Muziekacademie, de grote onbekende St.- Martinuskerk Passieconcert Guy Piron, verdienstelijk winnaar in eigen gemeente Nieuwerkerken Geert Ebraert voor eigen publiek Wielertoeristen kalender 1984 6e Renaat Ravijtstornooi voor amateurtoneel 14 Nieuwe Gazet van Aalst 20 april 1984 KULTUUR Wegens een plots defect aan het orgel zal U niet... Wielrennen Met de nieuwe reglementering, waarbij de jonge renners geen 2 koersen op achtereenvolgende dagen mogen rijden, zuilen inrichters van wielerwedstrijden nog dikwijls met een handvol deelnemers moeten tevreden zijn. Temeer omdat op een paar km. daar vandaan (in Ottergem) nog een ren in deze leeftijdsklasse op het programma stond. Slechts 19 renners namen het vertrek in de grote prijs Edixvelde. Onder de deelnemers waren de plaatselijke vedetten in spe, Guy Piron en Jimmy De Paepe aanwezig. Reeds in de 2de van de 9 af te leggen ronden noteerden men, kleine schermutselingen, letterlijk dan. De latere winnaar G. Piron had het aan de stok met W. Boterbergh. Er kwamen wat verwijten en duwwerk aan te pas maar de volgende ronde was de storm alweer geluwd. Guy Piron was wat harder op de pedalen gaan duwen en kwam afgescheiden aan de aankomstlijn voorbij. De anderen bleven maar mekaar kijken en wilden de kastanjes niet voor een andere uit het vuur halen. Zo kon de leider zijn voorsprong ongestoord verder uitbouwen. Een triestige mentaliteit die nu ook al tot in de kleinste rangen is doorgebroken. Deze geestesge steldheid is niet alleen nadelig voor de renners zelf maar op langere termijn eveneens voor de talrijke wielerfans. Wie stelt nog belang in wielrenners, die de plaatselijke favoriet laten ontsnappen en dan berustend in de nederlaag, hun koers verder afhaspelen en slechts aan ereplaatsen denken? Of was het de eerste lentezon, die de benen loom maakte? In ieder geval, wie wil renner worden zal het anders moeten aanpakken! F. Nerinckx probeerde het tij te doen keren en trok er op zijn beurt definitief van door, in achtervolging op de vluchteling. In de laatste ronde volgde M. De Croock zijn goede voorbeeld en kon zodoende eveneens nog voor het peloton eindigen. Met deze zege is G. Piron dit seizoen reeds aan zijn vierde bloemtuil toe. Woensdag reed hij zijn laatste koers als nieuweling, om dan vanaf volgende week de stap naar de juniores te wagen. Een boogscheut verder op in Ottergem zegevierde T. De Ridder. Deze presteerde het om van het begin tot het einde alleen aan de leiding te rijden en aldus een nieuwe overwinning op zijn palmares te schrijven. Bij de nieuwelingen werd het voor de Aalstenaars een vruchtbare tweedaagse. Dirk De Schrijver in St.- Jan in Remo, Danny Vermassen in Dilbeek en Dirk Van Mossevelde zijn allen stadsgenoten die dit weekeinde met de palm mochten zwaaien. Palmzondag is hier niet onopgemerkt voorbij gegaan. (GSX) Wielrennen juniores te Moorsel Niet minder dan 38 renners versche nen aan de start voor de elfde grote prijs «zorgen voor morgen». De eerste warmte kon de aanvalslust van de renners niet temperen en het was de Moorselaar Geert Ebraert die het vuur aan de lont stak. Hij kreeg het gezelschap van Danny Cant, Geert Bulteel, Andre Tummeleer, Guy Van Hese, Patrick Van Moer, Edwin Enthoven, Johan Frank, Edwig Hen- drickx en Benny Bennoit Deze tien renners beheersten het verdere koersverloop. Op de achtergrond kwam er nog wel reactie van Arijs en later van Van De Velde, maar toen waren de koplopers reeds lang buiten schot. Vooraan was Edwig Hendrickx een van de bedrijvigste renners, hij kaapte liefst drie premién weg. Het leek er lange tijd op dat de tien lei ders tot aan de finisch bij elkaar zou den blijven, maar in de voorlaatste ronde gingen Tummeleer, Van Moer en Hendrickx in de aanval. Geert Ebraert bleef met bij de pakken zitten en vervoegde de leiders samen met Van Hese Het vijftal had vlug een veilige voor sprong uitgebouwd en het kwam ten slotte tot een eindspurt onder hen die niet bestemd