COOL'S GAS INSPRAAK is een mooi woord DES i ARCADES Geef Uw gevel een levendig kleurtje... Storm in Aalst was ramp Bent U prijsbewust Holel-restaurant-café Garage De Berlangeer DE NIEUWE R0NDA. Koffie DE PAEPE DE MEEST GULLE WAGEN VAN EUROPA. Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen, medicinale gassen Kortelings opening van Fonoplaten, video, cassette en compact-disk center Aalst St. Jorisstraat 14 9300 AALST Tel. 053/78 32 48 4 Nieuwe Gazet van Aalst 13 april 1984 Stationsplein 8, Aalst S 053/77 32 96 Restaurant open alle weekda gen en zondagmiddag. Specialiteitscampis, paling. Garage-Carrosserie FGHX VERSTRAETEN Hoofd verdeler Gentsesteenweg 211, AALST 053/70 03 59 17 jaar hoofdverdeler mazDa Groeneweg 5B 9440 Erembodegem s 21 29 51 Onze service onze reklame Steeds de beste voorwaarden. Woensdag 4 april organiseerde Aalst 2000 in de trouwzaal van het stadhuis een eerste van twee info- en studiebijeenkomsten, over het informatie- en inspraakbeleid in Aalst. Twee woorden, waar verkiezingsproza niet omheen kan, maar wat geeft de realiteit? Dat het geen gemakkelijke materie is, werd bewezen door de twee inleiders, die, samen ongeveer twee uur spraken, zodat er weinig tijd overbleef voor diskussie achteraf tussen de aanwezigen. Toon Berckmoes, medewerker aan de Wakkere Burger gaf als eerste een interessante uiteenzetting over het hoe en waarom van de informatie van de burgers. Hierbij werd via een schema duidelijk gemaakt dat de beslissingen van een gemeenteraad in feite slechts een topje van een ijsberg zijn. Vooraf en achteraf komt er heel wat besluitvorming bij kijken in het schepenkollege. Zonder in detail te willen treden benadrukte de heer Berckmoes vooral het belang om de informatie over een bepaald dossier zo vlug mogelijk bekend te maken. Hoe later de informatie, hoe minder inspraak er is. De mensen moeten immers de kans krijgen om zo veel mogelijk informatie van een stads- of gemeentebestuur te krijgen. De spreker wees erop dat de wetgeving terzake enorm veel initiatieven toelaat, die variëren van gemeente tot gemeente. Als voorbeelden van informatieverrui ming werd o.a. gewezen op de mogelijkheid tot het inzien van de dossiers van de gemeenteraad, via het opsturen van een kort verslag van deze raadszittingen, tot het doorspelen van bepaalde beslissingen van het schepcnkol- lege en/of gemeenteraadskommissies. Al deze voorbeelden omschreef de inleider echter als vormen van passieve informatie. Daartegenover staat de aktieve informatie, waarbi j men de inwoners zo vlug mogelijk en op een systematische manier informeert over een dossier dat het rechtstreeks aanbelangt, zoals speelpleinen, straataanleg, enz. Ook de inspraak kon volgens de spreker systematisch aangepakt worden, en de voorbeelden van inspraakmogelijkheden werden bondig weergegeven. Naast gemengde advieskommissies en adviesra den kan men ook hoorzittingen organiseren over probleemgerichte onderwerpen. De adviesraden op zichzelf kunnen dan nog onderverdeeld worden tussen formele (zoals kultuurraad, adviesraad ruimtelijke ordening, enz.) en informele (zoals dorpsraden, wijkraken, aktiegroepen, enz). Tot slot behandelde de heer Berckmoes nog specifiek de problematiek van een dienst informatie-organisatie. Deze dienst volgens hem de bewaker te zijn van de inspraak, en kan hiervoor bijgestaan worden door een kommissie. De medewerking van gans het schepenkollege is onontbeerlijk en ook alle politieke frakties moeten met de dienst kunnen en willen meewerken. Aalst Stadssckretaris Chris Willems belichtte vervolgens de theoretische en praktische aanpak van de informatie en de inspraak in de stad Aalst. Vooreerst besprak hij de mogelijkheden, die wettelijk voorzien zijn zoals onderzoeken commo doet incommoco, gewestplannen, enz. Daar waar de oude gemeentewet de openbaarheid eerder als uitzonderingzag, voorziet het ontwerp van nieuwe gemeentewet de openbaarheid als algemeen principe. Ken aantal andere zaken zijn niet voorzien in de wet maar worden toch toegepast in Aalst, zoals het versturen van de agenda, de oprichting van gemeenteraadskommissies, een reglement van orde, enz. Als nieuwe initiatieven zag hij het stellen van schriftelijke vragen door de gemeente raadsleden het verspreiden van afschriften van gemeentelijke reglementen en verordeningen, een centrale opvolging van alle brieven, enz. De stijgende vraag naar informatie en inspraak was volgens hem te wijten aan de fusie. Men mocht volgens hem de nieuwe gemeentewet niet afwachten, en diende ondertussen nieuwe informatiemiddelen uit te bouwen. In de diskussie achteraf bleken de visies over inspraak en informatiebeleid echter zeer verschillend