Galerii DE SMET L. Lülïlce Bekijk het zwart-wit VAN DER WAERDEN BIEDT MEER KUNSTPARADIJS A. VAN DURPE zetelgarnierder 16 Nieuwe Gazel van Aalst 11 mei 1984 'eMeui/eMflds DE LEEUW vakkundig herstellen verkoop antieke zetels Pontstraat 37, AALST Tel. 77 14 25 Hoogstraat 11, AALST 053/21 05 60 INTERIEURVERZORGING Zijn werk is nog niet af (openingsrede) Vanaf half mei elke vrijdag en zaterdagavond Diverse optredens. Gratis toegang. Grote mart?t 25 Aaht MEUBEL- KEUKEN 5 7 'W\VVV\VV>"V\W% Gentsestraat 155, Aalst Tel. 053/21 19 21 Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, etsen, litho, spiegels, consoles, modern en klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Helebaut, Demonseau, e.a. Alle inlijstingen op maat, hout, alu, enz. Bloemen landschappen stillevens VRIJE TOEGANG Alle dagen van 10 tot 20 uur. Dinsdag en zondag op afspraak Cantate Domino tijdens hun uitvoering van Israël in Egypt... Internationale Wohneinrichtungen In het begin was het woord. Maar voor het woord was de Intrede. De immer toeë Rozemarijnkerkdeur flapte open en zie, talrijk as de zandkorrels aan de zee traden de vooraanzitters binnen. Dat gat in de paardevolle Sint-Martinuskerk, waar het hopeToos vissen naar een niet voobehouden stoel was, meteen aanleiding tot een pré- concertale rechtstaande ovatie en een collectieve kijk-aan-eens nek spieroefening. En toen slaagde het Hof erin om in Aalst dat te presteren wat elke trouwe concertganger met verbijstering sloeghet concert begon niet alleen op tijd, nee, een minuut vóór acht streken de violisten de eerste noten de stilte in! kerk strooit, de eerstgeborene, weggemaaid met een kreet van eindeloze verschrikking. En dan zijn er de onvoorstelbaar aangrijpende bladzijden. Er is de tastbare duisternis, de grauwheid van een voorstad in de poel der verlorenheid, kauwgomdikke stilte, Kafka-harmoniëen als bedelaars tastend naar vastheid, de koren hand in hand hun eigen onzekerheid doorgevend in een leefheid die verplettert. Er is de impressionistische sprokkelbladzijde van de verdronken soldatenzwevend in een onderzeese wereld, zinkend als een nutteloze papieren vlieger naar een diepte die geen diepte heeft. De solisten hebben in dit werk geen de Schepper danken met een nieuw monumentaal werk. Zijn eigen uittocht uit de menselijke miserie wordt gekoppeld aan de uittocht van de volksmiserie. Het werk dat oorspronkelijk "Exodus,, heet is op een maand voltooid en wanneer het op de planken verschijnt kan het publiek zijn oren niet geloven. De vaste operabezoekers, die aan défilés van Italiaanse olaba solosterren gewend zijn, al of niet verpakt in verhaaltjes van dansende nimfen, van verdriet verwelkte prinsen, en schurkachtige rauwe rabauwen, zit van de een op de andere dag naar een Bijbels verhaal te luisteren. Op de koop toe krijgen de koren daarin de rol van verteller én beschouwer én hoofdvertolker opgedrongen. De recensies van de eerste uitvoering liegen er niet om. "deeply shocking,, is de uiting van de openbare mening die de krantenjongens de heer Handel cadeau doen. De formule opvoeding combineren met ontspanning was in de 18e eeuw blijkbaar öök moeilijk te verwezenlijken. En toch, en toch, langzaam rukte het werk op in de populariteitsparade. De componist Boyce kreeg weer gelijk toen hij zei "geef Handel een kiezelsteen en hij maakt er een diamant van,,. Wanneer de God uit het O. Testament om zijn volk te bevestigen en de koppigheid van de Egyptenaren te breken een filmclimaxscenario uitwerkt, waarbij Cecil B De Mille asgrauw van nijd uitslaat, dan moet zoiets vroeg of laat in de handen van Handel terecht komen. De 10 plagen worden onder zijn notenbeeld een verrukkelijk kijkboek, een panorama met hemelsein helse visioenen. Op elke bladzijde vind je een totaalbeeld dat wemelt van details. Eén groot stripboek wordt het, waarbij oren en ogen de woorden en de sfeer omarmen en je ademloos naar "wordt voortgezet,, staart. Bijna smekend vraagje naar de volgende plaat, want in het tijdeloos verhaal is niet de plot maar de opbouw het werk van een geniaal verteller. Wie op een verloren winteravond de voeten onder tafel schuift, de vondsten en de visuele uitwerkingen van het woord naspeurt moet wel een hele grote doos meepikken. Want de partituur stikt van het schilderwerk, de kikkers die door het orkest kwaken, de hagel die klettert op de verpletterde graankorrels, de vliegen, duizenden kleine nootjes inde vioolpartij, het vuur dat molotovcocktails in de Heel wat personaliteiten kwamen Domino bijwonen. (JC) doorslaggevende betekenis. Hun rol is beschouwend, ze zijn de pionnen op het schaakspel van de eeuwige verwikkeling: zo misbaar, zo onmisbaar. Het moet zangtechnisch moordend zijn om als solozanger na een kort recitatief veroordeeld te zijn om anderhalf uur naar de Stars en Stripes te kijken. De 