parket Denis Gheys«Dierenbescherming bedreigd door wetsontwerp-Gol» Scheirlinckx Nieuwe Gazet van Aalst 20 april 1984 9 ^q\YXq v0or ee rt „den P^'°" w and geuren (e'\^ e° b\ï\tt v0° Weinig geld voor veel woonplezier many parquet Broekstraat 9381 HERDERSEM AALST s 053/77 een natuurprodukt een eigentijds idee een puike oplossing zo geplaatst., veel woonplezier J J0S en... niet duur! amen en deuren ARBO Speciale beursvoorwaarden. Politiek en dieren Je kan er geen grapjes over maken, maar het heeft in zoverre met mekaar iets te maken, dat een goede wet op de dierenbescherming geen overbodige luxe is. U las in dit blad vorige week o.m. over de verminderde dierenmishandeling, dank zij het be staan van asielen zoals Sint-Hubertus in Aalst. De kans is groot dat de klok teruggezet wordt. Minister Gol (justitie) wil een nieuwe wet op de dierenbescherming erdoor duwen, en binnen de «Nationale Vereniging voor Dierenbescherming» (NAVED-ANSPA) stoot dit op zeer zware protesten. Ook hier spraken we over met Denis Gheys, die sinds een zestal weken voorlopig voorzitter is van de Vlaamse vleugel. Een viertal weken geleden een perskonfe- rentie in Brussel... Aktie die aangekon digd wordt... Wat schort er aan Gol's Ontwerp van Wet Wel, de straffen voor inbreuken worden algemeen verlicht. O.m. wordt de gevan genisstraf afgeschaft. In principe ben ik hier geen tegenstander van (het beant woordt aan de praktijk), maar dan zou men zeer ernstig de geldboeten moeten verhogen, en dat gebeurt niet Volgens het voorliggend ontwerp wordt het dus nog goedkoper en risikolozer zijn hond langs de weg achter te laten... (Tus sen haakjes: als iemand een nummer plaat of zo kan signaleren. We hebben al met sukses de daders kunnen laten be straffen). Vervolgens: misschien het grootste schandaal. Oorspronkelijk voorzag men in de laboratoria (waar proefnemingen met dieren plaats vinden) een register van herkomst en identifikatie van de aange schafte dieren. Nu wordt dit gewoon ge schrapt de enige kontrole die bestaat verdwijnt. Zo kunnen ongestoord gesto len (zogezegd verloren of verwilderde) dieren binnenkomen. Dit zou moeten onmogelijk gemaakt worden, door ver strengde kontrole op die registers. Zo zou er ook een verbod moeten komen om getatoueerde dieren te gebruiken. Getatoueerde dieren Eigenaars kunnen hun dier (voor 300 fr.) laten tatoueren, ook in Sint-Hubertus. Dat is een soort «nummerplaat», waar door bij verloren lopen bv. de eigenaar vlug teruggevonden wordt. De dieren worden gemakkelijk identificeerbaar. Tot nu toe is er niet zoveel belangstelling, omdat het systeem niet 100 waterdicht is, gelet op die laboratoria. Met een nieuwe (goede) wet zou dat wel kunnen Zijn die proefnemingen op dieren nood zakelijk Zeker niet allemaal. Wat voor zin heeft het die dieren te plagen met cosmetica bv. Is voor de dierenasielen in het ontwerp een rol weggelegd Nee, ze worden genegeerd en zelfs wordt een stap achteruit gezet. De kans wordt gemist om de dierenasielen te institutio naliseren. De praktijk was steeds dat als een dier gevonden werd, men ermee bij de politie kon of rechtstreeks bij de diere nasielen. In de nieuwe wet (art. 9) wordt men verplicht dit «zwervend, verloren of achtergelaten dier» toe te vertrouwen aan het gemeentebestuur van de plaats waar hij het dier heeft opgevangen of dat van zijn woonplaats. Stel U eens voor wat een administratie zal moeten opgericht worden En ook: hoe gemakkelijk het zal worden voorbv. kwekers, die een ras hond willen... We gaan mogelijks ook naar een tweede «dierentuin in het park»nu eens niet met eendjes en her ten, maar met honden en katten... Wat stel je in de plaats Een aanvullend zinnetje«niet alleen aan het gemeentebestuur, maar ook «aan een door de gemeenteoverheid erkend asiel», Zo vallen de slechte asielen ervan tussen, komt er een ontlasting van de gemeente en wordt een degelijke opvang van de dieren verzekerd. Zijn er amendementen gekomen Ja, heel wat, vanuit alle partijen trou wens. Maar het ontwerp lijdt aan de klas sieke ziekte, die we ook in huurwet bv. tegenkomendat de minister zijn ont werp ongewijzigd wil goedgekeurd zien, zodat praktisch alle amendementen afketsen. Achteraf geeft men dan toe dat het duister is, niet juist, niet toepasbaar... zoals bij de huurwet Nu, het is ccn zeer omvangrijke wet van wel 46 artikelen. Dit verklaart voor een groot deel onze aktiekost wat kost moet vermeden worden dat we voor eakele tientallen jaren opgezadeld zitten met een niet-adekwate dierenbeschermingsrege ling. Trouwens ook een zeer groot aantal parlementairen heeft zich (onder voorzit terschap van senator Gillet, zelf dieren vriend) verenigd tot «parlementaire groep voor de dierenbescherming». Ö.m. de