ÊTES DU 6 JUILLET1856. mmi Zondag 6 juli 1856 Over de maker van het beeld a la Staiiiiii du Cheinin de Fcr. X V1LLE D'ALOST. het verhaal van een beeld van een man Nieuwe Gazet van Aalst 11 mei 1984 9 aanwezigheid van de Graaf van Vlaanderen. We verbeiden met ongeduld de dag waarop wij U, vergezeld van prinses Charlotte in onze stad zullen zien. de gemeenteraad dankt U van harte voor de belofte dat Mevrouw de Hertogin en Uzelf onze uitnodiging aanvaard hebt (de hele koninklijke familie komt dus) ondertekendles trés humbles, trés obéissants, et trés devoués serviteurs. 18 juni 1856 Invitaties naar de minister van Buitenl. Zaken en Financiën. Ze komen. 19 juni 1856de stad naar de stationschef wil U in het station een salon inrichten om Z.K. Hoogheid te ontvangen? koning deze namiddag aan het station hebben we de eer de koning te groeten om 4.45 uur. naar de rijkswachtcommandant te Gent verzoek om tijdens de feesten een detachement van 20 man te leveren. naar Jean Geefs, beeldhouwer te Brus sel. het beeld van Martens is in onze stad aangekomen. Naar het oordeel van de stationschef zou het best binnen de 6 uur verwijderd worden. Gelieve de nodige maatregelen te treffen. naar de groten der stad Meneren, de koning zal de burgerlijke, militaire en kerkelijke overheden ontvan gen tijdens zijn verblijf in de stad. Deze ontvangst zal plaats hebben om 3 uur in de namiddag. Indien U en Uw diensten willen voorgesteld worden, gelieve ons hiervan dan in kennis te stellen. (21 invitaties) naar de commissie, banket We delen u mee dat het tot uw bevoegdheid behoort tijdens het banket muziek te laten spelen (het steekt blijkbaar niet nauw "quelques morceaux,,). naar de minister van Openb. Werken We verzekeren U, dat het bestuur der Spoorwegen een ontvangst van 1.200 fr. zal hebben voor de 4 extra treinen, die u na het vei trek van de koning zal inleggen (Brussel, Ath. Gent. Lokeren). We vragen u, dat behalve de speciale trein met geno digden die een kwartier -voor het koninklijk gevolg om 1 uur uit het Noordstation zal vertrekken een extra trein uit Brussel tijdens de voormiddag zou ingelegd worden. We verzekeren u, dat er een minimum inkomst van 300 fr. aan verbonden is. interne onderrichtingen de burgerlijke en militaire overheden zullen op 6 juli om 1 uur samenkomen in het stadhuis om zich vandaar naar het station te begeven, om na de ontvangst van de koninklijke familie door de gemeenteraad, de koning en zijn familie in stoet naar het stadhuis te begeleiden. 29 juni 1856. De Denderbode (uittreksel) ...als het programma der plegtigheid opgemaakt door eenen vreemdeling reeds was gedrukt en uitgegeven, was er nog geen enkele drukker van de stad uytgenodigd om het feest bij te wonen, integendeel er stond in volle letters "dat deputatiën van boekdrukkersgezelschap pen van de vremden en van het land de plegtigheid zullen bijwonen, verder dat eene omstandigheydsredevoering zal worden gehouden door den voorzitter der commissie. M. Bruneau... Wie had ooit gedacht dat eenen walenadvokaat, gans vremd aan de stad en die bovendien ver 4 jaar, om zware redens, door de kiezers van ons arrondissement uyt de kamer is gedreven, wie zou ooyt gedacht hebben, dat zulken persoon zou belast worden met het uytgalmen der lofrede van eenen Aalstersen drukker... Doch wij zeggen u ronduyt. God zij dank als er moeten redevoeringen uytgesproken worden, om onze Patron te verheerlijken, daarvoor hebben wij geene vreme walen, geenen afgekookte advokaten nodig, zulke mannen mogen in hun stad blijven (de voorzitter Bruneau heeft blijkbaar heel weinig punten 29 juni 1856: Echo des Flandres ...Bij de intrede van de koninklijke familie in het station te Aalst zullen de verenigde muziekmaatschappijen uit de steden van Dender en Waas gezamenlijk de Brabangonne spelen. 