«I Aalsters Panorama Komt O.C.M.W. uit financiële put gekropen CAMMU PH. Kumul artsen moeilijk uitroeibaar Artsen spijzen OCMW- investeringsfonds Ongelooflijke vooruitgang OCMW-konsultaties UC1ZGC \?cin H ICII3C Nieuw ziekenhuis open begin 1987 le wandelzoektocht "Honden toegelaten, Koffie DE PAEPE SCHONERE KANTEN Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Tel. 21 37 65 2 Nieuwe Gazet van Aalst 11 mei 1984 Vervolg van blz. 1 Saneringsplan Heel belangrijk is gans deze problema tiek is het.door de overheid opgelegde saneringsplan. In januari werd nog beweerd dat het eerst OCMW-sanerings- plan door de hogere overheid afgewezen werd. Op 15 februari 1984 beweerde de OCMW-voorzitW^rdat dit saneringsplan niet radikaal afgewezen werd, maar dat het wel te vaag en te onvolledig was om goedgekeurd te worden. Om uit de finan ciële moeilijkheden te geraken, zou het saneringsplan moeten aanvaard worden en zou de begroting'tegen 1987 sluitend moeten zijn. Ook de stad Aalst zelf heeft hierin belang, vermits de stad de verlie zen van het OCMW moet dragen. Eind april nu schijnt een nieuw plan opgesteld te zijn, waarbij werd uitgegaan van realistische cijfers en prognoses. De definitieve teksten bestaan reeds, en een hogere ambtenaar van het betrokken Ministerie reageerde er reeds gunstig op. Uitgaande van het feit dat het gemiddeld tekort van de jaren 1979, 1980 en 1981 om en bij de 75 miljoen bedraagt dient dit tekort tegen eind 1985 herleid te wor den tot een som beneden de 40 miljoen. Eind 1988 moet het tekort zelfs volledig weggewerkt zijn met zelfs een klein over schot van om en bij de 1 miljoen. Daar het tekort voor het boekjaar 1982 echter om en bij de 100 miljoen bedroeg, moet er dus over de periode '83-'85 een verlies van 60.089.369 fr. worden wegge werkt. Gelukkig stegen de ontvangsten van de verpleging in 1*983 met 17 of 67 miljoen. Ook de andere ontvangsten ste gen met 36 °7o of 11 miljoen t.o.v. 1982. Daar waar de personeelsuitgaven in 1982 en 1983 ongeveer in evenwicht bleven, zijn de werkingskosten verleden jaar ech ter met 17 of 31 miljoen gestegen. In 1984 wil men al drastisch saneren o.a. via een afbouw van de ligdagen, verhoging van de tussenkomst in de maaltijden van niet-inwonend personeel, opvorderen wiskundige reserve, verhoging tussen komst voor gebruik kamer eerste en tweede klas, verhoging staatstussen- komst in de wedden van de tewerkgestel de werklozen, enz. De afdracht van de erelonen van de geneesheren zou in 1985 moeten stijgen met gemiddeld 7,5 of 13 miljoen. Verder is er een reorganisatie van de wasserij en de linnendienst, het niet vervangen van 2 personeelsleden uit de administratie, vermindering van intresten op kaskredieten enz. Voor 1986 zijn de cijfers van de besparingen moei lijk te schatten. In 1987 wordt dan in het saneringsplan de opening van het nieuw ziekenhuis voorzien, met een afbouw van het boventallig onderhoudspersoneel Naarmate de maanden verstrijken wordt de voorziene openingsdatum van het nieuw stedelijk ziekenhuis aan de Siesegemlaan steeds verder verschoven. De OCMW-fraktieleider van de CVP sprak in zijn nieuwjaars toespraak zelfs van het jaar 1985. In februari stelde de OCMW-voorzitter april 1986 als voorzien datum. Op dat ogenblik zou eerst en vooral de dienst chirurgie (en dan vooral de diensten orthopedie en traumatolo gie) worden overgebracht. Op 27 april jl. zou de datum naar het zeggen van de voorzitter verschoven worden naar het eerste semester van 1987. Dit lijkt dan ook het meest realistische vooruitzicht. (MP) door overheveling naar de buitendiensten en met een herinrichting van het alge meen onderhoud. Verder voorziet men nog de beheersing van de energiekosten, vermindering van voedingskosten, ver mindering van de administratie-infra- struktuur, standardisatie verpleegmate- riaal en automatisatie van de apotheek. Voor 1968 is er dan de toepassing van het K.B. van 28.12.1983 voorzien waardoor de weddelasten van de stagiairs ten laste komen van het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling. Naar de OCMW-bestuurders