was voor hartlijders Van heel ver zette Ebraert zich aan de lei ding, Tummeleer drong nog sterk aan, maar de Moorselaar haalde het nipt, maar zeker niet onverdiend. Tummeleer protesteerde nog omdat Geert van zijn lijn zou afgeweken zijn, maar wij hadden niets onregelmatigs opgemerkt en de koersafgevaardig- den waren dezelfde mening toege daan. Meteen de eerste palm voor Ebraert, waarschijnlijk niet laatste (JVL) T.T. Kring Aalst Zat. 28 april: 70.km. Meise Bijeen komst koer T.T 13u.15 Vertrek 13u.30. Zat. 5 mei: 90 km. T.T. Rally Aalst. In schrijvingen vanaf 9 uur. Vertrek 10 u Don. 10 mei: 90 km., met auto (50 km.) Ronse. Bijeenkomst Haring Hoezestr. 8 u Vertrek 8u.15 Vooraf deelname verwittigen aan V.D. Winckel, Lam- pens of Cleemput, TF 993. Kosten 200 fr. per man. Zondag 13 mei: 70 km Korporatief Sportverbond. Generale Bank Bijeen komst Kasteel Terlinden 7u.15. Ver trek 7u.30. Vertrek Generale Laarne 8u.30. Vooraf deelname verwittigen aan V D. Winckel, Lampens of Cleem put. Zat. 19 mei: 80 km T.T. Rally Wavre met auto. Bijeenkomst Haring. Hoeze str. 8 u. Vertrek 8u.15. Vooraf deel name verwittigen aan V D Winckel, Lampens of Cleemput TF 993 Kosten 300 fr. per man. Zat. 26 mei: 50 km. Trein-fiets. Kam pioenschap van België te St.-Truiden. Bijeenkomst Aalst station 8 u. Vertrek 8u 21 Don. 31 mei tot zon. 3 juni: O H. Hemel vaart. Butgenbach Don. 7 juni100 kmHalve trein Kortrijk- Aalst. Bijeenkomst Kerrebroekstraat, fietspad 8 u. Vertrek 8u.15. Vooraf deelname verwittigen aan V.D. Winc kel, Lampens of Cleemput. Tf 993. Kosten 400 fr. per man. Zat. 16 juni: 170 km. Korporatief Sportverbond, Rijkswacht Gent. Bij eenkomst Hoezestraat 6 u. Vertrek 6u.15. Vertrek Rijkswacht Gent tus sen 7 en 9 u. Terug Gent vóór 1 7u.30. Vrije start Vooraf deelname verwitti gen aan V.D Winckel, Lampens of Cleemput. Tf 993. 120 fr. Zat. 23 juni80 km. T.T. Rally Oostende met auto. Bijeenkomst Hoezestraat 8 u. Vertrek 8u 15 Vooraf deelname verwittigen aan V.D Winckel," Lam pens of Cleemput. Tf 993 Kosten 400 fr oer man Zat. 30 juni: 150 km. Rijkswacht Aalst. Bijeenkomst Muisken, Brusselse- stwg 7u.50. Vertrek 8 u Vertrek Rijkswacht Asse 9 u Je houdt het niet voor mogelijk dat er in Aalst nog mensen zijn die vreemd opkijken als je over de muziekacademie gaat spreken. Zou den die dan nog nooit de bijenkorf, het in- en uithollen en het ver geefs parkeerplaats zoeken in de Schoolstraat meegemaakt hebben Om aan dat isolement en die onwetendheid iets te doen gaf de stad (en de Academie dus) een persconferentie. Behalve zij die er beroeps- of sympathiekshalve aanwezig waren, noteerden we ook de aanwezigheid van een gemeenteraadslid. Niet speciaals, behalve de uitspraak, 'ik ga zelfs naar de audities een plaats waar je nooit een persman ziet'. Foei, we moeten bij het bin nentreden der concertruimte dus dringend wat meer grandeur ten toon gaan spreiden. De stap naar de politiek ligt dan niet ver meer. hij voor deze ultieme viering niet aanwe zig zijn. We eindigen met een zin uit de toes praak, onze stad kan een cultuur-, muziek- en toneelkalender voorleggen zoals maar weinig steden van ons niveau vermogen. Die 'cultuurkalender' is dan wel symbo lisch op te nemen, want letterlijk is er niets te zien. Ik weet, beste lezer, zou de schrijver zeggen, dat men verhaal eento nig is, maar kan de Academie in haar nieuwe rol van bruggeslager naar het verenigingsleven hier niet de rol van roe pende in de woestijn vervullen F.C. Meer dan 2000 lln, 68 leerkrachten, 6 wijkscholcn en 2 afdelingen buiten de stad, zegt de burgemeester in zijn inlei dende woord. Een inleiding waarbij hij overigens zijn persoonlijke belangstelling voor deze instelling niet verstopt. Een groot bedrijf is het dus, en toch weet de doorsnee Aalstenaar over de lesactivitei ten en het muzikaal leven maar weinig. Schepen Borms citeert uit haar eigen beleidsnota. Daar komt vooral de infra structuur (de behuizing en de uitrusting) ter sprake. Dat