300 muzikanten zijn daartoe aangesproken. Intussen is men volop bezig het voetstuk van het beeld te versieren. 30 juni - 5 juli Op het stadssecretariaat vallen de antwoorden binnen van de 21 groten der stad. Er zijn 15 schriftelijke antwoorden. Ze komen wel allemaal naar de voorstelling. 1 juli 1856 koning Leopold is in Oostende waar hij verbleef voor zijn afreis naar Londen tijdens de troepenparade onwel geworden. De reis wordt voorlopig uitge steld. in Aalst leeft men nog altijd op hoop, of doet men alsof. intern bericht"de koning,, zal het lokaal en de activiteiten van de St.- Sebastiaansgilde bezoeken rond 4 uur. Om halfvijf komt de parochiale kerk aan de beurt, deken De Blieck moet zich klaarhouden. 2 juli 1856 Echo des Flandres Het standbeeld is in de stad. Het is gedurende enkele minuten ontbloot geweest en zij die het gezien hebben spreken er over als over een heel merkwaardig werk, dat een bewijs is van het vakmanschap van Jean Geefs, de beeldhouwer. Vandaag wordt het op het voetstuk gehesen waar het bedekt zal blijven tot volgende zondag. In afwachting is er reeds de herinneringsme daille. Deze werd uitgevoerd door Alex Geefs, de jongere broer. De stijl, de zuiverheid en de Finesse van het werk zijn andermaal een bewijs dat ons land een nieuwe talentvolle graveur rijker is. officiële bevestigingde koning komt niet. In Aalst hoopte men dat de koning zou gekomen ziin. Men zou er in 1 feest de spoorweg, het standbeeld en de troonsbe stijging van 25 jaar vieren. De koning kan dus niet komen wegens de onverwachte reis naar Londen. Hij wordt vertegen woordigd door de Hertog van Brabant. 4 juli 1856 aan de notabelen en gefortuneerden der stad, de heren Van der Smissen, Leirens, De Wolf, D'Aubième. Vriendelijk verzoek van de stad om voor nakend feest uw koets met 2 paarden bespannen te mogen gebruiken. Meer specifiek zou deze dienen om de stoet van 1 tot 3 uur te vormen. De heren ministers zouden daarin plaats nemen. naar de beiaardier de beiaard moet spelen van 7 tot 8, en van 1 tot 2.30 uur. De trimfklok en de grote klok moeten eveneens op hetzelfde tijdstip luiden. naar de gendarmeriebrigade vriendelijk verzoek om zich om 12.30 uur in het stadhuis te melden. eerste rekeningen (Ned. tekst) voor het schuren en kuyssen der raemen in Natuurlijk had men in Aalst veel liever gehad dat de hele koninklijke familie kwam: 1 koning, 2 prinsen en 2 prinsessen, zo'n kans zou men nadien in de stad nooit meer krijgen. Bovendien herinnerde men zich hier nog zeer goed hoe Leopold I 25 jaar ervoor op weg naar zijn troonsbestijging te Brussel de Aalstenaars begroet had. Maar goed, de Hertog van Brabant ons veel beter bekend als Leopold II zou nu de honneurs voor de grote dag waarnemen. Hij is 21 jaar oud, en bijna 3 jaar gehuwd met de 20-jarige Maria Hendrika, Aartshertogin van Habsbucg- Lorreinen. Hij is een strenge zwijgzame jongeling, zij wordt omschreven als "d'une gaité un peu folie,,. Uitgerekend in 1856 wordt in de opvoeding van de kroonprins en in zijn levenspad op weg naar het koningsschap de cultuur aangesneden, en 1856 il manifeste son interêt pour les lettres et les arts... In hoeverre de prins persoonlijk geïnteresseerd was in het inwijden van een standbeeld en een spoorlijn is natuurlijk een andere vraag. Feit is, dat hij zijn hele leven gepassioneerd was door reizen, en op latere leeftijd zelfs een verwoed automobilist werd. Als je ziet wat hij in Brussel presteerde, lag de beeldende kunst hem zeker aan het hart. In hoever zijn geestdrift naar het avondbal ging is wellicht af te leiden uit de biografieën waar hij onveranderd beschreven wordt als "danseur mediocre,,. Bij het hele bezoek aan Aalst en de reeks manifestaties is er een vraagtekenhet garnizoen werd bij de feestelijkheid