Het probleem is dat men geen geld kan beheren,. Teleshop 8 Nieuwe Gazet van Aalst 4 mei 1984 Tele shop-meubelen Richard De Jonghe en Geert Wille blazen even uit in de net opgehaalde sofa. Welverdiend. (Hg) Met vrij grote zekerheid kan gesteld worden dat bij het merendeel van de Aalstenaars géén lichtje gaat branden wanneer men het heeft over Teleshop. Nochtans bestaat deze organisatie reeds meer dan 2 jaar, maar het feit dat ze haar aktiviteiten vooral toegespitst op de meer marginale kant van onze maatschappij zal wel niet vreemd zijn aan haar relatieve onbekendheid bij het grote publiek. Teleshop-Aalst heeft een meubel- en een kledingafdeling. De Nieuwe Gazet van Aalst ging praten met Richard De Jonge, die in februari 1982 Teleshop-Meubelen uit de grond stampte. de weg. Wanneer zij iets kopen moet het perfekt in orde zijn. Typisch voor gastarbeiders is ook dat ze steeds afbieden. Soms speel je dat spelletje wel mee, maar het kan ook tegensteken. Wanneer iets 80 frank geprijsd staat geven ze je 50 frank... Maar dat wil ik niet. We mogen niet toestaan dat ze zelf de prijs gaan bepalen. Maar ja, in hun thuisland is afbieden een sport... Die drang naar perfektie, is dat kenmerkend voor alle vreemdelin gen of blijft het beperkt tot 1 bepaalde nationaliteit? De Jonge: Neen, dat geldt voor allen. In de afdeling Kleding weet men daar ook van mee te spreken. Aan een kostuum mag niks mankeren. Ze zitten er niet mee in om te wachten en desnoods 10 keer terug te komen. Iets wat ze veel kopen is kitsch. Vazen met veel motieven, plastieken bloemen... Wat de beide afdelingen van Teleshop betreft, kan men zeggen dat de Belgen het hoofdaandeel van het klantenbestand vertegen woordigen maar in de kleding voeren de vreemdelingen wel de boventoon. Blijft het publiek van Teleshop beperkt tot 1 sociale klasse? De Jonge: Neen, we krijgen hier van alles, ook rijke mensen en burgerij. De oude rijken geven er niet om om binnen te springen. De nieuwe rijken daarentegen wel. Wanneer die iets kopen is het nooit voor henzelf, maar voor "vrienden,, of "om weg te geven,,. Belachelijk, want wanneer je dan een maand later bij hen aan huis gaat, staat het stuk in kwestie in hun eigen li ving. Hoe komt men in kontakt met Teleshop? De Jonge: Vooral via onze adver tenties in De Aankondiger. En ook via onze foldertjes waarmee we soms gedeeltes van de stad mee bewerken. Die foldertjes hebben vooral effekt op langere termijn. Een aantal maanden ge leden hebben we ze verdeeld in de Kapucijnen -, Leo De Bethune- en Parklaan en dat werpt nog steeds vruchten af. Geregeld krijgen we nog Richard De Jonge: We zijn nu 2 jaar werkzaam en we konstateren dat Teleshop-Meubelen beter draait dan verwacht. Toen we met het opzet startten gingen we ervan uit dat het niet zelfbedrui- pend zou zijn. maar dat bleek wel het geval te zijn. We maken zelfs een kleine winst maar die gaat naar Niemandsland, het krisisopvangcentrum van HAK. Het gaat Teleshop-Meubelen dus voor de wind, maar dat betekent nog niet dat het niet beter meer kan. Gisteren kwamen we handen te kort, maar eergisteren zaten we hier, bij wijze van spreken, met onze vingers te draaien. Van al datgene wat er weggegooid wordt kunnen we slechts een fraktie rekupereren. Zo hebben we onlangs een advertentie geplaatst in Het Reklaamblad van Lede en daar is geen enkele reaktie op gekomen. Men vindt het waarschijnlijk teveel moeite om te reageren? Dat denk ik ook. Men stopt zijn oude rommel nog liever in een vuilzak. Dat heb ik al meermaals ervaren met kennissen. Wanneer er ouders overlijden vraag ik steeds om eens aan ons te denken, wanneer men de inboedel verdeelt. Maar eens het zover is, laat men niks van zich horen. Van de andere kant heb je dan weer mensen die het minste, dat ze teveel hebben, brengen - al was het maar 2 borden en een vork. Ik neem aan dat buitenstaanders wel eens een link leggen tussen Te leshop en Teledienst. Bestaat er een verband? De Jonge: Neen. De oorspronke lijke bedoeling bestond erin Teleshop op te richten in samen werking met Teledienst. Deze