Bram Vermeulen«Ik wil geen Veronica oplegging meer...» Aperitief op het "van Eeden-jaar,, "De Kleine Johannes,, op de planken 10 Nieuwe Gazet van Aalst 4 mei 1984 Voor de meesten onder ons doet de naam Bram Vermeulen nog alti jd onwillekeurig denken aan Neerlands Hoop. Niet moeilijk, hij stond immers meer dan 12 jaar lang met Freek De Jonghe op de planken. Maar een figuur als Bram met een overdosis aan talenten kon onmogelijk blijven opereren in de schaduw van, weliswaar, de groot meester van het hedendaags cabaret in de lage landen. (Een mening waarmee Bram zelf niet zomaar akkoord gaat Karakteriële en andere meningsverschillen dreven dit legendarische duo uit elkaar. Freek ging de solotoer op, rond Bram bleef het een tijdlang stil. Tot hij in vier jaar tijds de popsien veroverde met vier elpees, waarvan de laatste gewoonweg «Bram» heet en eind 1983 het levenslicht zag. «De Toekomst», zijn vorige backing- groep verdween ondertussen van de hoes, maar dit betekende meteen een nieuwe start met Eddie B. Wahr, een decennium Hauser Orkater achter de rug en sinds drie jaar popmuzikant. Eddie verzorgt een podium breed drums en percussie-in strumenten, Bram houdt zich schijnbaar afzijdig met zijn klavieren. Samen bok sen zij met piano versus trommels in twee ronden «Het Leven». Ze gaan ervan uit dat muziek theater is. Dat ieder georgani seerd geluid muziek heet en dat er geen reden is tot zingen «Ik hou van jou» zon der boeketreeks, «Ik ben bang» zonder bijbehorend vakje of hokje. Noem het een zwerftocht door muziekland, een muzikale fruitschaal, met liedjes het land in. En terwijl Freek De Jonghe grote ogen mikt in Carré-Amsterdam met zijn «Stroman en Trawanten», kwam Bram naar Aalst in de Nieuwe Madeion een amper 150-koppen tellend publiek ver maken, murw slaan, in credo's vertede ren, perplex slaan met «Onzin» en andere gevatte, originele evocaties. En toch was dit optreden sterk, overtuigend en volgde de ene verrassing op de andere. Ballades introduceerden up-tempo num mers. «Burgerman» en «De burokra- ten», tendentieus politiek-gefocuste tek sten werden afgewisseld met sterk emo tionele voltreffers zoals «Niet Weggaan» en het wondermooie «Credo» met als ingrediëntenliefde, eenzaamheid en verloren illuzies, zonder ooit af te zakken naar het niveau van de slijmballenfabriek van het Nederlandse «chanson» a la Sommers Doe Maar de Tura Lura (it's an Irish lullaby Wie op 27 april niet kwam opdagen, had groot ongelijk Zij liepen de unieke kans mis om twee virtuozen en entertainers van grootse klasse aan het werk te zien en vooral te kunnen beluisteren Het was niet meer dan normaal dat hij tot twee maal toe verplicht werd tot een bisnum- mer. En wat is «Het Leven» nu eigenlijk, en wat doet Bram, de uitbundige dertiger hierin^? Is hij enkel die passionele, extra- verte£Iown met de flitsende ogen Nie mand meer dan hijzelf kan hierop en op andere vragen een antwoord geven. Nor maal was dit interview ons toegestaan om 16 u. door de manager, maar door com municatiestoornissen tussen Bram en deze laatste en door enkele files ver traagd, ging dit gesprek door na het optreden. Vandaar soms de uitgelaten flapuit toon. Wat vond je van het Belgisch publiek Kram: Goed hoor. Het gaat leuk in Bel gië. Het is eens te meer bewezen, en ze- bewijzen het nog elke avond, dat Belgen de lied-vorm, de normale vorm kennen Ze gaan niet speciaal op de muziek let ten, ze zien het geheel. In Nederland is het kiezen of delen. In theater is het toneel, in de clubs is het muziek. Het is aangenaam