Denderleeuwse senator Paul Van der Niepen maakt er deel van uit. In het parlement vinden we dus wel gehoor, zowel bij meerderheid als min derheid. Niet bij de regering. We hopen dus op de openbare vergadering; hope lijk kan daar wel geamendeerd worden, wat in de commissievergaderingen niet kon Iets anderswaar zijn er nog dierenasie len te vinden, of althans verenigingen met schutshok Even kijken... In Zonnebeke, Diks- muide, Oekene, Komen-Moeskroen (tweetalig), Gent, Mechelen, Kessel-Lo, Puurs, Kortrijk, Vosselaar en Aalst zelf ook, natuurlijk. Nogal wat gaten dus op de kaart Inderdaad. Er zijn wel nog eenmansza ken (bv. in Ninove) maar er kan soms wel eens een vraagteken geplaatst worden achter de deugdelijkheid, en degelijkheid... Opzettelijk heb ik ook niet verenigingen gemeld als de Blauwe Wereldketen, het Blauwe Kruis en Veeweyde, die in Vlaan deren (ik zal mij voorzichtig uitdrukken) niet altijd de sporen nalaten van hun aktiviteit, in evenredigheid met hun be kendheid... Dierenbeschermingsverenigingen zijn vrijwel enkel op liefdadigheid aangewe zen Ja, maar dat is niet verkeerd. Steun van mensen wijst ook op een betrokkenheid van die mensen. Private giften zijn de motor van nieuwe, goeie, degelijke initia tieven. Trouwens dat geldt ook voor werknemers. Het is dodelijk voor de die ren gewoon uw uren te kloppen, zonder een minimum aan medeleven met het geen men doet. Vandaar dat onze DAC- ers bv. al van tevoren meedraaiden als vrijwilligers Overheidssteun is eerder zeldzaam, inderdaad. Zo hebben wij een tijdlang van Denderleeuw een jaarlijkse gift ge kregen. Nu niet meer Nee, moeilijke tijden, wellicht Wat doet die nationale vereniging nog meer dan ageren tegen een wetsont werp Op ministerieel vlak wil NAVED inder daad de spreekbuis zijn van de diverse dierenbeschermingsverenigingen. Met een gedeelte van de gelden van de tatouage wordt ook steun gegeven, aan die organisaties, die het het meest nodig hebben.Zo heeft Sint-Hubertus een tijd geleden een renteloze lening ontvangen. Ik vind persoonlijk wel dat we meer administratieve steun moeten bieden. Wellicht is men hierin tot nu toe tekort geschoten, omdat het precies de grote nationale verenigingen waren (die zo'n problemen niet hebben) die NAVED ge sticht en steeds geleid hebben... Ik wil ook aansturen op hervormingen in de zin van een grotere federalisering en meer betrokkenheid van de kleinere vere nigingen. Ingegaan zou toch ook moeten op het vaak ongekoördineerde optreden van de overheid. Op een dag krijg je bv. de BTW aan de deur die zonder blikken of blozen stelt dat je een dierenhandel drijft omdat je dieren verkoopt en je tot 2 of 3 jaar terug doet betalen... Als je dan bedenkt dat je al weinig of geen subsidies van de over heid krijgt... Heeft St.-Hubertus ook al zo'n verha len Nee, omdat wij niet verkopen (onze basisfilosofie: dieren verkoop je niet maar met adopties werken. In Aalst hebben we overigens meer mede werking dan elders soms het geval is. Zo zou ik een pluim willen geven aan de RVA voor hun soepele houding t.o.v. het vrijwillige en onbezoldigd tewerkstellen van werklozen. Er zijn plaatsen waar men werkelijk uiterst streng is en haast tot uitsluitingen overgaat Bv. hebben we nogal wat moeite gehad voor een per soon die onder Brabant valt, en nu admi nistratief werk doet op Sint-Hubertus. Is de houding van de bevolking geëvo lueerd Ja, zeker in het Aalsterse Als vroeger een hond overbodig werd, werd hij gewoon afgeschoten of verloren gezet. Nu vindt men wel meer de weg naar het asiel. Wel weet de bevolking nog onvol doende dat ze bij ons terechtkunnen als hun huisdier verloren is. Het is zinloos naar de politie te bellen (die nemen dan toch meestal met ons kontakt op). Dik wijls zit dat dier inderdaad bij ons. We lezen dan bv. de aankondigingen in de reklamebladen (verloren hond e.d.) ter wijl die bij ons zit. Wij nemen dan natuurlijk kontakt op met die mensen Ik zou nog willen aanstippen wat de die renbescherming meest kwaad doethet beschamen van oprechte dierenliefde door dubieuze verenigingen. We moeten niet ver gaan. Een viertal jaar geleden werd Aalst geteisterd door de zgn. «Die renbeschermingsvereniging Groot-Den- derleeuw». Hun enige gebouw was geen schutshok, maar een café, intussen al afgebroken voor een appartementsge bouw aan de hoek Denderstraat-Maj. Claserstraat... Die kerels kwamen bede len als geüniformeerde inspekteurs (kepie en koppelriem incluis wat er met de gelden gebeurde, weet geen mens. We nemen er in elk geval acte van dat St.- Hubertus op een ernstige manier werkt. Bedankt, Denis, voor dit wel uitzonder lijk lang geworden interview, (pd) ■sgfsr--

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 9