Een meesterwerk I Het rood van de liefde, het rood van de schaamte f a** Jr-f -*v> f s j 1 1 VAN DER WAERDEN BIEDT MEER S v LtUike KUNSTPARADIJS T?wmm w)wwm>M A. VAN DURPE zelelgarnierder 16 Nieuwe Gazet van Aalst 25 mei 1984 PACT met «Rode Stroom» S fr 0 Kortelings CAFE- CHANTANT op vrijdag en zaterdagavond INTERIEURVERZORGING DE LEEUW Concert in het kader van Flanders' Printing jeMeui^Mad^ Grote marbl25 Aalst vakkundig herstellen verkoop antieke zetels Pontstraat 37, AALST Tel. 77 14 25 «Met dergelijk teaterstuk en deze cast durf ik ieder beroepsgezel schap uitdagen beter te doen; als ik ten minste over de zelfde tech- nisch-scènische en financiële middelen kon beschikken». Pact met "Rode Stroom,. (JC) Met deze ambitievolle uitspraak antwoordde een glunderend regisseur, in casu Anton Cogen, op de talrijke lofbetuigingen hem na de premiere toegewuifd. Ambitievol en niet eens preten tievol want inderdaad, met de nederlandstalige kreatie van «Rode Stroom», heeft Pact eens te meer, onder zijn-artistieke lei ding, een voltreffer gescoord. De keuze van het stuk met zijn eeu- wig-aktuele tematiek (de cen suur), de sobere maar impone rende regie en de verbluffend- goed homogene vertolking waren de hoekstenen van een schitterend teatergebeuren. Schitterend is de dramatische uitbouw van de hoofdtematiek. Pierre Laville (fransman, °1937) toont de vernietigende uitwer king van de nihilerende censuur niet als een rechtstreeks konflikt tussen machtsdragers en kunste naars, maar als een projektie van de gevolgen ervan op de inner lijke gemoedstoestand van de slachtoffers. Dat beide hoofd- personnages, Boelgakov en Ma- jakovski, ieder naar eigen ge aardheid een tegenstellende evo lutie doormaken, om tenslotte, allebei, een zelfde artistieke frus tratie te beleven, schept een kli maat van kreatieve tegenstelling in hun strijd tegen de absurditeit van de censuur. Wat teatrale mogeijkheden deze aanpak medebrengt kan alleen tenvolle begrepen en gewaar deerd worden door het bijwonen van de voorstelling. Men kan wijzen op de passionele inner lijkheid van Boelgakov, op zijn afstandelijkheid van de revolu tie, op zijn cynisme en scepti- sisme, men kan wijzen op de publieke gebondenheid van de tot strijd oproepende dichter Majakovski, op zijn toekomstge richte visie over de «stroom» van de revolutie, men kan wijzen op de figuur van de duivel, een rela tiverende duivel, die de tegenstel ling in de faustiaanse belevenis sen van de onmondig gemaakte kunstenaars langs de banen van angst, verleiding, vreugde, onmacht en opstand naar het uit eindelijk konflikt leidt; maar genieten van al het meesterlijke vraagt een persoonlijke inzet alleen te bereiken met volle geconcentreerde aanwezigheid, zoniet ontsnapt U de nauwelijks verholen lof naar de pre-revolu- tie kunst, de bijna ludieke spot op Stanislavski's onderwerpings teater, de niet van humor ges peende kritiek op het staatsappa raat, de pijnlijke reakties van Zebeoth, het duivelsknecht geworden geweten... en zoveel meer wenken en symbolische uitspraken over het idealistisch- russisch romantisme en de eng- kommunistische realiteit. Wat had Anton Cogen nog meer nodig Hij die zelf niet wars is van enige Faust-verering en zeker niet van maatschappelijke kritiek, heeft hier een materie gevonden naar zijn hart. Zijn regie is dan ook een perfekte ver- lengenis te noemen van het stuk. Eén voorbeeld slechtsde licht- regie. Gans het stuk door gebeurt de verlichting door mid del van een volgspot nu eens breed opengetrokken bij totaal scènes, dan weer nauw gesloten omheen de dragende personna- ges of personnage. Nu eens ge kleurd met het rood van de tra giek, dan weer met het koud- blauw overgoten van de onwer kelijkheid of goud-warm getint bij innerlijke ontboezemingen. Hierdoor bereikt de regisseur een effekt van filmische close-ups, gebonden aan een symbolische isolatie van zijn figuren tegen over de censuur. Eenvoudig maar fascinerend gevoelsgela den, zoals ook de andere aspek- ten van zijn regie. Dit draagt op een verbluffende wijze bij om het stuk dat «in-se» niet zo een voudig is, toch tot het publiek te laten doordringen. Zelfs zonder elitaire kennis van het historisch gegeven of begrip voor het symbolistisch randgebeuren, komt de hoofdthematiek als klare materie over, geschraagd door een meesterlijke overbren ging van gevoel en sfeer. En hier lag voor de vertolkers een moeilijke taak. Moeilijk maar rijk. Moeilijk door de brede waaier van complexe en gevarieerde uitdrukkingsvormen door de schrijver gehanteerd satire, cynisme, romantisme, poëzie, realisme, komedie, tra giek, symbolisme en noem maar op. Rijk om dezelfde redenen met daarbovenop de voldoening van de goed volbrachte taak. Uit de prachtige homogeniteit van de schitterende vertolking pluk ik slechts drie namen, een bloemle zing van strikt persoonlijke en dus erg subjektieve voorkeur. Anton Cogen zelf, omdat hij VAf Steenweg op Ninovc 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinrichtungen VW.WV <3 C 7 Gentsestraat 155, Aalst Tel. 053/21 19 21 Mechelsestraal 52. Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, etsen, litho, spiegels, consoles, modern en klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Veruipen, M. Helebaut, Demonseau, e.a. Alle inlijstingen op maat, hout. alu, enz. bewijst niet alleen een knap regisseur te zijn maar ook een doorwinterd acteurNoblesse oblige... William Boulemberq omdat hij niet altijd de gelegen heid greep in het verleden zijn waarde te demonstreren en dit maal overtuigend, knap en gevoelig presteerde... Luc De Blieck, als Boulgakov, als toon beeld van acteursernst, van werk en toewijding aan zijn rol, van perfekte symbiose tussen beheerste teatertechniek en innerlijke belevenisbewonde- ringswaardige prestatie Pact kan onnoemelijk fier zijn op deze produktie zelfs indien het geen kassucces zou worden. Afwezigen U hebt ongelijk dit werk is een meesterwerk en vol doet de grootste teaterhonger. Gun Pierre Laville, Anton Cogen en de ganse Pactgroep uw waardering en applaus. Zonder publiek is het grootste meester werk slechts een sluimerende brochure; met publiek wordt het een communicerende manifesta tie van opperst kultuurgebeuren. (N.S.) Deze produktie, warm aanbevo len (of wat dacht U) loopt nog op 25, 27 en 28 mei telkens te 8 uur in zaal Nieuwe Madelon. Zaterdag 12 mei: Flanders' Printing wordt geopend. Ministers en prominenten. Parade en prestige. Iedereen wil in het zonnetje. Lange rijen schuiven de binnenkoer van het stadhuis in en uit. Vrt| m en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten Donderdagavond 17 mei. Binnen het kader van dezelfde manifestatie een concert onder het thema "Courtoisie en Courtisane,,. Halfacht. De "Cappella Caecilia,. uit Antwerpen houdt een laatste oefengalop. Bij de organisatoren leeft meer vrees dan hoop. En terecht. Ik hoef geen karikatuur te maken van wat gebeurt. Dit is een karikatuur. Niet van de kant van musici en koorleden. Die verliezen hun glimlach en hun geestdrift niet. Maar wat te denken en te schrijven van kultuurminnend Aalst? Hier doet zich hetzelfde verschijnsel voor als bij de middagconcerten. Klopt de hoofding niet? Is de publiciteit niet luidruchtig genoeg? Zijn het slechts Vlamingen die musiceren? Kort en bondig: het aantal luisteraars evenaart de bezetting van het koor, een dertigtal. Het rood van de liefde? Of het rood van de schaamte? Maar misschien is ook dit gevoel ons vreemd. En toch... Dit is een avond om te genieten. Doorgaans ga je naar een concert met in je achterhoofd de idee dat je een stukje moet schrijven. Je luistert niet meer vrijblijvend. Je bent geneigd te zoeken naar spijkers op laag water. Je hoort vlekjes die j« anders niet storen. De "Cappella Caecilia,, wist door enkele lichteffekten, poëtische bindteksten, mimiek en doorleefd zingen die in stelling van kritisch luisteren weg. We beleven een plezierige avond en genieten met volle teugen van hun muzikale liefdesportretten. Musicoloog Wim Dehennin en dirigent Frans Dubois tekenen voor een programma dat thematiek verkiest boven chronologische volg orde. Zo drenkt elk onderdeel de toehoorder in een bepaalde sfeer die gaat van ernstig naar ludiek, van lyrisch naar ironisch, van humor over afscheid naar triomf. Uit die hoorn van overvloed enkele momentopnamen die zijn bijgeble ven. Monteverdi doet zijn uitspraak: "Het woord moet de meester van de melodie zijn, niet zijn slaaf,, alle eer aan. Zelden wordt zo'n evenwicht en zo'n dramatisch effect bereikt. Dowland staaft de uitspraak over hem: "Semper Dowland, semper dolens,, en de tenor kleurt ze met weemoed. Satie blijft uniek. Hij stopt je in een doolhof. "Je te veux,, -herinnert aan Montmartre en lijkt een soort veredelde "J'attendrai,,. De sopraan zingt het parodiërend, vol geestige glissandi en even ondeugend als Kriegers "Die schlimmen Manner,,. Het koor leeft zich bijzonder soepel in ritme, sfeer en oorsprong van de verschillende liederen in. "Nelly was a lady,, herinnert aan de tijd van de Amerikaanse pioniers. De bas zit in de buurt van Paul Robeson. Bartok krijgt het koloriet van de Balkan en zijn zo karakteristiek ritme. Weelkes tekent zijn hemelboog in een prachtige golfbeweging. Morley zingt lichtvoetig. Puntig zijn de pijlen van Amor bij Gastoldi. En bevreemdend is de taal van de mensenschuwe boerenzoon bij Heinz Lau. Maar over het amoureuze geraakt men wel nooit uitgezongen. En Aalst miste de kans. W.D.B. hl, 055 2411W Gezellif braatkafftl Zaal voor Ujeat&f, fetitf koffietafel, concerten^ kinderanimatte,happening, enzm Daaell/ki Vent Soep en diverse snack* fluim ttrnaiindt zomer

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 16