Etienne Le Compte schenkt ons «Levensvreugde» Deze week in NetwErK 10e Ruilweekend 10 Nieuwe Gazet van Aalst 8 juni 1984 De witte kraai in Netwerkniet zomaar theater, maar een EVENEMENT Wij kozen voor U de beste TV-programma's van deze week Vrijdag 8 juni Zaterdag 9 juni Maandag 11 juni Dinsdag 12 juni Woensdag 13 juni Donderdag 14 juni de ridderstraat 28, 9300 aalst - tel. 053-78.89.81 RESERVATIE 9 -17 uur Als afsluiting van een welgevuld theaterseizoen in Netwerk (meer dan twintig verschillende grote en kleine theaters vertoonden hun kunstenbrengt het GEZELSCHAP VAN DE WITTE KRAAI op zaterdag 16 juni te 21 uur "HONGER., (naar de roman van Knut Hamsun). Een creatie die mag beschouwd worden als de revelatie van het voorbije theaterseizoen in Vlaanderen, niet allen door de ijzerstcrke akteursprestatie van Lucas Vandervost. maar evenzeer door door het hele regieconcept van Sam Bogaert.dat voor een perfecte sfeeromkadering zorgt, tot in de kleinste details. Een theaterGEBEURTENIS dus! In het café zit een man op de toog. Hij hangt er met een leiband aan vast. zoals een aapje aan een draaiorgel. Hij ziet er bleek, gedeprimeerd en verlopen uit. Op de achtergrond klinkt klassieke muziek. Allemaal sfeerschepping voor het "Hongerverhaal... Na vele jaren zelf honger geleden te hebben, had Hamsun (1860-1952) met zijn roman "Honger., onmiddellijk een groot succes. In 1920 ontving hij de nobel prijs voor. letterkunde. Voor en tijdens de tweede wereldoorlog koos hij partij voor Duitsland. Hij stierf, arm zoals hij was begonnen, en door vele Noren diep veracht. "Honger., gaat over honger, maar het is geenszins de rauwe en op den duur vervelende schildering van barre misère die je zou verwachten. Hamsun's honger blijft elegant, want het is de honger van een schrijver. BogaertV hongerlijder, gespeeld door Lucas Vandervost. toont door heel wat vermakelijkheid heen de tragische waardigheid van iemand die vecht tegen zijn verloedering: versierd, verpakt, maar schrijnend. Hij is letterlijk aan zijn plaats gebonden, gekluisterd binnen een kale plek onder een naakte gloeilamp. Nog net binnen bereik, of net niet. staan tafeltjes met schemerlampen, drank, hapjes, toeschouwers. En het zijn de toeschouwers die er tenslotte toe bijdragen dat de hongerlijder zijn zelfmedelijden doorbreekt: amusant, absurd, pikant maar verschrikkelijk reëel. ZATERDAG 16 JUNI TE 21 UUR in Centrum Netwerk.de Ridderstraat 28 te Aalst (res.: 053/78.89.81 9 u. - 17 u. Toegang: 180 fr. VV en reducties: 150 fr. Org.Netwerk, met steun BJV. Vlaamse mediterraan Op medisch advies werd Le Compte globetrotter. Hij ont moette een bonte en boeiende wereld aan vorm en kleur en bracht dit op doek. Aldra boet seerde hij in de verfdeeg en zocht hierin zelfs een eigenheid door die rechtstreeks uit de tube te laten opspuiten en een kloek reliëf op het doek te verwekken. In Duitsland maakte men voor hem verftubes met extra dunne hals, waardoor hij precies het uniek reliëf in zijn doeken brengt. In de voetsporen van Van Gogh, Gauguin en de andere grote meesters bedreef hij een zuiderse kunst. Maar de dominanten in kleur en toon zijn Vlaams gebleven. Hij schildert zijn land als een Vlaamse mediterraan. Kerselaars in bloei, bomen en boomgaarden lieten hem betite len als «bomenschilder» en brachten de kijker in kleuren- dronkenheid. Etienne heeft de vijf werelddelen afgereisd, duizend horizonten gezien en hun kleuren gestolen. Zijn visie is hierdoor die van een wereldburger geworden. Ook de mens is erg belangrijk in het werk van Le Compte, zelfs daar waar hij hem weghoudt van het landschap. Na elke wereldreis drukt deze gevoelsmens zijn spijt uit dat ons landschap steeds maar meer ver loederd wordt. Nieuwe woningen, villa's, wegen en bruggen schenden de vroegere schoonheid en maken Le Compte hier ziek. Le Comptiaans Hij is geen impressionist, geen expressionist, geen symbolist en het abstrakte moet men ook bij hem niet zoeken. Wars van alle strekkingen noe men wij zijn eigen en treffende stijl «Le Comptiaans». ELk van zijn schilderijen is een soort innerlijke ontlading. Hij kan niet leven zonder schilderen, het is een obsessie. Bovendien wenst hij geen op- dracht-schilder, geen