spelen in België, ik voel me ontzettend op mijn gemak. In Nederland zeggen ze: «Schei nou maar uit met dat gerommel, zeg gewoon wat je te zeggen hebt Ik heb daar gewoon geen zin in, ik doe het op mijn manier «Het Leven» met Kddie B. Wahr, is dal een éénmalig experiment of ga je er op die manier mee door BramWe gaan ermee door. De ene moment denken we «we kunnen absoluut niet verder met die vorm», maar hoe meer we weglaten, hoe beter het wordt. Het wordt echt een geluidspel, het heelt zijn einde nog niet bereikt. Met hoe minder mensen je moet samen werken, hoe gemakkelijker het kan gaan, is het niet BramOok dat, ja. Je krijgt een groter fluctuering. Als er één van de twee iets fout doet, dan is het ook fout. Dan dient er een aanpassing te komen. In een band is dat niet zo. De fout valt veel minder op en wordt gladgestreken. Voorlopig zit er dat niet meer in, van met een band te spelen Bram Het zijn dezelfde teksten als vroe- BramKunst en vrouwen. In de crisis moeten de vrouwen weer aan de haard en kunst bestaat niet. Kunst wordt een luxe. Bram daar word je behoorlijk beroerd van, maar voor jullie vrouwen vind ik het erger dan voor de kunst. Kunst blijft wel bestaan. Het wordt wel gevaarlijk, poli tiek kan niet tegen passie. Het probleem, hier in België, is ook dat bvb. de jeugdclubs minder en minder armslag krijgen. Door de rem op de sub sidies kunnen zij nog amper optredens organiseren. Dat moet jij toch ook voe- ger, maar nu versta je ze. Echt waar, hoor. Hoeveel nummers doe ik niet van vroeger «Burokraten», «Pauline» En «Burgerman»... Bram Ja, ook. Dat is het voordeel met een kleine bezetting. De aandacht is veel scherper. Je wordt minder afgeleid door het gebeuren op het podium. Dat num mer «Credo», dat heb ik ter gelegenheid van de vredesdemonstratie geschreven. Het was de VARA die me dat gevraagd had Nu hebben ze mij terug gevraagd voor de grote stakingsdag die er komt. Ik weet niet of ik een lied ga maken... Ik weet niet wat je nog tegen die werklozen moet zeggen. Ik kan toch niet zeggen dat er werk is Je moet gewoon eerlijk met ze zijn. «Jij komt nooit aan 't werk Dat is moeilijk, hee Dat is een hele omwenteling. Je zit daar met die bewe ging van 1900: werken is een recht. Nee, werken is geen recht, leven is een recht Een verschuiving van de jaren '80. 1 mei is toch geen officiële feestdag in Nederland. Het Feest van de Arbeid be staat blijkbaar niet in Nederland Bram: Toch, maar dat wordt maar één keer om dc vijf jaar gevierd. Het gaat ver, hee, verdomd ver Behalve jouw kunstprogramma «De 'Iwecde Natuur», heb je nog andere ambities hij de tv BramNee, volgend jaar gaan we gewoon door met «Dc Tweede Natuur». Wij zijn een buitenbeentje. De NOS is nu helemaal geherstructureerd. Hans Keiler is nu eindredacteur van de hele troep geworden, leuk en niet leuk Heb .ik niets mee te maken. Ik maak het pro gramma voor de NOS in opdracht van Openbaar Kunstbezit. Openbaar Kunst- be/M is als hel ware mijn vader, de NOS mijn moeder. Voor al dc anderen is de NOS zowel vader als moeder. Dus ik ben een soort rare. Op de laatste vergadering heb ik geroepen dat ik twee programma's zal makch en hel tweede zal zo vreselijk zijn, dal ze daarna alles gaan stoppen F.r gebeurt zo ontzettend weinig. Neder land is zo in de angst van Brinkman Er worden zo vreselijk slechte televisiepro gramma's gemaakt. Als je in dit gebied van de kunst boert, dan is er zoveel mogelijk Er lopen mensen rond, joh Daar word ik een beetje nijdig van. Maar dat gaat wel gebeuren. Als ik twee pro gramma's