Jansegers en Co VZW "De kinderen van ons Kluizekermis Erembodegem Naast Flanders Printing ook kartografische tentoonstelling St.-Apolloniakermis wil buren dichter bijeen brengen Lineaal stelt kunstenaars uit Nieuwerkerken voor De Draeckenieren op de Topdag Hugo Verrieststraat 3 Nieuwe Gazet van Aalst 4 mei 1984 fe P.V.B.A. 9470 Denderleeuw 9 De V.Z.W. "De kinderen,, van ons bestaat 5 jaar en om deze verjaardag aangepast te vieren, ging er in de feestzaal van het V.T.I. in de Vakschoolstraat een feestavond door op maandag 30 april. Deze vereniging die tot doel heeft verlaten kinderen van Vlaanderen ontspanning en materiële steun te geven, kon drie jaar ge leden een villa huren aan zee, waar nu om beurt 15 kinderen en een opvoeder kun nen verblijven. Alle kosten worden door de vereniging zelf gedragen, er is geen tus senkomst van staat of stad. Ongeveer 250 leden zijn nu aangesloten die 150 Fr per jaar als Meter of Peter betalen. Zij krijgen regelmatig nieuws over alle mogelijke aktiviteiten. Maandagavond was de zaal voor drie kwart gevuld toen de feestelijkheden begonnen. De voorzitter, de heer Buyle. vertelde over de groei en de werking van de vereniging en toonde aan de hand van dia's hoe de villa aan zee er uit ziet. Ze is gelegen op een hoge duin in Oostduinkerke en volledig ingericht voor 15 kinderen onder begeleiding van hun opvoeders. Het heie huis "Denis., genoemd naar de overbuur die er regel matig karweitjes opknapt, is komfortabel ingericht. Rond het huis in de grote tuin kunnen de kinderen op de speeltuigen en in het zand spelen. De voorzitter dankte iedereen die aan dit project zijn steun ver leend had en toen kon de feestavond be ginnen met het optreden van de jongere leden van expressiegroep Vredon. Na hen kwam Paul Roelandt enkele liedjes zin gen. Later traden ook nog de bariton Johan Haezaert en de animator Willy Jo öp. De oudere leden van Vredon brachten eveneens nog enkele nummers. Deze viering is zeker geen eindpunt voor de v.z.w. "De kinderen van ons,, maar een stap naar nog meer uitbreiding van haar aantal leden en de mogelijke realisatie van verdere projecten. (LI) Paul Roelandt. (j.e.) Zon, maar een frisse bries ook, begeleidden de Kluizekermis die vorig weekend werd georganiseerd rond de oude kluiskapel op de grens van Erembodegem en Hekelgem. Opnieuw werd het een landelijk feestgebeuren met wandeltochten, volksmuziek en -spelen, eucharistievie ringen, een meiserenade, fluitjeskermis enz... Heel wat mensen uit de streek wan delden zaterdag of zondag eens tot bij de kapel langs de stoffige aardeweg waar... sommigen ook nog met hun auto over wilden "De Vrienden van de kluis., die deze kermis organiseren, benadrukken het niet-kommercieel feestvieren in een rustige natuur, met als doel het restaureren van de kapel en de herleving van oude gebruiken rondom deze oude bidplaats. Ze waren dus niet zo gelukkig met de luchtdoop-per-helikopter die 't Voil Emmeken., 100 meter verderop organiseerde, en hun begeleidende microwagen met popmuziek, eveneens dichtbij de kapel. Deze groep stelde zich vroeger op aan het KSA-Iokaal in de Bredestraat. Ongetwijfeld willen zij een positieve bijdrage leveren tot de animatie ronde de Kluizekermis - en daar slaagden zij al een aantal jaren in - maar het was ook onze indruk dat het telkens weerke rend helikoptergeraas boven de kapel aparte stemming daar schaadde. Mis schien komt er volgend jaar wel eens overleg en wederzijds begrip tussen alle initiatiefnemers... fk.n.) Ter gelegenheid van "Plesj,, kermis te Nieuwerkerken, organiseerde de kulturele vereniging Lineaal een groepstentoonstelling in het Parochiaal Centrum. Alle hobbyschilders wonen in Nieuwerkerken. De plaatselijke kunstenaars van Nieuwerkerken. (j. c.) De meesten onder hen zijn autodidakt en slechts een paar hebben akademie gevolgd. De schilderijen stelden o.a. land schappen, stillevens, dorpsgezichten. dieren enz. voor. De deelnemende kunstenaars zijn Maurice De Rouck, Maurice Roels, Annie Tas, Fredi Parmentier, David Smet, Gustaaf De Pauw, Raphael Buekens, Lucien De Sutter, Maurice Eeckhout en Luc Van der Snickt. Enkelen onder hen hebben reeds buiten de muren van hun gemeente tentoongesteld. Het is de bedoeling van "Lineaal,, de mensen kennis te laten maken met kun stenaars en hun werken uit hun eigen dorp. Van buiten uit zou niemand vermoeden dat er in deze gemeente zoveel talent verborgen zit. Lineaal organiseert tweemaal per jaar een tentoonstelling met plaatselijke kunstenaars, maar houdt zich ook bezig met voordrachten zoals de jacht voorgesteld op wandtapijten, archeologie in de streek of over bier in al zijn facetten. Elk jaar nodigen zij een schrijver uit die uit zijn werk komt voorlezen of