5 stemmen zij in hun diversiteit subtiel in schakering. Het duet der bassen overweldigend en echoklank, de altsolist de Jubileumviering van Cantate de plooibaarheid van de menselijke stem in al zijn moeilijkheid, de bravoure van de tenor: verteller, beschouwer, de zekerheid, de overweldiging, de perfectie, de ontroering van het magistrale. De sopraan, de enige vrouw, zij die het crescendo inleidt, de eindbestemming, de solostem die de weg voor het koor effent, de speerpunt die de opening naar het voltrokken einde maakt, het straaltje hoop dat de barstende zon aankondigt. De rol van de koren is in dit Oratorium overweldigend. Met hen staat of valt de uitvoering. Ik vraag me af of die vele enthousiaste mensen beseffen wat een onmenselijk werk het is om een groep jonge gasten, wiens interesses - laat het ons maar luidop schrijven, nu niet dadelijk bij figaro's van Handel liggen - dag na dag, week na week, klaar te stoken voor zo'n gigantisch werk. Ik vraag me af, of ze beseffen wat 'n fysieke inspanning het vraagt om lichaam en stem uiterst geconcentreerd be beheersen, de zenuwen uit je lijf te schudden, alles te vergeten en alleen als doorgeefluik van een geniaal componist te fungeren. Ik vraag me af, of ze de kleine sopraantjes zachtjes de eerste stukken horen inzingen, warm draaien in de middenmoten, over de onmogelijk- moeilijke 16e noten, de kralen van de paternosterbladzijde fladderen, de moeiheid van de 10-uur klok ervaren, en na de ovatie een stralend bisnummer horen belijden. Ik vraag me af of ze in het dirigeren van Michael Ghijs elke wending in de partituur, elke vondst, elke uitschreeuw van vreugde en verlatenheid, elke smart en elke drang naar schoonheid voelden. Ik vraag me af of de zittende Grote Heren de grootheid van de staande heren op het podium (h)erkenden. F.C. kundige leiding de tentoonstelling Frits Van den Berghe te Gent bezocht. Te gele gener tijd zullen nog verdere bezoeken aangekondigd worden. De premie voor 1983 wordt vervaardigd door Achiel Hutsebaut. Ook voor 1984 wordt een premie voorzien. Tevens kunnen de leden nog vroegere premies bekomen (Jose phine Day, Luc Hoenraet, J.J. De Graeve). Uiteraard streeft de vereniging van de Vrienden van het Museum Oud-Hospi taal verder naar de uitbouw en de verrij king van de kollekties van het Museum. Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 Vrij in en uit maandag gesloten Superior Van Malderen heeft het in zijn begroetingswoord over de rol van het koor, over de mens Ghijs, 25 jaar priester en dirigent. Wij zouden aan de kwaliteiten die je van zo'n man na zoveel jaar verwacht die van de immense bescheidenheid willen toevoegen. Een recensie schrijven over «Israël in Egypt» kan niet zonder een minimum aan historische situering. Wanneer het genie Handel herstelt van een verlamming en een aanval van geestelijke zwakheid wil hij ttl, 055 2-111 ¥8 Gezellig traatkafju Zaalvoor ^eest« koftutofeli concerten, k'ridfanimatit^nappenlneiif enz Oa^elykv Verst Soep m dWerst snocks flunv itsraiirdtzomtr Van 5 tot 27 mei wordt door de «vrienden van het Oud-Hospitaal» een tentoonstelling gehouden met als thema ZWART-WIT. In het museum Oud-Hospitaal wordt aktuele kunst getoond in tekeningen en schilderijen van de kunstenaars: Luc Claus, Ignace de Vos jr., Ado Hamelrijck, Achiel Hutsebaut, J. Lismonde, Gilbert Swim- berghe en Dan Van Severen. De gemeenschappelijke noemer van het tentoongestelde werk zal het uitsluitend gebruik zijn van de zwart-wit schakeringen. De kollektie is beperkt tot éénmalige wer- aan het naar voor brengen van werk van ken, geen multiples of grafiek. Door deze jonge Aalsterse kunstenaars, manifestatie worden voor het eerst wer- Zoais elk jaar gaan een aantal bezoeken ken gekonfronteerd van kunstenaars die door aan belangrijke tentoonstellingen uitsluitend, of gedurende een bepaalde 20 werci reeds op 18 februari onder des periode deze uitdrukkingswijze gebruik ten. De tentoonstelling blijft toegankelijk tot zondag 27 mei tijdens de openingsuren van het Museum Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt, dagelijks van 14-17 uur; zon dag van 10u.30 tot 12u.30 en van 14 tot 18 uur; gesloten op vrijdag. Er wordt ook een tentoonstelling voorbe reid rond het thema «het licht», geschie denis van de verlichting met gas en elek triciteit, die hopelijk nog dit werkjaar doorgang zal kunnen vinden. Een tentoonstelling rond archeologie en opgravingen, voornamelijk toegespitst op de opgravingen in het Oud-Hospitaal zelf, wordt voorzien voor de jaarwisse ling. Begin '85 wordt een tentoonstelling rond de op handen zijnde restauratie van de textielschat van de St.-Martinuskerk in het vooruitzicht gesteld. Verder wordt nog gedacht aan een ten toonstelling van moderne textielkunst en

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 16