ELFI ELFI ELFI Meer dan 1500 man op 1 meibetoging 22 ploegstoffen Aanslag op volkshuis scherp aangeklaagd As 't azoei kinderschoenen Oplossing vorige week Nieuwe Gazet van Aalst 4 mei 1984 3 blijft voesjgoon. werd dad hier pekanst 't weikelèks hoeksken ver de pompiers*t Es in alle geval vies hein, zjust op ien weik verschil, /en z' in de Pontstroot meh 't dèk van de kapelle weg en op nog gin twiehonderd meiters vandoor meh 't lokooi van 't Volkshoois... Es da na eh simpel toeval? 'k Weit 'ni. mor den cndj zal 't missching ooitwoyzen. Want 't wer gezeid en geschreiven dat de lesten brand, opd'Hatemèrt. ofliever'in de Steirestroot. t weirk zol zen van nen brandstichter. Woorda sommegste mensjen toch heer bejaogen in hemmen... Booiten de schooi en den ambras die z' 'n ander oondoeng En dat da ba die manen allemol zu gemakkelèk in brand geroktEn ik hem vandeis weik azoei menne peire gezing ver mennen baarbek joc t'omsteiken. Ge wetj wel hein. vroeger stoake ze eh kiksken in 'n kastrolle. naa es dat de moede van da kieksken half te verbrannen boeven eh virken meh bliskoel. As die bliskoel wiltj brannen... 'k Vraog meh af ofdat die brandstichters da beiter zolle kennen, mor ik hem dor ghiel zeikes pekanst 'n ier on beizeg geweist meh 'n half doeiske stekskes en azoei van die spesjole tabbeletten, nen bloosbalg, oeigen woor dat de tronen ooitzji.kten en klieren diedroy daogen noding nog stonken nor de roeik. Moralla, 'k hem op den dier toch meh kiksken kennen verbrannen... Ne mensj moe veil doeng hein ver van de moede te blijven Nie mor alia, ver de Zjezzcwieten nen droeve Poossen. ver de socialisten nen tristegen ieste Moy. veil weirk ver de pompiers die alle klieren 'k weit-ni-hoeveil meiters deiremen moeten ooitrollen ver on woter te geraoken... En van deis weik 'n hem ek geer on d'Hatemèrt ginen prokkereur gezing... Wel nog reidelèk loot ne pompiers-otto die nog attoyd beizeg was meh woter ooit de keljers te pompen. Door hooin ze naa we woter genoeg... Bref, t es ni ver der meh te lachen... mor *k ben ne kier krcjeis woor da't naa 't noste zondag-meired zal brannen... Missching in mennen barbekjoe? As't meivalt. - Want alles n valt oeveraal ni attoyd mei. Gelèk as ba denne royken ameirekoon die hem eh votje wiskie waa koeipen. Mor hè hooi dor al van alles hoeircn oever vertellen oever da ze dor gralèk tifte fiskefoos in flikken. Dorom hooi 'n hem iest nor eh stool gevraogd van denne wiskie. En ja, ze zonten hem eh stolken. Hoy meh da stolken ba nen appeteiker, want in Ameireka doeng d'appeteikers nog ander dinges as hieroeik. Door wird er hem gezeid da ze da stool goe zollen noogezing hemmen en hem 't antwoerd lote weiten. Droy daogen noding kroyt 'n brifkenmenier, 't spatj ons dammen a moete zeggen dad a mèrre sooikerzikte heit... Denne wiskie 'n heit 'n hem ni gekommandeird Ba dennen appeteiker kwamp er eh madammeken binnen v§r te vraogen ofdat 'n hoy heer niet 'n hooi teigen d'eksteroeigen. Want, zoy ze. 'k zing dor toch azoei gralèk van af. Joo 'k zee, madam, zoy den appeteiker. Zè. "k hem eh formedaobel zalfken. Twie kieren oondoengen a eksteroeigen... ribbedebie *k Hem dor ne kalant op hein. madam, den dienen komt er al twintjeg joor achter... Mor naa schien ek er meh ooit zee - as 't meivalt, tot t'noste weik. En haaft allemol goed ajjer oeigen oepen, ver da 't most brannen... PETJEN Vrijheidsstraat 44, 9300 AALST Tel. 053/21 35 34 indrukwekkende stoet, die zich langs de belangrijkste centrumstraten en wijken van Aalst rechteroever begaf. Achter de spandoek "Aanslag op Volkshuis scherpt de strijd,, stapten alle arrondissementele SP- en ABVV prominenten