Werkloosheid steeg in 1983 Weinig overtuigende voordracht Koördinatie tussen stadsdiensten loopt niet altijd gesmeerd 10 Nieuwe Gazet van Aalst 1 juni 1984 Jaarverslag van subregionaal tewerkstellingskomitee Faillissementen Subregionaal komitee Werkloosheid Senioren krijgen hun feestdag in Keizershallen Een seintje... Onze publiciteïtsadviseurs staan paraat s 776294 Er zouden plannen bestaan om tijdens het najaar in Aalst met een Steinerschool van start te gaan. Steinerscholen zijn niet gesubsidieerde instellingen waar men bij de opvoeding de persoonlijkheid van het kind centraal plaatst. Ten einde aan dat initiatief meer ruchtbaarheid te geven, werd vorige vrijdag door de antroposofische werkgroep De Keimolen uit Moorsel een voordracht georganiseerd. Spreker was de heer Bruna Skerath. Maar of die méér deed dan de reeds bekeerden in hun opvattingen bevestigen, mag betwijfeld worden. Daar waar in 1982 in de regio Aalst 13,87 van de aktieve bevolking zonder werk was, steeg dit gemiddelde in 1983 tot f5,1 Als men rekening houdt met de verzekerde bevolking komt men nog tot een hoger per centage, namelijk respektievelijk 21 en 22,8 De werkzoekenden werden ook onderverdeeld naar geslacht en kategorie maar het zou ons te ver leiden om al deze statistie ken, zij hel zelfs summier weer te geven. Interessant om vermelden is misschien wel dat de gedeelte lijke werkloosheid in 1983 in de regio Aalst daalde. Deze daling gold zowel voor de gedeeltelijke werkloosheid wegens ekonomi- sche redenen, wegens onwerk baar weder als wegens andere rédenen. Opslorpi' Om de werkloosheid gedeeltelijk en tijdelijk op te lossen werden Op vrijdag 8 juni eerstkomende organiseert het stadsbestuur in samenwerking met de adviesraad voor de derde leeftijd een grote feestelijke dag in de Keizershal- len. Het programma voorziet om 14 uur het optreden van zangkoren onder leiding van BRT-animator Herregodts met de verzekerde deelname van seniorenkoren! van Aalst, Denderleeuw en Lede. Deze wedstrijd wordt opgeno men door de BRT en zal uitge zonden worden op 28 juni 1984. Daarna is er een optreden van dansscholen voor senioren door de afdelingen Aalst en Mere, en een koffietafel. Om 19u.30 start het avondpro- langrijke stijging was van de per sonen die vrijgesteld werden van kontrole, namelijk 1684 zijnde 770 meer dan in 1982. De RVA deed in 1983 761 patroonsbezoeken zijnde 44 meer dan in 1982. Het jaarverslag van het subregio naal tewerkstellingskomitee geeft ook een overzicht van alle 44 faillissementen en sluitingen die in 1982 geregistreerd werden. Voor wie het interesseert volgt hier de lijst van Groot-Aalst. Volgende bedrijven gingen er in 1983 over de kop: SULBB, garage Landsheer, Weverij Van Den Berrgh, vervoer De Troyer, Ferhill's boetiek, N.V. Baretti, Microworks computers, Restau rant Edelfish, Wegeniswerken Luc Raes, Jan Vinck, Roma Confecties, Café van Nicole Le grand, tapijtenhandel Paul Boeykens, bouwonderneming PVBA Janssens, café van Adrienne Goubert, Hubo, Hog Belgium, sierglas De Meester, Winkel Boeket, restauranthou der Mare Laureys, Bambi Decor en kledinghandel Postestia. In 1983 vergaderde het subregio naal tewerkstellingskomitee 18 maal. In totaal werden 121 BTK- projekten ingediend waarvan 46 door rechts- of feitelijke vereni gingen en 75 door gemeenten, OCMW's en kerkfabrieken. Het komitee adviseerde gunstig voor 380 betrekkingen en gaf een ongunstig advies voor 13 projek- ten. Twee projekten werden door de aanvrager ingetrokken. Anderzijds werden 157 DAC- projekten aangevraagd, waarvan 62 door vzw'sen 95 door gemeenten, OCMW's enz. wer den ingediend. Het komitee be sliste gunstig voor 447 betrekkin gen gaf een ongunstig of negatief advies voor 25 aanvragers. Drie aanvragen werden opnieuw inge trokken. Alle 15 aanvragen voor prakti sche werken werden gunstig geadviseerd. 