Stadsbestuur wil strenge exploitatie voorwaarden voor bedrijf De Geyndt LüUfce VAN DER WAERDEN BIEDT MEER Oxfam wereldwinkels steunen Kaapverdië met Tonijn verkoop Te Beth of niet te Beth 16 Nieuwe Gazet van Aalst 1 juni 1984 «Gwendoline», alweer zo'n meisjesnaam als excuus om een sullig sexmormel in de bus te gooien, dachten we. Vooral omdat hier ook Just Jaeckin, die met «Emanuelle» een sukses- nummertje maakte, er voor iets «tussenzat». Nu, voor Gwendo line (en haar vriendin Beth) blijkt dat nog mee te vallen. Maar dan mag je niet over een paar blote borsten meer of min der struikelen. «Meevallen» bedoelen we dan wel voor het genre van de ero tisch getinte B-film. Want het avontuur lijkt dan toch één keer centraler tes taan dan het (sexuele) avontuurtje, en op zich is «Gwendoline» nog niet zo slecht gerealiseerd, op een paar ergerlijk debiele scenes na, natuurlijk. De preutse Gwendoline is ergens in China op zoek naar haar vader en een zeldzame vlinder. Na een aan de haak geslagen held Willard, zal ze met haar al even truttige dienstbode Beth in het geheimzinnige Yek-Yeik- gebied raken, alwaar ze natuur lijk een zwaar mysterie zal ont sluieren. Op die zoektocht zullen ook heel wat lichamen «ont sluierd» worden, want het leidt allemaal naar een onderaards maagdencentrum, waar de origi neelste kreaties van «tepelsman tels» gedemonstreerd worden. Caudron «Raiders of the lost are», «Mad Max» en «Barbarella» moeten zowat de inspiratiebronnen geweest zijn voor de sfeerbepa- lers van «Gwendoline». Exoti sche decors, gekruid met halfge- slaagde aktiemomenten en na tuurlijk de vrij sadomasochisti sche kostumering zeggen genoeg. «Gwendoline» was oorspronke lijk een stripverhaal, maar Just Jaeckin kon het natuurlijk niet laten om er vooral naar 't einde toe een strip-tease-story van te maken. Wel moet worden mee gegeven dat er slechts één keer in gevrijen wordt, in «bedekte ter men» dan nog. Sarkastisch (schijnheilig) is anders wel de passage waarin de held aan de ziekelijke vijand (recht naar de camera toe) vraagt waarom zij toch altijd sadistische spelletjes, laarzen en zweepjes nodig heeft om tot genot te kunnen komen. Laten de maniakjes, voor wie dit filmpje wellicht een ontgooche ling is, hierover maar eens bezin nen... Hoewel honderd keer beter dan gruwels als «Emanuelle» en soortgenoten, slaagt «Gwendo line» er ondanks de prestigieuze inkleding (uitkleding niet in om uit te stijgen boven de B- status (B van Borsten of van B- film Sommige scenes zijn zelfs ronduit kinderachtig (de achtervolgingen) en lullig (de toenaderingen van Gwendoline en Willard, de heldhaftigheid van Beth)... Normaal gezien kan deze film het ook niet zo lang trekken in Aalst, want met dit weer zullen heel wat aktrices vlug verstek moeten geven wegens een ferme borstvalling. In zaal 1 is er immers de Dolby-stereo even vervangen door de Gwendolly- mono(kini). Programmatie Palace 1. «Sudden Impact» (KNT): Dirty Harry (Clint Eastwood) gaat de PACT- akteurs geweldadig te lijf omdat ze hem een proces dreigden aan te doen wegens ijdel gebruik van hun naam in zijn laatste film. Sudderend bloederig 2. «Carmen» (KNT)Spaanse «kolère» maakt slachtoffers tijdens repetities voor de opera «Carmen». Dansfilm volgens Carlos Saura. De castagnetten worden vervangen door krakende snoepzakjes na de pauze. 3. «Merlijn de Tovenaar» (KT)de beto verende tekenfilm van Walt Disney. 4. «Christine» (KNT): goeie thriller van John Carpenter naar (alweer) een verhaal van Stephen King. «Wispelturige» vrouw met elegante carrosserie en radiale of radikale (liefdes)banden. Feestpaleis 1. «Gwendoline» (KNT)zie bespreking. 2. «Ten to midnight» (De Verdelger) (KNT)Charles Bronson is weer rap op zijn teen getrapt. Bloediger dan de bloed geversvereniging... 3. «Terms of endearment» (KT): «Terms» weldra «terminaal»... Door de verkoop van tonijn, die in de kaapverdische kustwateren rijkelijk aanwezig is, willen de Oxfam Wereldwinkels de ontwikkelingspolitiek van deze eilandengroep steunen en bekendmaken. slechts één partij bestaat, kent Kaapverdië is een archipel van 15 eilanden tegenover de Westafrikaan- se kust. De eilanden liggen in dezelfde klimaatzone als de Sahel. De neerslag is er gering en onregelmatig. De droogteperiode die er sedert 1968 heerst, heeft het landschap bijzonder dor gemaakt. Kaapverdië behoort tot de armste landen ter wereld en kent een hoge graad van werkloosheid en analfabetisme. Het beschikt bijna over bijna geen grondstoffen en industrie is er zo goed als onbestaan de. De kolonisatie, waaraan pas in 1974 een einde gekomen is, betekent een belangrijke verklaring voor de armoede van het land. De Portugese kolonisator heeft de landbouw en de industrie nooit echt uitgebouwd, besteedde weinig aandacht aan onderwijs en gezondheidszorg en hield, uit vrees voor concurrentie, de ontwikkeling van de visserij tegen. 