op, zoals Marc Galle. Paul Vander Niepen, Willy Vernimmen, Alois Van den Bossche, Herman Van Herzeele, Eddy Monsieur, enz. Ondanks de brand in het Volkshuis werden nog talrijke rode vlaggen in de stoet meegedragen en ook de harmonie Hand in Hand was present. Tussen de talrijke militanten werden nog borden meegedragen zoals "Ze zitten in onze zak. Waar blijft het werk?,, - "356 urenweek nu, met behoud van het loon,, "CVP en PVV: Nieuwe Armoede; SP: eerlijk verdelen,. "Geen raketten: geld voor werk., (MP) Een seintje... Onze publiciteits adviseurs staan paraat 77 62 94 Als 't zo mooi mogelijk mag. Heel wat buitenstaanders hadden de indruk dat de aanslag op het Aalsterse volkshuis van zaterdag jl. een ongewilde stimulans geweest was voor een grotere deelname dan vroeger aan de 1-Meibetoging. Het applaus was trouwens niet uit de lucht toen een emotionele ABVV- sekretaris Herman Van Herzeele beloofde dat men weldra in Aalst een nieuw volkshuis zon bezitten. '30, en was van oordeel dat men opnieuw dicht bij een fascistische staat stond. 1 Mei noemde hij dan ook een dag van bezorgdheid en een dag van strijd. Met tranen in de ogen beloofde hij tot slot dat het Volkshuis van Aalst, dank zij de me dewerking van alle militanten en ondanks Een lange rij betogers. Solidariteit tussen de mensen, (j.c.) Met honderden stonden ze voor hel uitgebrande Volkshuis naar de toespraak van Mare Galle te luisteren. Iemand zèn zoligheid geiven. Vooraf had Minister Mare Galle bijna evenveel applaus gekregen na zijn gelegenheidstoespraak. In deze toespraak veroordeelde hij op krachtige wijze de aanslag op het volkshuis, als een bew ijs van het groeiende fascisme in de maat schappij. Hij verwees hierbij naar de jaren 30 toen eveneens heel wat socialistische gebouwen in brand gestoken werden. Zoals verwacht hekelde Mare Galle ook heel scherp het beleid van de huidige CYP- PVV regering, die hij een regering van de rijken en van de sociale afbreuk noemde. De Aalsterse Minister vond het schandelijk dat het ACV deze regering alle tegenstand er weldra opnieuw zou staan. Meteen werd de start gegeven voor een bleef steunen en deed meteen een oproep tot de basis van het ACV om de "farizeeërs,, zoals Houthuys niet langer te volgen. Met d^SP in de regering zullen heel wat afbraakmaatregelen van de hui dige regering te niet gedaan worden, aldus Mare Galle. Deze hekelde ook de houding van de parlementairen van de meerderheid, die eerst toelieten dat de regering lange tijd met volmachten bestuurde, en nadien hun verantwoorde lijkheid ontvluchtten door afwezig te blijven in het parlement. Tot slot deed minister Galle nog een war me oproep om op 17 juni bij de Europese Verkiezingen socialistisch te stemmen "omdat dit de enige partij is die de demokratie nog verdedigt,.. Europarle mentslid Willy Vernimmen. die de 1-Mei viering in Aalst bijwoonde werd hierbij spontaan op applaus begroet door de massa. "Leve onze 1ste Mei,, zo besloot de minister zijn toespraak, die onmiddellijk gevolgd werd door een uit volle borst gezongen Internationale. Herman Van Herzeele kreeg hierop de mogelijkheid om te melden dat, in tegenstelling met sommi ge berichten, meer dan 90 van de werkloosheidsuitkeringen voorde maand mei, dank zij de medewerking van de na tionale computer van het ABVV en dank zij de RVA, tijdig zullen uitbetaald worden. Ook fcij herinnerde aan de jaren Europarlementslid Willy Vernimmen zijn schoenveters waren los. Alois yan den Bossche knoopte ze weer dicht... of hoe kameraden elkaar helpen... (j.c.) Jan Caudron. lle plaats Euro verkie zingen'

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3