laatste organisatie heeft echter nooit - om wat voor reden ook - gereageerd op dit voorstel van HAK. Ze stonden er nogal weigerachtig tegenover. HAK heeft de klus dan maar zelf geklaard. Teleshop richt zich vooral tot de minderbegoeden. Ook tot de vreemdelingen? De Jonge: Het zijn in hoofdzaak Belgen die op ons beroep doen, maar ook de gastarbeiders vinden telefoontjes uit dat stadsgedeelte om meubelen te komen halen. Zijn er ook wijken waar weinig te rapen valt? De Jonge: De Sint-Annalaan bvb. Daar hebben we nog geen stoel vandaan gehaald. Het eigenaardige daarbij is dan dat de aanpalende straten (Spaarzaam- heid-, Vooruitzicht- en Naarstigheidstraat) wel geregeld huisraad opleveren. Waaraan dat gelegen is, snap ik ook niet. Het zijn misschien de beter gegoe den die eerder iets weggeven? De Jonge: Ik vermoed eerder het tegendeel. Burgerij - zoals die van de Sint-Annalaan - zal niet zo snel geneigd zijn om iets van de hand te doen. Ze kopen degelijker materiaal dan gewone werkmen sen en gebruiken het dan ook langer. Het is een vorm van zuinigheid, denk ik. Toen ik gisteren belde om de afspraak voor dit interview te maken, wasje naar Leuven. Loont dat wel om ginds meubelen te gaan ophalen? De Jonge: Jazeker, op voorwaarde dat je met een volle kamionette kan terugkeren. Dat brengt toch een goeie 5000 frank op. Voor dat bedrag kan je al een naar Leuven rijden. Soms kunnen we ook naar Brussel of Heverlee om gerief. Dit dan wel nadat kennissen hun familie warm gemaakt hebben voor Teleshop. Krijgen jullie soms ook mensen die werden doorgestuurd door het OCMW? De Jonge: Geregeld. Er bestaat trouwens een goede samenwer king tussen Teleshop en het OCMW. Ze moeten ons echter wel vooraf verwittigen wanneer ze iemand naar ons verwijzen. Anders krijg je te maken met per sonen die je, aan de hand van 2 jaar oude kaarten, trachten wijs te maken dat ze steuntrekkende zijn bij het OCMW. En we moe ten natuurlijk ook informatie hebben over onze klant. Het OCMW weet ons te zeggen of de persoon in kwestie totaal blut is of nog iets kan betalen. Want principieel zijn we tegen gratis weggeven. Ik vraag liever 200 frank voor iets dat er 2000 waard is, dan het voor niets weg te geven. Als ze moeten betalen is het ook "van hun,, en zullen ze er meer waarde aan hechten. Er zijn natuurlijk uitzonderingen op de regel. Personen wiens huis afgebrand is, moeten niets betalen. Blijft Teleshop in kontakt met de personen die men heeft geholpen? De Jonge: Neen, over het algemeen laten ze niets meer van zich horen. Soms valt het zelfs voor dat je de meubelen die ze ge kregen hebben, mag gaan terug halen Onlangs nog belde een huisbaas om te vragen of we geen partij meubelen wilden komen ophalen. Die bleken dan afkom stig van een gescheiden vrouw die ze hier was komen halen. Zo'n personen moeten waarschijn lijk geen twee maal komen aan kloppen De Jonge: Dat zegje in het begin. Totdat ze terug voor jou staan. Dan denk je er niet meer aan. Ten slotte zijn het steeds dezelfden die een beroep blijven doen op Teleshop. Ze zijn in een vicieuze cirkel terechtgekomen waaruit ze nog moeilijk ontsnappen. Is Teleshop voor velen geen laatste strohalm waaraan ze zich kunnen vastklampen? De Jonge: Ik denk het niet. Volgens mij zijn de meesten het praktisch gewoon om in nesten te zitten. Sörhs krijg je de indruk dat wij er ons meer zorgen over maken dan zij zelf! Wij overdrijven hun gevallen. Ze zijn ook gewoon om te krijgen. Onlangs gaven we aan iemand een gasfornuis maar de "bidon,, was leeg. "Geen probleem,, zei de persoon, "ik ga naar het OCMW en zal daar rap eennieuwe heb ben EXCLUSIEVE KLEDING VOOR MANNEN Geraardsbergsestraat 25 9300 AALST Tel. (053) 70 54 02 Ik heb horen zeggen dat Teleshop het meest nood heeft aan elementaire zaken die men echter zeer moeilijk op de kop kan tikken. De JongeInderdaad, we hebben momenteel een enorme behoefte aan kolenkachels. Maar waar vind je die nog? Iedereen is op zoek naar een kolenkachel. Mazoutvuren krijgen we genoeg. Maar de mensen prefereren een kolenkachel omdat ze de