praktisch onmid dellijk met de bouw, wat merk waardig mag genoemd worden, als je ziet dat het nieuwe asiel van Veeweyde er pas kwam na 30 jaar piekeren Bij ons duurde het 1 jaar, eer het er was. Ook met heel wat minder middelen Als je dat allemaal afweegt, ste ken we er koppen bovenuit. Bekijk je de rest van het land dan kom je heel wat droeve situaties tegen. Vaak zijn het elders louter die renbeschermingsverenigingen, zonder of met weinig schuthok- ken. Blijf je in de Lion d'Or Het is eeen tijdelijke huur. Het hangt af van de vereffening en de goede wil van de vereffenaars. Vele situaties zijn denkbaar. Zo zou ook dit deel van de Lion d'Or (na reeds andere) kunnen onteigend worden waardoor de stad dan een beter statuut zou kunnen geven aan het asiel. Of we zouden het zelf kunnen inko pen, maar daar zijn natuurlijk middelen voor nodig. Nee, een definitieve plaats kun nen we het nu niet noemen. Hier zou ik wel op de verantwoorde lijkheid van de stad willen wij zen. Werken van openbaar nut hoeven niet altijd prestigeprojek- ten te zijn, zoals het zwembad... De vzw zal met veel plezier even tueel de fakkel overdragen, of tot een overeenkomst komen. Is er nooit stadssteun gekomen Dat mag ik niet zeggen. Zo heeft het stadsbestuur (dat was nog onder Jan De Neve) ons onder steund bij de verbouwingen in *81 -'82 zoals ook de herscholing van de R.V.A. Met schepen Van den Eede bestond er dat is dan financieel een soort gentle man's agreement: voor elke hond die door de politie binnen gebracht werd, werd van de stadskas 200 fr. forfaitair toege kend voor de verzorging. Dit is nu nog zo Ja, maar om dit te normaliseren, moet het nog op het College komen. Zou je geen deel van de honden belasting wensen In Mechelen is dat zo. Daar ont vangt het dierenasiel een gedeelte van de hondenbelasting. Misschien een suggestie, nu dit jaar onze gemeentebelastingen herschikt worden... Kun je wat over de werking vertellen 1983 is het eerste normale werk jaar geweest. De verbouwingen zijn ten einde. Er is nu een vaste kern van personeel (2 DAC-ers). De situatie is vrij gestabiliseerd. Wel is er dat is op de Alge mene Vergadering begin deze maand onderstreept blijvend aandacht voor het financiële nodig. Maandelijks zijn er 70 a 80.000 fr. vaste uitbatingskosten (in hoofdzaak voeding, naast verwarming, water, elektriciteit, veearts...). Die moeten komen van lidgelden en adoptiegelden (tussen 300 en 1.000 fr.). Voorts moeten we het krijgen van gif ten, bijdragen, kalenderver koop, braderie, fancy fair, tom bola, enz. Ik moet U niet vertel len, welke enorme inspanningen van de medewerkers gevraagd worden 1 Hoeveel medewerkers zijn er Er zijn momenteel 2 DAC-ers (arbeider en arbeidster), voorts een 3-tal full-time vrijwilligers (waarvan Mw. Van der Vorst de leidende spil is in het asiel, ik zou haar direktrice kunnen noemen) en 15 part-time vrijwilligers. We hebben nog twee DAC-ers bij aangevraagd, want het is echt nodig. Nu beperkt dat tweetal zich noodgedwongen tot kuisen en ontvangen van de adoptanten en bezoekers, maar er is veel meer werkhet ekonomaat, klachten onderzoeken, kontrole- ren waar honden geplaatst zijn, afvoeren naar vilbeluik, enz. De vrijwilligers zijn wel voor een deel ontlast, maar het blijft hard werken Het is een zeer intensief iets. Soms zeven dagen op zeven aanwezig zijn. En de vakanties zijn voor ons hoogseizoen Heb je negatieve ervaringen met adopties Nee, niet te veel. Er is een seiektie van bij de aanvang. Als we zien dat het om kwekers gaat, of al te lichtzinnig om een hondje geko men wordt, of je ziet zo dat dat dier geen goede toekomst te wach ten staat... ja, dan weigeren ze. Wat heb je tegen kwekers Om te beginnen zijn er teveel honden, zeker in onze streek. Bij katten is het nog erger. Ik noem het absurd katten te verkopen op de markt, terwijl wij er in het asiel wekelijks in slaap moeten doen (katten zijn trouwens gratis te bekomen bij ons). Daar komt bij dat de kweek (en in Meldert vooral krioelt het van de kwekers) dikwijls in slechte omstandigheden gebeurt. Er is veel degeneratieve kweek. Of de dieren worden ziek, eens weg van bij de kweker. Inenten kost geld, tussen haakjes, en bij die kwe kers is het praktisch alleen om het geld te doen. Terloopser wordt dan gezegd door die kwekers dat dieren uit het asiel meer kans op ziekte hebben, maar bij hen zijn er rela tief veel meer Principieel weiger je dus om kwekers ter wille te zijn, door bv. een rashond mee te geven Juist. In het begin kwamen er regelmatig kwekers de hokken bekijken. Nu is dat veel vermin derd. Nog iets over die kwekers we zitten in België met het systeem van de labo's en vivisek- ties. Vanwaar dacht je dat