«We zullen ons publiek nooit iilar de mond praten» Jansegers en Co -ïïmitu?, Eerste Horeca-vakbeurs Hugo Verrieststraat 3 \METVUGa iRijjtI ZONDERZORGEN Garage ST.-MAARTEN 4 Nieuwe Gazet van Aalst 20 april 1984 Mark Filet (Wereldwijd) P.V.B.A. 9470 Denderleeuw 1RO Q7K fr btw Kerkhoflaan 2, AALST 21 01 14 «Gerechtigheid brengt vrede mee». Dat was het onder werp van de voordracht die op vrijdag 13 april doorging in 't Apostelken. Spreker was Mark Filet, hoofdredak- teur van Wereldwijd het veel besproken tijdschrift over evangelisatie en ontwikkeling. Na de voordracht had de Nieuwe Gazet van Aalst een exclusief gesprek met Mark Filet. We hadden het met hem in hoofdzaak over Wereldwijd. We vroegen hem echter ook naar het nut van voordrachten, zoals die in 't Apostelken. Mark Filet: voordrachten hebben, Een voordracht is dus voor jou een mid- m.i., een aanvullende funktie. Via het ge schreven woord bereikt men slechts een beperkt publiek, zeker wanneer je ervan uitgaat dat Vlamingen geen volk van lezers zijn. Tijdens de periode september- mei nodigen veel werkgroepen, verbon den aan parochie of gemeente, hun ach terban uit voor een gesprek over ontwik kelingssamenwerking. Daarvoor doet men nogal eens beroep op mij. Ik grijp die kansen steeds met beide handen aan, omdat men via een lezing datgene wat men te zeggen heeft op een andere manier kan overbrengen dan via Wereld wijd. Tijdens een debat kan je rustiger uitleggen wat je bedoelt dan via een ge schreven artikel. Je krijgt ook onmiddel lijke respons. Dat is zeer belangrijk. Zo kan je nagaan wat de Vlamingen denken over ontwikkelingssamenwerking. del om voeling te houden met je publiek FiletInderdaad, ook al weet je dat alle toehoorders geen verstokte Wereldwijd- lezers zijn. Maar je komt toch hun denk niveau en de vragen die ze zich stellen aan de weet. Wanneer je in een redaktie zetelt bestaat het gevaar dat je doorholt met de zaken waarin je jezelf verdiept en zo uit het oog verliest waar de mensen mee bezig zijn. Dat neemt echter niet weg dat ik na zo'n voordracht wel eens bedenkingen maak in de trant van, «voila, mijn plaatje is weer afgedraaid, maar wat brengt het op Die bedenking heb ik me daarstraks, tij dens de lezing, ook gemaakt. FiletOf het publiek iets met de informa tie kan aanvangen, hangt in ruime mate af van de organisators van de aktiviteit. - isolatie - hout - multiplex - houtbescherming - planchetten VERHURING HOUTBEWERKINGSMACHINES - toonzaal - deuren 5 Pk fiskaal 903 cc/45 Din-Pk Topsnelheid 140 km/u Dwarsmotor Voorwielaandrijving Verbruik 5,4 L/100 km bij 90 km/u Ultra komplete uitrusting w mm \3 m w I I inbegrepen) Zuinig bi] aankoop en georuik, schattig, roouust, praktiscn tot-en-met, de YUGO 45 is "in voor het moderne gezin UW DEALER: Uitnodigingen van de KAV, NCMVB of KVLV vind ik het ergst. In zo'n gevallen gaat de voordracht veelal door in de late namiddag en het aanwezige publiek is enkel geïnteresseerd in de koffie en bij horende koeken. Wat ik kom vertellen, boeit hun geen barst. Analoge situaties heeft men bij het Davidsfonds ook dik wijls. Plaatselijke afdelingen krijgen van bovenaf het bericht dat ze eens iets moe ten organiseren rond de Derde Wereld. Anders gaat hun subsidie eraan. Ondankbare situaties voor de spreker, natuurlijk. Wanneer je echter te doen hebt -met een werkgroep zoals hier in Aalst die zijn achterban uitnodigt, dan kan er iets opgebouwd worden. Na 10 jaar heb ik gemerkt dat het toch niet allemaal aan dovemansoren besteed was. Er is in Vlaanderen duidelijk een evolutie te mer ken wat het denken over de Derde Wereld betreft. Je stelde vanavond terecht dat