20 aanvragen voor afwijking van stege en brugpen sioen werden behandeld, en hier van werden 13 gunstig geadvi seerd. Samen was dit goed voor 53 voltijdse en 39 halftijdse betrekkingen. Tot slot weze vermeld dat 12 aanvragen voor tewerkstelling van werklozen werden behan deld dit 24 toegekende betrek kingen. (MP) gramma met o.a. wipschieting, belotteprijskamp, gezellig samenzijn met dansgelegenheid, opgeluisterd door het senioren orkest Van den Bossche. De deelname in de kosten bedraagt amper 20 fr. Voor de belottewedstrijd wordt wel 30 fr. inschrijvingsgeld gevraagd. De senioren die te ver van de Kei- zershallen wonen, kunnen op hun verzoek opgehaald en terug gebracht worden met speciale bussen. Alleen wie vooraf inge schreven is kan echter meedoen. Daartoe volstaat het invullen van een inschrijvingsformulier en dit te bezorgen op het stadhuis of in een dienstcentrum hetzij bij een verantwoordelijke van een senio- rumktub of bond. (MP) De antroposofische werkgroep Tinnenhoek "De Keimolen,, uil Moorsel zorgde vorige vrijdag in de zaal .lean Van Innis voor een voordracht over 'De kleuter in het licht van de Sj el n er pedagogie. Voordrachtgever nr/v dhr. Bruno Skerath. (/.cj Inleidend op de voordracht werd het publiek vergast op liermuziek, gebracht door Jo en Michèle Dekeyser. Dit uit West-Vlaanderen afkomstige zusterpaar klaarde het muzikale opwarmertje in krap 10 minuten. Je1 kan je afvragen of het daarvoor de moeite loonde om hen uit de kustprovincie te laten overkomen. En dan de voordracht. "De kleuter in het licht van de Steinerpedagogie,,. Wat achteraf opviel was dat van de aanwezigen een voorkennis i.v.m. de leerstellingen van Rudolph Steiner verwacht werd. Het had er dan ook veel van weg dat Skerath een thuiswedstrijd speelde voor eigen publiek. De spreker stelde dat men \s mens leven kan verdelen in diverse fasen. De kleuterfase is er daar één van en niet de minste. Tijdens de beginjaren van het menselijk bestaan wordt het karakter immers beslissend beïnvloed. Indien men een bepaalde levensfase niet vlot doorkomt, zullen de problemen in een latere fase de kop opsteken. Het komt er dus op aan kleine kinderen zo harmonieus mogelijk door hun jeugd te loodsen. Dat impliceert o.a. dat we kleuters niet mogen benaderen als kleine volwassenen - wat heel logisch is, maar nog té veel over het hoofd wordt gezien. Skerath lej/de op een bepaald ogenblik grote nadruk op het nut van sprookjes. Ze zorgen voor zielevoedsel, aldus de spreker. Hoe kan men een kleuter beter aan het verstand brengen wat moed, dankbaarheid, liefde... zijn dan door middel van sprookjes? Kortom, sprookjes bereiden kleine kinderen voor op het ware leven. Waar de spreker scheen aan voorbij te gaan, was dat sprookjes door de regel steeds een happy end kennen en het Ware Leven niet. Dat doet dus vragen rijzen bij de stellingen van Skerath. Te meer