niet betrokken. De officieren werden voorgesteld, maar Leopold II die zeer goed het belang van de militie inzag, en geen gelegenheid liet voorbijgaan om het leger als een geolied en geducht mechanisme te oefenen, werd bijna opvallend ver van de kazerne beziggehouden. landhuis (15.60 fr.), voor wassen en strijken der gordijnen (3 fr.) 5 juli 1856 naar de gouverneur het betalingsorder ten voordele van A Benoit Bruneau en Ferd. Evit, respektie- velijk voorzitter en secretaris van de D. Martenscommissie heeft ons bereikt (1000 fr.). rekening van v anaenoossche Imprimerie Alost voor het drukken van 500 oproepingsbrie ven. 125 uitnodigingskaarten (2 formaten) 1500 uitnodigingen voor het bal, 1000 litho's met de volgorde der dansen 108.58 fr. Alle kaarten vermelden verkeerdelijk dat de hele koninklijke familie zal aanwe zig zijn. losbrandingen om 7 uur des avonds van het kanon zullen de plechtigheden aan- kohdigen. En natuurlijk wordt de stad koortsachtig versierd: ...kunstwerken in papieren ornamenten, Veelkleurige drapperijen in schitterende merinos- en damasten festoenen guirlanden, de vensters behangen met oorbeilles, vazen en schil deringen. Overal welkomstgroeten jaerschriften, versen, vaendëTs, bannieren en wimpels. Overal zag men chineesche lanteernen en gekleurde vuerbollen weme len... In de stad is die avond de meest gehoorde zin "nog 1 keer slapen,,. 6 uurhet begin der feesten wordt aange kondigd door losbrandingen, de grote klok en de beiaard. 10 uur: buitengewone brooduitdelingen worden gedaan aan de armen der stad door de zorg van het bureel der Weldadigheid en de heren armenbezoe kers. 11 uur: de verschillende muziekkorpsen die tot het festival uitgenodigd zijn, evenals de hand- en balboogmaatschap- pijen verenigen zich op de Statieplaats, waar ze ontvangen worden door de commissarissen aangesteld door het ge meentebestuur. 1 uur: de burgerlijke en militaire overhe den worden uitgenodigd om zich eveneens op de Statieplaats te verzamelen. 1 uur: Vanuit het station aan de Keulse Poort te Brussel vertrekt eerst en alleen de locomotief. "Thierry Martens,,. Hij wordt gevolgd door een eretrein met de minister van Openbare Werken Dumon, de minister van Bin. Zaken De Decker, hoofdinspecteur van Bruggen en Wegen Noél, de secretarissen-generaal van alle ministers en andere overheden. Dan komt de volgende trein, waarin dêTlertog en de jonge Hertogin met een klein gevolg hebben plaats genomen. De directeur- generaal der staatsspoorwegen bestuurt zelf de trein. 2 uur: In het station staat de garde civiek langs de ijzeren weg in slagorde opgesteld. De ministeriële trein is aangekomen, en de burgerlijke, rechterlijke en militaire over heden staan nu eveens gerangschikt in afwachting van het koninklijk convooi. Een ontelbare menigte is samenge stroomd, alle plaatsen, straten en pleinen zijn met toeschouwers bedekt. Nu komt een locomotief bevlagd met de nationale kleuren aangereden. Het kanon buldert 101 keer, de muziekcorpsen spelen, daverende hoera's stijgen van alle kanten op. In het salon van het station worden de hoge gasten door de burgemeester verwel komd. De stoet begeeft zich nu langs de laterale straat, de kaey en de Molenstraat naar de Grote Merkt. Een flits uit de pen van de reporter ter plaatse: ...In een schitterend rytuyg, met vier rijk geharnacheerde peerden bespannen, reden de Hertog de Hertogin en den Burgemeester statig door de volks massa, deze was gevolgd door een groot aantal allertreffelijkste voituren waerin de Het beeld van Belliard (Brussel). De gelijkenis met onze Martens is frappant. De rechterarm (met de brief) is identiek. Heeft Jean Geefs bij zijn oudere broer leentiebuur gespeeld Op de achterzijde van het beeld van Dirk Martens staat de naam van de schepper en de datum: Jean Geefs, 1854. Is dat wel zo? De familie Geefs bestond uit 6 broersGuillaume, Joseph, Aloys, Jean, Theodoor en Alexander. Ze lieten de bakkerskunst van hun vader achter om stuk voor stuk beeldhouwer te worden. In het jonge België, dat zijn plegen en straten vol grote mannen wou plaatsen, was er een enorme vraag naar deze producten. De vraag overtrof duidelijk het aanbod. De beroemdste uit de familie Geefs, Guillaume was van 1852 tot 1856 burgemeester van Schaarbeek en had daar zijn atelier. Sedert 1845 was hij bovendien lid van de Kon. Academie van Schone Kunsten. Het Hof verleende hem de officiële titel, beeldhouwer van de koning De broers gingen in het atelier het vak leren en iets aan de overvloed van bestellingen proberen te doen. Het atelier was een soort fabriek waar armen, benen, rompen en andere vitale onderdelen in elkaar gepuzzeld werden en klaar was de beroemdheid. Jean Geefs bracht deze uitvinding zelfs gedurende 7 jaar over naar een filiaal in Londen. Wanneer de stad Aalst een wedstrijd uitschrijft en bij de kandidaten een Geefs zit, zal de beroemdheid van die naam wellicht iets aan de beslissing van de jury gedaan hebben. Merkwaardig is dat de stad in de eerste officiële vermelding van de winnaar (16 juni 1851de naam van de broer Joseph Geefs vernoemt. Inde volgende briefwisseling wordt de naam Jean Geefs behouden. Twee weken voor de grote feesten van 1856 publiceert de plaatselijke pers de weekkalender (die het Stadsbestuur opgemaakt heeft) en daarin wordt het "gewrocht,, weer aan Joseph toegeschreven. Op 6 juli wordt aan de Hertog van Brabant de maker voorgesteld en daar komt Jean weer tevoorschijn. In de daaropvolgende jaren worden van het beeld postkaarten gemaakt en daarop defileren om beurt Jean, Joseph en Guillaume als maker van het beeld. Algemeen wordt aanvaard dat Jean (Jan) Geefs als 25-jarige de Aalsterse wedstrijd gewonnen heeft, en in de brede schoot van de familie Geefs de "verantwoordelijkheid,, voor het beeld droeg. Hij zou amper 4 jaar na de onthulling op 35-jarige leeftijd te Brussel overlijden. Het beeld was nog niet afbetaald. 21 juni 1856: Verschillende maatschappijen die ongerust zijn over het uitblijven van de re ductie van 50 schrijven de stad aan. Die kan op haar beurt alleen maar andermaal op de vervoerkosten bij de minister van Openb. Werken aandringen. Het verlossend antwoord komt op 26 juni met een hele resem technische voorwaarden. Wat nu wel al in de stad is zijn een waslijst ministeriële beslissingen over de accessoi res en op de geplogendheden die voorzien moeten zijn voor het koninklijk bezoek. 26 juni 1856 In het dagblad, "l'echo des Flandres,, verschijnt een regeltje waarbij men in Aalst toch even zou moeten stilstaan "overmorgen zaterdag vertrekt de koning, vergezeld van de Graaf van Vlaanderen en prinses Charlotte op reis naar Londen,,... 28 juni 1856 telegram naar de gemeenteraadsleden, ter gelegenheid van de doorreis van de De hele gemeenteraad, met de burgemeester op kop, maar ook de deken en de geestelijkheid gingen inderdaad nun opwach ting aan de trein maken. Het behoorde tot de gebruiken dat Leopold I zich tijdens zijn reizen onderhield met de plaat selijke overheid wanneer daar reden toe bestond. Amper een week ervoor liet de koning de trein in Denderleeuw halt hou den. Het lijdt geen twijfel dat Leopold hier persoonlijk de staa Aalst op ae hoogte wou brengen, dat noch hij, noch de firins noch de prinses op de eesten aanwezig zullen zijn. De Denderbode vermoedt iets maar schrijft toch heel voor zichtig dat het misschien wel zou kunnen dat de koning de werken niet zal bijwonen. y L. f.wlrtit* „V Wt C rat Je i ,*.,ur.t Toegangskaartje tot het bal Toegangskaartje tot de IJzeren Weg

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 9