de maat schappij moet veranderd worden wil men tot een grotere rechtvaardigheid komen in de wereld. Maar het publiek bestond hier hoofdzakelijk uit ouders, gezette mensen. Die zullen de wereld niet meer veranderen, gesteld dat ze daar nog behoefte aan hebben. FiletIk weet zo niet. Er waren hier opvallend veel dames. Ik heb in de Derde Wereld meermaals gemerkt dat het de vrouwen zijn die hun mannen ertoe aan zetten om de maatschappij te verande ren. Vrouwen krijgen in tijden van krisis steevast de eerste klappen en ze onderne men dus alles om hun mannen tegen de krisis te doen ageren. Ik herinner me een voorval uit Senegal. Daar wilden de vrouwen een waterput in de omgeving van het dorp, omdat ze anders kilometers ver moesten gaan om aan water te geraken. Maar de mannen moesten daar niet van horen, want de hele orde van het dorp zou zo verstoord worden, enzoverder... De vrouwen zijn dan gedurende 6 maand in 'bedstaking' gegaan en uiteindelijk kwam de waterput er toch Eigenlijk hebben vrouwen enorm veel mogelijkheden om een ont wikkeling op gang te brengen. In Latijns- Amerika is bvb. de hele revolutie gedra gen of geanimeerd door vrouwen. Met de Derde Wereld-problematiek is dat ook zo. Indien men de westerse vrouwén er kan doen over nadenken is het niet onmogelijk dat we sneller tot een betere situatie komen. In 1981 ging de oplage van Wereldwijd voor het eerst bergaf. Hoe is het daar voor het ogenblik mee gesteld FiletDe voorbije 3 jaar hebben we om en bij de 20.000 abonnés verloren. Dat impliceert dat er momenteel nog onge veer 56.000 overblijven. De 20.000 verlo ren abonnementen worden natuurlijk in de eerste plaats verklaard door de krisis. De mensen maken zichzelf wijs dat ze geen geld meer hebben. Besparen dus, en dat op zaken die men niet echt nodig heeft. En daar is Wereldwijd bij, want lezen heeft men het minst nodig in Vlaan deren. Als lezen dan nog verbonden is met een goed werk, kan het zeker gemist worden. Vroeger was je een goed katho liek indien je een missietijdschrift las. Maar vandaag zal geen enkele pastoor zijn parochianen nog aanmanen een mis sietijdschrift te lezen. In tegendeel zelfs (lacht). Maar het teruglopen van ons abonneebestand is niet uitzonderlijk. Het is een verschijnsel waar de hele perssek- tor onder lijdt. De terugloop van ons lezersaantal heeft op de tweede plaats te maken met ideolo gische motieven. Veien willen wel dege lijk een missietijdschrift, maar gaan niet akkoord met onze konceptie daarover. Dat ligt op verschillende vlakken. Er zijn meerdere gevoeligheden in Vlaanderen en indien je daar niet omzichtig mee omgaat, haakt men af. Wat ook geregeld gebeurt. Vooral op georganiseerde manier, 40 of 50 abonnementen in 1 klap. Bedankingen daarvoor kan men dan waarschijnlijk naar de Gazet van Ant werpen sturen, neem ik aan. Filet: Dat lijkt me eerder een gunstige tegenstander dan een kwaaie. De Gazet van Antwerpen schreef de voorbije jaren zoveel dwaze dingen dat ze door velen niet meer ernstig wordt genomen. De 'frut' wordt overigens niet gelezen om haar algemene informatie. Wel om haar sportpagina's en haar uitstekende regio nale verslaggeving. Ik blijf er dus bij dat de Gazet van Antwerpen niet zo'n grote invloed heeft. Idem voor 't Pallieterke. Wie zijn dan wel de boosdoeners Filet: Pastoors, dokters, professors... personen met aanzien. Wanneer die zeg gen dat Wereldwijd een slecht blaadje is, dan geloven de mensen dat. Het impakt van die mensen is zoveel groter omdat men ze persoonlijk kent. Daar heb ik toch mijn twijfels rond. Ik kan moeilijk aannemen dat de Vlaming zo makkelijk beïnvloed wordt. FiletToch is