1Sociaal-ekonomische veranderingen De nieuwe regering van het land wil kost wat kost de toestand van de eilanden verbeteren. Hoewel er Kaapverdië een zeer tolerant regime. Zowel nationaal als plaatselijk worden ernstige inspanningen geleverd om de bevolking bij het beleid te betrekken. Er zijn geen politieke gevangenen en er bestaat geen uitgebreide politie- of legermacht. - Landbouw Slechts 1/4 van de grond is geschikt voor landbouw.'De inkomsten uit de landbouw zijn dan ook zeer laag, hoewel 60 van de bevolking ervan moet leven. Met de landhervorming wil de regering een einde stellen aan het grootgrondbezit. Ook wil men het "pachtsysteem,, afbouwen. In dat systeem bewerkt de boer een stuk grond van de eigenaar of diens vertegenwoordiger en n ruil daarvoor moet hij een deel van de oogst af staan. Dat leidt vaak tot uitbuitingen zeer onrechtvaardige toestanden. - Gezondheidszorg De meeste ziekten zijn te wijten aan de armoede en aan de slechte Reeds sinds eind 1980, toen het bedrijf zich op de derde industriezone van Erembodegem vestigde, is de firma De Geyndt in de aktualiteit. Vooral de inplanting van bepaalde bedrijfsonderdelen, zoals een verbrandingsoven en de lawaaihinder blijken op bezwaren te stuiten vanwege de omwonenden. In 1981 werd door de Bestendige Deputatie van Oost-VIaanderen een voorlopige exploitatievergunning afgeleverd voor twee jaar. Ingevolge beroep tegen deze vergunning, belandde het dossier daarna bij de bevoegde minister van leefmilieu Jan Lenssens. Deze heeft onlangs een nieuw besluit getroffen waarbij de reeds vervallen vergunning van de provinciale overheid van Oost-VIaanderen bevestigd werd. Ondertussen werd het dossier opnieuw overgemaakt aan het provinciebestuur, dat nu een nieuwe uitbatingsvergunning zal moeten afleveren. Terzake wenst het nieuwe stadsbestuur dat strenge exploitatienormen zouden uitgevaar digd worden. Zij is eveneens voorstander van een koördinatie tussen de exploitatievergunning en de vergunning voor het verwijderen van afvalstoffen. Hoorzitting Ondertussen kwam de firma De Geyndt immers opnieuw in de aktualiteit doordat de Bestendige Deputatie op 17 februari 1984 een andere vergunning verleende voor het exploiteren van een verbran dingsinstallatie en dit in het kader van het nieuwe afvaldekreet. Tegen INTERIEURVERZORGING VAf JEINI Steenweg op Nmove 6 B 9470 DENDERLEEUW Tel 0S3 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohneinrichtungen Vrij in en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten deze vergunning werd opnieuw beroep ingesteld door de omwonenden met het gevolg dat er op 27 april jl. een hoorzitting gehouden werd, georganiseerd door de Openbare Afvalmaatschappij (Övam). Op deze vergadering waren o.a. afgevaardigden van Ovam, Gomov, Arbeidsinspektie en van het Algemeen Bestuur van de Ruimtelij ke Ordening en Leefmilieu (Arol) aanwezig. Het schepenkollege van Aalst adviseerde in dit verband dat er omwille van de betwiste inplanting van het bedrijf en het feit dat hierom trent nog geen arrest van de Raad van State is geveld een wetenschappelijk onderzoek zou plaatsgrijpen in funktie van de aanvaardbaarheid van de verbrandingsinstallatie op de rand van de industriezone. Met dit onderzoek dient men informatie te bekomen omtrent het lawaai van het bedrijf, de aard, de samenstelling en de hoeveelheid van de luchtpollu- erende stoffen, het verspreidingsge bied gekoppeld met immissie- metingen en de toxicologische effekten en gevolgen op het menselijk gedrag van de hinder. Als uit dit onderzoek blijkt dat er redenen bestaan om de vraag van de firma De Geyndt tot het exploiteren van een verbrandingsoven in te willigen, dan moeten er volgens de stad Aalst strenge exploitatievoor waarden in de vergunning opgenomen worden. Burgemeester Uyttersprot verklaar de over dit dossier dat het om een ingewikkeld