Amylum loost onwettelijk in riolering WAAROM IN AALST FOTO CENTER CUVELIER koop m FOTOCENTER Onafhankelijk weekblad voor Groot-»Aalst De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst EIGEN STREEK niGucoc. 2 Nieuwe Gazet van Aalst 4 mei 1984 Eddy Monsieur legt aan de BRT mensen uit wat er moet gebeurd zijn. O-c.) L)e Chiro en de karnavalgroep De Matot- ten leenden de Rode Valken trommels en landsknechten zodat ze de 1 meibetoging konden begeleiden. Burgemeester Uyttersprot en schepen Doorns kwamen ter plekke. Zij zorgden ervoor dat voor het Volkshuis onmiddel lijk een kiosk werd opgesteld. SP-voor- zitter Karei Van Miert, SP-sekretaris Carla Galle en gemeenschapsminister Mare Galle waren eveneens vroeg bij de rampplaats. Aanslag Twee jonge mannen die, naarmate het vuur naar buiten sloeg, meer en meer pret beleefden, werden na een achtervol ging ondervraagd. Ze mochten evenwel nadien naar huis. Vast staat het misdadig opzet. De redak- tie van Het Nieuwsblad kreeg maandag tot tweemaal toe een telefoontje waarin men verklaarde dat het V.N.B. (Vlaams Nationalistisch Bevrijdingsleger) de aan slag opeiste. De Morgen schreef maan dag dat de rijkswachtadjudant ver klaarde dat een man in naam van het V.N.V. (het ontbonden Vlaams Natio naal Verbond) de aktie aankondigde. Wellicht is hier een klankverwisseling VNB-VNV de oorzaak van het bericht. Kattestraat 37, AALST 053/70 06 06 de echte 1-dag FOTOSERVICE MORGEN... OF GRATIS Over het fameuze VNB is er echter niets geweten. Vermoed wordt dat het een extreem rechtse organisatie is. Of er ver band bestaat tussen het verboden VMO en het VNB blijft een vraagteken. Het is wel opvallend dat langs de omloop waar de l mei betogers langs trokken opval lend veel affiches hingen «Laat Eriksson vrij». Mag men enkel in deze richting zoeken Terwijl heel wat Aalstenaars de kerk- en Volkshuisbrand geen toeval meer kunnen vinden (hoewel van de kerk de oorzaak nog steeds onbekend is), wezen sommi gen ook op een groeiende anti-socialisti sche hetze. Zo werd ter gelegenheid van de Topdag van het Atheneum een gevel van de school beklad met «Weg met de socialisten». In die opgejutte sfeer zou men tot dergelijke kriminele feiten kun nen komen... De hamvraag voor ons blijft «Waarom in Aalst Wordt Aalst de bakermat van een extreme organisatie Of zou het een aktie zijn van een enkeling Hoedanook, men kan alleen met misprij zen en afkeer vaststellen wat gebeurde, toevallig of niet, net voor 1 mei. Hope lijk vinden onze speurders vlug de naald in de hooimijt... de misdadiger(s). (RVdP PD) KOGELLAGERS 'V: IJZERWAREN H. Hartlaan 54 AALST Tel. 21 11 19 83/66 Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. Reeds vroeger ging het socialistisch OCMW-raadslid Eddy Dierickx dieper in op de problematiek van het afvalwater van de N.V. Amylum. Uit een studie van Ir. Roels in 1979 bleek dat Amylum een grote hoeveelheid agressief afvalwater loosde in de stadsriolering aan de Burchtstraat. Op basis van dit gegeven vroeg de heer Dierickx in december 1983 aan de burgemeester of het geplande zuiveringsstation van Aalst voorzien is om de afvalwaters van Amylum te behandelen. Verder wenste hij dat er een einde gesteld werd aan de illegale lozing van Amylum in de riolering van de Burchtstraat. In een lang antwoord van februari 1984 antwoordde Burgemeester Uyttersprot dat het zuiveringsstation en de afvaiwa- terkollektor niet voorzien zijn om het indrustriële afvalwater van Amylum te vervoeren en te verwerken. Meer investeringen van ettelijke miljoenen voor sporadisch en zuiver toevallige lozingen vond de burgemeester niet verantwoord. In een schrijven van 3.4.1980 bevestigde Amylum uitdrukkelijk zelf te zullen instaan voor de zuivering van haar afval water overeenkomstig de voorwaarden van de lozingsvergunning. Daarenboven herhaalde het bedrijf in brieven van 18.10.1983 en 7.11.1983 haar voornemen om niet meer in de riolering te lozen. De heer Uyttersprot bevestigde meteen dat Amylum geen vergunning heeft om te lozen in de openbare riolering, wel voor lozing in de Dender. Het feit dat het Ministerie van Volksgezondheid en de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij niet zijn optreden viel volgens hem buiten de verantwoordelijkheid van het stadsbestuur. De bevoegdheid zowel voor de vergunmne als voor het naleven van de voorwaarden lag dan ook volledig bij de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij. Raymond* Uyttersprot meldde in zijn antwoord aan de heer Dierickx