het zo, we hebben het zelf meegemaakt. In West-Vlaanderen heeft een deken zijn priesters samen geroepen om hen te zeggen dat Wereldwijd niet meer in zijn dekenij binnenkomt. Men sen die reklame maken voor ons moeten absoluut tegengesproken worden. En dat lukt. In zo'n gebied vallen praktisch alle abonnementen weg. Als een bisschop verklaart dat hij Wereldwijd slecht vindt, dan volgen veel priesters hem daarin en zeggen hun abonnement op. Indien de oplage verder afneemt, zal men dan eieren voor zijn geld kiezen en de ideologische lijn van Wereldwijd afzwak ken FiletNeen Indien we nog 10.000 lezers verliezen, dan is het gedaan met Wereld wijd in zijn huidige verschijningsvorm. Dan moet men zoeken naar andere for mules. En die liggen al klaar, want we zijn er steevast van overtuigd dat de oplage verder zal teruglopen. Een eerste oplossing is een verhoging van het abon nementsgeld, wat ook zal gebeuren. Via een fusie met andere missietijdschriften tot een nieuwe uitgave komen, behoort ook tot de mogelijkheden. Maar de redaktie en de raad van beheer is van mening dat Wereldwijd zijn huidige ver schijningsvorm en kritische stem zo lang mogelijk moet aanhouden. Ons publiek naar de mond praten zullen we nooit doen De raad van beheer wil dat niet. Wat zijn, volgens jou, de sterke en zwakke punten van Wereldwijd FiletEen pluspunt vind ik de redaktio- nele vrijheid en de samenhang van het team. Dat maakt het mogelijk een konse- kwente redaktionele lijn uit te werken die ten dienste staat van de volkeren uit de Derde Wereld. Waar ik me aan erger is de maandelijkse periodiciteit van het blad. We kunnen nooit aktueel zijn. We lopen steeds achterop. De maandelijkse verschijningsvorm maakt het toch mogelijk om dieper op de behandelde materie in te gaan Van de voor weekbladen typische oppervlakkig heid hebben jullie weinig last. FiletDat is juist. Maar we zouden toch liever sneller inpikken op de aktualiteit. Soms kan je ongeveer voorzien wat er zal gebeuren, maar dat is niet altijd het geval. Wereldwijd krijgt geregeld artikels toe gestuurd van ontwikkelingswerkers. Gebeurt het soms dat men die afwijst omwille van ideologische redenen FiletNeen. Alle korrespondentie wordt gelezen, geëvalueerd en in het archief ge klasseerd. Veel bijdragen zijn gewoon niet publiceerbaar. De gelegenheidsme dewerkers weten veelal niet waar de inte- ressepunten liggen van de lezers. Onno dig te zeggen dat veel schrijfsels abomi nabel opgesteld zijn. De ervaring heeft ons geleerd dat, wanneer we een artikel herschrijven, de auteur in kwestie erg boos is ofschoon we hem een dienst bewijzen. Indien we iets ontvangen dat- publiceerbaar is, dan verschijnt het in Wereldwijd. Is dat niet het geval, dan houden we het bij als achtergrondinfor matie. Je hebt natuurlijk ook missiona rissen die zich specialiseren in het week maken van de lezersharten, ten einde geld los te weken. Die komen dan aan draven met de bedelbrieven of verhalen vol ellende. Daarmee zijn ze echter bij Wereldwijd aan het verkeerde adres. Wereldwijd kreeg altijd al veel kritiek te slikken. Mocht dat op een dag niet meer het geval zijn, dan zal men zich daarover waarschijnlijk bezinnen want het zou een indikatie zijn dat Wereldwijd in een ver keerd straatje zit. FiletZo'n situatie zou inderdaad aanlei ding geven tot ongerustheid. We zijn heel blij met kritische brieven. Ze tonen aan dat Wereldwijd een funktie heeft en de mensen aan het denken zet. Reakties zijn steeds het bewijs dat men impakt heeft. Wat me trots maakt is dat we tijdens de voorbije 10 jaar slechts 1 brief kregen die ons terecht wees omdat we het bij het verkeerde