Is systëi i EEEEEE 111 111 ÖE lil 11 ïzÉ Marlimat Netwerk kwistornooi groeit £1 JÈ Nieuwe Gazet van Aalst 25 mei 1984 9 Koffie DE PAEPE Koffie - wijnen - likeuren honing The Coffee Wine Bar I. Wauters Molenstraat 77 9300 AALST s 21 40 66 Toonzaal: Grote Baan 129 9390 HERDERSEM-AALST 053/70 46 57 Magazijn en bureel Oude Dendermondsestwg 389 9300 AALST knoppen een bevreemdende tweespalt vormen: enerzijds de oervorm van de organische erupties en anderzijds de kille, smetteloze en onpersoonlijke witte modulen van de mens. Sonomobielen Deze rusteloze kunstenares blijkt na haar konstruktivistische beeldentaal niet geheel tevreden met de immobiele en starre schoonheid van haar kreaties. Vragen als "Hoe doe ik alles bewegen, hoe breng ik mijn beelden tot leven, hoe laat ik hen spreken, zingen, fluiten, brommen...,,. laten haar niet los. Het lijkt onmogelijk, bijna waanzin nig en zelf hoogmoedig: een keramiekskulptuur leven in blazen. En toch, tussen 1970 en 1980 stort Lieve De Pelsmaeker zich geheel op wat zij haar "SONOMOBIELEN noemt. Als ware dozen van Pandora schept zij objekten die, mede door de manipulatie van de toeschouwer in beweging komen en geluiden te weeg brengen. Het is wel even wennen, want zelfs schrijft zij over haar sonomobielen dat zij zoekt naar een harmonie van "vorm-beweging-geluid,,. Zij breekt taboes af door de toe schouwers juist géén toeschouwers te maken maar wel "medespelers,,. Treffend is hierbij het opschrift "niet aanraken verboden,,. Door toetsen, stekkers of knoppen kan de kijker-luisteraar niet alleen de objekten op gang brengen, maar ze soms ook moduleren en mixen. Na de toepassing van beweging en geluid denkt Lieve De Pelsmaeker verder en integreert het LICHT. Holten, zuilen en buizen worden aan het electriciteitsnet aangesloten en geven indirekt licht langs de diverse cilindrische kanalen. Echter, ondanks haar internationale bekendheid blijken nog steeds onbegrip, argwaan, afstandelijkheid en zelfs hoongelach haar deel te zijn. Misschien is deze kunstenares te visionair in haar koncept daar waar zij het publiek andere ogen, andere handen en een andere taal wil geven. Het is moeilijk te kommuniceren met Lieve, maar wie durft af te stappen van een klassieke, ommuurde kunstbenadering ontdekt een wereld die intrinsiek met het leven zelf verbonden is: de wereld van aarde, water, vuur, licht en beweging, een wereld waarin wij allemaal leven maar voor een groot deel blijken blind te zijn. Een bezoek bij een van onze eigen, imminente kunstenaars, met name Lieve De Pelsmaeker is zeker meer dan de moeite waard. Rond 1970 krijgen haar objekten meer en meer een architektonische struktuur door het inbouwen van vlakke, geometrische wanden en het aanwenden van niet-keramisch materiaal als hout en metaal. Het lijkt nu alsof zij pas haar ware zeggingskracht gevonden heeft want deze duidelijk herkenbare tweede periode wordt overkoepeld door haar TOTEMS VOOR EEN TECHNOKRATISCHE MAAT SCHAPPIJ. Lieve De Pelsmaeker begint meer en meer te assembleren en monteert in haar monochrome keramieken on derdelen uit koud-wit industrieel porselein. Haar vormenwereld wordt bevolkt Haar vormenwereld wordt bevolkt door "brains,, en "totems,, waarin elektriciteitsisolatoren, zekeringen, smeltstoppen, schakelaars en Atelier: Nekkerspoel, 10 - 9440 Erembodegem. Tel. 053/66.79.28. Met dank aan het Tijdschrift "Kreatief,, en het referaat van Jaak Fontier "De Keramiekskulptuur in ons land van 1952-1982. Norbert De Winne HUTSEBAUT G. kantoormeubel "Tijdens de periode 1945-1970 zetten de keramisten in ons land een aantal gedurfde stappen. Ze ontwikkelden in het genre zulke hoge kwaliteiten en brachten het op een dergelijk hoog niveau, dat we zonder enig chauvinisme de stelling mogen verdedigen, dat in België toen een innovatie van Europese betekenis heeft plaatsgevonden die buiten onze genres een diepgaande invloed heeft uitgeoefend en op dit ogenblik nog grotendeels bepalend is. De vernieuwing betrof alle facetten van de keramische kunst: het formaat, de opbouw techniek, de verglazing, de kleuring en de thematiek,,. Deze sterke opgang van de kerami sche kunst verliep in ons land in nagenoeg vier fasen 1. De eerste fase," 1945-1953 kan als .de AANLOOP beschouwd worden. Pierre Caille, Olivier Strebelle, Joost Maréchal en Jack Jefferys vormen de wegbereiders waarbij in 1953 het befaamde keramiekatelier aan de Kon. Ak. v. Sch. Kun. te Antwerpen wordt opgericht. 