probleem gaat. Sinds hij aan de macht is, werden er wel reeds een aantal maatregelen getroffen om de hinder voor de buurt te verminderen o.a. door het beperken van de werktijd. Anderzijds ligt het grondprobleem volgens hem in het feit dat er onenigheid is tussen bedrijf en de buurt over de afstand, die de bufferzone tussen het woon- en industriegebied zou dienen te omvat ten. Volgens het bedrijf De Geyndt is een oude wet van toepassing, die een bufferzone voorziet van 5 meter. Volgens de buurt is een nieuwe wet van toepassing waarbij de bufferzone heel wat groter is. (MP) volgens de autoriteiten een prioriteit om deze oorzaken aan te pakken. Vergeleken bij de koloniale periode is er al vooruitgang geboekt in de uitbouw van de gezondheidszorg zelf. Artsen en verpleegkundigen worden naar de verschillende eilanden gestuurd. De preventieve aanpak krijgt ook veel aandachteen betere hygiëne en andere voedingsgewoonten kunnen immers veel ziekten van de baan helpen. - Onderwijs Dankzij de leerplicht gaat nu 95 van de kinderen tussen 7 en 14 jaar naar school. Toch ligt het analfabetisme nog boven de 50 Er zijn nog te weinig schoolgebouwen, leerkrachten en lesmaterialen. - 2. De visserij in Kaapverdië Met uitzondering van de kustgebieden is vis nooit een belangrijk bestanddeel van de basisvoeding geweest. - de Portugezen hebben nooit echt in de visserij geïnvesteerd - de kust is zeer steil en de zee is erg diep zodat visvangst zonder modern materiaal moeilijk was. Ondanks deze en vele andere beperkingen kan de visserij in de toekomst één van de peilers van de ekonomie worden. Dat zou niet alleen de kwaliteit van de voeding verbeteren, het zou ook de broodnodige inkomsten aan het land kunnen bezorgen. De ontwikkeling van de visserij is voor de regering dan ook een prioriteit. Ter ondersteuning van de traditionele en ambachtelijke aangelegenheid die de visserij nog altijd is, werd in 1977 de staatsonder neming SCAPA opgericht. Die zorgt voor de afname, de bewaring, het transport en de verkoop in binnen-en buitenland. Dankzij de aanpak van de regering beginnen zich hier en daar reeds tast bare verbeteringen af te tekenen. Toch behoren de meeste ambachte lijke vissers nog tot de minst gegoede lagen van de bevolking. Ze moeten boten van andere eigenaars huren en in ruil een deel van hun vangst afstaan (vergelijk met het "pachtsysteem,,). De regering wil in dit systeem veranderingen aanbren gen. De produktie in de traditionele visvangst moet sterk verhoogd worden en de vis moet overal in het land vers en aan betaalbare prijzen beschikbaar zijn. Daarom worden boten gemotiveerd, koelkamers en diverse installaties gebouwd in de dorpen. Ook de vorming van coöperaties wordt sterk bevorderd. Dit alles zal zowel het Jeven van de vissers als van de bevolking kunnen verbeteren. De modei^he zeevisserij met grotere schepen, gericht op industriële verwerking en uitvoer bevindt zich in een beginstadium van ontwikkeling. 3. Tonijn in de Oxfam-Wereldwinkel Het overgrote deel van de Kaapverdische vis wordt in het binnenland verbruikt. Toch levert de visserij 70 van de inkomsten uit de export op. Tonijn behoort tot de belangrijkste uitvoerprodukten van het land. De verkoop van tonijn is dus belangrijk om het land verder te kunnen ontwikkelen en om de vissers garanties te geven dat ze hun vis verkocht krijgen. Die tonijn wordt door' de Oxfam Wereldwinkels aangekocht bij de staatsonderneming SCAPA. Dit betekent dat de vis van kleine ambachtelijke vissers afkomstig is. Hij wordt er ingeblikt in grote blikken van 2 liter. Het milieuvriendelijk bedrijf Gaiapolis in Nederland verpakt de vis opnieuw in potjes van 370 gr. en voegt er tomatensaus en bieslook aan toe. Wie meer over Kaapverdië en zijn ontwikkelingspolitiek wil weten, krijgt bij aankoop van een potje tonijn een gratis folder mee of kan terecht in de gespecialiseerde brochu res die in de Oxfam Wereldwinkels te vinden zijn. Hierin vindt men ook een gedetailleerde prijsopbouw, die vertrekt van de Kaapverdische prijs; het transport, het vullen, het potje, de doos, het deksel, het tomatensap en de andere grondstoffen, de B.T-W- en de andere bijkomende kosten meerekent. De eindprijs bedraagt 110 B.F. per potje. Een Oxfam-Wereldwinkel vindt men aan de Hopmarkt nr. 11 te Aalst. (M.L.)

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 16