Jubelconcert Cantate Domino «Israel in Egypt» van Haendel En dan is er de vrede nog... Herdenking Louis Paul Boon op 10 mei Lül)ke rij DE SMET L. Tejater 80 met «Het Atelier» VAN DER WAERDEN □B De geschiedenis van het standbeeld van DIRK MARTENS De Finse Lapponia juwelen zijn slechts 3 dagen - y bij Juwelier MUYLAERT 4, 5 en 6 mei 1984 10 tot 19 uur Nieuwstraat 36, Aalst S 78 7112 i 053/21 05 60 16 Nieuwe Gazet van Aalst 4 mei 1984 Tejater 80 blijft met hoogstaande produkties uitpakken. Voor de zoveelste keer slagen ze erin ver boven de middelmaat uit te schieten; zowel de keuze van het werk als de vertolking ervan verdienen een uitzonderlijk bravo. Degelijk werk dushet zien overwaard Tejater 80 met "Het Atelier,, (j.c.) Op een realistische wijze brengt Grum- berg hier een schets van het naoorlogse wel en wee van een confectie-atelier in Parijs. Hierin werken onder de leiding van een joods koppel vijf vrouwen en een perser onder omstandigheden van na oorlogse, zieke strukturen en individuele problematiek. Doorheen alledaagse gebeurtenissen tekent de schrijver ons de strijd, inwendig en uitwendig, van die mensen tegen de littekens van de pas voorbije oorlog. Elk op zijn manier, maar allen geconfronteerd met «het jodenprobleem». Want zijn alle typerin gen raak en levendig getekend, het is vooral doorheen Léon, de aan uitroeiing ontsnapte Joodse baas, dat de tematiek benadrukt wordtna de ellende van de oorlog moet ook de vrede opgebouwd worden doorheen een proces van niet- vergeten, van niet helende wonden, van schuldgevoel en verwijten. Schrijnend komt de tragiek aan bod van de overle vende uit het concentratiekamp, van de vrouw die vruchteloos wacht op haar gedeporteerde man, van de man die het gevaar ontsnapt is en daarover een schuldgevoel kweektde oorlog moet verwerkt worden, de vrede herwonnen door het schapen van nieuwe levensom standigheden en vooral door het aan vaarden van eigen lot. Nochtans is door een handige opbouw en door de snelle wendingen, die het verloop kennen, de pessimistische ondertoon sterk gemilderd; juist door deze dosering en het breken van de dramatische plot heeft een zelden bereikte diepgang van de dagelijkse tragiek nog meer teatrale waarde. De tejater 80-cast heeft onder de sterke regie van Chris Boni de kans niet laten liggen om schitterend vertolkings- werk te leveren. Stuk voor stuk hebben de tien vertolkers een persoonlijke maar zo juiste interpretatie weten te vinden, waardoor de vertoning zeker tot het allerbeste van het seizoen kan gerekend worden. Moeten we echt namen noemen dan kan het niet anders of het moet Dirk Klinck zijn. In de rol van Léon slaagt hij erin de gecomplexeerde «overblijvende» te bezielen doorheen een subtiel spel van geforceerde lichtvoetigheid en afstande lijkheid gepaard aan schrijnende opstan digheid tegen de nog verse wonden van zijn jood-zijn. Dan moet het ook Mach- teld De Rauw zijn die met ingetogen gevoeligheid Simone speelt, de achterge bleven joodse. Maar dan kan het ook Myriame De Vleeschauwer zijn die uit zonderlijk goed meevalt als de uiterlijk frivole Mimi en uiteindelijk de gevoelig ste «goede ziel». En dan is er ook Nadia Morel als Gisèle, Gracienne Van Nieu- wenborgh als Hélène, Annie Moortgat als Laurence, Nellie De Hert als Marie. In dit hoofdzakelijk vrouwelijk wereldje vallen ook de mannelijke vertolkers op Ulrich D'Haese, Luc Van Den Broeck en Hugo Matthieu. Een bijzonder knip oogje gaat naar Joris Klinck die ondanks zijn zeer jeugdige leeftijd een zeer geloof waardige prestatie weggeeft als het zoontje van Simone. Al is het niet nodig, we hebben toch de namen weggeven omdat, in een stuk waar echt geen panne- rollen te vinden zijn, de homogeen goede vertolking te opvallend was om niet belicht te worden. Een globale proficiat gaat naar het geheel van de technische ploeg die vooral met zin voor detail een «atelier» uitbouwde zó uit de werkelijk heid van de late 40-er jaren gegrepen. Uiterst verzorge keuze van kostumering, kapsels en andere rekwisieten... spijtig toch dat «er zo van die dagen zijn» waar op technische stoorduiveltjes de kop" op steken alsof ze het niet kunnen kroppen dat «iets» volmaakt gecreëerd wordt. U houdt van toneel Wel... hier hebt U de gelegenheid. (N.S.) Nog te zien in zaal Netwerk op 4, 5, 6 en 7 mei. Volgende week in dit blad Cantate Domino is vijfentwintig jaar jong, Michael Ghijs viert zijn jubileum als priester, een unieke gelegenheid om te feesten. En voor een koor betekent feesten zingen. Wordt er gezongen, dan valt vaak de naam Haendel en met hem zijn koororatorium bij uitstek "Israel in Egypt,,. "Messiah,,God leidt als een herder zijn schapen. Toch had Haendel het in zijn tijd Wie bij Michael Ghijs binnenvalt wordt dadelijk geconfronteerd met het begrip muziek. Zijn kamer ademt herinneringen aan reizen en concerten van Cantate Domino, zijn koor, zijn levenswerk. Zelf kreeg hij de liefde voor de muziek te pakken in zijn geboorteplaats