daar hij ook verkondigde dat we kleuters gerust dienen te stellen met hun omgeving en hen moeten laten voelen dat "de kracht van de wereld goed is„. De kater zou achteraf dubbel hard kunnen aankomen bij een dergelijke opvoeding, vrees ik. Naar aloude Aalsterse gewoonte trok deze voordracht géén ruim publiek. Amper een zeventigtal personen vulden de prachtige Jean van Innes- zaak van de Generale Bankmaat- schappij. Maar het dient toegegeven. De afwezigen hadden voor één keer geen ongelijk, want Bruno Skerath bleek niet uit het ware redenaarshout te zijn gesneden. WDG Voor de tweede maal heeft het sekretariaat van het Subregionaal Tewerkstellingskomitee een jaarverslag gepubliceerd. In het verslag 1983 komen opnieuw zeer gedetailleerde cijfers voor over de evolutie van de arbeidsmarkt in het ambtsgebied van de regio Aalst. Veelvul dig wordt ook vergeleken met 1982, en interessant zijn ook de cijfers betreffende de uitgesloten werkzoekenden, de vrijstellingen van stempelkontrole, de afgelegde patroonsbezoeken, de faillissementen en de werking van het komitee zelf. De gemiddelde volledige werk loosheid steeg in 1983 tot 16137 eenheden per maand, waarvan 7512 mannen en 8625 vrouwen. Vergeleken met 1982 steeg de gemiddelde werkloosheid van de mannen met 719 en van de vrou wen met 590 eenheden zijnde 1309 in totaal. Bij de indeling volgens de leeftijd blijkt dat de stijging in 1983 het hoogst was in de kategorie 20 tot 25 jaar (gemiddeld 520 eenheden t.o.v. 1982), gevolgd door de kategorie 50 jaar en meer (plus 431 eenheden). Bij de leeftijd 25 tot 40 jaar was de stijging gemid deld 401 en bij de leeftijd 40 tot 50 jaar 73 eenheden. Opvallend is de daling met 118 eenheden van de werkloze jongeren bene den de 20 jaar. De inaktiviteitsduur van de werklozen varieert tussen 3 maanden en meer dan... 20 jaar. Gemiddeld is 28,5 van de werklozen tussen 2 en 5 jaar zon der werk. Daarna volgen dezen die tussen 1 en 2 jaar werkloos zijn (18,7 en dezen tussen 5 en 10 jaar (16,1 Zowat 20 is minder dan 6 maand werkloos. Volgens de statistieken zijn er in 1983 gemiddeld 57 werklozen meer dan 20 jaar op de dop. Het grootst aantal werklozen vindt men bij de bediende (4158 gemiddeld per maand), de kleer makers (2159 gemiddeld per maand), de letterzetters (1895 per maand), de handlangers (1612 per maand), de timmerlie den (1039 per maand) en de ge- specialiseerden (1004 gemiddeld per maand). De stijging van de werkloosheid in 1983 was het sterkst voelbaar bij de diensten 628) en in de bouw 281 gemiddeld per maand). Over gans het jaar 1983 steeg de werkloosheid in Groot-Aalst gemiddeld met 247,77 eenheden. Hiervan nam Aalst zelf het leeu wenaandeel van de stijging met 71,4 eenheden, gevolgd door Hofstade met 28,5 eenheden en Moorsel met 24,6 eenheden. In Baardegem was de gemiddelde stijging het laagst en in Nieuwer- kerken en Meldert was er zelfs een daling van de werkloosheid waarneembaar. reeds tal van maatregelen getrof fen, zoals tewerkstelling van werklozen, BTK en DAC- projekten enz. In 1983 werden aldus gemiddeld 1142 als tewerk gestelde werklozen zijnde een gemiddelde daling met 51 perso nen. Ook het aantal stages van jonge ren daalde gemiddeld met 66 mannen en vrouwen om nog een totaal te bereiken van 380 per maand. Het aantal voltijdse en halftijdse stagiairs geplaatst bui ten de regio Aalst steeg ander