maak, dan is er telkens één dat ze zeggen «Dat kan niet» of «Dat is een leuke documentaire». De gekste dingen doen we bij ons. Kunst is hoogstbelang- rijk, in welke vorm dan ook. Er zijn zekers bij, plastic figuren bij, maar het gros dat zich kunstenaar durft te noemen met een oprecht hart, zijn belangrijk voor de maatschappij. Wal je wel meemaakt, is dal de overheid voortdurend de cultuur afbouwt een ten dens die zich waarschijnlijk ook in Nederland bestendigt len, dat je minder aan de bak komt BramDat is zonder meer vervelend. In Nederland is de situatie nog enigszins anders. Zij gaan kapot onder de druk van hun cliëntele. In Nederland zijn de jeugdclubs ontstaan pro patria, linkse honken. Het is Herman Brood credit to Herman Brood die het clubcircuit is gaan opzetten in Nederland. Hij is gaan rondtrekken en sleurde een heel aantal groepen mee in zijn kielzog. Maar toen begon de engigheid. Radio en TV hebben daar veel kapot gemaakt. In principe zijn radio en tv niet verkeerd, maar clubs zijn geen verlengstuk van de media. Het zou andersom moeten zijn. Het is de omgekeerde wereld geworden. Als een nummer niet gedraaid is op radio of tv, dan weten de mensen niet eens of ze het goed mogen vinden. Zover is dat gekomen. Dat is ontzettend eng En ik heb de indruk dat het in België nog niet zo erg is. Daar zou ik niet durven op zweren. Maar alleszins wordt de cultuur nog altijd meer gesubsidieerd bij jullie. Bram En ik vind dat niet verkeerd. Zon der die subsidiëring blijft de kunst steeds afhankelijk van de bestaansfactor. Zelfs iets origineels verliest iets van zijn origi naliteit doordat de kunstenaar er zich van bewust was dat hij van zijn kunst moet leven. Trouwens, je moet niet den ken dat die subsidiëring alles goed maakt. In Nederland is er meer te doen in de clubs maar het publiek staat er mees tal verveeld bij, zij komen er enkel om te drinken of om een joint te roken. Bij jul lie is het publiek nog altijd een stuk geest driftiger. Om terug te komen op Bram Vermeulen en «Het Leven» zit Carré er in voor jul lie BramNee, heb ik geen zin in. Ik ga nu de hele zomer met een tent toeren. Dat is het ideaal, maximum 300 a 350 man. Ik weet niet of ik er bang voor ben om voor een groot publiek te spelen of dat ik het gewoon niet wil, het komt op hetzelfde neer We hebben zolang voor grote zalen gespeeld met Neerlands Hoop. Het zegt me niks meer. Op dat ogenblik dacht ik «hemel met wat ben ik nog bezig Heb je nog contact met Freek BramNauwelijks, ik hou niet van zijn kostuums... Nee, ik weet niet met wat hij bezig is. Nu heeft hij, eindelijk, opnieuw een goed programma. Het tweede deel, alleszins, is goed. Het eerste deel is niet te pruimen'. Eindelijk doet hij zelf niet meer mee of nauwelijks. Ik weet alleen dat er IETS was, dat er iets gebeurde op het podium dat goed was. Je moet alleen nog kunnen verstaan waarover hij het heeft, in Carré is dat niet altijd mogelijk... Tot zover Bram Vermeulen zelf aan het woord, blijkbaar niet de boezemvriend van Freek Om zijn portret te vervolledigen, zouden wij hier nog moeten aan toevoegen dat Bram 37 is en twee dochters heeft en aan de Keizersgracht in Amsterdam woont, maar wie gaat dit aan «Amsterdam is een pretpark geworden», zegt Bram, want sedert kort doet men er ook aan waterfietsen op de grachten Ook was Bram ooit top-volleybalspeler, al is dit reeds lang geleden en heeft hij ermee gekapt op het ogenblik dat ook deze sport werd betaald «Niet toeval lig», weet hij hieraan toe te voegen. EN... ongelooflijk maar