2. De tweede fase, 1954-1962, brengt de ERKENNING van de keramiek skulptuur als beeldhouwkundige uiting. De grote artistieke bedrijvigheid in Antwerpen en (Je wereldtentoonstel- ling Expo 58 waren van betekenisvolle waarde voor de artistieke bevruchting. Namen als Dyonise, Heylen, Landuyt en de Vinck komen meer en meer op de voorgrond. De grote overzichtstentoonstellingen tussen '58 en '62 in G 58 en het Hessenhuis brachten de keramiek- kunst op gelijke voet met andere driedimensionele uitingen. 3. Tijdens de derde fase, 1963-1974 heeft de VEELZIJDIGE ONT PLOOIING plaats van de Belgische keramiek en krijgen heel wat van onze kunstenaars internationale er kenning. De prijzen die jaarlijks te Faenza, de Italiaanse keramiekstad bij uitstek, worden toegekend, kunnen gelden als waardemeter voor het gehalte van de inzendingen. Reeds in 1964 behaalt Lieve De Pels maeker in Faenza een gouden medaille, later gevolgd door o.m. Carmen Dyonise, Olivier Strebelle, Pierre Caille, Jan Van De Kerkhove, Octaaf Landuyt, Antoine de Vinck en Achiel Pauwels. 4. De laatste tien jaar, 1974-1984 kunnen als vierde fase beschouwd worden: de ALGEMENE VER BREIDING. Een aantal jonge Belgische kunstenaars dragen de vruchten van hun oudere leermeesters en bevestig den zich ondertussen in binnen- en buitenland. Mede door de sterke stimulans die van onze keramisten uitgaat zien wij in de jaren 80 in heel Europa grote keramische skulpturen ontstaan. Dat Lieve De Pelsmaeker hierbij haar artistiek steentje heeft bijgedra gen situeert haar meteen tussen de hedendaagse kontemporaine kunste naars. Totems voor een technokratische maatschappij Lieve De Pelsmaeker werd geboren te Aalst op 9 maart 1936. Na haar humanioraopleiding volgde zij kursussen binnenhuistekenen en keramiek aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst. In 1963 behaalt zij de Valerius de Sae- deleerprijs en in 1964 de zo begeerde internationale gouden medaille voor keramiek te Faenza in Italië. Meteen plaatst zij zich onder de groten van de moderne keramiek skulptuur in België en Europa. Naast een niet aflatende stroom van individuele en kollektieve tentoonstellingen in eigen land wordt haar werk tentoongesteld in Neder land, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Zwitserland, Tsjechoslovakije, Jougoslavië en Italië. Internationale erkenning komt met vertegenwoordigingen in Canada, Zuid-Afrika en de U.S.A. Ondanks het feit dat haar "beelden,, niet bepaald een lief en zacht karakter dragen wordt haar werk toch aangekocht door de Stad Aalst, het. Internationaal Museum voor Keramiekfete Faënza, de Belgische Staat en privé in de U.S.A. Zelf schrijft zij over haar werk "Robotten, zwarte monumenten van deze tijd, roerloos maar met lichtstra len die uit hun binnenste gloeien als bakens Lieve De Pelsmaeker ontleent in haar beginstadium gans haar thematiek aan de oervormen van de wereld bol - zaad- en vruchtvormen, uitstulpende lavastromen, gleuven, spleten en stekels in bruine, grijze en zwarte tinten. Deze eerste periode getuigt van een totaal en bewust zoeken naar de oorsprong van de materie om, samen met de twee andere elementen water en vuur, een objekt te scheppen. In de periode tussen 1966 - 1970 experimenteert zij met deze "drie éénheid,, van de keramiekkunst tot een werkelijke eruptive kunst. "Volgend jaar beter,, doet het nu al heel goed. Vorige vrijdag haalden zij de avondoverwinning binnen, na de winst van de twee vorige edities van de Kwis in Netwerk, goed op weg naar een derde titel, of steekt daar iemand een stokje voor? (JC) Het jaarlijks kwistornooi van Netwerk kan na 2 maanden reeds ge slaagd genoemd worden. Het aantal ploegen steeg van 10 naar 12, en ook het niveau van de gespecialiseerde groepen gaat in stijgende lijn. Wie gratis een leerzame maar tevens een gezellige avond wil beleven notere hier de volgende data telkens in zaal Netwerk, Ridderstraat, om 20 u.vrijdag 25 en woensdag 30 mei, vrijdagen 8, 15, 22 en 29 juni, vrijdag 24 augustus en vrijdagen 7, 14 en 21 september. (P.D.P.)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 9