wordt a.h.w. de sleutel en de kernzin van haar toespraak. Behalve de dingen die je normaliter als doorlo pende opdracht van een cultuurbeleid verwacht is de veilige en waardige behui zing inderdaad een dagelijkse klaagmuur aan het worden. Wie de binnen- en achterhoeken van het hoofd- en bijge bouw kent kan voor zo'n uitspraak wel veel begrip opbrengen. Hier ook komt de vraag van de schepen over de integratie van de Academie in de stad terug en omgekeerd. Directeur Van Santen geeft informatie over de algemene en specifieke taak van de Academie. Er is ondanks het cul tuurbeleid van hogerop (n.v.d.r.) inder daad een enorme bloei. Uit zijn toe spraak leren we dat muziekacademies geen onderwijsbevoegdheid afleveren, een hardnekkig misverstand dat dage lijkse kost is. We zijn ook een nieuw soort muziekonderwijs te verwachten, dat vanaf 6 jaar parallel met de lagere school loopt, en gevolgd wordt door een secundair niveau van eveneens 6 jaar. Ook hier blijft het dubbel intern doel bekwame amateurs en pro-professione len vormen. Ook hierbij wordt uitdruk kelijk gesteld dat het traditioneel onder wijs in het verleden. De concerten en audities die door haar uitgevoerd worden bieden een beeld van de hoge artistieke kennis. Ze krijgen helaas weinig belang stelling van buitenuit, ook niet van hen die onze leerlingen bij het verenigingsle ven willen zien. Deze oprisping wordt gemilderd door de heer Eemans, voorzit ter van Muza (oud-leerlingen Academie) maar ook van de Aalsterse Symfonische Kring. De kernvraag van de directeur, uitdruk kelijk herhaald zelfs, wordt de oproep om aan de muziekacademie de eretitel stedelijk conservatorium te verlenen. Een eretitel die zoals we in de voorbije dagen meermaals ervoeren niet door iedereen naar inhoud begrepen werd een eretitel die trouwens niet door de stad maar door de Minister verleend wordt. Voorzitter van de Commissie Crombeen, rustig vragen en antwoorden in veilige banen leidend heeft het nog over het belang van de deelgemeenten, de bespa ringen, de miserie met de wachtlijsten, de dode hoek (of de boycot) van sommige gemeenten, en de optie om overal voeten in de aarde te krijgen. Ook hij beaamt de woorden van de directeur, dat de oplos sing om de wachtlijsten in te korten (leer lingen samennemen) verre van ideaal is, dat je met het verbod op de cumul peda gogische reuze-leraars weghaalt enz. Kortom de hele tentoonstelling van de mirakelridders van het hedendaags cul tuurbeleid paradeert door de zalen. Als wij de wetten zouden maken zou het anders zijn, zegt voorzitter Crombeen zelfs, in een zeldzaam moment van sub jectiviteit. De avond eindigt met een hulde aan Francois Schollaert, leraar houtblazers en samenspel. Sedert 1 dec. is hij met pensioen. Schollaert was o.a. lid van de Gidsen en in de stad een welgekend figuur. Hij was ook dirigent (en compo nist) voor het (helaas verdwenen) Symfo nisch Orkest van de Academie, en bedrij vig in Jeugd en Muziekkringen. Hij was lid van het kamertrio Vanhal en had de leiding van het kamerensemble Polyhymna. Hij was tot voor kort ook de enige Aalsterse muziekleraar die in de Gouden Gids te vinden was. Helaas kon Een seintje... Onze publiciteits adviseurs staan paraat Een plots defekt aan het orgel. Dat is de uitspraak van iemand met heel veel zin voor humor. Jaren en jaren al staat het in het Guiness Recordboek vermeld als het meest onbetrouwbare evenement. Lang voor de synthesizers-jongens de onmogelijkste klanken uit hun knoppen toverden, hadden wij in Aalst zo'n reuzedoos die ze aan de lopende band baarde. Met dien verstande natuurlijk dat er nooit uitkwam wat je verwachtte. Alle visiterende organisten schrokken zich gek, wanneer ze op de bank gingen zitten, want dit was een uniek instrumenthet speelde met de voeten van muzikant. De organist zal het dus na de inleidende noten wfl voor bekeken beschouwd hebben, en de pijp weer aan de St.