nog dat in de praktijk alleen speciaal aangestelde en beëdigde ambtenaren bekwaam zijn om als deskundige vaststellingen te doen, en dat zelfs de VZW hiervoor momenteel niet voldoende uitgerust is. Ingevolge uit breiding van Amylum kwamen er de jongste maanden enkele nieuwe elementen aan het dossier van de afvalwa terbehandeling. Het zuiveringsstation van Amylum moet geoptimaliseerd worden en er mag geen bijkomende belasting veroor zaakt worden. Politie Als reaktie op deze brief meldde Eddy Dierickx nu op zijn beurt dat Amylum illegaal loost in de riolering en dus in overtreding is met de wet op de bescherming van de oppervlaktewateren. Volgens de Hofstaadsc socialist is het niet nodig om over te gaan tot ingewikkelde monstername en analyses om een deskun dige vaststelling te doen. De argumentatie van de burgemeester van "ondeskundigheid,, houdt volgens Dierickx geen steek om het niet-optreden van de bevoegde ambtenaren, zoals de politiekommissarissen en officieren van de gerechteli jke politie goed te praten. Het is trouwens Dierickx bekend dat er reeds een groot aantal overtredingen vastgesteld werden en nog worden door officieren van gerechtelijke politie en dit zelfs op basis van monstername en analyse. Door te lozen in de riolering is Amylum ook in overtreding met haar exploitatievergunning, aangezien deze bepaalt dat het bedrijf zich moet voorzien van alle wettelijk voorziene vergunningen. De burgemeester kan dit feit signaleren aan de Bestendige Deputatie met het verzoek dë gepaste maatregelen te treffen. Eddy Dierickx kijkt nu uit naar de initiatieven van burgemeester Uyttersprot om aan de nefaste en illegale praktijk van het bedrijf een einde te stellen. (MP) JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer: Gemeente: Handtekening. schrappen wat met past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst ontvangen. De kans is reëel dat de com puter (waarin gegevens van de vorige maanden in gestockeerd zitten) nog werkzaam is. Dit zou heel wat admini stratieve en sociale moeilijkheden be sparen. Erger is het gesteld met de dossiers i.v.m. het arbeidsgerecht. Deze 300 bundels zijn vernield. Hoe deze terug zullen samengesteld worden blijft een open vraag. Ook de kwijtingen van de afreke ningen tussen de vakbond en de Staat bleven in het vuur. Solidariteit Niet enkel de administratie werd zwaar getroffen. De harmonie «Hand aan Hand» zag zijn muziekbibliotheek (met een grote waarde) letterlijk in rook opgaan. Gelukkige hadden de meeste muzikanten hun instrument mee naar huis genomen, zodat op de meiavond het jaarlijks concert toch kon plaatsvinden. Ook het trommelkorps van de Rode Val ken werd zeer zwaar getroffen. Al hun vernieuwd materiaal bleef in het vuur. Alles vernield Naar Herman Van Herzeele, arrondisse menteel voorzitter ABVV en beheerder van het gebouw, meedeelde, is echt alles uitgebrand, met inbegrip van de persoon lijke dossiers van de sociaal verzekerden. De RVA en de centrale van het ABVV vonden echter reeds een oplossing voor de verbrande stempelkaarten. De werk loosheidsuitkeringen zullen vermoedelijk slechts een paar dagen vertraging oplo pen. De bruggepensioneerden hadden gelukkig hun uitkering voor mei reeds Brandbommen Eddy Monsieur verklaarde rond elf uur aan de BRT-TV-nieuwsdienst dat hij een fles (met benzine had gevonden aan de achterzijde van het brandend gebouw. Onderzoeksrechter Freddy Troch gaf na de blussingswerken onmiddellijk opdracht het gebouw gron dig te doorzoeken. Terug werden resten gevonden van een fles. Een college van deskundigen o.l.v. prof. Geysen van de Katholieke Universiteit Leuven zochten samen met de brandweer maandag uren lang naar meer sporen van braixJbom- men. Scherven en grond werden /meege nomen naar de KUL voor grondig onder zoek. Het was na middernacht maandag avond toen het parket en de brandweer het Volkshuis verlieten. Dinsdag werd het afgebrande pand door het parket vrijgegeven. Meer dan eens zetten onze brandweerlieden lutn eigen leven op liet spel om zoveel mogelijk de ramp in te diiken. Vervolg van blz. 1 de textielpond, metaal en kleding, de werklozendienst en de lokettenzaal wer den totaal vernield. Enkel het voorste gedeelte kon worden gevrijwaard. Op de voorgrond de uitgebrande wagen van mensen die ein uitstapje maakten naar Borzee. Toen ze het radionieuws vernamen keerden ze onmiddellijk terug. Ook SKVV-leider Ringoir zag zijn wagen fei toe getakeld terug. fj.c.J

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2