te zijn. Volgens raadslid Denayer (VU) is de informatie in het stadhuis bezwaard door kommunikatie- mogelijkheden. De ambtenaren zeggen enkel wat men hen vraagt, uit schrik iets teveel te vertellen. Namens de Volksunie werd ook voorgesteld dat het schepenkollege zou samengesteld zijn zoals de Vlaamse regering, zodat alle partijen over dezelde informatie uit eerste bron zouden beschikken. De SP verklaarde zich bij monde van raadslid De Smedt akkoord met de beleidsopties van de Wakkere Burger. Hij drong wel aan op de aanpassing van de statuten van de adviesraden en herhaalde zijn voorstel tot het oprichten van een gemeenteraadskommissie rond inspraak en participatiebeleid. In zijn persoonlijke naam verklaarde Wim Verleysen (CVP) dat inspraak slechts zin heeft als ze stoelt op verworven inzichten. De statuten van de adviesraden lieten volgens hem een groot initiatiefrecht aan de leden. Deze leden dienden wel ideologisch geschoold te worden. Toch stelde hij zich vragen over het gevolg dat gegeven werd op de uitgebrachte adviezen, en wenste hij dat men achteraf verklaarde waarom een bepaald advies gevolgd al dan niet werd. Schepen De Maght (PVV) tenslotte hechtte meer belang aan onderling gesprek dan aan het scheppen van een papierberg, waarmee zij refereerde naar de vraag om meer informatie over de adviesraden en de gemeenteraadskommissies. Een volgende info-avond over dit thema gaat door op woensdag 9 mei. Dan spreekt burgemeester R. Uyttersprot over de rol van de adviesraden als middel tot inspraak (eveneens in de trouwzaal). (M.P.) De aktie «Groene straten» van het stadsbestuur (dienst leefmilieu) wordt ook dit jaar voortgezet. Met een fantastisch initiatief: voor amper 200 fr. krijgt U een klimplant, andere plantjes en een hechtingsdraad; vrijwilligers komen - onder deskundige leiding - uw lang betrachte gcveltuintje aanleggen. Dit zal tussen 24 en 27.april gebeuren; het is dus vlug zijn met uw aanvraag. Wat doet U? Gewoon kontakt opnemen met de dienst leefmilieu (Kapellestraat 8; tel. 77.1111toestel 269). Je ontvangt dan een inschrijvingsformulier, waarop, je 200 fr. overmaakt op 's stads rekening. Natuurlijk kunt U ook zelf een geveltuintje aanleggen (als het voetpad breed genoeg is maar voor wie zelf niet over materiaal of mankracht beschikt, biedt de stad nu inderdaad een buitenkansje. Al bij al komen we van ver, als je bedenkt dat geveltuintjes 10 jaar geleden nog onwettelijk waren... (pd) Voor wie niet op het Belgisch Staatsblad geabonneerd is: daarin verscheen op 14 maart het Koninklijk Besluit van 20 februari jl., waarbij de schade (veroorzaakt door het stormweer op 7-8-9 februari) op het grondgebied van Aalst. Hofstade en Herdersem als een algemene ramp wordt beschouwd. Het grondgebied van die gemeenten wordt als rampgebied erkend. Zo U bijgevolg beschadigde bezittingen heeft, ten belope van minstens 10.000 fr.. dan kan U een schadeaangifte indienen bij de Gouverneur van Oost-Vlaanderen tot uiterlijk 30 september. De formulieren hiertoe kunt U aanvragen bij de Gouverneur, Gouvernementstraat I. 9000 Gent. (pd) Onze slogan KOOP IN GROOT-AALST Koffie - wijnen - likeuren - honing The Coffee Wine Bar I. Wauters Molenstraat 77 9300 AALST ■s 21 40 66 Geen enkele andere wagen biedt zoveel waarde voor zo weinig geld. Vijf'deuren, ver stelbare velourszetels met hoofdsteunen, vast tapijt, 5 versnellingen, elektronische ontsteking en zes jaar garantie tegen korro- sie; het hoort allemaal bij de standaarduitrus ting. Naar keuze benzine- of dieselmotor. Hieronder vindt U de naam van uw dealer bij wie U terecht kunt voor alle verdere informa tie over de meest gulle wagen van Europa. Het N. W.K. gaf in het Sociaal Centrum aan de Immerzeeldreef vorige week een ten toonstelling en informatie rond «spel en speelgoedDe ouders en leerkrachten werd getoond welk speelgoed gevaarlijk was en hoe zelf speelgoed met recuperatiemateria len op een simpele manier kon worden vervaardigd. (JC) In het Koninklijk Lyceum in de Pont straal gaf de AID Arbeiders- Toeristen-Bond) haar jaarlijks Nationaal Congres. De IIDe Paepe, kahinetsattache van de gemeenschapsminister Galle gaf een uiteenzetting van het groenplan van de SP. (JC) Wie vorige zaterdag aan de Hopmarkt de wereldwinkel passeerde kon aan de proefstand met koffie, wijn, noten en andere produkten van de derde wereld kennis maken. Wie gehoopt had er nog een koffieplant te vinden werd teleurgesteld, alle plantjes waren reeds verkocht, maar een nieuwe lading werd reeds maandag verwacht. (JC) 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053/67 11 40 Verkoopdienst: Edwig Willockx

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4