-Martenskerk gegeven hebben. Wanneer je de combinatie koor-orgel- kopers wil doordrijven, moet je wel naar een kerk uitkijken. En meteen begint het schoentje te wringen generaties zangers zijn er al ingetrapt en er zullen nog veel opdagen, de hoofdkerk is een bodemloos vat waarin de klank naar boven valt. Deze kerk eet gewoon muziek op. Een kamerkoor met 26 zangers heeft gewoon geen schijn van kans om deze oneindigheid op te vullen. Ook Cantabile uit Gent kan dat niet. We zullen het dus niet zozeer hebben over de kwaliteit (die is zeer goeddan over de stijl en de programmakeuze. Verwonderlijk voor een Gents koor (waar men toch een boegbeeld van hedendaagse componisten heeft) is, dat ze zich niet verder dan Mozart wagen. Het strakke keurslijf van de passiecomposities houdt dus een zeker gevaar voor eentonigheid in, waarbij de koralen van Bach wel een zeer brede lavende oase zijn. Het (door zondagnamiddag omstandigheden?) zwak uitvallen van de sopraanlijn uit zich vooral in de dubbelkorige werken. Het ver uit elkaar stellen in de enorme ruimte geeft af en toe het beeld van een strereoketen. waarvan een der luidsprekers te zwak afgeregeld is. De steunende taak van het orgelcontinuo die alleen de stemmen verdubbelt kan hier niets aan verhelpen. Het koor zingt graatzuiver met een opvallende rust en beheersing (met dirigent Van den Borre als leidsman), maar ze vermijden een nadrukkelijke behandeling van dissonanten. Voortdurend blijft de doorstroming even egaal, geen crescendo's, geen effekten, een bijna opstandelijke koelte bij de woordbehandeling. Die ingetogenheid, het afwezig zijn van dynamiek is vooral opvallend in wat het klapstuk van de namiddag mocht zijnde Funeral Music voor Queen Mary van Purcell. Deze schrijnende klaagmuur haalt zijn aangrijpendheid uit de climax en dissonantbehandeling, en die... komt niet. Alles is perfekt, met een volmaakte klankrijpheid, zuiver ingekapseld, maar het klinkt te klein, te braaf, te stil, en bij de kopers die de alternerende delen blazen rommelt helaas niet de genadeloze doodstrom. Het koperensemble «Religioso» speelt typische blazersmuziek uit de renaissance, maar doet ook leentje-buur in de motettenwereld van Losquin en bij een 6- stemmige Gesvaldo. Zeer mooi is het eindwerk van Flor Peeters, de Chorale Fantasy over «Christ the Lord has risen» en de bewerking van «Ic wil my gaen vertroosten». Over de oorzaak van de technische werkloosheid van organist Luc Vidae! boven aan de orgelbak hebben we het al gehad. F.C. 77 62 94 Door de werkgroep Renaat Ravijts wordt in het komende toneelseizoen het 6e tweejaarlijkse toneeltornooi voor Amateurs-verenigingen ngericht. verplaatsing en dekorbouw teweegbrengt. Het op te voeren toneelstuk moet in de Nederlandse taal worden gebracht (geen dialect), een volavondstuk zijn, geen lyrisch werk en een bezetting hebben van minimum vijf personen. Volgende prijzen worden toegekend 12.000 B.F. plus trofee, 10.000 B.F., 8000 B.F., en 6000 B.F. De 4 niet-geklasseerde deelnemers ontvangen een aanmoedi gingsprijs van 2000 B.F. ieder. Toneelverenigingen uit Oost-Vlaanderen en het arrondissement Brussel-Halle- Vilvoorde die geen inschrijvingsdocumen- tatie ontvingen (geen adres in het bezit van de werkgroep bv.) kunnen altijd een aanvraag voor informatie richten aan het secretariaat van de werkgroep. Acht toneelgezelschappen uit de provincie Oost-Vlaanderen of het arrondissement Brussel-Halle-Vilvoorde kunnen aan het - tornooi deelnemen. De inschrijvingen dienen uitsluitend en per aangetekend schrijven voor 25 mei 1984 toe te komen bij de heer Marcel CARLIER, Geldhofstraat 126 te 9300 Aalst, secretaris van de werkgroep. De acht deelnemende groepen zullen aangeduid worden door openbare trekking tussen de ingeschreven en op deze lottrekking aanwezige kandidaten op datum van 16 juni 1984 te Aalst. De verenigingen spelen hun stukken in eigen zaal zodat dit voor de deelnemers geen supplementaire kosten qua

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 14