waar, Bram schrijft ook nog «Komische verhaaltjes» in het (snert)blad «Avenue». «Ook in Avenue staat er kunst», weert hij zich nog, maar kom, Bram, zo is het wel genoeg Chris Latour De Kleine Johannes... "Soms schreef zijn vader letters in het zand bij het voortgaan, één voor één, en Johannes spelde de woorden, die zij vormden, en soms ook stond de vader stil en leerde Johannes de naam van een plant of dier. En Johannes vroeg ook dikwijls, want hij zag en hoorde veel raadselachtigs. Hij vroeg waarom de wereld was zoals zij was, en waarom dieren en planten dood moesten gaan, en of er wonderen konden gebeuren. Maar Johannes' vader was een wijs man en zeide niet alles wat hij wist...,,. Zo begint ongeveer het verhaal, dat het Gijzegems Sint- Vincentiusinstituut koos als schooltoneel. Traditiegetrouw voert het op 11, 12 en 13 mei het driejaarlijks schooltoneel op. En daar volgend jaar het "van Eeden-jaar,, is, - wat honderd jaar geleden werd deze schrijver geboren -, kon men geen betere keuze maken dan "De Kleine Johannes., van Fr. Van Eeden. In de hele regio zal deze produktie zeker weerklank vinden als kultureel gebeuren van betekenis, want de kreatie ervan oversteeg in ruime mate het niveau van net traditionele schooltoneel. Het is dg moeite waard ruchtbaarheid te geven aan deze toneelopvoering met 16 sprekende rollen, waaraan 90 leerlingen deelnemen aan het choreografisch gedeel te. waaraan een ploeg van meer dan 50 leerkrachten hun beste krachten wijden^ regisseur Leo Janssens de vaak moeilijke beschrijvingen vertaalt tot prachtig toneel, en waaraan vele anderen meehelpen om dit te realiseren. Al kan men van deze leerlingen geen perfekt professionalisme verlangen, de opvoering ervan is ontzettend geslaagd, en de opvoedkundige waarde niet te mis kennen. Zonder afbreuk te willen doen aan de inbreng van de regisseur Leo Janssens, mag men zeggen dat, als jonge mensen zoiets voortbrengen, wat ver boven hun niveau ligt, dit voor hen een grote stimu lans betekent. Zo ontdekken zij tevens een véél betere vorm van ontspanning, dan deze, gepropageerd door de konsumptiemaat- schappij. Om de poëtisch en filosofisch gedragen tekst tot echt toneelwerk om te vormen wordt met choreografische gedeelten gewerkt. Qua muzikale omlijsting gebruikt men eigentijdse muziek. Aspekten die tijdloos zijn, kan men volmaakt eigentijds maken... Ook de taal lijkt door zijn eenvoud aktueel. Hiervoor wordt zij opzettelijk zo origineel mogelijk gehouden, wordt aan de dialogen zeer weinig veranderd en de frisheid van het boek zoals eveneens de fundamentele levensvragen blijven bewaard. Het scenario van Leo Janssens laat het verhaal volledig tot zijn recht komen en de moderne accenten, die in deze kreatie ge legd werden hebben de bedoeling het tijd- loos karakter van een literair werk als "De Kleine Johannes,, te benadrukken. De grote verdienste bestaat erin, van Eeden niet verraden tpHiebben. Vermeldenswaardig is de projektie van tekeningen van Rien Poortvliet (zie illustratie bij deze aankondiging) om nog beter de sprookjeswereld te suggereren. Door dit frisse experiment zullen we dus op 11 19.30 u.), 12 19.30 u.)of 13 mei 15 u.) in het Sint-Vincentiusinstituut te Gijzegem, de eeuwig zoekende mens kunnen volgen, die voor de fundamentele keuze staatde vlucht in een vrijblijvende droomwereld of de stap naar de mensen, met hun lief én leed. Kaarten140 fr. voor volwassenen, 100 fr. voor jongeren en studerenden: voorverkoop: 120 en 80 fr. (LVH)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10