eind hadden dan nog in een artikel van mij Men pakt ons dus niet op hetgeen we zeggen, maar wel op de wijze waarop we het zeggen. Dat vind ik prima. Mensen die het niet eens zijn met de stellingen van Wereldwijd, moeten ook hun standpunt kunnen openbaar maken. Een lezersbrief is ook een vorm van informatie. We zijn er ons goed van bewust dat we niet de enigen zijn die ons bezig houden met de Derde Wereld. Maar wat doe je met de ideologische kri tiek Een paar jaar geleden schreef je, «joernalistiek in de kerk mag, maar moet niet handelen over zaken waarmee de kristenen in de knel zitten». Dat is 1 van de argumenten waarmee de tegenstan ders van Wereldwijd uitpakken. FiletWereldwijd is links. De mensen die daarmee in hun maag zitten zijn er van het soort die boeiende verhalen verwach ten van missionarissen die de meest ver rassende avonturen beleven. Als je zo'n mensen poogt aan het licht te brengen dat de huidige ellende in de Derde Wereld het rechtstreekse gevolg is van het westers (neo)kolonialisme, dan wor den ze boos, want zoiets horen ze niet graag. We weten overigens vooraf welke artikels kritiek zullen opleveren. De paus, Zuid-Afrika en de CVP zijn gevoe lige punten. Plus sinds kort de vrouw in de kerk. Die onderwerpen leveren telkens postzakken vol boze brieven op. Het zijn heilige waarden, maar ook die moet je geregeld kunnen relativeren. Er zijn trouwens ook dingen die we nog niet kunnen schrijven, omdat we er zelf nog niet mee klaar zijn. Als je iets maakt, moet je er kunnen blijven achter staan en het verdedigen. Seksualiteit en het huwe lijk is zo'n onderwerp. Daar valt veel over te vertellen maar niemand van Wereldwijd kan er nu reeds over schrij ven. Indien we dat zouden doen, dan pakken ze ons erop en in dat geval kun nen we ons voor het ogenblik nog niet voldoende verdedigen. William DE GEYTER In deze periode van primeurgroenten e.d. krijgt Aalst er een Horeca-, primeur Dijop dinsdag 24 en woensdag 25 april 1984 wordt namelijk voor de eerste maal een Vakbeurs voor Horecamensen ingericht. Een en ander gaat door in de «Nieuwe Madeion», Grote Markt te Aalst, en is een in zeer korte tijd gekonkretiseerd initiatief van de gekende, exuberante «patron» van de «Danisch Tavern», Raymond Boter- berg. Zoals Raymond ons vertelde is het geens zins de bedoeling om van deze organisa tie een soort fancy fair te maken, met hordes dokumentaire verzamelende en gratis snoepjes knabbelende toeristen. Het gaat integendeel om een strikt pro fessionele vakbeurs die zich uitsluitend richt tot de Horecamensen, winkeliers, bakkers, enz. uit de streek. Een organisa tie van middenstanders voor middenstan ders. Belangrijk is ook dat de meeste exposanten uit het Aalsterse of de nabije omgeving komende firma's Wilmotte en Maredie uit Aalst, D'Haese-Vervaet van Erpe-Mere, Roomijs Egmont uit Zottegem, Jan Dreesen uit Ninove, Grootvriendt en Artisanae uit Vlierzele. Met een gespecialiseerde firma in Hore- camateriaal uit Mechelen wordt de voorlopige deelnemerslijst dan afge rond. Misschien nog geen groots voe dingssalon maar wel een echte vakbeurs waar de zowat 2 a 3.000 potentieel geïn teresseerden uit de streek de gelegenheid krijgen nader kennis te maken met de produkten van fabrikanten uit dezelfde streek. Gratis, rustig en vrijblijvend. Zoals gezegd, werd dit gebeuren op zeer weinig tijd uit de grond gestampt, initia tiefnemer Raymond Boterberg vroeg ons dan ook om langs deze weg de winkeliers en Horecamensen die per vergetelheid geen invitatie zouden ontvangen hebben van harte uit te nodigen. Met deze düs. B.H.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4