die dieren komen Van de kwekers, die ze voor grof geld (per kilo kunnen verkopen, soms worden ze er zelfs voor gestolen. Ook verloren en dolende dieren komen soms op de snijtafel terecht. Met weinig middelen presteer je heel wat. Hoe zit dat elders Je weet dat ik sinds kort voorlo pig voorzitter geworden ben van de Nederlandstalige vleugel van het NAVE (Nationale Vereni ging voor Dierenbescherming). Wel... «Voorlopig» wijst dat op nakende federalisering Ja, zo zou je het kunnen stellen. De desbetreffende wetgeving is nog nationaal, maar voor hoe lang nog Maar goed, ik ben tot de vaststelling gekomen dat bepaalde verenigingen, die lan delijk een enorme bekendheid genieten, geen spoor van aktivi- teit hebben in deze streek, maar er niet voor terugdeinzen om hier geld om te halen. Zo waren er een goed jaar geleden de blauwe busjes bij de winkeliers in Aalst, van een Franstalige vereniging, die zelfs geen schutshok heeft, maar wel een goedbetaalde direkteur en personeelsleden. Was het nu de Blauwe Wereldke ten, het Blauwe Kruis of de Blauwe Keten Nog zoiets, die verwarring die men kreëert om konkurrentiële redenen... Dan is er Veeweyde, die dat mag wel eens gezegd worden Brussel frankofoon is. Die heb ben een nationale faam, nog altijd, en worden voortdurend begiftigd met legaten en schen kingen. Als iemand naar de notaris gaat voor z'n testament en veelal kinderloos zijnd een bedrag wil overmaken aan «de dierenbescherming», is er veel kans dat die notaris Vee weyde voorstelt. Ook hebben ze voor miljoenen aan lidgelden. Wat er dan met dat enorme geld gebeurt, is een andere vraag. Ik zei al hoelang daar gewacht werd met een modern dierenasiel SInt-Hubertus werkt zeer goed koop dus Zeker. Elke frank die bij ons binnenkomt, komt rechtstreeks het dierenasiel ten goede. Geen personeelskosten bij ons bv. En schrijf maar dat wij ook wette lijk bevoegd zijn om legaten te ontvangen. (vervolg volgende week achter de schermen van 's lands dieren bescherming). (pd) Onze leden van het OCMW worden zelden naar waarde geschat. Ze zijn een gemakkelijke prooi voor joernalisten als er zich problemen voordoen of wanneer de politiek zich met hun beleid gaat moeien. Dit is een overweging die me duidelijk wordt terwijl ik aan het overlijden van raadslid Amand De Veylder zit te denken. Ik kan geen kommentaar leveren bij elke Aalstenaar die deze Wereld verlaat, en ik weiger mee te doen aan de gewoonte om elke overledene te verheffen tot een toonbeeld van volmaaktheid. Dit geval geeft me echter de kans om te schrijven dat ik best weet hoe delikaat en verdienstelijk de opdrachten zijn die door OCMW-leden worden uitgevoerd. Deze rubriek en dit blad zijn niet mals geweest toen er enkele maanden geleden zoveel te doen was rond het stedelijk hospitaal. Amand De Veylder heeft me toen in vertrouwelijke straatgesprekken een en ander verduidelijkt, en op zeker ogenblik een wantoestand uit het hospitaal aangeklaagd met precies dezelfde scherpe woorden die ik in een Panorama had gebruikt. Op andere detailpunten stonden we wel diametraal tegenover mekaar. Als zachtmoedige, stille maar zeer bekwame afgevaardigde van de CVP heeft Amand zijn taak gewetensvol minutieus beleefd. Deze eigenschappen had hij van zijn vader die destijds COO-Iid was. De rouwberichten vermelden dat hij gedurende vijftien jaar zijn beste krachten heeft gewijd aan zijn ambt, maar hij was ook lid van het dagelijks bestuur en voogd van de door het OCMW geplaatste kinderen, als opvolger van de toenmaals tot vrederechter benoemde Roger Guns. Dat hij die aanstelling tot voogd mocht krijgen op een ogenblik dat zijn partij in de oppositie zat, is een te zeldzaam feit om er hier niet de aandacht op te vestigen. Zijn dossierkennis en zijn persoonlijkheid hebben het toen duidelijk gehaald op de dikwijls bekrompen mentaliteit van de partijpolitiek waartegen ik zo graag van leer trek. De politieke tegenstrevers van Amand De Veylder hebben toen een daad gesteld die andere politiekers tot voorbeeld kan dienen, en de betrokkene zal er wel een diepe voldoening in gevonden hebben. Dragers van een openbaar ambt krijgen te zelden de waardering die ze nochtans meestal verdienen. De Panoramist Molenstraat 59, 9300 AALST Tel. 053/21 34 67 Premie aardgas (Intergem) premie Aardgasspecialisten premie GADECO Voorbeeld Efel Mirage, 1200 Kal. 33.990 premie 7.990 26.000 wesMf W Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaklie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. nieucDc. OnalhanktM weekblad voot Gtoot Aalst - itn ,jrr kjmnr ■la.n.i» JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer: Gemeente: Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2