maatwer ker te zijn. Zijn emoties weg- schilderen is zijn levensritme en dat door zijn doeken vol felle koloriet en warme menselijkheid te brengen. Opvallend zijn de portretten, ter plaatse getekend of op het dek gedurende de lange bootreizen, met houtskool of inkt, zonder kleur, maar zo sprekend. Waardering Tal van nationale en internatio nale onderscheidingen vielen hem te beurt, ook weeral te veel om te vermelden. We beperken ons tot 1975, Zilveren medaille Acade- mia Tommasso Campanella te Rome; 1979, Gouden medaille Acade mie Italia delle Arti e del Op zaterdag 9 juni en zondag 10 juni 1984 richt de PRENTKAARTEN- KEUB van AALST haar 10e RUILWEEKEND in. Zaterdag 9.6.84: strips, jokers, bidprentjes, munten, oud speelgoed, oude boeken, kleine brocante. curiosa... Uitgezonderd: prentkaarten en postzegels. Le Compte steil eerder zelde ten toon, vandaar dat alleen gale rijen, salons, clubs, studio's met naam op hem vat hebben. Van 1961 tot nu kan hij prat gaan op een 60-tal individuele tentoonstellingen en 55 groeps- expo's in binnen- en buitenland. In 1978 verscheen het kijkboek «Etienne Le Compte». In vrije uren is dit werk een vera deming en een geopend venster op onze wondere wereld, een blijvende vreugde, die Etienne Le Compte met ons allen wenst te delen. Ook dit «Kunstboek» is maar een glimp van het gigantische oeuvre van deze moderne Vlaamse grootmeester en recent is hij ook beelden gaan maken. Ook daar manifesteert zich de alzijdigheid van Le Compte in wondere bronsskulpturen. Tijdens deze driedaagse valt ons de eer te beurt vooral met zijn jongste disciplines in gouaches, brons en olieverf kennis te maken. We wensen jullie allen veel levensvreugde toe bij het genie ten van de werken van Le Compte op deze tentoonstelling. Zondag 10.6.84: Uitsluitend: Prentkaarten. Sint-AnnazaalRoklijfstraat 1,9300 Aalst (nabij het kruispunt Boudewijnlaan en Gentsesteenweg) Openingsuren: van 9 tot 16.30 u. Inlichtingen: Dhr. D. DENAYER. Baron Moversoenpark 12 - 9300 Aalst - tel. 053/21.79.87 Man Friday Jack Gold vertelt het bekende jongens- avontuur van Daniel Defoe, maar gezien vanuit het standpunt van de inboorling die door Robinson Crusoe «Vrijdag» werd genoemd. Robinson is een 100 Brit met obsessies en kompleksen i.v.m. bezit, klassen, prestaties, geld, seks en godsdienst. Deze «Westerse waarden» wil hij zijn «onderdaan» bijbrengen... BRT 1, 20u.20. Charlie was a rich man Met Margaret Nolan, Damien Nash, Terence Budd e.a. Cyril Colwyn, een ontsnapte gevangene neemt kontakt op met de weduwe van zijn vroegere maat. Cyril wil van haar weten waar zijn overleden maat de buit van hun laatste overval heeft verstopt... Ned. 1 (KRO), 23u.35. White Heat Cody, epilepticus en een brutale misdadi ger, belandt na een treinoverval in de cel. Hij heeft een even fanatieke liefde voor zijn oude moeder als haat jegens zijn ontrouwe echtgenote. Hij gijzelt een medegevangene en twee artsen om vrij te komen en zich te kunnen wreken op de man die er met zijn vrouw vandoor is en die hij verantwoordelijk acht voor de dood van zijn moeder... Ned. 1 (Tros), 23u.30. Silk Stockings Een in Parijs verblijvende Russische komponist krijgt een opdracht van een Amerikaanse filmproducent. Maar de Russische partijtop heeft andere plannen met de komponisthij moet terug naar Rusland. De komponist heeft daar echter geen oren naar. Wim Sonneveld speelt de rol van de kom ponist, een rol die hem aangeboden werd tijdens zijn «Amerikaans» avontuur, dat maar twee jaar duurde. In deze film staat hij zó in de schaduw van sterren als Fred Astaire, Cyd Charisse, Peter Lorre e.a. dat zijn naam vergeten werd. Ned. 2, (KRO) 20u.20. I)e grote race De ruim tweeëneenhalf uur durende film behandelt de opwindende geschiedenis van een autorally uit 1908. Jack Lemmon speelt de geniepige professor Fate die een ingewortelde haat koestert tegen zijn grote rivaal, Grote Leslie, een elegante joviale kerel. Tijdens een autorally van New York naar Parijs wil Fate definitief afrekenen met Grote Leslie... Ned. 1 (NCRV), 20u.l8. Flic story Deray, expert in het politie-genre (Rififi a Tokyo; Symphonie pour un messacre; Un homme est Mort; Borsalino 1 en 