verklaren zullen de richtlijnen van het sanerings plan zeer stipt worden opgevolgd om het beoogde resultaat te bereiken. Op enkele jaren werd een belangrijk bedrag bijeengegaard voor het zoge naamde investeringsfonds. Het beschik bare bedrag zal via een kommissie waarin naast afgevaardigden van het geneeshe- renkorps en de administratie ook een lid van de OCMW-raadszitting heeft ter bes chikking gesteld worden. Het is deze Sinds kort is hier dan toch een naar het zeggen van A.E. Bogaert «onge looflijke vooruitgang geboekt». De Nu is het immers zo dat de stad Aalst 60 dient te dragen van alle verliezen en dat alle overige gemeenten, a rato van de aldaar gedomicilieerde opgenomen zie ken, een procentuele bijdrage dienen te leveren vb. Erpe-Mere 10 "Vb, Dender leeuw 8 °7o, enz. Indien het plan stipt wordt uitgevoerd zullen er dus vanaf 1988 geen verliezen meer zijn, waardoor de stadskas enorm wordt verlicht. In 1982 diende men nog zowat 100 miljoen bij te betalen. Indien het plan echter niet wordt uitgevoerd of de besparingen niet worden bereikt, zal Aalst alle verliezen van het OCMW-zie- kenhuis, dus 100 °7o dienen te dragen (MP) kommissie die de prioriteiten vastlegt van de investeringen. De jongste beslissing van deze kommissie (begin april '84) behelst de aankoop van medisch mate riaal voor de diensten pneumologie, kar- diologie en anesthesie. Tevens werd be slist om offertes aan te vragen in verband met medisch materiaal voor diensten ophtalmologie en pneumologie. (MP) diverse geneeskundige diensten hebben de konsultaties in het ziekenhuis zodanig verhoogd, dat op dit ogenblik zelfs een personeelstekort dreigt te ontstaan Dit wordt dan wel opgevangen, door vanaf juli DAC-ers in dienst te nemen. Toch een bewijs dat met goede wil en sterke druk van buitenaf veel ten goede kan gekeerd worden. Labo Diezelfde goede wil is niet zo sterk in het Labo te merken. Hoewel het huidig (waarnemen) diensthoofd het miljoenen- verlies ten tijde van Dr. Matthieu heeft kunnen terugdringen tot zowat 3 miljoen fr., is dit toch maar een peulschil in ver gelijking met bv. de kliniek. Daar zou de winst een decimaal veelvoud zijn Een en andere heeft te maken met het feit dat de artsen, verbonden aan de kliniek, alles moeten doorsturen naar het eigen labo Het vermoeden bestaat dat tussen de OCMW-geneesheren en privé-labo's spe ciale afspraken bestaan i.v.m. de door hen aangevraagde onderzoeken. Toch is een initiatief genomen, zeer recent. Een ophaaldienst werd opgericht, die bij de artsen aan huis RX-foto's en labo-proeven gaat ophalen. De eerste resultaten zouden bevredigend zijn, hoe wel nog een en ander dient op punt ge steld. (pd) Op zondag 13 mei a.s. richt de v.z.w. Dierenasiel St-Hubcrtus een eerste wandelzocktocht in, ten bate van het Aalsterse dierenasiel. De samenkomst en de inschrijving voor deze uitstap is voorzien tussen 13.30 u. en 14.30 u. in zaal 't Kapelleke, Meuleschettestaat, Aalst. De afstand van deze wandeltocht bedraagt 7 km. Aan deze tocht zijn verschillende prijzen ver bonden, waaronder mini-wash, barbecue, waardevolle aankoopbons, enz... Deelname75 fr. per persoon en in groep kost het 50 fr. elk. Koffie - wijnen - likeuren - honing The Coffee Wine Bar Wauters Molenstraat 77 9300 AALST s 21 40 66 Bewust of onbewust blijft de grote meerderheid van de ziekenhuisartsen nalaten (op vrijwillige basis) een vragenlijst i.v.m. hun kumuls in te vullen. Slechts een kleine minderheid is hiertoe bereid. Het Bijzonder Comité van het OCMW nodigt op grond van deze informatie de artsen een voor een uit om deze zaak te bespre ken; dit is reeds het geval geweest bij geneesheren van de diensten orthopedie en gynecologie. Zoals gezegd weigeren echter de meeste artsen hun vragenlijsten in te vullen. Vol gens A.E. Bogaert is dit zeer te betreuren, aangezien in de kumul een groot deel van de verantwoordelijkheden gelegen is i.v.m. de OCMW-verliezen en de malaise binnen het kader van geneesheren en personeel. pnige hoop is dat op 5 april een omzeggens volledig nieuwe medische raad werd verkozen, waarin vooral de