zijds met gemiddeld 74 per maand om een totaal te bereiken van 1139 personen. Zoals te verwachten liep ook het aantal BTK-ers gevoelig achter uit (daling met gemiddeld 415 per maand om nog 435 per maand BTK-ers te bereiken). Daartegenover was er een gevoe lige stijging van het aantal DAC- ers (Derde Arbeidscircuit). Waar er op 31.12.1982 103 DAC-ers tewerkgesteld waren bedroeg dit aantal eind 1983 reeds 502 perso nen. Ook het aantal bruggepensio neerden steeg in belangrijke mate. In januari 1983 waren ze met 1253 en in december 1983 reeds met 1640. Vergeleken bij al deze cijfers blijven de statistieken over de beroepsleiding georganiseerd door de RVA eerder laag. Zowat 20 mannen en vrouwen volgden de opleiding voor metselaar, 10 voor bekister, 10 voor vloerleg ger, 12 voor stikster, 7 voor bouwplaatsmachinisten en 2 voor torenkraanbedienden. Deze twee laatste opleidingen startten pas in 1983. Het aantal werkaan- biedingen in de regio Aalst bij de RVA steeg van 24 tot soms 114 op één maand vergeleken met 1982. Daartegenover werden gemid deld 1022 personen minder geplaatst door de RVA. In 1983 werden in de regio Aalst ook meer mannen dan vrouwen tijdelijk of definitief uit de werk loosheid gesloten, namelijk 123 mannen meer dan in 1982 en 89 vrouwen meer. In totaal had men aldus een stijging van 212 personen om uiteindelijk 837 uit sluitingen te bekomen. Terloops weze vermeld dat er ook een be- Eén van de grote vernieuwingen van het huidige stadsbestuur was het centraliseren van alle uitvoerende taken onder één technische dienst, die afhangt van het departement van Openbare Werken. De bedoe ling was enerzijds dat men tot een efficiënter werking van de stads diensten zou komen, anderzijds dat men zou besparen in de aanko pen van materiaal. Dit hoeft niet langer aangekocht te worden voor elk departement afzonderlijk. Doordat men in elke deelgemeente ook een zelfstandige werkcel oprichtte blijkt het aantal verplaatsingen in stadswagentjes eveneens drastisch ingekrompen te zijn. Dat echter nog niet alles verloopt zoals het stadsbestuur het wel zou willen werd zopas door sche pen De Maght toegegeven. Op de jongste perskonferentie werden van de huidigè problemen trou wens een aantal voorbeelden dui delijk. Het schepenkollege be sliste aldus reeds op 24 mei 1983 het aanleggen van een nieuw plantsoen aan de ingang van het stadspark. Ondanks de beslissing bleef de uitvoering tot op heden uit. «Er werd meermaals aange drongen op uitvoering» aldus een lakonieke zin in het persbe richt van de diensten van leefmi lieu. Een ander voorbeeld zijn de plannen tot verfraaiing van de gemeentehuizen van de deelge meenten. Hier werd het dossier door leefmilieu aan openbare werken overgemaakt op 2 juni 1983. Op 6 juni 1983 besliste het CBS een aantal dringende wer ken uit te voeren o.a. aan de daken van vijf gemeentehuizen en aan de ramen en luiken van het gemeentehuis van Nieuwer- kerken. Hier luidt de tekst van het persbericht van het stadsbe stuur letterlijk«het college be sliste overigens het hele dossier voor te brengen in 1984 voor de verdere uitvoering. Toen dat onlangs gebeurde, bleek dat de hogergenoemde werken wel gepland maar niet uitgevoerd werden. Er wordt gewacht op uitvoering, vooraleer het dossier verder te behandelen», (einde citaat). (MP)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10