2; e.a.) verfilmt hierin één van de meest opwindende ervaringen van Roger Borni- che, een Parijse inspekteur bij de Süreté Nationale, e?n man met een veelbewogen loopbaan achter de rug. Het is het relaas van zijn jacht op een beruchte gangster, Emile Buisson, die in 1947 uit de gevan genis ontsnapte en nog dezelfde dag wraak nam op een vroegere medeplich tige die hem bij de politie had aange bracht... Ned. 1 (Vara), 20u.28. Le Capitan Concini, de beschermeling van Marie de Medicis, is oppermachtig aan het Franse hof. Hij droomt er heimelijk van de jonge koning Lodewijk XIII van de troon te stoten en zijn plaats in te nemen... RTL, 20u.55. Serafino Serafino, een herder, leidt een gelukkig, ongebonden leventje. Wanneer hij opge roepen wordt voor zijn legerdienst, komt men er daar vlug achter dat Serafino niet geschikt is voor de legerdienst en hij wordt naar zijn dorp teruggestuurd. Hier is ondertussen een en ander veranderd. Vooral zijn nichtje Lidie die hij nog maar nauwelijks herkent... RTBF 1, 20u.45. De levende planeet Zaterdag 9 juni start BRT 1 de weten schappelijke BBC-reeks «The living pla net». Deze eerste aflevering gaat over de opbouw van de aarde, over de geweldige krachten die de aarde hebben gevormd tot wat ze nu is... Schaduwtijd, lege tijd «Schaduwtijd» is een dokumentair TV- spel over het dagelijks leven van jongeren in hun «schaduwtijd», de tijd tussen af studeren en legerdienst, huwelijk, ver dere studie, een baan of stempelen... BRT 1, maandag 11 juni, 21u.45. Opnieuw Dickens De Vara brengt de reeks «Nicholas Nick- leby» naar de roman van Charles Dic kens. Het is een in afleveringen voor TV opgedeelde mammoetvoorstelling door de Royal Shakespeare Company. Roger Rees en Emily Richard spelen de hoofd rollen. Rees kreeg voor zijn prestatie de Amerikaanse Tony Award voor de beste toneelakteur en eenzelfde titel van de Britse Vereniging van Teaters. Ned. 1 (NCRV), dinsdag 12 juni, 23u.01. Kijken naar werk van Etienne Le Compte betekent kennismaken met gevoelsgeladen beelden die ons «Levensvreugde» brengen door hun warmte, uitbundigheid en felheid van kleurenbomen, boomgaar den, exotische figuren, carrousel, religieuse feesten enz... Een kunstenaar als Etienne Le Compte voorstellen is niet eenvoudig, het is zelfs een onmogelijke opdracht. Aan deze autodidakt, zijn leven, werk, interesses en visies zou men een encyclopedie kunnen wijden. Hem ontmoeten is ook weeral niet zo eenvoudig. Het kan, maar dan met een tikkeltje geluk tussen een reis naar Venezuela en de Caraïb- ben in zijn woning «Zonnewonne» aan de Kasteelstraat te Hekeigem, waar hij eerder teruggetrokken leeft, om zich werkelijk volledig le geven aan zijn kunst en tegemoet te komen aan zijn rusteloosheid. In deze stemmige woning kunnen we een prototype zien van de won deren uit onze wereld door zijn uitzonderlijke verzameling aan sou venirs en dokumentatie. Bij nadere kennismaking ontdekt men in Etienne Le Compte vooral «een mens van goede wil». Van schrijfstok tot verftube Geboren te Aalst op 4 april 1931 Door ziekte werd hij eerder op zichzelf aangewezen maar wist zich toch te bevestigen als auto didakt. Zijn gevoelsgeladenheid uitte hij door een ontluikend schrijversta lent. Publiceerde onder de pseudo niem Lode Stevenberg een 15-tal boeken, vooral begeert bij de jeugd was de professor Hinssen- serie. Werkte mee aan enkele weekbladen en vooral aan de Pats»-kinderkrant Ook een 100-tal verhalen over zijn zoon Kris en toneelstukken werden gewaardeerd door lezend Vlaanderen. Onder eigen naam werd het suk- sesboek «Rubens, schilder en diplomaat» geschreven. Uiteindelijk koos hij toch voor schilderen en tekenen. Lavoro; 1980, Euro-Medaille für Kunsl und Kultur des Europaïschen Kulturkreises Baden-Baden. Verschillende aanmoedigings premies vanwege het Ministerie van Nederlandse Kuituur. 1972, Reisbeurs naar Le Roussi- lon. Er is werk in het bezit van de Bel gische Staat, provincie Oost- Vlaanderen, verscheidene ste den, banken, musea en universi teiten. In private en openbare verzame lingen overal ter wereld verleven digen de doeken van Le Compte de wanden en het interieur.

De Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10