jongere geneesheren zitting kregen. Dr. De Cordier is de nieuwe voorzitter, in opvolging van Dr. Goossens. De OCMW-voorzitter zal het kumulprobleem opnieuw op de agenda brengen. Dubbel diensthoofdschap Een bijzonder kumulprobleem is wel dat van het «dubbel diensthoofdschap» in konkurrentiële ziekenhuizen (bv. hospitaal en kliniek). Uit een ministerieel schrij ven blijkt dit inderdaad onverenigbaar met de wettelijke voorschriften terzake. Naar A.E. Bogaert vernam zou ook de Orde van Geneesheren gepolst zijn. Een oplossing zou wel in de maak zijn in de nabije toekomst voor de diensten, waar het probleem zich het dringendst stelt. Dit o.m. zo voor de diensten orthope die en traumatologie. Voor de dienst ophtalmologie is nog niets in het vooruit zicht. (pd) Enkele jaren geleden beslisten de geneesheren van het hospitaal 5 van hun ereloon in een apart investeringsfonds te storten, teneinde met dit geld nieuwe apparatuur aan te kopen ter vervanging van de huidige, die dikwijls totaal verouderd is. Het OCMW zelf zat immers toen in financiële moeilijkheden, en kon zelfs nauwelijks nieuwe appa raten aankopen. Het probleem is gekend heel wat artsen, verbonden aan het OCMW, verrichtten hun konsultaties elders, zodat het OCMW-ziekenhuis met de (onvoldoende gedekte) vaste kosten bleef zitten... De grote feiten van de voorbije Topdag worden in alle persverslagen behandeld, maar er waren weer kleine feitjes die mij aangenaam verrasten. Het begon al ten stadhuize waar de huidige burgemeester eindelijk eens de juiste omschrijving gaf var. wat de echte bedoeling van de Topdag is. Niet zoals velen die er ergens een wending willen aan geven omzichzef of de eigen politieke strekking te laten delen in het sukses, maar precies zoals de ontwerper het heeft gewild-: een dag voor alle Aalstenaars, weliswaar in de feeststemming van naar buiten tredende middenstanders, maar bijlange niet voor hen alleen. En voorzitter Pierre De Poorter ontroerde zowaar met een dichterlijke tekst die men van een garagist niet zou verwachten, daarbij even verwijzend naar de verdwenen middenstanders die men niet terugvindt op de lijsten van de RVA. Kuituur en sport zijn nog te weinig betrokken bij een Topdag, maar misschien komt daar verandering in want niemand minder dan de voorzitter van onze kulturele raad heeft vorige zaterdag na tien jaar afzijdigheid een kortstondig her optreden in het Aalsterse openbare leven verricht. Andere aspekten uit het veelkleurig gemeenschapsleven komen daarentegen goed aan bod. Ik denk even aan die voorzitter van de vereniging voor Aalsters Kuituur schoon die moederziel alleen maar moedig vóór "zijn,, kapel in de Kattestraat stond opgesteld met zijn edities en dokumentatie, en zulks onder het welwillend én beschermend oog van het straatbestuur dat aan de kapel nochtans eep andere bestemming wil geven. Dergelijke kleine feiten behoren tot de schonere kanten van een Topdag die in onze hartstreek een snaar van bewondering doen trillen. Er waren er nog heel wat andere uit onze bloeiende wereld van het voluntariaat. Ik denk bijvoorbeeld aan Tele-Shop uit de Pontstraat, waar vijfendertig dames gratis een half-time-job vervullen met verheven sociale bedoelingenzovele gebruikte voorwerpen en kleding opkalfateren en tegen een sportprijs opnieuw ter beschikking stellen. Een ondergewaardeerde en nog te weinig gekende organisatie. Dat de hoogste toppen van de fijne humor opnieuw geschoren werden door de Draeckenieren. kan normaal lijken, maar ze deden het toch weer. Meneer Dirk Martens leek zaterdag in zijn nopjes. Zoals trouwens... De Panoramist Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. nlniKiMi - - - JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst: 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam: Adres: Postnummer: Gemeente: Handtekening. schrappen wat met past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst Bediening is onze reklame MAZDA benzine of diesel Uw hoofdverdeler Pontstraat 59-63, AALST Verkoop onderhoud koetswerk.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2