brandstof in zakjes van 10 kilo kunnen kopen. Mazout koop je nu eenmaal niet per jerrycan... Kleine kleerkasten zijn ook zeer gegeerd. Maar zoiets doet men ook niet snel van de hand omdat men het steeds kan gebruiken. Maar je hebt gelijk. De dingen die we het nodigst hebben, krijgen we het minst. Eigenlijk is dat ergens logisch. Mensen zullen enkel de dingen die ze niet meer kunnen gebruiken aan Teleshop schenken. De Jonge: Neen, want hoe moet je het kontroleren? Op het uiterlijk kan je moeilijk afgaan want iemand die proper gekleed is kan meer miserie hebben dan iemand van wie je aanneemt dat het een sukkelaar is. De voorbije 2 jaar heeft Teleshop trouwens ondervonden dat geldgebrek niet het probleem is. Wel het beheren ervan. Ze kunnen het niet. Wanneer ze een beetje geld hebben, dan kopen ze zaken waar ze niks mee kunnen aanvangen. Wanneer we hen daar op wijzen dan is het "maar ik zie dat graag,,. De kern van de zaak is dat veel personen onkundig zijn wanneer het erop aankomt hun geld verstandig te beheren. Men zal dan wel een aantal "vaste klanten,, hebben? De JongeNatuurlijk, wanneer je niet overweg kan met geld, heb je er steeds een tekort aan. In de beginfaze van Teleshop werkten Ook kleine huisraad in Teleshop-meubelen. (Hg) De Jonge: Natuurlijk. Neem nu een sterfgeval. Wanneer de familie een slaapkamer verdeelt, dan is er amper iemand geïnteresseerd in het bed en de la vabo. Maar de kleerkast kan er steeds wel iemand gebruiken. Aan tafels hebben we ook grote behoefte. Wanneer we er krijgen zijn dat steeds van die barokke gevallen met uitgewerkte poten die weinig praktisch zijn. Praktische en funktionele zaken geeft men zelden. Wat krijgt Teleshop dan wel veel? De JongeZetels, stoelen, elektri sche vuren (die moeilijk verkocht geraken), kleine prondel, onkom- plete serviezen. Wanneer je een stel stoelen krijgt dan is dat ook heel zelden nog kompleet. Stoelen gaan vlot weg. Eenpersoonsbedden ook. De vraag overtreft het aanbod. Dat geldt ook voor kindergerief. Ik neem aan dat je op 2 jaar al heel wat bijgeleerd hebt. Vroeger nam je waarschijnlijk alles mee, maar nu weet je zo al ongeveer wat je kwijtraakt en wat niet. De Jonge: We zullen nooit iets weigeren, zeker indien we ervaren dat het met de beste bedoelingen wordt gegeven. Zelfs indien we het iets is waar we weinig kunnen mee aanvangen. Het zou teveel tegen de borst stoten en je mag de mensen nu eenmaal niet kwetsen. Er zijn er natuurlijk ook die Tele shop proberen te gebruiken als groot vuil en ons hun rommel pogen op te solferen. Moeten de mensen die Teleshop helpt een zekere graad van armoe bereikt hebben? Trekt men ergens een limiet? we nog met een kredietsysteem, maar daar zijn we moeten mee stoppen. Na 2 maand hadden we om 51.000 frank tegoeden die op onze elleboog konden schrijven, want van betaling kwam toch niks in huis. Heb jij gedurende de voorbije 2 jaar een verslechtering in de algemene situatie gemerkt? Laat de krisis zich gevoelen? De Jonge: Je ziet het niet onmid dellijk. Soms vraag je jezelf af of er wel een krisis is, als je ziet wat er nog weggegooid wordt. Is er krisis? Ik twijfel er soms aan als er hier iemand binnen komt met nog geen 500 frank op zak, maar wel met een dikke "voiture,,. We kunnen niet zeggen dat we het de voorbije 2 jaar gevoelig hebben zien verslechteren. De komende jaren zal het er toch niet op verbeteren? De JongeDat niet. Maar ik denk niet dat wij dat in het krijgen gewaar zullen worden. Een spaarder zal steeds een spaarder blijven. Velen slagen erin om binnen een paar jaar hun meubels te verslijten. Bij anderen zijn die na 20 jaar nog zo goed als nieuw. Wat we wel verwachten is dat de komende jaren meermensen naar Teleshop zullen komen, om tweedehands te kopen in plaats van nieuw. Ervaart Teleshop veel dankbaar heid van de personen die men helpt? De Jonge: Er zijn er die ons dankbaar zijn, maar daarvoor moet je het niet bepaald doen. Het merendeel vindt het vanzelfsprekend dat we hen helpen. William De Geyter

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 8