er komt iemand een boek bespreken. Op zondag 20 mei organiseren zij een wandeling door het dorp met vertrek aan de kerk om 14 uur. Iedereen is op deze familiewandeling van ong. 3,5 km. van harte welkom(LI) Dat Flanders Printing meer wordt dan een vakbeurs voor de grafische nijverheid wordt stilaan duidelijk. Het publiek zal niet alleen kennis kunnen maken met oude drukpersen, en met oude drukwerken van Aalsterse drukkers, maar in de historische Belfortzaal heeft van 4 tot 18 mei e.k. ook een tentoonstelling plaats voor de Cartografie van het Land van Aalst door de eeuwen heen. Deze expo wordt georganiseerd door het Nationaal Geografisch Instituut. Niet alleen worden er de namen van geleerden en uitgevers in het licht gesteld, maar wordt ook een algemeen beeld opgehangen van de verschillende stadia en technieken die hun stempel hebben gedrukt op de cartografie van ons land. Op de Topdag te Aalst (zaterdag 5 mei) zal er, op initiatief van de Draeckenieren een merkwaardige tentoonstelling plaatshebben rond de figuur van Dirk Martens. Door een nagelaten legaat en eigen opzoekingen en opgravingen is de KAISERLYCKE SOEVEREINE CAEMERE DER DRAECKENIEREN TOT AELST in het bezit gekomen van een uiters- zeldzame kollektie attributen van deze beroemde Aalstenaar. Ter gelegenheid van Flanders Printing gaat deze unieke tentoonstelling door, aan de voet van het Belfort, onder het motto: "Leven en werk van Dirk Martens.,. Dit gebeuren zal hoogstwaarschijnlijk in oudheidkundige kringen het nodige stof doen opwaaien, (meegedeeld) Kaarten zijn nooit alledaagse voorwerpen geweest, zelfs niet nadat in de XVe eeuw de kopergravure in gebruik kwam. Voor velen waren het slechts weelderige, fanta sievolle en dekoratieve kuriosa. Nu zijn het vaak niet te versmaden iconografische bronnen geworden voor vorsers en lief hebbers van het verleden. Naast dokumentatie voor de stedelijke aard rijkskunde, vormen topografische kaarten ook het middel bij uitstek om wegwijs te worden in de onmiddellijke omgeving, streek of land. Het Nationaal Geografisch Instituut ontstaan in 1831 wil vooral Aalst belichten in de tentoonstelling via kaarten van Mercator, J. Van Deventer, E-M Fricx, Graaf de Ferraris, de Bouge, L. Capitaine, en het kadaster, dat door Napoleon ingevoerd werd. Na de onaf hankelijkheid van België was het vooral het Dépöt de la guerre, later omgevormd in Militair Cartografisch Instituut en Militair Geografisch Instituut dat topografische kaarten van België realiseerde. Ook deze kaarten zal men op de tentoonstelling kunnen bewonderen (MP) Ter gelegenheid van de St.-Apolloniakermis werden er rond de Oude Gentbaan verschillende aktiviteiten ingericht. Zo was er zaterdagnamiddag op het terrein van K.C. Apollonia een kaatslutte tussen de dames van café Elkerlijck, café De Rode Lantaarn en de cafés TIP-TOP - Apollonia. 's Avonds werden er in laatstgenoemde herberg gezelschapsspelen voor vrouwen, mannen en kinderen gehouden. Zondagnamiddag ging er een loopwedstrijd door voor jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar. Elke deelnemer ontving één gratis drank en een prijs. Kermis in Apolonia. Kinderen amuseerden zich kostelijk, (j.e.) De organisatoren van deze aktiviteiten zijn Freddy De Nijs en Eddy Van Oost, ooit bierprins geweest. Beidén steken de handen uit de mouwen om het de buren enkele uren gezellig te maken en de mensen wat dichter bij elkaar te brengen. Een kas voor de organisatie van hun akti viteiten hebben ze niet, het meeste wordt door hen zelf betaald. Toch werd er nu een firma aangesproken als sponsor, en door toeval was ook nog een andere firma be reid mits enige reklame een duit in het zakje te doen. Graag zouden Eddy en Freddy nog enkele mensen vinden die hun willen helpen bij de organisatie van deze kermis en ook van geldelijke of praktische steun zouden ze niet afkerig zijn. Er kruipt heel wat vrije tijd in het organiseren van dergelijke aktiviteiten, temeer daar er voor zondag oorspronkelijk een wielerwedstrijd gepland was. Door werken aan de weg kon deze echter niet doorgaan. Op enkele weken tijd moest dan nog iets anders gevonden worden en de keuze viel op de loopwedstrijd waar zo'n veertigtal kinderen aan deelnamen. Wie er dus iets in ziet deze mensen om op het even welke manier een handje toe te steken, kan best kontakt met hen opnemen via café St.-Apollonia. Misschien komt er volgend jaar iets heel verrassends uit de bus. (LI) Het zachte lenteweertje maakte dat talrijke mensen in de Reinaertdreef het St.-Apolonialentefeest kwamen vieren met zang en muziek. isolatie hout multiplex houtbescherming planchetten VERHURING HOUTBEWERKINGSMACHINES toonzaal deuren

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 9