Gent. Sint- Michiels, zijn parochiekerk, het klooster van de Dominicanen en Sint- Lievenscollege waren er bouwstenen van. Men zou kunnen zeggen dat hij zich ooit moet hebben gevoeld als een van zijn sopranen nu, en dat wat hij ooit als knaap heeft gezongen meespeelt in-zijn actuele geestdrift tegenover de muziek en zijn koorleden. Waarom zijn voorkeur voor Haendel en dit oratorium? Het werk is bijna een koorsolo en dus bijzonder geschikt. Bovendien weet Haendel zeer goed de geest van de exodus en de verwachting van het Beloofde Land te suggereren, doorgetrokken naar het Nieuwe Testament in de figuur van Jezus die redt door de dood. De komst van de nieuwe farao die onderdrukking symboliseert, de Joodse koorzang, de tien plagen (met o.m. het steekspel van de vliegen en de tastbare duisternis) worden door Haendel levendig en met veel zin voor het detail uitgete kend. In het tweede deel gaat de toonaard aanleunen bij het Alleluja uit de Vijf jaar geleden, op 10 mei 1979, overleed Louis Paul Boon. Het Louis Paul Boongenootschap brengt op 10 mei 1984 een hulde aan de overleden auteur. Alle sympatisanten worden uitgenodigd deel te nemen aan een bloemenhulde aan het graf van Louis Paul Boon op het kerkhof te Aalst op 10 mei om 19 uur. Daar zullen gelegenheidstoespraken V, A worden gehouden door Bert Van Hoorick, Ere-voorzitter en door Willem M; Roggeman, huidig voorzitter van het Genootschap. Het geheel wordt muzikaal omlijst. Na deze plechtigheid wordt er met alle deelnemers een literair café gepland in de Nieuwe Madeion, waar door de uitbater een receptie wordt aangeboden. Vooreen koud buffet "op zijn Vlaams,, wordt er ook gezorgd. Roland Van Opbroecke zal de figuur en het werk van Louis Paul Boon belichten, het Aalsters toneelgezelschap PACT, onder leiding van Anton Cogen, brengt een montage met liederen en kernscènes uit het toneelstuk "Jan de Liche,, naar het gelijknamige boek van de schrijver. Zij brengen ook fragmenten uit "Mijn kleine oorlog,,. Er wordt eveneens een optreden voorzien van een Chileense groep. (LI naar een tekst van het L.P. Boongenootschap) moeilijk met dit werk. Wat nu bijzonder gewaardeerd wordt, de koorpartituur nl., werd toen minder hoog aangeslagen dan de aria's. Zo komt het dat de componist het oratorium voortdurend omwerkte en beploegde. Voor de uitvoering liet Michael Ghijs zich- eerder inspireren door de uitvoering van John Eliott Gardiner met het Monteverdi- choir en orkest die hij expressief en dynamisch vindt dan door die van St.- Martin-in-the-Fields die hij perfect acht maar te vlak. Of er problemen zijn in verband met de revolutie die Harnoncourt ooit ontketende? Eigenlijk niet. Jonge mensen passen zich probleemloos aan en de instrumenten van de Musici Academi die begeleiden zijn weliswaar niet authentiek maar beweeglijk genoeg om zich te integreren. Waarom Haendel en niet Bach? Voor Haendel ligt de drempel lager, zowel voor het koor als voor de toehoorders. Bach is diepzinniger, dus moeilijker, Haendel is extraverter, zijn melodie klinkt vertrouwder. De jongens van het koor zijn nog niet rijp genoeg om Bach te ontmoeten. Toch diens "Hohe Messe,, voor Michael Ghijs een droombeeld dat hij ooit zou willen verwezenlijkt zien. Maar Haendel blijft een goudmijn waarin men bij dieper graven elke dag iets nieuws ontdekt. Of het niet te zwaar wordt, de combinatie tussen les geven en de dagelijkse disciplines van het koorwerk Zwaar wel, maar het loont de moeite. De kinderen zijn veranderd, maar ze blijven vatbaar voor het schone. Het komt erop aan hen warm te maken, te motiveren. Dan loopt alles van zelf. Waar komt dan die permanente inspiratie vandaan? Die komt van het koor zelf. Hun inzet maakt de muziek tijdeloos en brengt in contact met het mysterie. Hoogtepunten, toekomstdromen? Elk werk, elk concert is een hoogtepunt. Toch steekt Montiverdi's "Mariavespers,, er boven uit. Michael Ghijs hoorde ooit in de wagen het Magnificat eruit en rustte niet voor hij het werk te pakken kreeg. Het resultaat was een grandioze uitvoering met de mensen van Keulen onder leiding van prof. Ludolf Lutzen. Wat de onmiddellijke toekomst betreft is er op Hemelvaartsdag vanuit de Sint- Martinuskerk de radiomis (Palestina's Missa Papae Marcelli). En in de verte zweeft Bachs Hohe Messe. Afspraak voor het jubileumconcert vrijdag 4 mei te 20 u. Sint-Martinusker Haendel "Israel in Egypt,, koor Cantate Domino o.l.v. Michael Ghijs orkest Musici Academi o.l.v. D. Mijajev (F.C. en W.D.B.) INTERIEURVERZORGING VAIM IEN BIEDT MEER Steenweg op Nmove f. B 9470 DENDERLEEUW Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinrichtungen -f- 380 cm -+ n Miw kastanj* ;kj van 10 tot I2 uur en van 14 lot 20 uur. zaterdag en zondag van 10 lol 12 en van 14 lot 18 uur maandag gesloten Bloemen landschappen stillevens VRIJE TOEGANG Alle dagen van 10 tot 20 uur. Dinsdag en zondag op afspraak Hoogstraat 11, AALST

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 16